PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwo środkowopomorskie? Wielkopolska się nie zgadza

  • MN    7 lipca 2016 - 16:25
Województwo środkowopomorskie? Wielkopolska się nie zgadza
Tak miałoby wyglądać woj. środkowopomorskie (fot. PTWP)

• Jarosław Kaczyński zadeklarował, że utworzenie województwa środkowopomorskiego wciąż jest kwestią otwartą.
• Prezydenci Słupska i Koszalina poparli utworzenia nowego województwa.
• Na reformę administracyjną nie chcą się jednak zgodzić urzędy marszałkowskie, które musiałyby oddać część swoich terenów.
Utworzenie województwa środkowopomorskiego z dwoma miastami wojewódzkimi – Koszalinem i Słupskiem – wiąże się z oderwaniem części terenów od woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, a także wielkopolskiego.

Zarząd woj. pomorskiego sprzeciwił się pomysłowi takiej reformy. Sejmik pomorski przyjął stanowisko w październiku 2015 r., w którym stwierdził, że pomysł utworzenia województwa środkowopomorskiego jest "szkodliwy nie tylko dla regionów północnej Polski, ale dla całego kraju".

Podobnie uważają radni woj. wielkopolskiego. W stanowisku przyjętym podczas sesji sejmiku z dnia 29 lutego 2016 r. wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec planów utworzenia województwa środkowopomorskiego, podziałowi Wielkopolski i odłączenia od niej powiatu złotowskiego. Swoje poparcie wyrazili także obecni na posiedzeniu samorządowcy ziemi złotowskiej.

Czytaj też: Prezydent Koszalina: O potrzebie woj. środkowopomorskiego mówimy już od 1999 r.

– Chociaż nie ma oficjalnego stanowiska rządu w tej sprawie to jednak uważamy, że musimy wyartykułować nasz głos zarówno samorządu województwa, jak i głos samorządu ziemi złotowskiej. Uważamy, że Złotowszczyzna powinna pozostać w Wielkopolsce, bo może na tym skorzystać – mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, inicjator i pomysłodawca stanowiska.

Jak czytamy w uchwale, zmiana obszaru województw i konieczność ponownego procedowania wszystkich regionalnych programów operacyjnych, opóźniłaby uruchomienie środków wspólnotowych dla regionu, co zagrażałoby możliwości wykorzystania środków unijnych obecnej perspektywy finansowej przez Polskę.

Czytaj też: Województwo środkowopomorskie tak, ale do mieszkańców należy pierwszy krok

– Obawiamy się odłączenia ziemi złotowskiej od Województwa Wielkopolskiego, m.in z powodu naruszenia wynegocjowanych z Brukselą programów regionalnych, które są zawarte na określone terytorium – podkreślił marszałek Woźniak.

Radni zwrócili się do parlamentu i rządu Rzeczypospolitej Polskiej o niepodejmowanie działań „grożących zaprzepaszczeniem dotychczasowych działań samorządów”. Pełną treść uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego zamieszczamy w załączniku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (1)

  • autochton, 2016-07-25 19:53:54

    śmieszne ,zrobili ze złotowszczyzny skansem .1900zł na mieszkańca powiatu najmniej w polsce z dotacji unijnych np sąsiedni wałcz 4000 tys , i oni czyli pyrusy doja nas i jeszcze pouczją