PARTNER PORTALU
 • BGK

Wybory i referenda: PiS chce wprowadzić przeźroczyste urny, ale one już obowiązują

 • bad    17 stycznia 2017 - 19:27
Wybory i referenda: PiS chce wprowadzić przeźroczyste urny, ale one już obowiązują
Przekładowe przeźroczyste urny do głosowania produkowane przez jedną z firm. (zdjęcie ilustracyjne/fot.norma-bg.pl)

• Przeźroczyste urny, których wprowadzenia chce Prawo i Sprawiedliwość, obowiązują od ponad pół roku.
• Zaczęto je stosować po skandalu w wyborach samorządowych w 2014 roku.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział w ostatnią niedzielę (15 stycznia) w Gdańsku, że bardzo chciałby, by kolejne wybory samorządowe w 2018 roku odbyły się według nowych zasad. Mowa m.in. o wprowadzeniu kadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów czy przezroczystych urnach w lokalach wyborczych.

Jednak przeźroczyste urny są już stosowane. Wprowadzono je po zamieszaniu w wyborach samorządowych jesienią 2014 roku. Zawiódł wówczas system informatyczny i Państwowa Komisja Wyborcza wiele dni nie była w stanie podać ostatecznych wyników głosowania. Zwracano uwagę na wyjątkowo dużą liczbę nieważnych głosów oraz zaskakująco dobry wynik PSL.

W lipcu 2015 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał uchwalone przez Sejm przepisy swojego autorstwa. Wprowadzały one m.in. obowiązek stosowania urn wyborczych w lokalach, gdzie przeprowadzane jest głosowanie. Nowe prawo obowiązuje od 1 lipca 2016, od tego czasu mieliśmy już kilka samorządowych wyborów uzupełniających, w których zastosowano przezroczyste urny w praktyce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Pol, 2017-01-23 14:29:28

  Ojej! Przecież to miał być taki chwyt dla gawiedzi ..., że jak przezroczyste urny to transparentne wybory, a tak naprawdę chodzi o przeformułowanie całego prawa wyborczego. Będziemy się spierać o wielkość urn i grubość materiału, z którego są zrobione, a szczególne przepisy przejdą niezauważone....  rozwiń
 • Andrzej Dec, 2017-01-18 17:51:05

  Do Prawo wyborcze - blog: pełna zgoda
 • Prawo wyborcze - blog, 2017-01-18 15:12:35

  Przezroczyste urny wyborcze to faktycznie "trochę" spóźniony postulat. Może jednak przy okazji trzeba się zastanowić nad sensem takich urn? Czy one faktycznie wpłyną na transparentność wyborów? Raczej nie, to po prostu pusty i nieprzemyślany slogan, który skutkować będzie kolejnymi problem...ami. Więcej piszę o tym temacie na blogu prawowyborcze.com.pl  rozwiń