PARTNER PORTALU
 • BGK

Wojciech Szarama, PiS: Ograniczenie kadencji w samorządach jest konstytucyjnie do przyjęcia

 • AW    8 maja 2017 - 14:10
Wojciech Szarama, PiS: Ograniczenie kadencji w samorządach jest konstytucyjnie do przyjęcia
Wojciech Szarama - polityk, adwokat, poseł na Sejm IV, V, VI, VII i VIII kadencji (fot. Wikimedia Commons/ Adrian Grycuk)

Temat ograniczenia kadencji samorządowców jest trudny i kontrowersyjny. Jednak poseł Wojciech Szarama nie widzi w propozycji PiS sprzeczności z konstytucją.
• Uważam, że ograniczenie liczby kadencji w samorządów byłoby konstytucyjnie do przyjęcia, bo nie ma tu działania wstecz – uważa poseł PiS Wojciech Szarama.

• Nie zgadza się tym samym z opinią prezydenta Andrzeja Dudy. Poseł dodaje, że rządzenie miastem przez jednego włodarza przez wiele lat demotywuje mieszkańców do brania udziału w wyborach.

• Szarama odnosi się też do trudnej sytuacji Bytomia, twierdząc, że miasto potrzebuje włodarza, który postawi na pozyskanie inwestorów i zwiększenie dochodów miasta.

 

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda mocno zaakcentował, że ma poważne konstytucyjne wątpliwości dotyczące propozycji PiS ws. ograniczenia liczby kadencji. O ile popiera sama idę ograniczenia możliwości kandydowania do dwóch razy, to jego zdaniem mają to być przepisy na przyszłość, a nie uwzględniające dotychczasowych kadencji, tak by nie łamać konstytucji.

- Uważam, że się to kłóci z konstytucją. Nie można w ten sposób ograniczać ani czynnego, ani biernego prawa wyborczego - mówił prezydent RP.

Z taka oceną nie zgadza się Wojciech Szarama, poseł PiS.

- Uważam, że to byłoby konstytucyjnie do przyjęcia, bo nie ma tu działania wstecz, bo przyjęte zasady obowiązywałby od przyszłego roku – argumentował Szarama w Radiu Piekary. - Możemy się spierać czy działa do tyłu czy nie, ale kadencyjność samorządowców powinna zostać uchwalona - dodał.

Przyznał jednak, że temat ograniczenia kadencji samorządowców jest trudny i kontrowersyjny, chociażby dlatego że wielu Polaków uważa, że ich prezydenci dobrze rządzą i powinni dalej tak funkcjonować.

Poseł zwraca jednak uwagę, że brak rotacji na stanowisku wójta, burmistrza i prezydenta miasta skutkuje mniejszym zaangażowaniem społeczeństwa w sprawy miasta.

- Wszyscy musimy wziąć pod uwagę jedną rzecz, że frekwencja w wyborach samorządowych jest bardzo niska. Może tutaj tkwi przyczyna tej niskiej frekwencji, że cześć ludzi w ogóle nie interesuje się życiem swojego miasta, swojego powiatu, bo zostanie i tak wybrany ten co jest (prezydent, burmistrz – przyp. red.) – dodał Wojciech Szarama.

Pytany o Bytom (Szarama jest jedynym posłem z tego miasta) stwierdził, że jego zdaniem miastu nie grozi zarząd komisaryczny, ale miasto jest w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, co go mocno niepokoi. 

- Te informacje, które przychodzą z przedsiębiorstw komunalnych, rady miasta o złym gospodarowaniu pieniędzmi wymagają reakcji rady. Niestety wymagają też kontroli takich instytucji jak NIK, RIO i CBA. Mam nadzieję, że po tych kontrolach wszystko się wyjaśni i będziemy mogli powiedzieć w którym kierunku Bytom idzie - mówił Szarama w Radiu Piekary.

Czytaj też: Prezydent Bytomia, Damian Bartyla: Nie podam się do dymisji

Przypomniał, że już raz kandydował na stanowisko prezydenta Bytomia i nie udało mu się zdobyć mandatu.

- Sądzę że elity bytomskie, służba zdrowia, ludzie kultury, przedsiębiorcy muszą się zastanowić czego chcą od Bytomia – czy kolejne wybory ma wygrać człowiek, który wyda olbrzymia pieniądze na bilbordy i obietnice bez pokrycia, czy człowiek gotowy na ciężką prace - pozyskanie inwestorów i zwiększenie dochodów własnych miasta. PiS ma grupę radnych, którzy dobrze wypełniają swoje zadania i mogliby coś dobrego miastu zaproponować – stwierdził Wojciech Szarama.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • Magdalena, 2017-05-09 18:01:50

  Samorządowców weryfikują wyborcy. 10 lat spowoduje, że ustawi się każdy włodarz na ten czas i my na tym diametralnie stracimy. Gdy nie wie, czy zostanie wybrany dalej działa bardziej aktywnie
 • sprzątaczka, 2017-05-09 16:45:46

  Muszą nastąpić zmiany ; 1 dwu kadencyjność to podstawa, 2 zmiana ordynacji wyborczej / obecnie władza lokalna wybiera sama siebie/ 3 edukacja społeczna jak funkcjonują struktury samorządowe i jak zarejestrować kandydata na którego chcę oddać głos. Obecne wybory to FARSA i dlatego połowa społeczeństw...a nie uczestniczy w wyborach  rozwiń
 • Izka, 2017-05-09 01:01:13

  Szanowni Państwo, jest Was w samorządach wielu, macie swoje rodziny, znajomych,zwolenników.... zróbcie p. Szaramie taką antykampanię, żeby poszedł na polityczną emeryturę. On się pcha jeszcze do samorządu. 20 lat w Sejmie, jeszcze za mało? Tylko radni PiS coś mogą zaproponować? W następnych wyborach... ograniczenie dla Sejmu, Senatu itp. Jak ograniczać, to WSZYSTKIM, i tego się trzymajmy. Widok niektórych w Sejmie już tak nuży, że zna się ich poglądy na pamięć i nie chce nawet oglądać w TV. Przy zmianach wzrosłaby oglądalność !!!  rozwiń