PARTNER PORTALU
 • BGK

Wojewoda pomorski: PO wprowadza opinię publiczną w błąd

 • PAP/JS    16 stycznia 2018 - 21:25
Wojewoda pomorski: PO wprowadza opinię publiczną w błąd
W swoim oświadczeniu przesłanym we wtorek po południu do mediów wojewoda przyznał, że informację o apelu do premiera przyjął "z dużym zdziwieniem". (fot. gdansk.uw.gov.pl)

Państwa ewidentne nieprzygotowanie, a być może i złe intencje mają na celu wprowadzić w błąd opinię publiczną – tak wojewoda pomorski Dariusz Drelich skomentował apel posłów PO o swoje odwołanie. Pomorscy działacze Platformy uważają, że działalność wojewody jest dla Pomorza niedobra.
 • Wojewoda odnosi się do każdego z sześciu zarzutów PO.
 • Według niego krzywdzące i niepoparte żadnymi faktami były medialne sugestie, że wojsko zostało zbyt późno włączone w pomoc po sierpniowej nawałnicy.
 • Drelich nie zgadza się też z zarzutem, że w ramach tzw. dekomunizacji bez żadnych konsultacji z mieszkańcami i samorządem zmienił nazwy siedmiu ulic w Gdańsku.

Przedstawiciele pomorskiej PO poinformowali w poniedziałek (15 stycznia), że wystąpią z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie Dariusza Drelicha ze stanowiska wojewody pomorskiego. Przedstawili sześć zarzutów wobec niego; chodzi m.in. o spóźnioną reakcję na sierpniową nawałnicę i zbyt późne zwrócenie się o pomoc wojska oraz o zmiany nazw ulic bez konsultacji z mieszkańcami.

W swoim oświadczeniu przesłanym we wtorek po południu do mediów wojewoda przyznał, że informację o apelu do premiera przyjął "z dużym zdziwieniem". "Działalność opozycji polega na krytykowaniu rządzących (...), ma sens tylko wtedy, gdy jest konstruktywna, a przede wszystkim nie jest oparta na kłamstwach, przeinaczeniach, złej woli i partykularnych, partyjnych interesach" - napisał.

Wojewoda odnosi się do każdego z sześciu zarzutów PO. Według niego krzywdzące i niepoparte żadnymi faktami były medialne sugestie, że wojsko zostało zbyt późno włączone w pomoc po sierpniowej nawałnicy. "...zostało włączone na czas, decyzję podjąłem racjonalnie i zgodnie z potrzebami Państwowej Straży Pożarnej, która jako podmiot profesjonalny racjonalnie oceniła sytuację" - napisał.

Odnosząc się do zarzutu, że blokował in vitro w Gdańsku Drelich stwierdził, że pierwsza uchwała w tej sprawie podjęta przez Radę Miasta miała błąd prawny i dlatego została unieważniona. Kilka miesięcy później wojewoda zmienioną uchwałę radnych w tej sprawie zaopiniował pozytywnie.

Drelich nie zgodził się też z zarzutem dot. spóźnionej decyzji o maksymalnej kwocie wsparcia za m.kw. mieszkania w ramach Programu Mieszkanie dla Młodych; podkreślił, że działał zgodnie z prawem uchwalonym przez poprzednie rządy.

Wojewoda nie zgodził się również z tym, że odpowiada - jak twierdzi pomorska PO - za "niewydolny urząd województwa pomorskiego" i półroczne kolejki, jeśli chodzi o zgodę na zatrudnianie obcokrajowców. Według niego winę za taki stan rzeczy ponosi poprzedni wojewoda i ówcześni szefowie MSWiA, w tym Grzegorz Schetyna. "Obejmując stanowisko wojewody pomorskiego musiałem zmierzyć się z wieloletnimi zaniedbaniami w kwestii zatrudnienia i organizacji pracy w oddziale zajmującym się legalizacją pobytu i pracy cudzoziemców w naszym województwie" - napisał.

Drelich nie zgadza się też z zarzutem, że w ramach tzw. dekomunizacji bez żadnych konsultacji z mieszkańcami i samorządem zmienił nazwy siedmiu ulic w Gdańsku, m.in. ul. Dąbrowszczaków na Lecha Kaczyńskiego. "To kolejny przykład nieznajomości, bądź świadomego przeinaczania obowiązującego prawa" - ocenił i przypomniał, że ustawa z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu nakładała na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek zmiany nazw ulic. Podkreślił, że włodarze Gdańska mieli prawo i możliwość dokonania zmian nazw ulic we własnym zakresie. "Większość samorządów województwa pomorskiego zrealizowała obowiązek wynikający z ustawy (...) z ustawowych zadań nie wywiązała się Rada Miasta Gdańska, w której większość ma PO" - dodał.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.