PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław wzmacnia ochronę cudzoziemców

  • pt    9 stycznia 2018 - 19:58
Wrocław wzmacnia ochronę cudzoziemców
Prezydent Rafał Dutkiewicz i Andrzej Gawliński, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej (fot.wroclaw.pl)

Władze Wrocławia nawiązały porozumienie z Okręgową Radą Adwokacką. Pozwoli ono udzielać bezpłatnej pomocy prawnej cudzoziemcom, którzy padli ofiarą zachowań o podłożu rasistowskim.
  • Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego otworzy specjalny fundusz, na który mieszkańcy będą mogli wpłacać środki przeznaczone m.in. na pomoc psychologiczną dla poszkodowanych.
  • To efekt wydarzeń z 6 stycznia, gdy na placu Dominikańskim trzech pijanych młodych mężczyzn zaatakowało obywatela Indii.
  • W Aglomeracji Wrocławskiej żyje obecnie ponad 100 tys. obcokrajowców z ponad 120 krajów świata.

 - Niestety, czasami w Polsce dochodzi do haniebnych zachowań o podłożu m.in. rasistowskim. Od momentu opublikowania przez nas Wrocławskiej Strategii Dialogu Międzykulturowego dyrektor Jacek Sutryk wraz z Andrzejem Gawlińskim, dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu pracowali nad zawarciem porozumienia dotyczącego udzielania pomocy prawnej dla osób poszkodowanych. Teraz możemy potwierdzić, że takie porozumienie zostało zawarte. Dzięki niemu, w przypadkach podobnych do tego z ostatniej soboty na placu Dominikańskim, wyznaczony mecenas „pro publico bono” otoczy opieką prawną poszkodowanego - wyjaśnił prezydent.

Czytaj też: Rafał Dutkiewicz potępił atak na obywatela Indii

- W trybie pilnym powołaliśmy panią mecenas dr Kamilę Mrozek, która jako pierwsza będzie udzielała pomocy prawnej zarówno poszkodowanemu Polakowi, który w sobotni wieczór na pl. Dominikańskim stanął w obronie cudzoziemca, jak i samemu cudzoziemcowi, jeżeli wyrazi na to zgodę. Te sprawy już się toczą i jest to pierwszy akt działania w ramach porozumienia. Chcemy wesprzeć ludzi poszkodowanych - dodał Andrzej Gawliński, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu.

Pieniądze na pomoc dla cudzoziemców

Dodatkowo wszelkie inne koszty niezwiązane z obroną prawną cudzoziemca, np. wynikające z pomocy psychologicznej, czy kosztów sądowych mają być w przyszłości pokrywane ze środków zgromadzonych na specjalnym koncie, które otworzy Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Na fundusz wrocławianie będą mogli wpłacać środki na wsparcie osób poszkodowanych w tego typu zdarzeniu, jakie miało miejsce w sobotę 6 stycznia, gdy na placu Dominikańskim trzech pijanych młodych mężczyzn zaatakowało obywatela Indii.

- Liczymy na wsparcie ludzi dobrej woli, bo z pieniędzy publicznych nie możemy - bezpośrednio - udzielać takiej pomocy cudzoziemcom. Przyda się im każde wsparcie, bo w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia osoby takie nie znają polskiego systemu prawnego, czy instytucji, do których mogą się zgłosić po pomoc -podkreśla Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

 - W Aglomeracji Wrocławskiej żyje obecnie ponad 100 tys. obcokrajowców z ponad 120 krajów świata. Wrocław staje się miastem międzynarodowym i chcemy, żeby był również miastem otwartym. Dlatego podejmujemy kroki ku lepszej ochronie cudzoziemców - podsumowuje prezydent.

Preambuła porozumienia

- Niniejsze porozumienie, zawarte między Prezydentem Wrocławia a Dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej, stanowi wyraz solidarności z ofiarami i poszkodowanymi w wyniku przestępstw na tle narodowościowym, etnicznym, wyznaniowym i rasistowskim - czytamy w preambule porozumienia, i dalej:

-  Podejmujemy współpracę kierowani przeświadczeniem o niezbędności zapewnienia szybkiej pomocy prawnej poszkodowanym. Zważywszy na wielką szkodliwość społeczną naruszeń praw człowieka w takich przypadkach, pragniemy, poprzez przywrócenie porządku publicznego, o który dbamy w naszym mieście w duchu tradycji chrześcijaństwa, humanizmu i otwartości, ułatwić otrzymywanie natychmiastowej pomocy w dochodzeniu sprawiedliwości i zadośćuczynienia.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.