PARTNER PORTALU
 • BGK

Wybory, Katarzyna Lubnauer: Grzegorz Schetyna odpowiedzialny za porozumienie opozycji

 • PAP/AT    4 grudnia 2017 - 10:26
Wybory, Katarzyna Lubnauer: Grzegorz Schetyna odpowiedzialny za porozumienie opozycji
Lider PO Grzegorz Schetyna spotka się z szefową Nowoczesnej Katarzyną Lubnauer (Katarzyna Lubnauer, fot.twitter.com/KLubnauer)

Jestem świadoma tego, jak dobrze odbierany jest Rafał Trzaskowski. W rozmowie z Grzegorzem Schetyną  ten problem będę traktować bardzo poważnie - powiedziała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.
• Największa odpowiedzialność za porozumienie opozycji spoczywa na szefie PO Grzegorzu Schetynie - powiedziała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

• Jak dodała, najgorszą rzeczą, jaką może zrobić były szef N Ryszard Petru, jest prowadzenie polityki równoległej do Nowoczesnej.

• Muszę z nim porozmawiać, ponieważ emocje nigdy nie są dobrym doradcą - zaznaczyła.

"Największa odpowiedzialność spoczywa na Grzegorzu Schetynie" - powiedziała Lubnauer, pytana w poniedziałek na antenie Radia Zet o porozumienie opozycji.

"Spoglądam na niego i wierzę - patrząc na jego doświadczenie, zarówno patrząc, jak na faceta, jak i na polityka z wieloletnim doświadczeniem, że sprosta temu zadaniu, ponieważ w tej sytuacji nie można będzie już powiedzieć: Polacy, nic się nie stało" - zaznaczyła.

Lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że we wtorek (5 grudnia) spotka się z szefową Nowoczesnej Katarzyną Lubnauer. Tematem ma być współpraca obu ugrupowań w Sejmie oraz przed wyborami samorządowymi. Schetyna chce przekonać Lubnauer do kandydatury Rafała Trzaskowskiego na prezydenta stolicy.

Lubnauer przyznała, że jest świadoma tego, jak dobrze odbierany jest Rafał Trzaskowski. "W rozmowie z Grzegorzem Schetyną również ten problem będę traktować bardzo poważnie" - zadeklarowała.

Odnosząc się do b. przewodniczącego Nowoczesnej Ryszarda Petru, Lubnauer powtórzyła, że oboje są umówieni, by przedyskutować, jaką funkcję w partii chciałby pełnić Petru. Pytana o tzw. Radę Mędrców, w której mógłby zasiadać b. przewodniczący Nowoczesnej, Lubnauer wskazała, że sama "Rada Mędrców" jest przekłamaniem, a mowa była o "radzie politycznej".

"Jeśli chodzi o Ryszarda Petru, to najgorszą rzeczą, którą mógłby w tej chwili robić, to próbować uprawiać jakąś równoległą politykę do Nowoczesnej, bo to ani nie budowałoby jego, ani nie budowałoby jego projektu, jakim jest Nowoczesna" - oceniła Lubnauer. "Dlatego muszę z nim porozmawiać, ponieważ emocje nigdy nie są dobrym doradcą" - dodała.

Czytaj też: Lubnauer: Grzegorzowi Schetynie brakuje umiejętności by budować koalicję

W rozmowie pytano też Lubnauer kwestię ustaw o sądownictwie. We wtorek komisja sprawiedliwości przyjęła, wraz z poprawkami PiS, projekt prezydenta ws. KRS. Sejm miałby wybierać członków Rady większością 3/5 głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowej liczby, głosując na listę kandydatów. W przypadku niedokonania wyboru w tym trybie, Sejm wybierałby członków Rady bezwzględną większością głosów, głosując na wcześniej zgłoszoną listę. Każdy klub poselski mógłby wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów do Rady.

Nowoczesna i PSL zapowiedziały, że nie będą zgłaszać kandydatów do KRS; PO nie podjęła jeszcze decyzji.

Dopytywana, co w tej kwestii zrobi Platforma, Lubnauer powiedziała, że będzie to jednym z tematów wtorkowego spotkania ze Schetyną. "Uważam, że nie powinniśmy brać udziału w czymś, co można by nazwać przestępstwem, dlatego, że to co robi w tej chwili Prawo i Sprawiedliwość, to jest łamanie konstytucji" - oceniła szefowa Nowoczesnej.

Pytana, czy jest sposób, aby zatrzymać prace nad ustawami o sądownictwie, Lubnauer oceniła, że jeżeli społeczeństwo nie uzna, że trzeba protestować, opozycja będąca w mniejszości nie będzie w stanie tego zrobić. "Z tego co wiem, są już pomysły na to, żeby był protest w dniu Zgromadzenia Narodowego" - zaznaczyła.

Pytana, czy w takim razie opozycja będzie uczestniczyć we wtorkowym Zgromadzeniu Narodowym, Lubnauer odpowiedziała, że będą prowadzone na ten temat rozmowy. Wskazała jednak, że Zgromadzenie Narodowe związane jest z obchodami setnej rocznicy niepodległość, a - jak podkreśliła - tego typu sprawy powinny mieć charakter ponadpartyjny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.