PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewódzki Tydzień Seniora na Śląsku. Priorytetm bezpieczeństwo

  • aw/PAP    18 października 2016 - 08:31
Wojewódzki Tydzień Seniora na Śląsku. Priorytetm bezpieczeństwo
Organizatorzy spotkań przekonują, że konieczne jest zachęcenie osób starszych, by mówiły o tym, czego oczekują (fot.pixabay)

• Cztery konferencje w różnych miastach regionu i Bieg Białej Wstążki – w taki sposób w woj. śląskim będzie obchodzony Wojewódzki Tydzień Seniora.
• Motywem przewodnim wszystkich spotkań będzie bezpieczeństwo ludzi starszych.
20 października obchodzony jest Europejski Dzień Seniora, którego celem jest uświadamianie i kształtowanie roli osób starszych w społeczeństwie. Samorząd woj. śląskiego przypomina, że starzenie się społeczeństwa jest i będzie jednym z najważniejszych wyzwań.

Organizatorzy Wojewódzkiego Tygodnia Seniora - Marszałek Województwa Śląskiego, Śląska Rada ds. Seniorów przy współpracy z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach i Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach - chcą skupić się przede wszystkim na bezpieczeństwie najstarszych przedstawicieli społeczeństwa.

Czytaj też: Pomagają seniorom i powalczą o europejską nagrodę

"Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych wartości i potrzeb społecznych, którą trzeba zapewnić, by móc się rozwijać. Osoby starsze szczególnie narażone są na zagrożenia wynikające z wieku oraz niedostosowania otoczenia do potrzeb seniorów" - powiedział marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

"W naszym województwie ciągle nad tym pracujemy. By nasze działania były skuteczne, potrzebujemy wsparcia ze strony samych zainteresowanych. Dlatego z tegoroczną konferencją na temat bezpieczeństwa seniorów dotrzemy do mieszkańców wszystkich czterech subregionów województwa" - dodał.

Organizatorzy spotkań przekonują, że konieczne jest zachęcenie osób starszych, by mówiły o tym, czego oczekują. Będą o to pytane podczas czterech konferencji "Śląskie Bezpieczne dla Seniora". Pierwsza z nich będzie miała miejsce we wtorek (18 października) w Mysłowicach. Kolejne zaplanowano w środę, czwartek i piątek w Bielsku-Białej, Częstochowie i Rybniku.

Podczas konferencji zostaną zaprezentowane założenia kampanii województwa pod nazwą "Śląskie dla Seniora" oraz projektu "Koperta życia. Ratunek czeka w lodówce". Ratownicy medyczni Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego opowiedzą o pierwszej pomocy, a policjanci - o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Dr Aleksandra Wentkowska, która jest pełnomocnikiem terenowym Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach, wygłosi prelekcję na temat praw seniorów.

W sobotę, na zakończenie Wojewódzkiego Tygodnia Seniora, w Parku Śląskim w Chorzowie odbędzie się II Bieg Białej Wstążki - impreza, której celem jest podnoszenie świadomości o zjawisku przemocy w społeczeństwie i konieczności aktywnego przeciwstawiania się wszelkim jej przejawom. Tym razem uczestnicy pobiegną przeciwko przemocy wobec osób starszych. Udział w Biegu jest bezpłatny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.