PARTNER PORTALU
  • BGK

Wójt Suszca: Gmina chciałaby reaktywacji kopalni Krupiński

  • Jerzy Dudała    6 marca 2018 - 13:46
Wójt Suszca: Gmina chciałaby reaktywacji kopalni Krupiński
- Ta decyzja o likwidacji kopalni Krupiński została podjęta zbyt szybko - mówi wójt Suszca. (fot. PTWP)

Gmina chciałaby, żeby kopalnia Krupiński została reaktywowana. Chodzi tu o problem dochodu dla gminy, ale również o problem w planowaniu jej dalszego rozwoju. Dotychczas bowiem rozwój gminy Suszec oparty był o funkcjonowanie kopalni. Natomiast przy tak szybkiej likwidacji kopalni Krupiński jesteśmy postawieni pod murem - mówi Marian Pawlas, wójt Suszca, w którym znajduje się kopalnia Krupiński będąca w stanie likwidacji.
Marian Pawlas wskazuje w rozmowie z WNP.pl, że gminy, w których przemysł szybko zanikł, borykają się z narastającymi problemami. Wójt zaznacza, że obecnie gmina Suszec jest w zawieszeniu.

- Nie wyobrażam sobie naszej gminy bez funkcjonującego Krupińskiego, gdyż gmina utraci źródło bytu. Dzięki Krupińskiemu około 6 mln zł rocznie trafiało do naszej gminy z tytułu podatków i opłat - mówi. 

Pytany o to, jak wypełnić tę lukę, odpowiada, że na razie część podatków nadal wpływa, bo budowle są, ale kopalnia jest w trakcie likwidacji i te wpływy będą maleć. Wraz z likwidacją kopalni Krupiński będzie narastał problem gminy.

- Ta decyzja o likwidacji kopalni Krupiński została podjęta zbyt szybko. Jeżeli już, to tego typu procesy likwidacyjne muszą być rozłożone w czasie - mówi i dodaje, że gmina chciałaby, żeby kopalnia Krupiński została reaktywowana.

- Chodzi tu o problem dochodu dla gminy, ale również o problem w planowaniu jej dalszego rozwoju. Dotychczas bowiem rozwój gminy Suszec oparty był o funkcjonowanie kopalni. Natomiast przy tak szybkiej likwidacji kopalni Krupiński jesteśmy postawieni pod murem - podkreśla wójt i wskazuje na inne gminy, w których przemysł szybko zanikł i problemy zaczęły narastać.

Czytaj całą rozmowę w wnp.pl: PiS: w walce ze smogiem liczymy na inicjatywę samorządu

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • jancz, 2018-03-06 17:53:42

    Jak na prawie 54 mln dochodów (2016), to ubytek 6 mln nie jest aż tak tragicznym wydarzeniem. Trzeba wreszcie zacząć oszczędzać, tak jak to od dawna robią inni.