PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego chce być szefem śląskiej PO

  • PAP/KDS    31 października 2017 - 17:04
Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego chce być szefem śląskiej PO
Wojciech Saługa zapowiedział kandydowanie na szefa śląskich struktur PO (fot. Facebook/Wojciech Saługa - Marszałek Województwa Śląskiego)

Wojciech Saługa, marszałek woj. śląskiego oficjalnie potwierdził we wtorek (31.10) swój start w tegorocznych wyborach szefa śląskiej PO. Poparł go wiceszef partii Borys Budka.
• Marszałek Saługa już wcześniej publicznie deklarował swój udział w wyborach przewodniczącego partii w regionie.

• We wtorek zamieścił w portalu społecznościowym informację o rozpoczęciu przygotowań do zaplanowanych na 2 grudnia wyborów. 

• W swoim wpisie podziękował też za poparcie posłowi Borysowi Budce.

Wakat na stanowisku szefa regionalnej Platformy pojawił się w końcu listopada 2015 r. po śmierci przewodniczącego, posła Tomasza Tomczykiewicza. Zgodnie ze statutem PO, obowiązki szefa regionu obejmuje wówczas najstarszy wiekiem wiceprzewodniczący - na Śląsku była to b. minister edukacji Krystyna Szumilas, która jednak zrezygnowała z przewodniczenia regionowi. Wówczas zarząd regionalnej PO wyznaczył do pełnienia obowiązków szefa innego wiceprzewodniczącego - marszałka Saługę. Teraz chce on być wybrany na tę funkcję w wyborach, zgodnie z kalendarzem wyborczym.

Wybory szefów regionów PO zaplanowano na 2 grudnia. Zgłoszenia kandydatów, poparte podpisami 5 proc. uprawnionych do głosowania członków partii na danym terenie, będą przyjmowane do 18 listopada. W woj. śląskim potrzeba blisko 200 podpisów poparcia.

Rzecznik śląskiej PO poseł Wojciech Król powiedział, że Borys Budka już dwa tygodnie temu, podczas obrad rady regionalnej PO w Katowicach, mówił, że o kierowanie śląską Platformą powinien ubiegać się jeden kandydat, któremu poparcia udzielą pierwszoplanowe osoby w partii, w tym on sam. Odciął się w ten sposób od spekulacji, jakoby sam chciał ubiegać się o stanowisko szefa partii na Śląsku.

Wojciech Saługa to jak dotąd jedyny polityk, który publicznie ogłosił zamiar startu w wyborach szefa śląskiej PO. Również regionalne struktury partii - jak powiedział Król - nie mają dotąd informacji, by Saługa miał mieć kontrkandydata w wyborach. Król zastrzegł jednak, że na zgłaszanie kandydatów jest jeszcze sporo czasu, więc formalnie inne kandydatury mogą się pojawić.

Wojciech Saługa ma 48 lat, z wykształcenia jest ekonomistą. Pochodzi z Jaworzna, w przeszłości był m.in. wiceprezydentem tego miasta i radnym. W latach 2004-2005 był senatorem, a od 2005 r. posłem trzech kolejnych kadencji Sejmu. Od grudnia 2014 r. jest marszałkiem woj. śląskiego. Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Jego pasje to turystyka górska i żeglarstwo. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.