PARTNER PORTALU
  • BGK

Wręczono nominacje dyrektorom Zamku Królewskiego w Warszawie i MN w Kielcach

  • PAP/JS    30 grudnia 2016 - 20:38
Wręczono nominacje dyrektorom Zamku Królewskiego w Warszawie i MN w Kielcach
Nominacje wręczył minister kultury Piotr Gliński (fot. mat. MKiDN)

• Dr hab. Przemysław Mrozowski został powołany na stanowisko dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie, a dr hab. Robert Kotowski obejmie stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach.
• Nominacje wręczył w piątek (30 grudnia) minister kultury Piotr Gliński.
Przemysław Mrozowski od niemal roku pełni obowiązki dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie, jest także zastępcą dyrektora ds. muzealnych i naukowych. Od 2 stycznia 2017 r. będzie dyrektorem tej instytucji. Jego kadencja potrwa 3 lata.

Robert Kotowski, dotychczasowy dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, został powołany na to stanowisko w związku ze zmianami, jakie wprowadza umowa z 9 grudnia br., dotycząca połączenia Muzeum Narodowego w Kielcach z Muzeum Regionalnym w Wiślicy. Nowo utworzona instytucja zacznie działać od 1 stycznia 2017 r. i tego dnia rozpocznie się 7-letnia kadencja Roberta Kotowskiego na stanowisku dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach.

Muzeum Regionalne w Wiślicy od 2017 r. - jako Muzeum Archeologiczne - stanie się oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach, prowadzonego wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd województwa świętokrzyskiego.Do tej pory Muzeum Regionalne było instytucją prowadzoną przez gminę Wiślica. Przez lata w placówce narosło wiele potrzeb inwestycyjnych. Od 2017 roku muzeum w Wiślicy będzie miało status instytucji narodowej, co otworzy szanse na pozyskanie dodatkowych pieniędzy na funkcjonowanie placówki.

Wiślica należy do najstarszych miejscowości w Polsce. Odkryto tam ślady osadnictwa z drugiej połowy IX w. Prawa miejskie otrzymała w drugiej połowie XIII w., a straciła po powstaniu styczniowym. Jedną z najznamienitszych postaci związanych z miejscowością był Jan Długosz. Kronikarz ufundował m.in., zachowane do dziś, dzwonnicę i budynek - Dom Długosza - mieszczący obecnie część ekspozycji Muzeum Regionalnego.

Jednym z najcenniejszych zabytków jest gotycka bazylika mniejsza pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, z XIV wieku, z datowaną na XIII w. rzeźbą Madonny Łokietkowej. W podziemiach świątyni, którymi opiekuje się Muzeum Regionalne, znajdują się pozostałości dwóch kościołów romańskich z XII i XIII w. oraz słynna Płyta Orantów (ok. 1175-1177), znana też jako Posadzka Wiślicka. Trzecim obiektem należącym do Muzeum jest jest pawilon archeologiczny z fundamentami kościoła i misą chrzcielną z czasów Państwa Wiślan, datowanej na IX wiek, a więc na sto lat przed chrztem Mieszka I (966 r.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.