PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojciech Saługa wybrany na szefa śląskich struktur PO

  • PAP/JS    2 grudnia 2017 - 21:25
Wojciech Saługa wybrany na szefa śląskich struktur PO
Wojciech Saługa urodził się 1969 r. w Jaworznie. (fot. Grupa PTWP)

Wojciech Saługa został wybrany na przewodniczącego śląskich struktur Platformy Obywatelskiej. W wewnętrznym głosowaniu zdecydowanie pokonał Dawida Kostempskiego. Saługa, który jest marszałkiem woj. śląskiego, dotychczas pełnił obowiązki szefa śląskiej PO.
O wynikach głosowania poinformował Łukasz Borkowski z biura regionalnego PO w Katowicach. Członkowie partii oddawali przez całą sobotę głosy w powiatowych siedzibach partii. Wieczorem rozpoczęło się ich liczenie. Według Borkowskiego, Saługę poparło ponad 80 proc. głosujących. Zaznaczył, że nie są to jeszcze oficjalne wyniki, bo nie sporządzono protokołu komisji.

O fotel szefa partii w regionie ubiegał się także prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski. Zgłaszając swą kandydaturę przekonywał, że w śląskich strukturach Platformy jest wiele nierozwiązanych problemów, wśród których wymieniał brak aktywności ich kierownictwa, konflikty oraz frustrację niedocenianych szeregowych członków.

Saługę poparł m.in. wiceszef partii Borys Budka, który w połowie października, podczas obrad rady regionalnej PO w Katowicach miał mówić, że o kierowanie śląską PO powinien ubiegać się jeden kandydat - z poparciem pierwszoplanowych osób w partii.

Saługa dotychczas pełnił obowiązki przewodniczącego regionalnej Platformy - wakat na tym stanowisku pojawił się w końcu listopada 2015 r. po śmierci Tomasza Tomczykiewicza. Zgodnie ze statutem PO obowiązki szefa regionu obejmuje wówczas najstarszy wiekiem wiceprzewodniczący - była to b. minister edukacji Krystyna Szumilas, która jednak zrezygnowała z przewodniczenia regionowi. Wówczas zarząd regionalnej PO wyznaczył do pełnienia obowiązków szefa innego wiceprzewodniczącego - marszałka Saługę.

Wojciech Saługa urodził się 1969 r. w Jaworznie. W 1994 roku ukończył studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej w Krakowie na wydziale ekonomiki i organizacji produkcji. Swoją karierę zawodową, w latach 1994-2002, związał z Bankiem Śląskim.

W działalność polityczną zaangażował się w 1994 roku (należał m.in. do Unii Polityki Realnej). W latach 1998-2002 był radnym w Jaworznie, a w latach 2002-2004 wiceprezydentem tego miasta odpowiedzialnym za planowanie i inwestycje, urbanistykę, architekturę, geodezję, gospodarkę nieruchomościami oraz obsługę inwestorów. W wyborach w Jaworznie startował z listy AWS, a później - lokalnego komitetu Jaworzno Moje Miasto.

W 2004 r. został zwyciężył w uzupełniających wyborach do Senatu w okręgu sosnowieckim - zajął miejsce Adama Gierka, który został posłem do Parlamentu Europejskiego. Mandat senatora Saługa sprawował przez rok. Od 2005 r. był posłem trzech kolejnych kadencji. W trakcie pracy w parlamencie był członkiem komisji: gospodarki (w tym Podkomisji ds. Energetyki), ds. Unii Europejskiej, finansów publicznych. W 2011 r. został też członkiem Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki.

Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Jego pasją jest turystyka górska i żeglarstwo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.