PARTNER PORTALU
  • BGK

wPolityce.pl: Gronkiewicz-Waltz i Jakub R. przechodzą do kontrataku; na celowniku: Kamiński, Wąsik i Bejda

  • PAP    1 lutego 2018 - 12:06
wPolityce.pl: Gronkiewicz-Waltz i Jakub R. przechodzą do kontrataku; na celowniku: Kamiński, Wąsik i Bejda
Hanna Gronkiewicz-Waltz, Mariusz Kamiński. (fot.Facebook/Hanna Gronkiewicz-Waltz / PTWP)

Portal wPolityce.pl napisał w czwartek, że "wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie Hanna Gronkiewicz-Waltz, za pomocą przychylnych mediów i donosów" osadzonego w areszcie Jakuba R., byłego wicedyrektora BGN, "będzie chciała zmienić obraz afery reprywatyzacyjnej w Warszawie".
  • Z ustaleń wPolityce.pl wynika, że "należy się spodziewać medialnej kampanii wymierzonej w osoby prowadzące śledztwa reprywatyzacyjne".
  • Na celowniku Jakuba R. - jak pisze wPolityce.pl - znaleźli się m.in. minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, jego zastępca Maciej Wąsik oraz szef CBA Ernest Bejda.
  • Portal dotarł do części donosów Jakuba R.; donosy - jak podano - mogły zostać przekazane z warszawskiego ratusza do redakcji "Gazety Wyborczej".

Jak przypomina portal, "Jakub R. zatrzymany w styczniu 2016 roku przez CBA otrzymał zarzuty korupcyjne, rozszerzone ostatnio przez prokuraturę, dotyczące przyjęcia łapówek na sumę kilkudziesięciu milionów złotych".

"Wraz z Jakubem R. zatrzymano jego rodziców Alinę D. i Wojciecha R. Na wniosek prokuratury sąd wobec wszystkich tych osób zastosował areszt tymczasowy, który jest przedłużany do chwili obecnej" - podkreślono.

"Jakub R. w kolejnych wyjaśnieniach mówi niewiele i nie współpracuje z prokuraturą. Od tygodni skupia się natomiast na pisaniu donosów na osoby, które przyczyniły się do tego, że on i członkowie jego najbliższej rodziny usłyszeli zarzuty" - podaje wPolityce.pl. Swoje pisma skierował do Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Prezydent M.St. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Według portalu donosy "są pełne insynuacji, jednak zyskały uznanie Hanny Gronkiewicz-Waltz, która wysłała pisma w tej sprawie do Premiera i Komisji Weryfikacyjnej".

"Zwracając się do Premiera Gronkiewicz-Waltz domaga się wyjaśnienia +jaką rolę pełniły służby specjalne w procesie reprywatyzacji+" - podaje portal. Według wPolityce.pl, wskazuje to "na nowy kierunek obrony prezydent Warszawy przed zarzutami kierowanymi pod jej adresem w związku z licznymi skandalami reprywatyzacyjnymi".

Z informacji portalu wynika, że Hanna Gronkiewicz-Waltz donosy R. mogła przekazać dziennikarzom "Gazety Wyborczej".

Według wPolityce.pl Jakub R. pisze w donosach, że oprócz służb specjalnych z aferą reprywatyzacyjną związany jest PiS, który miał szukać finansowania dla partii. W kolejnych pismach Jakub R. informuje też o złożeniu zawiadomień na prokuratorów prowadzących śledztwo oraz m.in. podległych mu urzędników - podaje portal.

Na uwiarygodnienie swoich racji Jakub R. powołuje się na znajomość z Mariuszem Kamińskim, Maciejem Wąsikiem i Ernestem Bejdą oraz wspominanym w piśmie funkcjonariuszem CBA - podkreśla wPolityce.pl. Jak ustalił portal, w rzeczywistości Jakub R. znał wymienione osoby poprzez swojego brata Marcina, który jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego i byłym działaczem NZS, w którym poznał Mariusza Kamińskiego.

Z ustaleń portalu wynika, że brat Jakuba R. nie jest w żaden sposób zamieszany w jakiekolwiek wątki afery reprywatyzacyjnej, zaś kontakty wyżej wymienionych z Jakubem R. urwały się wiele lat temu.

"Choć tezy Jakuba R. nie są poparte żadnymi dowodami, R. zyskał poparcie Hanny Gronkiewicz-Waltz. Uznała ona pisma R. za na tyle istotne, by na ich podstawie wysyłać żądania do premiera. wPolityce.pl dotarło do pisma, jakie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przesłała Hannie Gronkiewicz-Waltz, wzywającej do wyjaśnienia roli, jaką służby specjalne odegrały w aferze reprywatyzacyjnej.×
KOMENTARZE (1)

  • ha, 2018-02-01 22:12:45

    Tonący brzytwy chwyta się.