PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera podsumował swoje urzędowanie

  • PAP/PSZ    11 grudnia 2017 - 15:45
Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera podsumował swoje urzędowanie
Zdzisław Sipiera Fot. mat. pras.

Obsługa mieszkańców; współpraca z samorządami; umiejętność obsługi mienia skarbu państwa; bezpieczeństwo mieszkańców, inwestycje na terenie Mazowsza, były głównymi zagadnieniami w ciągu dwóch lat działania Urzędu Mazowieckiego - stwierdził wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.
• Wojewoda uważa, że jego współpraca z samorządami układa się dobrze.

• Zdzisław Sipiera wymienił także inwestycje drogowe, kolejowe, gazownicze, które jego zdaniem są "na miarę naszych wyzwań XXI wieku".

• "Przyspieszyliśmy wydawanie pozwoleń budowlanych, ale nie kosztem jakości" - stwierdził wojewoda.

"Postawiliśmy na kilka podstawowych akcentów: obsługę mieszkańców; współpracę z samorządami; kwestię umiejętności obsługi mienia skarbu państwa; bezpieczeństwa dla wszystkich mieszkańców - życia, mienia, ale też bezpieczeństwa socjalnego i zdrowotnego oraz na inwestycje na terenie naszego województwa" - poinformował 11 grudnia Sipiera podczas konferencji podsumowującej dwa lata działań na Mazowszu.

"Ten pierwszy okres wymagał przestawienia i opracowania pewnych sposobów funkcjonowania naszego urzędu, jak również materialnych wydatków, które były ponoszone" - podkreślił.

Jak dodał Sipiera dokończona została duża inwestycja w Płocku, obecnie finalizowane są etapy pracy przy ulicy Marszałkowskiej 3/5 - dużego urzędu związanego z obsługą cudzoziemców. Jak zauważył, 65 proc. cudzoziemców obecnych w Polsce znajduje się na terenie województwa mazowieckiego. Wojewoda w kontekście inwestycji wymienił także remont Urzędu Miejskiego w Radomiu.

"To, co wydaje nam się być zwieńczeniem tego pierwszego okresu, to start za kilka tygodni Punktów Obsługi Klienta w Urzędzie Mazowieckim w Alei Solidarności" - zapowiedział Sipiera.

"Przyspieszyliśmy wydawanie pozwoleń budowlanych, ale nie kosztem jakości. Wydawane decyzje są szybsze, ale też dokładnie sprawdzane" - podkreślił Sipiera. Jak dodał, trzeba było przebudować strukturę, która się tym zajmuje. Wymienił także inwestycje drogowe, kolejowe, gazownicze, będące "na miarę naszych wyzwań XXI wieku".

"Wszystkie inwestycje są realizowane przez nasze służby wspólnie. Pokazujemy, że można działać i wydawać te decyzje, żeby się odbywały i instytucje mogły być partnerem" - zaznaczył wojewoda.

Kolejnym efektem dwuletnich działań, które wymienił jest współpraca z samorządami. "To jest całe wielkie zagadnienie, dlatego, że samorządy i urząd mają różne zadania. Natomiast ten obiekt, którym się zajmujemy - Mazowsze, jest ten sam" - stwierdził Sipiera. "Sądzę, że sygnały do samorządów poszły takie, że jesteśmy partnerami i mam nadzieję, że to zostało przyjęte i będzie realizowane w przyszłości" - ocenił.

Zdzisław Sipiera odniósł się także do kwestii bezpieczeństwa. Jak zaznaczył, Mazowsze jest "rejonem bezpiecznym dzięki funkcji komendanta stołecznego, wojewódzkiego i komendantów w straży wojewódzkiej i strażach powiatowych, ale również inspekcji straży i służb".

Wojewoda mówił też o "gigantycznych przedsięwzięciach logicznych i finansowych" jakimi były organizowane w Polsce w tym czasie szczyt NATO oraz Światowe Dni Młodzieży. Jak zaznaczył, wszystko "obyło się bez żadnych napięć". "To ogromne wysiłki, duże pieniądze, ale jeżeli działamy wspólnie, to nie ma żadnego problemu" - podkreślił.

Sipiera wspomniał także o opiece nad miejscami pamięci. "To nasz interes narodowy, żebyśmy mogli mówić językiem narodowym, ale żeby to mówić, to musimy pamiętać o naszej przeszłości. To jest nasz obowiązek, którego nikt nie załatwi za nas" - zauważył.

Zdzisław Sipiera na stanowisku wojewody mazowieckiego zastąpił w 2015 roku Jacka Kozłowskiego, który powołany został w listopadzie 2007 r. i sprawował ten urząd także w drugiej kadencji rządu PO-PSL. W ciągu ostatnich dwóch lat wdrożone zostały m.in. program "Rodzina 500+" oraz reforma systemu edukacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.