PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: Rusza program kulturalnych inicjatyw sąsiedzkich

  • PAP/rs    9 maja 2018 - 14:13
Wrocław: Rusza program kulturalnych inicjatyw sąsiedzkich
"Sąsiadujemy" to program działań kulturalnych na wrocławskich podwórkach organizowany przez Strefę Kultury Wrocław. Fot. Shutterstock.com

Spacery po nieznanych częściach miasta, sekretne pokazy filmowe, wystawy, czy warsztaty fotograficzne to niektóre z wydarzeń akcji „Sąsiadujemy” służącej budowaniu relacji mieszkańców czterech wrocławskich osiedli. Program realizowany będzie od maja do września.
  • "Sąsiadujemy" to program działań kulturalnych na wrocławskich podwórkach organizowany przez Strefę Kultury Wrocław (samorządowa instytucja kultury), który jest kontynuacją projektu "Wrocław - wejście od podwórza" realizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
  • Wydarzenia będą odbywać od maja do września na czterech wrocławskich osiedlach: Ołbinie, Brochowie, Kleczkowie i Przedmieściu Oławskim.
  • W ramach akcji zaplanowano m.in. Dzień Sąsiada (25 maja), czyli całodniowy program wydarzeń kulturalnych, animacyjnych i zabaw dla dzieci.

Jak podkreśliła na środowej konferencji prasowej koordynatorka programu Natalia Romaszkan, w przestrzeniach podwórek Wrocławia zrealizowano wówczas ponad 30 projektów artystycznych. "Na wrocławskie podwórka zaprosiliśmy artystów z całej Polski, a projekty pokazały ogromny potencjał i potrzebę wyjścia z działaniami kulturalnymi bezpośrednio do mieszkańców. Buduje to sąsiedzkie relacje, co z kolei przekłada się na tworzenie społeczeństwa obywatelskiego i większe bezpieczeństwo ludzi na własnych osiedlach" - mówiła Romaszkan.

Jak dodała, inicjatywa, aby organizować działania instytucji kultury na ulicach, podwórkach czy osiedlach miasta jest trendem ogólnoświatowym. "Przynosi on niesamowite rezultaty; wydarzenia kulturalne maja wielką wagę w budowaniu i scalaniu społeczeństwa" - powiedziała.

Wydarzenia będą odbywać od maja do września na czterech wrocławskich osiedlach: Ołbinie, Brochowie, Kleczkowie i Przedmieściu Oławskim.

W ramach akcji zaplanowano m.in. Dzień Sąsiada (25 maja), czyli całodniowy program wydarzeń kulturalnych, animacyjnych i zabaw dla dzieci. Dzień Sąsiada będzie szansą na sprawdzenie kondycji sąsiedztwa na osiedlach, a mieszkańcy dowiedzą się jak dobrze znają swoich sąsiadów - zapowiadają organizatorzy.

Kolejnym wydarzeniem będzie Dzień Trójkąta, który zaplanowano na 8 września. "Wydarzenie realizowaliśmy już w ubiegłym roku i okazało się wielkim sukcesem, dlatego chcemy je kontynuować. W tym roku skupiamy się na architekturze, będziemy organizować spacery, pokazy filmowe, otwierać nietypowe przestrzenie na osiedlu po to, aby poznać jak najlepiej architekturę Przedmieścia Oławskiego" - mówiła koordynatorka programu.

Od 12 maja będą organizowane również sąsiedzkie spacery z przewodnikami. Jak tłumaczą organizatorzy, trasa spacerów wiedzie przez często zapomniane zakamarki osiedli, a ich uczestnicy będą mogli poznać klimat i lokalne historie związane z odwiedzanymi miejscami. Zaplanowano także cykl pokazów filmowych na osiedlu Ołbin, które będą odbywały się w sekretnych lokalizacjach (od 30 maja), warsztaty fotograficzne, czy podwórkowy plener malarski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.