PARTNER PORTALU
  • BGK

Wspólne listy PO i Nowoczesnej coraz bardziej możliwe

  • PAP/MN    26 października 2017 - 17:12
Wspólne listy PO i Nowoczesnej coraz bardziej możliwe
Ryszard Petru chce zrobić koalicję "antyPiS". (fot. Nowoczesna/Twitter)

Ryszard Petru powiedział, że jest 70 proc. szans na powstanie list opozycji do sejmików województw i wystawienia wspólnych kandydatów w miastach. Optymistą jest też szef PO Grzegorz Schetyna. Obie partie od dłuższego czasu prowadzą rozmowy w tej sprawie.
• Głęboko wierzę, że porozumienie jest w zasięgu ręki - powiedział lider Nowoczesnej.

• Jego zdaniem jednak, do porozumienia powinno dojść jeszcze zanim Prawo i Sprawiedliwość zdecyduje się na zmianę Kodeksu wyborczego.

• Platforma ma zamiar wspierać swych dotychczasowych prezydentów miast, którzy będą ubiegać się o reelekcję.

We wtorek doszło do spotkania Schetyny i Petru; w środę dyskusja o wspólnym starcie w przyszłorocznych wyborach samorządowych odbyła się w szerszym gronie - z udziałem przedstawicieli m.in. Komitetu Obrony Demokracji, PSL i SLD. Porozumienie, jeśli okaże się realne, zostanie prawdopodobnie zawarte w przyszłym roku, choć - jak zaznaczają politycy obu ugrupowań - "katalizatorem" mogą się okazać tutaj ewentualne zmiany w ordynacji wyborczej.

W minioną sobotę liderzy i Platformy, i Nowoczesnej deklarowali podczas partyjnych konwencji wolę porozumienia, które zwiększyłoby jesienią przyszłego roku szansę opozycji na zwycięstwo wyborcze. "Dla wszystkich, dla których najważniejsze jest dobro Polski, to jest czas poszukiwania rozwiązań i kompromisów. My taką postawę przyjmujemy. Głęboko wierzę, że porozumienie jest w zasięgu ręki" - mówił Petru w Poznaniu. Schetyna wprost zapowiedział w Łodzi: "przed wyborami stworzymy wielką koalicję z wszystkimi prosamorządowymi partiami i organizacjami lokalnymi".

Czytaj też: Lider Nowoczesnej: Polacy oczekują szerokiej koalicji w wyborach

Lider Platformy podkreślił, że jest optymistą, jeśli chodzi o szanse na stworzenie porozumienia przedwyborczego. "Wszystko zależy oczywiście od ordynacji - czekamy na projekt, bo - jak słyszymy - PiS chce bardzo mocno zmienić przepisy wyborcze. Tym bardziej wymagana jest konsekwentna współpraca partii opozycyjnych, które są prosamorządowe, otwarte na niezależność samorządu, więc rozmawiamy" - powiedział Grzegorz Schetyna.

"Jestem optymistą, uważam, że będziemy w stanie przedstawić Polakom alternatywną listę 'antyPiS', która skupi nie tylko partie polityczne, ale też znanych, uznanych i doświadczonych samorządowców" - dodał szef Platformy.

Petru na "70 procent" ocenił szansę na powstanie wspólnych list opozycji i uzgodnienie kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich. "Wszystko jest realne, tylko trzeba to zrobić krok po kroku. Zacznijmy od miast wojewódzkich i wtedy będzie łatwiej o dalsze porozumienia" - powiedział szef Nowoczesnej.

Polityk przypomniał jednocześnie swą ofertę z sobotniej konwencji w Poznaniu, by Nowoczesna zaproponowała kandydatów w 1/3 miast, a w pozostałych 2/3 - wskazały ich inne siły polityczne. "Chodzi o to, żebyśmy w każdym mieście wojewódzkim mieli kandydata opozycji popieranego przez inne partie. To wymaga natomiast trochę czasu, dogadania się" - dodał szef Nowoczesnej.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.