PARTNER PORTALU
 • BGK

Wojewoda odbiera pomieszczenia sejmikowi Mazowsza. Samorządowcy oburzeni

 • Michał Nowak    25 lipca 2017 - 14:22
Wojewoda odbiera pomieszczenia sejmikowi Mazowsza. Samorządowcy oburzeni
Samorząd wojewódzki jest oburzony decyzją wojewody Zdzisława Sipiery. (fot. mazowieckie.pl)

Samorząd wojewódzki na Mazowszu został pozbawiony pomieszczeń w budynku należącym do urzędu wojewódzkiego. Odebrał je wojewoda. I zrobiła się awantura.
• Pomieszczenia odebrano samorządowi, bo wojewoda przejmie od niego kolejne obowiązki i potrzebuje dodatkowej przestrzeni biurowej.

• Przedstawiciele samorządu nie kryją złości, że po osiemnastu latach użytkowania odbiera im się pomieszczenia.

• Tymczasem urząd wojewódzki odpowiada, że zaproponował samorządowi inne lokale.

Po osiemnastu latach użytkowania przez sejmik województwa mazowieckiego pomieszczeń w budynku przy pl. Bankowym 3/5, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wypowiedział samorządowi umowę. Termin wypowiedzenia upływa 31 października 2017 r. Samorządowcy nie kryją oburzenia i mówią o braku sprawiedliwości.

– Oceniamy tę decyzję jako niesprawiedliwą. Pomieszczenia te samorząd województwa mazowieckiego użytkował od 1 stycznia 1999 roku i były to pomieszczenia, którymi przed tą datą władał Sejmik Samorządowy Województwa Warszawskiego – mówi Waldemar Kuliński, sekretarz województwa i dyrektor urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego w Warszawie.

Dodaje, że w 2000 r. urząd marszałkowski podpisał w tej sprawie z urzędem wojewódzkim stosowne porozumienie.

- Warto zaznaczyć, że Mazowsze jest jedynym samorządem, który nie posiada własnej siedziby. Teraz chce mu się odebrać prawo użytkowania pomieszczeń w miejscu, które od samego początku było związane z jego działalnością – nie kryje oburzenia Kuliński.

Urząd wojewódzki tłumaczy, że odebrał tylko biura

Poprosiliśmy o wyjaśnienie tej sytuacji urząd wojewódzki w Warszawie. Rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz powiedziała, że odebranie pomieszczeń ma związek z przejęciem przez wojewodę od samorządu województwa zadań z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Są to zadania dotyczące osób, które mieszkają i wykonują pracę w jednym z państw członkowskich UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii. Wojewoda przejmie je od samorządu z początkiem 2018 roku.

- Realizacja tego zadania przez wojewodów ma zapewnić lepszą organizację i terminowe rozpatrywanie spraw o świadczenia wychowawcze i świadczenia rodzinne w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego – argumentuje Ewa Filipowicz.

Zdaniem przedstawicieli urzędu wojewódzkiego, przejęcie nowych obowiązków od samorządu wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiednich warunków lokalowych dla pracowników, którzy będą je koordynować. Dlatego właśnie było konieczne wypowiedzenie umowy ws. użytkowania pomieszczeń przez urząd marszałkowski.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • T., 2017-08-01 09:39:26

  Mamy Wojewodę do województwa. A Marszałka do czego? Niepotrzebne mnożenie bytów. Podobnie z powiatami. Zgadzam się z "szary obywatel" - poszerzyć kompetencje gmin. Samorządom i administracji państwowej czas zrobić upgrade do tzw. wersji 2.0. Powiaty i marszałkowo były potrzebne po przemian...ach, umożliwiły ogarnięcie zmian (na marginesie: były też spadochronem dla wielu ludzi), ale teraz samorząd już okrzepł i widać, że powiaty cienko przędą z braku środków. Widać też, że urzędy marszałkowskie i wojewódzkie wchodzą sobie w drogę. Przyszedł czas, żeby to uregulować i nie ma się co obrażać na rzeczywistość.  rozwiń
 • tiktak, 2017-07-29 17:51:45

  Do kita: A dlaczego nie powinien ??? Powiedziałeś "A", to powiedz coś o "B". Pewnie jesteś POkrętaczem, bo na pewno powiesz "nie", bo "nie".
 • rad, 2017-07-27 13:54:59

  To wojewodowie są niepotrzebni a nie samorządy.