PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: List Grzegorza Jarzyny do Marszałka ws. Teatru Polskiego

  • PAP/JS    2 lutego 2017 - 18:35
Wrocław: List Grzegorza Jarzyny do Marszałka ws. Teatru Polskiego
Cezary Morawski został wybrany w konkursie na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu pod koniec sierpnia (fot.barwyszczescia.pl)

• W liście do Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, dyrektor artystyczny TR Warszawa, Grzegorz Jarzyna, krytycznie wypowiada się o decyzjach dyrektora Teatru Polskiego Cezarego Morawskiego.
• Wg Jarzyny, przekracza on swoje kompetencje.
"Podzielam przekonanie licznych twórców teatralnych i widzów o tym, że działania nowego dyrektora Cezarego Morawskiego zagrażają wysokiej pozycji artystycznej wypracowanej przez zespół wrocławskiego teatru w ostatnich latach" - napisał Jarzyna.

"Jaskrawym przykładem takich działań są ostatnie posunięcia dyrektora Teatru Polskiego w sprawie spektaklu Krystiana Lupy +Wycinka+. Dyrektor Morawski najpierw zwolnił z zespołu trójkę aktorów występujących w tym przedstawieniu, a następnie zażądał od reżysera wprowadzenia zastępstw, jednocześnie informując, że bez dokonania zmian w obsadzie, spektakl nie będzie dalej eksploatowany i nie wyjedzie z pokazami na zagraniczne festiwale." - czytamy dalej w liście.

Dyrektor artystyczny TR Warszawa zarzuca Dyrektorowi Teatru Polskiego nieznajomość podstawowych zasad "eksploatacji spektakli repertuarowych". Wyjaśnia, że do występów w spektaklu mogą zostać zaproszeni aktorzy niepozostający na etacie.

Według Jarzyny, Morawski przekroczył swoje kompetencje i nie przestrzega praw autorskich, jego działania zagrażają istnieniu przedstawienia.

"Warto także podkreślić, że dyrektor teatru jest prawnie zobowiązany do ochrony i dbania o dzieło artystyczne w takim kształcie, w jakim zostało powierzone teatrowi przez reżysera. Przedstawienie chronione jest także prawem autorskim i jakiekolwiek zmiany wymagają zgody twórców. W tym przypadku reżyser nie wyraził zgody na zastępstwa - dotyczą one, bowiem ról o charakterze autorskim. Uzależniając dalszą eksploatację przedstawienia od wymuszonych zmian w obsadzie, dyrektor przekracza swoje kompetencje." - napisał Grzegorz Jarzyna.

Cezary Morawski został wybrany w konkursie na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu pod koniec sierpnia. Zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Mieszkowskiego, który jest też posłem Nowoczesnej.

Tuż po wyborze nowego dyrektora część zespołu artystycznego Teatru Polskiego zarzucała mu m.in. brak kompetencji oraz to, że wygrał w "ustawionym" konkursie. W związku z wyborem Morawskiego, próby nad nowym przedstawieniem przerwał Krystian Lupa, który w Teatrze Polskim reżyserował "Proces" Franza Kafki. Protest wsparły zespoły innych polskich teatrów, oraz zagraniczne środowiska artystyczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.