PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocławianin kolejną ofiara czadu

  • PAP/AH    16 marca 2018 - 14:02
Wrocławianin kolejną ofiara czadu
Niepokojącymi objawami, świadczącymi o ulatniającym się czadzie, mogą być nudności, senność i bóle głowy (fot.pixabay.com)

Nie żyje 57-letni mieszkaniec Wrocławia, który w czwartek zatruł się tlenkiem węgla - poinformowało w piątek (16.03) Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Służby po raz kolejny zaapelowały o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa przy dogrzewaniu pomieszczeń.
  • Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej od 1 do 16 marca strażacy brali udział w 3875 interwencjach związanych z emisją tlenku węgla.
  • Służby w związku z ochłodzeniem po raz kolejny zaapelowały w piątek o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas dogrzewania domów i mieszkań.
  • Najczęstszą przyczyną emisji tlenku węgla jest zapominanie przez właścicieli i zarządców o okresowych przeglądach urządzeń i instalacji grzewczych, a także o czyszczeniu przewodów spalinowych.

O kolejnej ofierze zatrucia tlenkiem węgla Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w piątek na Twitterze. RCB przypomniało, że czadu nie można wyczuć ani zobaczyć, i zaapelowało o to, by pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Jak poinformowała PAP Bożena Wysocka z RCB, od 1 października do 16 marca w Polsce w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarły 62 osoby.

Rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak powiedział w rozmowie z PAP, że ofiarą jest 57-letni mieszkaniec Wrocławia. Mężczyzna został znaleziony w budynku jednorodzinnym.

Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej od 1 do 16 marca strażacy brali udział w 3875 interwencjach związanych z emisją tlenku węgla. Jak podano, w wyniku tych emisji 2351 osób wymagało pomocy lub hospitalizacji.

Służby w związku z ochłodzeniem po raz kolejny zaapelowały w piątek o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas dogrzewania domów i mieszkań. Jak podaje RCB, aby zminimalizować ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, powinno się regularnie sprawdzać przewody kominowe i wentylacyjne, szczególnie wentylację w łazienkach, wietrzyć pomieszczenia, w których korzysta się z urządzeń grzewczych lub kuchenek, zainstalować czujniki alarmowe wykrywające tlenek węgla oraz nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych.

- Musimy pamiętać, że tlenek węgla jest silnie trującym gazem, który powstaje wówczas, kiedy nie następuje pełen proces spalania, czyli krótko mówiąc, wówczas, kiedy najczęściej w przestrzeni, w której znajduje się urządzenie, którym dogrzewamy nasze mieszkanie, nasz dom, zabraknie tlenu - mówił Paweł Frątczak.

Rzecznik KG PSP zaznaczył, że najczęstszą przyczyną emisji tlenku węgla jest zapominanie przez właścicieli i zarządców o okresowych przeglądach urządzeń i instalacji grzewczych, a także o czyszczeniu przewodów spalinowych.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.