PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda śląski uatrakcyjnił wakacje dzieciom ze świetlic środowiskowych

  • PAP/JS    14 lipca 2017 - 19:57
Wojewoda śląski uatrakcyjnił wakacje dzieciom ze świetlic środowiskowych
Dzieci odwiedziły monumentalny gmach urzędu (fot. katowice.uw.gov.pl)

Aby uatrakcyjnić wakacje dzieciom ze świetlic środowiskowych, wojewoda śląski zaprosił je w piątek (14 lipca) do urzędu wojewódzkiego. Dzieci odwiedziły monumentalny gmach urzędu, a w nim m.in. Salę Sejmu Śląskiego, przedwojenny skarbiec i Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego.




"Świetlice środowiskowe to miejsca, w których są różne dzieci i które nie zawsze mają okazję by wyjechać gdziekolwiek w wakacje. Postanowiliśmy zaprosić je tutaj, zapewnić taki jeden, wakacyjny, atrakcyjny dzień poza świetlicą" - powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W piątek urząd odwiedziło 125 dzieci ze świetlic środowiskowych w Wodzisławiu Śląskim, Bojszowach, Tarnowskich Górach i Orzeszu.

Wojewoda opowiedział im o pracy w urzędzie i historii budynku. Potem dzieci już w grupach obejrzały reprezentacyjne sale: Sejmu Śląskiego, Złotą, Boazeryjną i Marmurową. W Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego ratownicy przypomnieli numery alarmowe i pokazali techniki udzielania pierwszej pomocy.

Największym zainteresowaniem cieszyła się winda paciorkowa, poruszająca się stale z niewielką prędkością między piętrami. Do otwartej kabiny wchodzi się bez jej zatrzymania. Ciekawy okazał się również skarbiec, w którym w okresie międzywojennym był przechowywany majątek autonomicznego wówczas województwa śląskiego.

Wojewoda zaakcentował, że pracownicy urzędu zapalili się do pomysłu pokazania dzieciom miejsc, w których pracują i chętnie poświęcili swój czas, aby sprawić im radość.

Po poczęstunku dzieci odwiedziły Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, gdzie m.in. obejrzały pokaz pracy psów policyjnych i wykorzystywany przez funkcjonariuszy sprzęt.

Skierowana do dzieci ze świetlic środowiskowych akcja "Wakacje w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim" odbyła się w piątek po raz pierwszy. 28 sierpnia br. ma zostać powtórzona - dla dzieci z innych świetlic środowiskowych w województwie.

Gmach urzędu wojewódzkiego w Katowicach został oddany do użytku w 1929 r. W dwudziestoleciu międzywojennym był największą tego typu budowlą w Polsce. Zbudowany w stylu modernistycznym tworzy zamknięty czworobok, w którego wnętrzu mieści się budynek Sali Sejmu Śląskiego (uważanej za pierwowzór sali sejmowej w Warszawie). W 1978 r. gmach został wpisany do rejestru zabytków, a w 2012 r. uznany za Pomnik Historii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.