PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwo śląskie przeznaczy ponad 23 mln zł na walkę z nadwagą, otyłością i cukrzycą

  • PAP/MIW    30 października 2017 - 18:58
Województwo śląskie przeznaczy ponad 23 mln zł na walkę z nadwagą, otyłością i cukrzycą
Ok. 60 proc. dorosłych mieszkańców woj. śląskiego ma nadwagę lub otyłość. (fot. pixabay.com)

Ok. 60 proc. dorosłych mieszkańców woj. śląskiego ma nadwagę lub otyłość, co przekłada się m.in. na największą w kraju zachorowalność i liczbę zgonów na cukrzycę. Aby z tym walczyć, samorząd regionu przeznaczył 23,5 mln zł na specjalny program opieki zdrowotnej.
• Celem programu jest zwiększenie świadomości mieszkańców w wieku aktywności zawodowej nt. konsekwencji nadwagi i otyłości, wśród których jest cukrzyca.

• Wraz z przyjęciem programu zarząd województwa ogłosił nabór projektów. Powinny one dotyczyć: badań dot. nadwagi i otyłości, szkoleń i konsultacji z dietetykiem i psychologiem (w zakresie przeciwdziałania nadwadze i otyłości), oznaczania stężenia glukozy w osoczu oraz działań informacyjno-edukacyjnych.

• Propozycje będzie można składać od 27 listopada do 8 stycznia 2018 r.

 

O przyjęciu przez zarząd woj. śląskiego Regionalnego Programu Przeciwdziałania Nadwadze, Otyłości i Cukrzycy w województwie na lata 2017-2020 poinformował w poniedziałek (30.10) urząd marszałkowski. Program będzie finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

- Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, cukrzyca i otyłość znajdują się wśród chorób cywilizacyjnych o największym zagrożeniu dla zdrowia i życia ludności. Śląskie przoduje wśród regionów pod względem przypadków zachorowalności na cukrzycę, również liczba zgonów spowodowanych tą chorobą jest największa na tle pozostałych regionów - podało biuro prasowe marszałka.

Samorząd przypomniał, że ważnym czynnikiem rozwoju cukrzycy jest nadmierna waga ciała.

- Tu z kolei z badań wynika, że osoby żyjące z nadwagą lub otyłością stanowią ok. 60 proc. mieszkańców województwa (dotyczy to grupy wiekowej 15 lat bądź więcej). To również stawia region w niebezpiecznej, trzeciej pozycji w porównaniu do pozostałych - wskazano.

Wśród celów programu jest zwiększenie świadomości mieszkańców w wieku aktywności zawodowej nt. konsekwencji nadwagi i otyłości, wśród których jest cukrzyca. Założone w programie działania mają też pomagać w identyfikowaniu objawów, umożliwić wczesną diagnostykę i leczenie, a także służyć propagowaniu zasad zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej - jako formy zapobiegania.

Wraz z przyjęciem programu zarząd województwa ogłosił nabór projektów. Powinny one dotyczyć: badań dot. nadwagi i otyłości, szkoleń i konsultacji z dietetykiem i psychologiem (w zakresie przeciwdziałania nadwadze i otyłości), oznaczania stężenia glukozy w osoczu oraz działań informacyjno-edukacyjnych.

Między wnioskodawców rozdzielonych ma zostać ponad 23,5 mln zł. Projektodawcy lub ich partnerzy powinni prowadzić działalność w obszarze świadczenia usług zdrowotnych na terenie województwa. Propozycje będzie można składać od 27 listopada do 8 stycznia 2018 r.

Woj. śląskie ma już doświadczenie w opracowaniu i wdrażaniu programów zdrowotnych i podobnych dokumentów programowych. Powstały tam dotąd m.in. "Wojewódzki Program Walki z Gruźlicą na lata 2011-2014" (na kwotę 300 tyś. zł), a także "Śląski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2013-2020" (ok. 7,5 mln zł) czy "Program Zapobiegania Nadwadze i Otyłości w Woj. Śląskim na lata 2015-2020" (900 tys. zł)

W ostatnich miesiącach w regionie powstały programy: "Zdrowa Matka i Dziecko" (szacowany na ok. 25 mln zł) oraz "Program Zdrowego Kręgosłupa". Samorząd zamierza dzięki nim przebadać pod kątem wad postawy i deformacji kręgosłupa wszystkie dzieci w wieku 7-15 lat na swoim terenie - łącznie ok. 370 tys. dzieci; chce również zwiększyć liczbę szkół świadomego rodzicielstwa i poprawić dostęp do opieki prenatalnej. Łącznie na ich finansowanie zarezerwowano w RPO ok. 60 mln zł.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.