PARTNER PORTALU
  • BGK

WOT w Kielcach: Siedziba wojsk podzieliła radnych

  • PAP/MN    14 września 2017 - 15:48
WOT w Kielcach: Siedziba wojsk podzieliła radnych
Szefowa klubu PO zgłosiła wniosek o zdjęcie z porządku obrad dwóch projektów, jednak został on odrzucony. (fot. UM Kielce)

Radni Kielc zdecydowali o zakupie przez miasto nieruchomości zlokalizowanych przy ul. Mielczarskiego - należące do miejskich spółek - które mają być przekazane na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej.
 

• Magistrat argumentuje, że pomysł przekazania na potrzeby wojska działek w centrum miasta wynika m.in. z faktu, że od trzech lat nie ma chętnych na zakup byłego budynku MPEC.

• Nie znając planu zagospodarowania tej działki przez MON, podejmowanie decyzji o jej przekazaniu jest nieodpowiedzialne - argumentowała jedna z radnych.

• Dyskusję wywołało również nadanie jednemu z rond nazwy „Brygady Świętokrzyskiej”.

Czwartkową sesję kieleccy radni rozpoczęli od uczczenia minutą ciszy pamięci zmarłego w środę bpa Kazimierza Ryczana - ordynariusza diecezji kieleckiej w latach 1993-2014. Był on honorowym obywatelem Kielc.

W planach obrad było m.in. głosowanie nad projektem uchwał, dotyczących odkupienia przez miasto od Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) byłej siedziby spółki oraz przyległych terenów należących do Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Gospodarki Komunalnej (RPZiGK). W przyszłości nieruchomości miałyby zostać przekazane w formie darowizny Ministerstwu Obrony Narodowej (MON), które zamierza utworzyć w tym miejscu siedzibę dowództwa i sztabu brygady świętokrzyskiej Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).

Szefowa klubu radnych Platformy Obywatelskiej (PO) Agata Wojda zgłosiła wniosek o zdjęcie z porządku obrad tych dwóch projektów, jednak został on odrzucony.

Czytaj też: Prezydent miasta nie może złożyć skargi na uchwałę radnych

Kilka dni temu, w rozmowie z dziennikarzami, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji w Kielcach Filip Pietrzyk poinformował, że pomysł przekazania na potrzeby wojska działek w centrum miasta wynika m.in. z faktu, że od trzech lat nie ma chętnych na zakup byłego budynku MPEC. Jego zdaniem obecność WOT poprawi bezpieczeństwo w dzielnicy. "Ulokowanie jednostki wojskowej na tym terenie - a WOT nie będzie - z tego, co wiadomo - regularnym wojskiem, tylko czymś w rodzaju gwardii narodowej - w okolicy, która nie należy do najbezpieczniejszych w Kielcach (…) wydaje nam się bardzo wskazana" - podkreślił.

Wątpliwości co do lokalizacji siedziby WOT przedstawiła radna Wojda. "Nie znając planu zagospodarowania tej działki przez MON, podejmowanie decyzji o jej przekazaniu jest nieodpowiedzialne i może być ze szkodą dla okolicznych mieszkańców" - tłumaczyła. Podobny argument wysunęła jej partyjna koleżanka Joanna Winiarska, apelując o przeprowadzenie wcześniejszych konsultacji społecznych.

Czytaj też: To nie rada miejska ustala wysokość opłat za przejazdy bez biletu

"Ja uważam, że będzie to z korzyścią dla mieszkańców, ponieważ m.in. powstaną nowe miejsca pracy" - argumentował radny niezrzeszony Jan Gierada.

Po wniosku formalnym radnego Dawida Kędziory, dyskusję przerwano i przystąpiono do głosowania. Za przyjęciem projektów uchwał opowiedziała się większość rajców.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • popieram bezpartyjnych, 2017-09-15 08:31:52

    Jak dojdziemy do władzy po przegranych wyborach to : ZLIKWIDUJEMY WOT = ORMO !!!