PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda: Rząd gotowy do pomocy poszkodowanym z Poznania

  • PAP/JS    6 marca 2018 - 23:28
Wojewoda: Rząd gotowy do pomocy poszkodowanym z Poznania
Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu podało we wtorek, że w sprawie pomocy osobom, które w Poznaniu straciły dach nad głową, miasto współpracuje z Caritas Archidiecezji Poznańskiej. (fot. poznan.uw.gov.pl)

Rząd jest gotowy do udzielenia pomocy poszkodowanym w katastrofie budowlanej w Poznaniu – poinformował wojewoda wielkopolski. Zbigniew Hoffmann zadeklarował, że po otrzymaniu wyliczeń dotyczących potrzebnego wsparcia wystąpi w tej sprawie do premiera.
Kamienica przy ul. 28 Czerwca w Poznaniu zawaliła się w niedzielę (4 marca) rano - prawdopodobnie wskutek wybuchu gazu. W ruinach budynku znaleziono ciała pięciu osób, 21 osób zostało rannych. 32 osoby, którym nie była potrzeba pomoc medyczna, zostały czasowo zakwaterowane w hotelu. Akcja poszukiwawczo-ratownicza w miejscu zdarzenia zakończyła się w poniedziałek przed północą.

Władze miasta w poniedziałek wypłaciły poszkodowanym zasiłki - po 1,5 tys. zł na osobę. Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann poinformował we wtorek, że po oszacowaniu przez służby miejskie potrzeb finansowych, zwróci się do premiera z wnioskiem o uruchomienie środków w ramach rezerwy ogólnej, będących w dyspozycji Prezesa Rady Ministrów.

"Rząd jest przygotowany do natychmiastowego uruchomienia środków z rezerwy ogólnej Prezesa Rady Ministrów, aby jak najszybciej pomóc mieszkańcom zawalonej kamienicy w Poznaniu. Obecnie czekamy na szacunki sporządzane przez miasto, na podstawie których niezwłocznie zwrócę się do premiera Mateusza Morawickiego o wsparcie" - powiedział.

O możliwej pomocy rządowej mówił przebywający w poniedziałek w Poznaniu prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że rozmawiał o potrzebnej pomocy z wojewodą. "Myślę, że jakaś pomoc ze strony rządowej będzie, ale będę jeszcze w tym tygodniu rozmawiał z premierem Morawieckim" - powiedział prezydent.

Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu podało we wtorek, że w sprawie pomocy osobom, które w Poznaniu straciły dach nad głową, miasto współpracuje z Caritas Archidiecezji Poznańskiej. "Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ma stały kontakt z osobami, które ucierpiały w wyniku katastrofy. Pracownicy MOPR dbają o zaspokojenie ich bieżących potrzeb oraz umożliwiają dostęp do specjalistów - psychologa, lekarza czy prawników. Pełnomocnik prezydenta Poznania ds. interwencji lokatorskich bada możliwość zapewnienia tym osobom lokali zastępczych" - podał WUW.

W siedzibie Caritas trwa zbiórka darów. MOPR dostarczył tam listę przedmiotów, których poszkodowani najbardziej potrzebują. Znajdują się na niej obecnie środki czystości, artykuły higieniczne oraz kosmetyki. Możliwa jest także pomoc finansowa. Pieniądze można wpłacać na konto: 87 1600 1084 1846 4045 8000 0001 - w tytule wpisując "Kamienica".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.