PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojska Obrony Terytorialnej mają przeciwdziałać operacjom specnazu

  • Parlamentarny.pl (Włodzimierz Kaleta)/AT    13 października 2016 - 11:06
Wojska Obrony Terytorialnej mają przeciwdziałać operacjom specnazu

• Spór o Caracale nie ma sensu. Armia stoi bowiem przed znacznie ważniejszymi wyzwaniami - mówi Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.
• Jednym z priorytetów jest utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej.
• Obrona Terytorialna ma być zdolna do sparaliżowania planów prowadzenia przeciwko nam wojny hybrydowej.
Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej w rozmowie zamieszczonej w październikowym numerze „Polski Zbrojnej” wypowiedział się o najważniejszych zmianach w armii, najpilniejszych jej potrzebach w zakresie uzbrojenia i wyposażenia oraz planach jej zwiększenia. Znalazły się tam wypowiedzi, odnoszące się do zrozumienia kontrowersji wokół zakupu Caracali.

- Konieczne było przeniesienie ciężaru wydatków na systemy modernizacyjne związane z bieżącymi zagrożeniami, które Polska musi być zdolna odeprzeć. Dlatego, choć rozumiem potrzebę modernizacji i uzupełniania floty śmigłowców, nie wydaje mi się, by zakup maszyn wielozadaniowych był absolutnym priorytetem w naszych wydatkach obronnych – mówił Antoni Macierewicz dziennikarzom „PZ”.

Czytaj też: Przyszłe jednostki obrony terytorialnej: zmiany w samorządach i na komendach policji

Z rozmowy ministra Macierewicza z „PZ” można też wywnioskować, że spór o Caracale nie ma dziś realnego sensu. Armia stoi bowiem przed znacznie ważniejszymi wyzwaniami, których rozwiązanie zadecydują o jej sile i zdolności do obrony własnego terytorium.

Jednym z priorytetów jest Obrona Terytorialna.

- Z tym wiąże się też przeniesienie części środków finansowych na utworzenie i wyposażenie wojsk obrony terytorialnej. Pragnę podkreślić, że ta formacja nie ma być milicją, a tym bardziej piątym kołem u wozu dla wojsk operacyjnych. Te jednostki mają być zdolne do sparaliżowania planów prowadzenia przeciwko nam wojny hybrydowej, czyli np. przeciwdziałać operacjom specnazu – podkreśla wagę WOT w siłach zbrojnych szef resortu obrony narodowej.

- Dlatego muszą one mieć broń przeciwpancerną i przeciwlotniczą krótkiego zasięgu. W batalionach WOT będą również pododdziały do prowadzenia działań cybernetycznych. Zrobimy wszystko, aby obrona terytorialna była traktowana przez potencjalnego przeciwnika jako realna siła.

Minister wyjaśnia również na czym polegają plany dotyczące współpracy obrony terytorialnej z aeroklubami. Jego zdaniem państwo zainwestowało w aerokluby bardzo duże środki finansowe i ma prawo skorzystać z ich zasobów na potrzeby obronności.

- Chcemy zatem, aby wchodzące w skład obrony terytorialnej jednostki lotnicze, które będą miały samoloty stanowiące własność MON, mogły korzystać na uprzywilejowanych zasadach z infrastruktury aeroklubów i ich systemów szkolenia – wyjaśnia minister.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.