PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda śląski: Wkrótce pieniądze na doraźną pomoc po nawałnicach

  • PAP/JS    18 lipca 2017 - 15:21
Wojewoda śląski: Wkrótce pieniądze na doraźną pomoc po nawałnicach
Najpierw mieszkańcy sami proponowali wycenę strat (fot.straz.gov.pl)

W najbliższych dniach gminy woj. śląskiego dotknięte zniszczeniami po nawałnicy z 7 lipca powinny otrzymać fundusze na doraźną pomoc dla mieszkańców – poinformował wojewoda śląski. O taką pomoc wnioskowało łącznie 145 gospodarstw domowych.
• Nawałnica i towarzysząca jej miejscami trąba powietrzna przeszły nad woj. śląskim 7 lipca wieczorem.

• W wyniku huraganu najbardziej ucierpiała południowa część regionu, gdzie m.in. zniszczonych zostało kilkadziesiąt dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych.

Chodzi o wypłatę zasiłków z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości do 6 tys. zł. Na szkody wyrządzone w poszkodowanych domostwach w tym regionie ma zostać przeznaczona kwota 723 tys. zł.

"Pieniądze powinny być niebawem; jest już pismo z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do Ministra Finansów o zadysponowanie takich środków; lada dzień powinniśmy się spodziewać pieniędzy" - powiedział dziennikarzom wojewoda po spotkaniu z samorządowcami z dotkniętych nawałnicą gmin.

"Mamy nadzieję, że te rodziny bardzo szybko te pieniądze dostaną" - dodał Wieczorek, zastrzegając, że w niektórych przypadkach samorządy z własnej inicjatywy podjęły decyzje, aby dodatkowo wyłożyć fundusze na doraźną pomoc z własnych budżetów.

Zgodnie z prośbą wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka poszczególne samorządy miały przesłać listy zapotrzebowania na zasiłki do ubiegłego wtorku. Poszkodowani już w sobotę - dzień po nawałnicy - mogli składać w swoich urzędach gmin stosowne wnioski.

Najpierw mieszkańcy sami proponowali wycenę strat. W kolejnych dniach komisje złożone z pracowników miejscowych ośrodków pomocy społecznej i urzędów gmin sprawdzały zniszczenia, jednocześnie weryfikując proponowane kwoty.

Łącznie gminy wyliczyły w ten sposób kwotę wnioskowanych zasiłków na 723 tys. zł. Wojewoda 11 lipca wysłał do MSWiA otrzymane od gmin wnioski. Jeszcze w ub. tygodniu sprawa trafiła do MF. Gdy ministerstwo prześle pieniądze Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu, ten przekaże je - na podstawie stosownych umów - gminom.

Wieczorek relacjonował, że wtorkowe spotkanie poświęcone było przede wszystkim odpowiedziom na pytania samorządowców: jak mają formalnie postępować w określonych przypadkach - bezpośredniej pomocy rodzinom, usuwania zniszczeń infrastruktury drogowej czy komunalnej, szkód w uprawach rolnych czy usuwania zniszczeń w parkach czy terenach zielonych.

Wojewoda zaznaczył, że na razie nie sposób oszacować jeszcze strat w uprawach rolnych czy gminnej infrastrukturze. Cały czas spływają meldunki; problemy te mają być rozwiązywane w ramach różnych istniejących instrumentów finansowych i programów.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy o kwestię ogłoszenia stanu klęski żywiołowej, co wiązałoby się m.in. z innymi procedurami usuwania szkód oraz wypłaty świadczeń pomocowych, Wieczorek zastrzegł, że formalnie nie było przesłanek do ogłoszenia takiego stanu. "Pomagamy doraźnie, na bieżąco - jest to absolutnie na ten moment wystarczające" - zapewnił.

Najbardziej dotknięta zniszczeniami została gmina Gaszowice. Szkody w 66 gospodarstwach wyliczono tam na 320 tys. zł; domy 5-6 rodzin nie nadają się obecnie do zamieszkania. We wtorek wójt Gaszowic Paweł Bugdol mówił dziennikarzom, że po wichurach część mieszkańców potrzebowała natychmiastowej pomocy - takie przypadki starały się wychwycić i zapewnić gminne służby.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.