PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojciech Hermeliński: Poproszę prezydenta Andrzeja Dudę o spotkanie. Wybory samorządowe są zagrożone

  • Włodek Kaleta    15 grudnia 2017 - 21:02
Wojciech Hermeliński: Poproszę prezydenta Andrzeja Dudę o spotkanie. Wybory samorządowe są zagrożone
Ustawodawca powinien się zdecydować, że odchodzi od systemu sędziowskiego, a nie tworzy taką hybrydę - sędziowie i nie-sędziowie - mówi Wojciech Hermeliński (Fot.Wikipedia.org Adrian Grycuk)

- Słyszeliśmy krytyczne uwagi ze strony samorządowców podczas prac komisji sejmowej, ale to oni będą musieli teraz odpowiedzieć na pytanie, jak zmiany dokonane przy okazji zmian Kodeksu wyborczego wpłyną na funkcjonowanie ich małych ojczyzn - mówił dla Portalsamorzadowy.pl Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.
• Kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego i na komisarzy będzie nam teraz przedstawiał minister spraw wewnętrznych i administracji, a jeśli my ich nie powołamy, bo na przykład nie będziemy przekonani co do ich kompetencji, to pan minister zrobi to za nas - powiedział sędzia Hermeliński.

• System sędziowski sprawdził się. Sędziowie, których przedstawiał nam jako kandydatów na komisarzy minister sprawiedliwości, dobrze wykonują swoje obowiązki - dodał.

• Podział gmin na okręgi wyborcze i obwody głosowania zawsze robiły rady gmin, ciała kolegialne, które najlepiej znają uwarunkowania ludnościowe, geodezyjne i wszelkie inne, które niezbędne są do zgodnego z prawem wytyczenia granic obwodów i okręgów na swoim terenie - poinformował.

Podczas niedawnej konferencji powiedział pan, że zmiany w Kodeksie wyborczym, są wciąż zagrożeniem dla procesu wyborczego. Które są dobre, a które złe i dlaczego?

Wojciech Hermeliński: - Państwowa Komisja Wyborcza mówiła od początku, że przyjmuje z zadowoleniem te rozwiązania, które wpłyną na zwiększenie przejrzystości wyborów, jak np. wprowadzenie całego rozdziału do Kodeksu wyborczego, który jest poświęcony mężom zaufania czy instalowaniem kamer w lokalach wyborczych.

Z zadowoleniem przyjmujemy także odejście od pierwotnie planowanego wyznaczania okręgów wyborczych i obwodów głosowania przez komisarzy i pozostawienia tego uprawnienia radom gmin. Dobrze, że nowych komisarzy nie będzie już 400, tylko 100.

Jednak w tej beczce miodu jest cały kubeł dziegciu. Chodzi o ubezwłasnowolnienie Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie powoływania Szefa Krajowego Biura Wyborczego i tychże właśnie nowych komisarzy. Kandydatów na szefa KBW i na komisarzy będzie nam teraz przedstawiał minister spraw wewnętrznych i administracji, a jeśli my ich nie powołamy, bo na przykład nie będziemy przekonani co do ich kompetencji, to pan minister zrobi to za nas.

Słyszymy, że szef MSWiA dostał duże kompetencje. Jakie i jak to wpłynie na wybory?

- Możemy sobie wyobrazić, jak wpłynie to na organizację wyborów. Może się bowiem zdarzyć tak, że jeśli odrzucimy trzy kwadratury na szefa KBW, zgłoszone przez pana ministra, to pan minister powoła na to miejsce swojego człowieka, który tak naprawdę będzie naszą prawą ręką.

Cały ciężar technicznego, administracyjnego i finansowego przeprowadzenia wyborów spoczywa na Krajowym Biurze Wyborczym. Trzeba na stanowisku szefa KBW wykazywać się głęboką wiedzą na temat prawa wyborczego, mieć doświadczenie. Teraz może być tak, że pan minister przyniesie nam kandydata w teczce.

W mojej ocenie przepis, mówiący o tym, że szefowie Kancelarii Sejmu, Senatu i Prezydenta opiniują kandydatów na szefa KBW przedstawionych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji jest dla tych kancelarii upokarzający. Ja na miejscu tych trzech ciał czułbym się dotknięty, a może nawet i upokorzony, jeżeli w ten sposób mnie się traktuje, jeżeli minister zdaje się mówić „oczywiście ja wam przedstawię te kandydatury, ale czy wy zaopiniujecie tak czy inaczej, to ja i tak nie muszę się z tym liczyć, bo mogę przedstawić te kandydatury bez względu na wasze opinie".

Czytaj też: Andrzej Maciejewski (Kukiz`15): Jeśli ordynacja ma tak wyglądać, skończmy z wyborami. Wprowadźmy dyktaturę

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.