PARTNER PORTALU
  • BGK

Wszyscy komisarze wyborczy powołani. Na urzędników wyborczych PKW czeka do 16 kwietnia

  • aw/PAP    28 marca 2018 - 15:18
Wszyscy komisarze wyborczy powołani. Na urzędników wyborczych PKW czeka do 16 kwietnia
Tegoroczne wybory samorządowe mogą odbyć się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada (fot.ilustarcyjen:wroclaw.pl)

Państwowa Komisja Wyborcza powołała już wszystkich 100 komisarzy wyborczych na 5-letnią kadencję.
W ubiegłym tygodniu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował, że szef MSWiA Joachim Brudziński przedstawił Państwowej Komisji Wyborczej 144 kandydatów na komisarzy wyborczych. Dodał, że resort spraw wewnętrznych i administracji otrzymał 722 zgłoszenia na komisarzy; część nie spełniała wymogów.

Szefernaker wskazał, że wśród kandydatów znalazło się m.in. 15 dotychczasowych komisarzy, 46 sędziów, 15 adwokatów, 32 radców prawnych, 6 pracowników samorządowych oraz 7 pracowników administracji rządowej.

Według nowelizacji Kodeksu wyborczego PKW powołuje 100 nowych komisarzy wyborczych w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy na 5-letnią kadencję spośród osób mających wykształcenie wyższe prawnicze oraz dających rękojmię należytego pełnienia tej funkcji. Kandydatów na komisarzy przedstawia PKW szef MSWiA. W przypadku uzasadnionych zastrzeżeń do kandydatów PKW niezwłocznie informuje o nich ministra, który wskaże nowych kandydatów. W przypadku niepowołania komisarzy przez PKW, powołuje ich minister.

W poniedziałek (26 marca) Komisja powołała 98 komisarzy; we wtorek (27 marca) kolejnych 2, czym zakończyła proces rekrutacji na te stanowiska.

Komisarze wyborczy będą między innymi powoływać obwodowe komisje wyborcze i zarządzać druk kart do głosowania. Będą także zwierzchnikami urzędników wyborczych. tych wciąż brakuje. PKW przedłużyła termin zgłaszania kandydatów na urzędników wyborczych do 16 kwietnia.

Czytaj też: Potrzeba 6 tys. urzędników wyborczych. Czy przeszkodą są 13-ki?

Państwowa Komisja Wyborcza informowała pod koniec stycznia, że tegoroczne wybory samorządowe mogą odbyć się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.