PARTNER PORTALU
 • BGK

Wrocław: PO i PiS krytykują Rafała Dutkiewicza za smog

 • aw/PAP    9 października 2017 - 15:14
Wrocław: PO i PiS krytykują Rafała Dutkiewicza za smog
Jak Wrocław radzi sobie ze smogiem? (fot.wroclaw.pl)

PO i PiS prześcigają się w krytykowaniu władz Wrocławia za dotychczasowe działania ws. walki ze smogiem.
• Kandydatka PO na prezydenta Wrocławia, prof. Alicja Chybicka, zapowiedziała, że priorytetem jest prezydentury będzie walka ze smogiem.

• Według niej, aby była ona skuteczna, należy na ten cele wydać miliard zł.

• Z kolei PiS skrytykowało w poniedziałek (9 października) działania obecnych władz miasta w kwestii walki ze smogiem.

 

Prof. Chybicka uważa, że Wrocław w walce ze smogiem jest zapóźniony co najmniej o 10 lat. "W ostatnich latach nic w tej kwestii właściwie nie zrobiono. (...) Dla mnie walka ze smogiem będzie absolutnym priorytetem" - mówiła.

Zdaniem kandydatki PO na prezydenta Wrocławia pierwszym działaniem powinna być dokładna inwentaryzacji pieców w stolicy Dolnego Śląska. Następnie - jako podkreśliła - powinny zostać wymienione piece węglowe złej jakości na piece gazowe, oraz tam gdzie to możliwe, doprowadzona do lokali sieć ciepłownicza. To, jak mówiła prof. Chybicka, będzie kosztować do 2023 r. miliard złotych. Pieniądze ma ten cel mają zostać pozyskane m.in. ze środków unijnych. Według PO koszt wymiany jednego pieca wraz z termomodernizacją lokalu to około 25 tys. zł.

Chybicka zapowiedziała również, pomoc najuboższym Wrocławianom w płaceniu rachunków za droższe ogrzewanie oraz zakup i montaż oczyszczaczy powietrza na wrocławskich żłobkach i przedszkolach.

Smog oczami radnych PiS

W poniedziałek konferencję prasową poświęconą smogowi zorganizowali również wrocławscy politycy PiS.

Zdaniem radnego PiS Marcina Krzyżanowskiego samorząd Wrocławia nie wykorzystuje wszystkich możliwości do zwalczania smogu.

"Nie wykorzystane jest w pełni takie dobre narzędzie, jak przyłączanie komunalnych kamienic do sieci ciepłowniczej. Np. w 2017 r. złożono trzy wnioski, a takich kamienic jest 1,3 tys. w mieście" - wyliczył Krzyżanowski.

Radny ocenił również, że wrocławski magistrat niewystarczająco informuje mieszkańców o możliwych sposobach zamiany pieców węglowych na inne źródła ciepła.

"Oczywiście przyłączenie kamienicy do sieci to złożony i kosztowny proces. Jednak problem smogu nie rozwieje się z wiatrem. Za mało pieniędzy na ten cel miasto pozyskuje np. z unijnych funduszy, a w kolejnych latach będzie o takie środki coraz trudniej" - powiedział Krzyżanowski.

Posłanka PiS Mirosława Różecka-Stachowiak dodała, że klub prezydenta Rafała Dutkiewicza odrzucił zgłoszoną przez PiS propozycję uchwały, by komunikacja zbiorowa była darmowa w dniach, gdy jest smog.

Jej zdaniem, prezydent Dutkiewicz wyraża publicznie oczekiwanie, że to rząd Prawa i Sprawiedliwości powinien rozwiązać kompleksowo problemy ze smogiem.

"Rząd zjednoczonej prawicy sporo robi, nie mamy sobie w tej materii nic do zarzucenia. Dutkiewicz zorganizował w zeszłym roku igrzyska sportów nieolimpijskich, a pieniądze wydane na organizację imprezy można było wydać na przyłączenie kamienic do sieci ciepłowniczej" - powiedziała Stachowiak-Różecka.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.