PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewodowie chwalą 500 plus. Jakie efekty w regionach?

  • aw/PAP    11 kwietnia 2017 - 16:08
Wojewodowie chwalą 500 plus. Jakie efekty w regionach?
382,7 tys. dzieci zostało objętych świadczeniem programu Rodzina 500+ w woj. śląskim (fot.pixabay)

Wojewodowie podsumowali, jakie efekty przyniósł program w poszczególnych regionach.
• Ponad 2 mld zł trafiło do rodzin w woj. śląskim i wielkopolskim w pierwszym roku funkcjonowania rządowej inicjatywy "Rodzina 500 plus".

• W łódzkim widoczną konsekwencją wprowadzenia programu jest poprawa wskaźników demograficznych.

• Oto, jakie efekty przyniósł program 500+ w poszczególnych województwach.

 

Wielkopolskie

Przez pierwszy rok trwania rządowego programu Rodzina 500 Plus do rodzin w Wielkopolsce trafiło już 2,08 mld zł. W regionie objętych świadczeniem jest 379,6 tys. dzieci, co stanowi 57 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia w województwie.

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg podsumowała w piątek na konferencji prasowej pierwszy rok realizacji programu Rodzina 500 Plus w regionie. Jak podkreśliła, na terenie Wielkopolski w programie uczestniczy 256,5 tys. rodzin.

"Największe sukcesy tego programu to przede wszystkim to, że społeczeństwo uwierzyło, ze rodzina jest tą wartością najwyższą, że w rodzinę warto inwestować i że rodzina pokazała - choć w moim przekonaniu tego pokazywać nie musiała, bo wiedzieliśmy, że tak jest - że wie jak wydatkować pieniądze. W skali Wielkopolski było to ponad 2 mld zł, i te pieniądze nie zostały w żaden sposób zmarnotrawione" - powiedziała Maląg.

Dodała, że w regionie zalewie 0,06 proc. świadczeń pieniężnych zostało zamienionych na świadczenia rzeczowe. Kolejnym sukcesem programu, jak wskazywała Maląg, jest spadek skrajnego ubóstwa. Jak mówiła, w skali kraju ten wskaźnik z 11,09 proc. spadł do 0,07 proc., czyli zmniejszył się o 94 proc.

"Sytuacja naszego kraju jest bardzo poważna, o czym już wielokrotnie mówiliśmy i jeżeli u nas w Wielkopolsce w porównaniu z 2015 rokiem nastąpił wzrost liczby urodzeń o 3 proc. (...) to pokazuje, że tak naprawdę barierą do tego, aby mieć więcej dzieci jest przede wszystkim sytuacja materialna" - zaznaczyła.

"Tak naprawdę w Europie 22 kraje wspomagają rodziny. My tego wsparcia nie mieliśmy, więc to było rzeczą, którą musieliśmy zrobić, i która się polskiej rodzinie należała" - dodała.

W województwie wielkopolskim przez pierwszy rok trwania programu wydano 2,08 mld zł. W programie uczestnicy 256,5 tys. rodzin, a świadczeniem objętych jest 379,6 tys. dzieci, czyli 57 proc. wszystkich dzieci do 18 roku życia w regionie.

Czytaj też: 500 plus w 2017 r. Kiedy składać wnioski?

Małopolskie

W Małopolsce wnioski o świadczenia z programu 500 plus złożyło prawie 280 tys. rodzin (z czego 19 proc. -online). Świadczenie otrzymuje prawie 142 tys. pierwszych dzieci (ponad 39 proc. wszystkich otrzymujących świadczenie) oraz 220,5 tys. drugich i kolejnych dzieci (prawie 61 proc.). Odsetek rodzin z jednym dzieckiem oraz z dwójką dzieci, otrzymujących pomoc, jest podobny i wynosi powyżej 37 proc. Rodziny z trójką dzieci stanowią prawie 17 proc. uprawnionych do świadczenia; z czwórką - ponad 5 proc., z piątką, szóstką i większą liczbą dzieci - prawie 3 proc.

W Małopolsce mieszka rodzina, która jest największym beneficjentem programu 500 plus - to rodzina z gminy Przeciszów, która otrzymuje świadczenie na 12 spośród 15 dzieci.

W gminach wiejskich pomoc otrzymuje 63 proc. dzieci, w gminach wiejsko-miejskich - 57 proc., a w miejskich - 48 proc.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.