PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda lubelski: Stanowisko sejmiku ws. wyroków TK to zapowiedź łamania prawa

  • PAP/MN    28 kwietnia 2016 - 14:50
Wojewoda lubelski: Stanowisko sejmiku ws. wyroków TK to zapowiedź łamania prawa
Stanowisko Sejmiku Województwa Lubelskiego głosi, iż brak publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego nie pozbawia ich mocy powszechnie obowiązującej (fot. S.Misztal/lubelskie.pl)

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek przestrzega, że stanowisko lubelskiego sejmiku o uwzględnianiu nieopublikowanych wyroków Trybunału Konstytucyjnego to zapowiedź łamania prawa, co w konsekwencji może doprowadzić do rozwiązania sejmiku.
Czarnek w wydanym w czwartek (28 kwietnia) komunikacie odniósł się do stanowiska przyjętego poprzedniego dnia przez Sejmik Województwa Lubelskiego. Sejmik ogłosił w nim, że przy podejmowaniu uchwał będzie uwzględniał wszystkie wyroki Trybunału Konstytucyjnego, także te nieopublikowane.

"Zgodnie z art. 190 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Sejmik Województwa Lubelskiego wyraża opinię, iż brak publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego nie pozbawia ich mocy powszechnie obowiązującej" - głosi stanowisko.

Wojewoda Czarnek także powołał się na art. 190, ustęp 2 i 3 Konstytucji, z którego - jego zdaniem - wynika, że moc obowiązującą mają wyłącznie te orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które zostały ogłoszone w takim trybie, jak akty normatywne. Według wojewody stanowisko sejmiku jest oderwane od Konstytucji i stanowi zapowiedź łamania prawa.

"Zgodnie z art. 171 Konstytucji w przypadku rażącego łamania prawa przez organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego, Sejm na wniosek Prezesa Rady Ministrów może rozwiązać taki organ" - przestrzegł wojewoda.

Czarnek dodał, że samo stanowisko Sejmiku nie stanowi jeszcze takiego rażącego naruszenia prawa i wyraził przekonanie, że do tego nie dojdzie.

Czytaj też: Trybunał Konstytucyjny, podział gmin na okręgi wyborcze: Komisarz wyborczy nie może sam podzielić gmin

Za przyjęciem stanowiska sejmiku w środę głosowało 20 radnych, przeciw było 12. Jego uchwaleniu sprzeciwiali się radni PiS. Przewodniczący klubu PiS Andrzej Pruszkowski powiedział, że jest to "próba dalszej anarchizacji państwa polskiego" i "angażowanie autorytetów samorządów regionalnych i miejskich do sporu o ściśle politycznym charakterze".

Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski (PSL) powiedział dziennikarzom, że praworządność wymaga przestrzegania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. "Tę praworządność, którą stanowi Konstytucja, wyroki Trybunału, Sąd Najwyższy, powinniśmy w swoim postępowaniu, w pracy wszystkich urzędów i w działalności publicznej uwzględniać" - dodał.

Przemysław Czarnek jest doktorem habilitowanym, specjalistą w zakresie prawa konstytucyjnego. Przed objęciem stanowiska wojewody był zatrudniony w Katedrze Prawa Konstytucyjnego KUL.

Stanowiska dotyczące respektowania orzeczeń TK bez względu na ich formalne opublikowanie przyjęło też kilka innych samorządów w Polsce. Jako pierwsi uchwałę w tej sprawie w zeszłą środę przyjęli radni Łodzi, a po nich stanowiska przyjęli w czwartek radni Warszawy i we wtorek - radni Poznania, w środę sejmik woj. lubelskiego, a także Rada Miasta Bydgoszczy oraz Rada Miasta Gorzowa Wlkp.

Czytaj też: Radni Pomorza Zachodniego apelują w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

9 marca Trybunał Konstytucyjny uznał, że grudniowa nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS - wprowadzająca m.in. nowe zasady orzekania w pełnym składzie oraz wyznaczania terminów rozpatrywania spraw - narusza konstytucję. Według rządu nie był to wyrok i dlatego nie będzie publikowany. Mimo to TK wydaje kolejne wyroki, choć przedstawiciele władz mówią, że TK powinien orzekać zgodnie z grudniową nowelą.

Obecnie nad propozycjami rozwiązania sporu wokół TK pracuje zespół ekspertów powołany w następstwie wydanej w marcu przez Komisję Wenecką opinii ws. zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. W opinii tej, podkreślono m.in., że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce.

Premier Beata Szydło przekazała opinię Komisji Weneckiej do parlamentu, by tam wszystkie siły polityczne wypracowały na jej podstawie rozwiązanie kompromisowe, a marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał w tej sprawie zespół ekspertów

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • zadra, 2016-05-02 22:20:02

    Panie Czarnek strzel sobie w łeb i nie wieprzaj się w sprawy samorządu...