PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojciech Pałka został wybrany na nowego starostę powiatu krakowskiego

  • PAP/JS    19 października 2017 - 19:04
Wojciech Pałka został wybrany na nowego starostę powiatu krakowskiego
W głosowaniu tajnym na starostę krakowskiego wybrano dotychczasowego wicestarostę Wojciecha Pałkę (fot. facebook)

Wojciech Pałka został wybrany na nowego starostę powiatu krakowskiego; wyboru dokonano podczas sesji Rady Powiatu w Krakowie po rezygnacji dotychczasowego starosty Józefa Krzyworzeki – poinformowano na stronie internetowej starostwa.
We wrześniu krakowski Sąd Okręgowy w wydziale odwoławczym utrzymał w mocy wyrok skazujący dotychczasowego starostę Józefa Krzyworzekę na karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata próby i 40 tys. zł grzywny. Orzekł również zakaz zajmowania stanowisk w organach samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego, związanych z pełnieniem funkcji publicznej na okres trzech lat.

Prawomocny wyrok skazujący za przestępstwo z winy umyślnej oznaczał, że starosta utraci swoją funkcję. Jedną z możliwych dróg było złożenie przez niego rezygnacji.

W środę (18 października) związku z rezygnacją starosty Józefa Krzyworzeki z zajmowanego stanowiska, radni dokonali wyboru nowych władz powiatu. W głosowaniu tajnym na starostę krakowskiego wybrano dotychczasowego wicestarostę Wojciecha Pałkę.

"Na stanowisko wicestarosty wybrano Tadeusza Nabagło, dotychczasowego przewodniczącego Rady Powiatu w Krakowie. Członkami Zarządu zostali Janina Grela, Wanda Kułaj oraz Arkadiusz Wrzoszczyk. Przewodniczącą Rady Powiatu została Alicja Wójcik, wiceprzewodniczącymi Piotr Goraj oraz Marek Piekara, którzy zachowali swoje funkcje" - poinformowano w komunikacie.

Prokuratura oskarżyła Józefa Krzyworzekę o to, że od października 1997 do lipca 2004 będąc funkcjonariuszem publicznym, jako wójt Gminy Zabierzów nie dopełnił obowiązku naliczenia podatków od nieruchomości firmie Kraków Business Park w latach 1997-2004. Gmina straciła przez to 423 tys. zł.

Kolejny zarzut to dwukrotne zatajenie w oświadczeniu majątkowym dochodów ze spółki Creation, powiązanej z firmą Kraków Business Park, w wysokości ponad 20 tys. zł. Krzyworzeka zaprzeczał zarzutom i nie przyznawał się do winy. Sądy obu instancji uznały jego winę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.