PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław przeznaczy 1 mln zł na pomoc w Syrii? Tego chcą radni PiS

  • PAP/EM    8 lutego 2017 - 13:55
Wrocław przeznaczy 1 mln zł na pomoc w Syrii? Tego chcą radni PiS
Chodzi o to, by pieniądze trafiły do organizacji humanitarnych, takich jak np. Polska Akcja Humanitarna czy Caritas, które pomagają ofiarom wojny na miejscu konfliktu (fot. pixabay)

• Wrocławscy radni Prawa i Sprawiedliwości wyszli z inicjatywą, by samorząd miasta przeznaczył 1 mln zł na pomoc ofiarom wojny w Syrii.
• Pieniądze miałyby trafić do organizacji humanitarnych, które pomagają tam na miejscu konfliktu.
Jak poinformował w środę (8 lutego)na konferencji prasowej przewodniczący klubu radnych PiS Marcin Krzyżanowski, radni tej partii złożyli interpelację do prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, by przeznaczyć z rezerwy celowej budżetu miasta 1 mln zł na pomoc ofiarom konfliktu w Syrii.

"Pojawiają się różne pomysły na taką pomoc. Jedne bardziej trafne, drugie mniej. My, jako klub radnych PiS, proponujemy naszym zdaniem konstruktywne, systemowe rozwiązanie, które umożliwiłoby mieszkańcom Wrocławia również przyłączenie się do pomocy mieszkańcom Syrii i innym osobom dotkniętym tym strasznym konfliktem" - powiedział Krzyżanowski.

Dodał, że chodzi o to, by pieniądze trafiły do organizacji humanitarnych, takich jak np. Polska Akcja Humanitarna czy Caritas, które pomagają ofiarom wojny na miejscu konfliktu.

Czytaj też: Pomoc dzieciom z Aleppo, Witek: Samorządy mogą pomóc poprzez organizacje humanitarne

"Pomoc udzielana byłaby tam na miejscu, nie tylko w Syrii, ale również w krajach sąsiednich, gdzie znajdują ofiary tej wojny. Uważamy, że takie połączenie pieniędzy samorządowych, pieniędzy z podatków wrocławian również ze wsparciem rządowym, które z roku na rok rośnie, może zrobić wiele dobrego" - powiedział szef klubu radnych PiS.

Podkreślił, że radni PiS podzielają głosy organizacji pozarządowych, że tragedii w Syrii nie należy wykorzystywać do celów politycznych. "Skłaniamy się też do tego, by wyciszyć emocje wobec tego jakże wielkiego problemu i zastanowić się nad wypracowaniem konstruktywnych i realnych metod wsparcia. Uważamy, że właśnie takie wsparcie Wrocławia tam na miejscu byłoby najlepsze" - powiedział Krzyżanowski.

Czytaj też: Sopot i Gdańsk chcą przyjąć na leczenie i rehabilitację 10 dzieci z Aleppo

Jak poinformował rzecznik prezydenta Wrocławia Arkadiusz Filipowski, w grudniu minionego roku z budżetu miasta przekazano już 100 tys. zł na konto polskiej Akcji Humanitarnej z przeznaczeniem na pomoc ofiarom wojny w Syrii.

"Jesteśmy gotowi na dalszą współpracę w tej kwestii. Deklarujemy też, że jeśli polski rząd zdecyduje na sprowadzanie ofiar wojny to Wrocław jest gotowy na współpracę z rządem" - powiedział Filipowski.

Tegoroczny budżet Wrocławia przekracza zarówno po stronie dochodów, jak i wydatków, kwotę 4 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.