PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

  • PAP/JS    21 lutego 2018 - 20:42
Wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej
Społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział, że pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między pl. Piłsudskiego w Warszawie a ul. Królewsk (Plac Piłsudskiego, fot.wikipedia.org/Adrian Grycuk)

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przy pl. Piłsudskiego w Warszawie - poinformował Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
Jak podano w komunikacie Sipiera wydał swoją decyzję we wtorek (20 lutego), "po rozpatrzeniu wniosku Komitetu Społecznego Budowy Pomników śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku" oraz sprawdzeniu "kompletności wniosku pod względem formalno-prawnym oraz materialnoprawnym".

"W związku z dostarczeniem przez inwestora wszelkich niezbędnych dokumentów i spełnieniem wymogów ustawowych, w tym również nałożonych przez załączone do projektu decyzje, opinie i uzgodnienia, zgodnie z Prawem Budowlanym, właściwy organ wydał decyzję o pozwoleniu na budowę" - podkreślono w komunikacie MUW.

Społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział, że pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między pl. Piłsudskiego w Warszawie a ul. Królewską, oraz że rozpoczynają się prace nad nim. Rada Warszawy, głosami PO, przyjęła stanowisko, w którym nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego.

Zdaniem prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz to Rada jest jedynym organem, który może decydować o lokalizacji pomnika.

Do informacji o zatwierdzeniu przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę projektu budowlanego pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. oraz wydaniu przez niego zgody na budowę odniosła się rzeczniczka stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb.

"Dla nas najważniejsze jest zdanie mieszkańców i my o to zdanie w zakresie budowy pomnika smoleńskiego na Pl. Piłsudskiego zapytaliśmy naszych mieszkańców i nasze mieszkanki. (...) 71 proc. mieszkańców Warszawy opowiedziało się przeciw budowie pomnika smoleńskiego na Pl. Piłsudskiego" - mówiła Kłąb. Jak wyjaśniła, wynika to z sondażu przeprowadzonego w listopadzie ub.r. na zlecenie władz stolicy.

Rzeczniczka urzędu miasta przekonywała też, że zgodnie z prawem decyzja o lokalizacji pomników przysługuje radzie miasta lub gminy - "niezależnie od tego, czy jest to teren miejski, czy jest to teren Skarbu Państwa, czy jest to teren prywatny". "A radzie miasta st. Warszawy nawet nie dano szansy podjąć takiej decyzji" - dodała.

Kłąb zwróciła jednocześnie uwagę, że wojewoda przejął kontrolę nad Pl. Piłsudskiego "tłumacząc to względami obronnościowymi". "Pytanie brzmi zatem: jakim celom związanym z obronnością ma służyć pomnik?" - wskazała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.