PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojciech Hermeliński po spotkaniu z szefem MSWiA: Do rozstrzygnięcia kwestia urzędników i kamer

  • PAP/JS    13 marca 2018 - 18:30
Wojciech Hermeliński po spotkaniu z szefem MSWiA: Do rozstrzygnięcia kwestia urzędników i kamer
Szef PKW pytany po spotkaniu przez dziennikarzy, kiedy zostanie rozwiązana kwestia brakujących 600 mln zł na organizację wyborów samorządowych, powiedział, że im szybciej zostanie to rozwiązane tym lepiej" (fot.PKW/twitter.com)

Dotąd zgłosiło się tylko 10 proc. potrzebnych urzędników wyborczych; do rozstrzygnięcia są też kwestie związane z zapewnieniem kamer i transmisji online - powiedział przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński po spotkaniu z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim.
  • Szef PKW pytany po spotkaniu przez dziennikarzy, kiedy zostanie rozwiązana kwestia brakujących 600 mln zł na organizację wyborów samorządowych, powiedział, że im szybciej zostanie to rozwiązane tym lepiej".
  • "Minister Brudziński powiedział, że nasze wyliczenia będą korygowane pod kątem (tego), czy nie są zawyżone. Jeśli okaże się, że przedsięwzięcie transmisji wyborów będzie opiewało na niższa kwotę, to kwota będzie niższa" - dodał Hermeliński.
  • Zaznaczył, że wyliczenie PKW dot. całkowitego kosztu wyborów zostało sporządzone w oparciu o zmiany, jakie zostały wprowadzone do kodeksu wyborczego i w oparciu o dane podane przez informatyków Komisji.

"Przedmiotem naszej rozmowy były dwa najważniejsze wydarzenia czekające nas, dwa najważniejsze przedsięwzięcia, jakie wynikają ze znowelizowanego kodeksu wyborczego: to jest kwestia zapewnienia wymaganej liczby urzędników, no i kwestia transmisji online, kamer i kwestii z tym związanych. Co do urzędników - tutaj pan minister nam tych urzędników nie namnoży, więc to jest nasz obowiązek" - powiedział Hermeliński dziennikarzom po spotkaniu.

Jak mówił, czas na powołanie urzędników wyborczych mija na początku kwietnia, podczas gdy na prawie 5200 urzędników, którzy powinni być powołani, zgłosiło się dotąd 500 osób.

"To jest mało, ok. 10 proc. potrzebnej liczby urzędników" - zauważył Hermeliński. Zapowiedział, że PKW będzie prowadzić akcję zachęcającą do zgłoszenia się na te funkcje. Hermeliński podkreślał, że "na siłę się ich nie doprowadzi", ale można zachęcać i że być może - jeśli obecna sytuacja nie ulegnie poprawie, będą się musieli tym zająć także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.

"Bez kamer można te wybory przeprowadzić, a bez urzędników będzie to trudne, ponieważ dotychczas te funkcje pełnili przedstawiciele władz samorządowych, a po zmianach w przepisach zdecydowano, że te obowiązki mają przejąć osoby niezwiązane z samorządem" - zaznaczył szef PKW.

"Kwestia druga - jest związana z kamerami. Tutaj są też problemy, bo musimy przede wszystkim ustalić, zdecydować, czy będzie to przedsięwzięcie centralne, czyli czy będzie to jakaś firma wybrana w ramach przetargu, która zorganizuje całe to przedsięwzięcie, zapewni kamery, łączność, całe oprzyrządowanie, co byłoby dobrym rozstrzygnięciem, albo też każda z gmin będzie we własnym zakresie kupować sprzęt, organizować wszystko, co wydaje się chyba jednak gorsze, bo mogą nastąpić problemy z dopasowaniem sprzętu w całym kraju" - mówił Hermeliński.

Zaznaczył, że "tutaj jeszcze trzeba przygotować specyfikację z wyliczeniami", które będą zawierać dane techniczne, których na razie PKW nie jest w stanie przedstawić. Zapewnił, że będą one gotowe "w przyszłym tygodniu, najdalej za 10 dni".

Pytany, czy MSWiA ma swój pomysł czy propozycje w tej sprawie, przewodniczący PKW powiedział, że "w zasadzie takich propozycji nie było", bo to PKW powinno najpierw określić potrzebne dane, a resort spraw wewnętrznych i administracji "wyraża tylko opinię".×
KOMENTARZE (1)

  • Samorzadowiec, 2018-03-13 22:14:38

    Już widzę te rzesze zainteresowanych pełnieniem tej " zaszczytnej "funkcji. Już w poprzednich latach było moim zdaniem ciężko skompletować przedstawicieli prezydentów miast w poszczególnych komisjach, z uwagi na brak zainteresowania urzędników do pełnienia kiepsko finansowo opłacalnej fun...kcji, a jednak wynagającej sporego zaangażowania. Pewnie skończy się to "łapanką" wśród pracowników samorządowych. Ja 2 razy byłem i podziękuję.  rozwiń