PARTNER PORTALU
  • BGK

WSA w Radomiu rozpatrzy skargę Radosława Witkowskiego na zarządzenie wojewody

  • PAP/MIW    24 października 2017 - 15:26
WSA w Radomiu rozpatrzy skargę Radosława Witkowskiego na zarządzenie wojewody
WSA rozpatrzy skargę na decyzję wojewody. (fot. pixabay.com)

WSA w Radomiu rozpatrzy w środę (25.11) skargę na zarządzenie wojewody ws. wygaśnięcia mandatu prezydenta tego miasta. Ma to związek z podejrzeniem, że Radosław Witkowski naruszył przepisy tzw. ustawy antykorupcyjnej. Prezydent uważa, że nie złamał prawa.
Według CBA Radosław Witkowski, wbrew zakazowi wynikającemu z przepisów tzw. ustawy antykorupcyjnej, przez cztery miesiące 2015 r. zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy, w której - zdaniem CBA - udział Skarbu Państwa nie przekraczał 50 proc. liczby akcji. Stanowisko CBA podzielił wojewoda mazowiecki i na tej podstawie wydał zarządzenie zastępcze w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia.

W środę przed sądem Witkowskiego będzie reprezentował mec. Michał Królikowski.

W ocenie prezydenta Radomia i jego pełnomocnika, większościowym udziałowcem spółki, która go powołała do rady nadzorczej, był jednak Skarb Państwa. Dlatego też - ich zdaniem - mógł on, jako prezydent miasta, jednocześnie pełnić swoją funkcję i zasiadać w radzie nadzorczej świętokrzyskiej spółki.

Zgodnie z ustawą antykorupcyjną, prezydenci miast, w okresie zajmowania stanowiska lub pełnienia funkcji, nie mogą być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego. Zakaz nie obowiązuje w przypadku, gdy osoby zostały zgłoszone do objęcia stanowisk w spółce prawa handlowego przez Skarb Państwa, inne państwowe osoby prawne, spółki, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50 proc. kapitału zakładowego lub 50 proc. liczby akcji, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki lub inne osoby prawne jednostek samorządu terytorialnego.

Czytaj : Krzysztof Żuk: Wojewoda podjął decyzję o wygaszeniu mandatu prezydenta

W lutym radomscy radni odrzucili wniosek CBA o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia. W kwietniu ponownie wezwał ich do tego wojewoda mazowiecki. Według niego - w przypadku Witkowskiego doszło do "ewidentnego złamania prawa". Radni jednak nie chcieli po raz drugi zajmować się tą kwestią, bo uznali że już raz zajęli stanowisko w tej sprawie. W czerwcu wojewoda mazowiecki wydał zarządzenie zastępcze w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia.

Witkowski wielokrotnie podkreślał, że działania CBA oraz wojewody mają charakter polityczny (wojewoda należy PiS, prezydent Radomia - do PO). Prezydent Radomia zaznaczył, że gdy sprawa wzbudziła kontrowersje, zakończył swoją działalność w radzie nadzorczej i zwrócił blisko 12 tys. zł, które zarobił tam przez cztery miesiące oraz odnotował ten fakt w oświadczeniu majątkowym

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.