PARTNER PORTALU
 • BGK

Wrocław: Zarząd województwa chce odwołania dyrektora Teatru Polskiego

 • PAP/EM    10 lutego 2017 - 16:12
Wrocław: Zarząd województwa chce odwołania dyrektora Teatru Polskiego
Odwołaniu Morawskiego sprzeciwiają się związkowcy z Solidarności (fot. youtube)

• Zarząd województwa dolnośląskiego wszczął w piątek (10 lutego) procedurę odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu.
• Pierwszym krokiem procedury jest pismo zarządu do resortu kultury z prośbą o opinię ws. odwołania Morawskiego.
Jak powiedział po posiedzeniu zarządu województwa marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, za wszczęciem procedury odwołania Morawskiego głosowało trzech z czterech członków zarządu obecnych na posiedzeniu.

"Wystąpimy z pismem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o opinię ws. odwołania Cezarego Morawskiego" - powiedział marszałek dziennikarzom.

We wtorek zarząd otrzymał rekomendację wszczęcia procedury odwołania dyrektora Cezarego Morawskiego od radych sejmiku województwa, którzy tworzą koalicję rządzącą regionem.

Cezary Morawski został wybrany w konkursie na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu pod koniec sierpnia ub. r. Zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Mieszkowskiego, który jest też posłem Nowoczesnej.

Od początku sprawowania urzędu w teatrze trwa protest części zespołu artystycznego skupionej wokół związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza oraz części publiczności. Morawskiemu zarzucono brak kompetencji oraz to, że wygrał w "ustawionym" konkursie. Artyści w proteście m.in. wychodzili po po spektaklach do publiczności z zaklejonymi ustami.

Czytaj też: List Grzegorza Jarzyny do Marszałka ws. Teatru Polskiego

Pod koniec ub. r. Morawski zwolnił 11 pracowników teatru, w tym aktorów i reżysera, którzy protestowali przeciwko jego kierownictwu. Dyrektor zarzucił im m.in. niesubordynację, działanie na szkodę teatru oraz buntowanie publiczności.

W ostatnim czasie konflikt w Teatrze Polskie przybrał na sile. Inicjatywa Pracownicza zorganizowała protest w Warszawie i we Wrocławiu.

Odwołaniu Morawskiego sprzeciwiają się związkowcy z Solidarności, którzy na przełomie roku zainicjowali referendum w teatrze. Wówczas na pytanie: "czy akceptujesz Cezarego Morawskiego na stanowisku dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu?", pozytywnie odpowiedziały 102 osoby. Dwie zagłosowały na "nie". Uprawnionych do głosowania było 170 pracowników Teatru Polskiego. Inicjatywa Pracownicza zbojkotowała to referendum.

W czwartek Solidarność zorganizowała podczas sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego protest przeciwko odwołaniu Morawskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Mary, 2017-02-13 18:07:58

  Jeśli kogoś chce się uwalić, to zawsze znajdzie się na niego haka. Jeśli wygrał konkurs, to co tu jest do majstrowania. Niech się wykaże!
 • hmmm, 2017-02-13 12:50:05

  Układ broniony przez pseudozwiązek Solidarność , śmieszne !
 • miki, 2017-02-13 09:26:34

  mniejszość pracowników teatru zdecydowała, że nowy dyrektor im się nie podoba i to już na dworcu kolejowym odstawili "teatr". Czy to prywatny teatr?