PARTNER PORTALU
  • BGK

Woryty: Prawie 1 mln zł za utracone gospodarstwo? Odszkodowania chce była właścicielka

  • PAP/AT    14 października 2017 - 15:42
Woryty: Prawie 1 mln zł za utracone gospodarstwo? Odszkodowania chce była właścicielka
Nieruchomość przejęło państwo, by następnie odsprzedać je osobom trzecim (fot.pixabay.com)

Była właścicielka gospodarstwa rolnego w Worytach koło Gietrzwałdu (woj. warmińsko-mazurskie) domaga się od Skarbu Państwa kwoty 900 tys. zł. Musiała je opuścić, gdy wyjeżdżała na stale do RFN. W sądzie okręgowym w Olsztynie jej pełnomocnik złożył pozew w tej sprawie.
Jak poinformował pełnomocnik byłej właścicielki mec. Wojciech Wrzecionkowski, chodzi o rekompensatę za utracone ponad 20-hektarowe gospodarstwo i siedlisko. Właścicielka musiała je opuścić, gdy wyjeżdżała na stale do RFN. Była ona jedną z wielu Warmiaków, którzy w połowie lat 70. XX wieku wyjechali na stałe z Polski.

Nieruchomość przejęło państwo, by następnie odsprzedać je osobom trzecim. Zgodnie z obowiązującym prawem były właściciel nie może ubiegać się o zwrot nieruchomości, gdy została ono sprzedana. Chroni ją bowiem rękojmia wiary księgi wieczystej. Dawny właściciel może jedynie żądać od Skarbu Państwa odszkodowania, będącego rekompensatą za utraconą nieruchomość.

Czytaj też: 670 tys. zł odszkodowania za gospodarstwo pod Olsztynem

Podstawą do ubiegania się o wypłatę odszkodowania jest decyzja wydana przez Ministra Rolnictwa o stwierdzeniu nieważności przejęcia przez Skarp Państwa nieruchomości w Worytach - podał pełnomocnik b. właścicielki.

Ta sprawa jest jedną z kilku toczących się przed sądami na Warmii i Mazurach, które dotyczą zwrotu mienia albo odszkodowań za nieruchomości pozostawione po wyjeździe do RFN przez tzw. późnych przesiedleńców.

Najgłośniejszą była sprawa Agnes Trawny, która kilka lat temu ubiegała się o zwrot gospodarstwa w Nartach koło Szczytna. Sądy - rejonowy w Szczytnie i okręgowy w Olsztynie - odmówiły jej zwrotu mienia, natomiast Sąd Najwyższy przyznał jej rację i nakazał zwrot gospodarstwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.