PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory, Katarzyna Lubnauer: Rafał Trzaskowski to bardzo ryzykowne rozwiązanie dla Warszawy

  • PAP/AT    5 grudnia 2017 - 09:45
Wybory, Katarzyna Lubnauer: Rafał Trzaskowski to bardzo ryzykowne rozwiązanie dla Warszawy
Lubnauer uważa, że wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta powinien być ktoś z Nowoczesnej (Katarzyna Lubnauer, fot.Łukasz Kamiński/materiały prasowe)

Kandydat na prezydenta Warszawy powinien dawać 100 proc. pewności, że po wyborach nie będzie rządził PiS, tylko obecna opozycja - powiedziała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.
• Myślę, że Rafał Trzaskowski będzie elementem porozumienia z PO - powiedziała Lubnauer pytana o możliwość wystawienia posła PO jako wspólnego kandydata na prezydenta Warszawy w ramach koalicji z Platformą.

• Natomiast uważam, że wybrano bardzo ryzykowne rozwiązanie dla Warszawy - zaznaczyła.

• Pytana o rekonstrukcję rządu oceniła, że Mateusz Morawiecki to ostatnia deska ratunku dla PiS, dlatego, że to nie jest premier, który ma szansę być premierem elektoratu PiS.

We wtorek (5 grudnia) w Sejmie rozpoczęło się spotkanie nowej szefowej Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer oraz lidera PO Grzegorza Schetyny. Politycy rozmawiać będą m.in. na temat porozumieniu opozycji przed wyborami samorządowymi.

Lubnauer, która pod koniec października została wybrana nową przewodniczącą Nowoczesnej, zapowiedziała wówczas, że ma zamiar spotkać się z liderami wszystkich ugrupowań opozycyjnych. W czwartek spotkała się z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

W poniedziałek (4 grudnia) przewodniczący Platformy poinformował, że rozmowa z Lubnauer będzie dotyczyła m.in. wspólnego spojrzenia na "fundamenty". "Różnimy się, jesteśmy w różnych partiach, mamy różne poglądy w różnych sprawach, ale co do takiego fundamentu, spojrzenia na zagrożenia dla demokracji, ograniczenie wolności, praw obywatelskich, obrony samorządu - tu jestem przekonany, że będziemy mówili jednym głosem" - zadeklarował.

Czytaj też: Co z duetem Trzaskowski-Rabiej?

Lubnauer pytana we wtorek w TVN24 o wystawienie wspólnego kandydata na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego (PO) powiedziała: "Myślę, że Rafał Trzaskowski będzie elementem naszego porozumienia, natomiast uważam, że wybrano bardzo ryzykowne rozwiązanie dla Warszawy".

Jak dodała, z kandydaturą Rafała Trzaskowskiego jest taki problem, że "w pewnym stopniu to już się stał akt polityczny, w związku z czym trudno udawać, że nie ma tej kandydatury". Jednocześnie podkreśliła, że poniedziałkowa rozprawa komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji pokazała, dlaczego ta kandydatura "jest problemem".

Jej zdaniem kandydat na prezydenta Warszawy powinien dawać "100 proc. pewności, że po wyborach nie będzie rządził PiS, tylko obecna opozycja". "Dla mnie takim kandydatem mógłby być kandydat wystawiony wspólnie przez PO i Nowoczesną, ale jednak z grona Nowoczesnej" - podkreśliła Lubnauer.

"Jesteśmy w sytuacji, w której ludzie wszystko, co się dzieje w opozycji traktują, jako takie gadanie, gadanie, gadanie. Natomiast oni chcą mieć efekty w postaci możliwości zatrzymania PiS, czyli szerokiej koalicji" - oceniła przewodnicząca Nowoczesnej.

Lubnauer była też pytana o rekonstrukcję rządu i wtorkowy wpis Beaty Szydło na Twitterze. Szefowa rządu napisała: "bez względu na wszystko najważniejsza jest Polska. Dbająca o rodzinę i wartości, bezpieczna. Wyrosła na fundamencie chrześcijańskim, tolerancyjna i otwarta. Nowoczesna i ambitna. To mój kraj. Przykład dla Europy i świata. Tacy jesteśmy Polacy".

Kilka godzin wcześniej media poinformowały o planowanej rekonstrukcji w rządzie; RMF FM i "Rzeczpospolita" spekulowały, że na stanowisku premiera zastąpi ją obecny wicepremier Mateusz Morawiecki.

Szefowa Nowoczesnej oceniła, że "Morawiecki to ostatnia deska ratunku dla PiS, dlatego, że to nie jest premier, który ma szansę być premierem elektoratu PiS". "On się bardzo szybko zużyje na tej funkcji" - dodała.

"Muszą mieć bardzo krótką ławkę, albo mizerię kadrową, jeżeli decydują się już w tej chwili na Morawieckiego jako premiera" - zaznaczyła Lubnauer. Jej zdaniem Morawiecki "nie ma zaplecza politycznego" i "będzie się słabo kojarzył wyborcom PiS" w kwestii zaufania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.