PARTNER PORTALU
 • BGK

Wybory, nowy kodeks wyborczy: Jakie zmiany?

 • PAP/AT    17 października 2017 - 08:39
Wybory, nowy kodeks wyborczy: Jakie zmiany?
Zmiany w wyborach: Jeden kandydat nie będzie mógł wystartować na różne stanowiska (fot.shutterstock)

Jednolite karty wyborcze, likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych, zakaz równoległego startu kandydatów na różne stanowiska, kamery w lokalach wyborczych i przezroczyste urny takie m.in. zapisy znajdą się w projekcie nowego kodeksu wyborczego.
Jak podaje "Gazeta Polska Codziennie", w projekcie nowego kodeksu wyborczego, który złoży w najbliższym czasie PiS, mają znaleźć się m.in. zapisy o kamerach w lokalach wyborczych, przezroczystych urnach do głosowań, jednolitych kartach wyborczych, likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach w mniejszych miastach i zakaz równoległego startu kandydatów na różne stanowiska. Gazeta przypomina, że zmiany zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej" w Spale.

Prezes PiS podzielił projektowane zmiany na dwie grupy: kwestie techniczne i kwestie polityczne. Do pierwszej zaliczył m.in. kamery, urny i karty, do drugiej - m.in. likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach w mniejszych miastach.

Czytaj też: Jak zmieniać system wyborczy w Polsce?

Gazeta zauważa, że kwestie techniczne były już zapowiadane i nie budzą większych kontrowersji, trudniejszy jest aspekt polityczny. Jednak, jak wskazuje "GPC", zdaniem prezesa PiS jednomandatowe okręgi wyborcze w mniejszych miastach są rozwiązaniem, które budzi wiele patologii. Gazeta zwraca uwagę, że premiuje to obecnych radnych, a podział mandatów nie odzwierciedla poparcia dla partii. "To jest niedemokratyczne, stwarza ryzyko nadużyć i trzeba to zlikwidować" - mówił Kaczyński w Spale.

Z kolei zakaz równoległego startu kandydatów na różne stanowiska - np. gdy kandydat startuje na wójta, a także do sejmiku lub rady powiatu - to zdaniem prezesa PiS oszukiwanie wyborców - zauważa GPC.

Gazeta zwraca przy tym uwagę, że zapowiadane zmiany nie podobają się opozycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (14)

 • Madera, 2017-10-28 17:44:16

  Wybory powinne być jawne, ale przede wszystkim, WYBIERANI powinni być POLAKAMI , A NIE ŻYDAMI ! WYBORY NIE SĄ WAŻNE, JEŻELI NARÓD POZBAWIONY JEST SWOJEGO PRZEDSTAWICIELA ! PROPONUJE KACZYŃSKIEMU I INNYM ŻYDOM WYBORY URZĄDZIĆ W IZRAEL......SKORO TU BYŁ KNESET TO WYBORY MOGĄ BYĆ TAM !!!
 • Piotr Smoter, 2017-10-24 07:42:44

  Likwidacja JOW i powrót do list partyjnych to cofanie Polski w rozwoju. Masakra. Znowu masówka na listach. Koszty, Fikcja. Anonimowość. No i oczywiście zero odpowiedzialności po skończonej kadencji. Nawet nie dadzą ocenić w JOW już wybranych radnych.
 • rybek, 2017-10-22 22:53:54

  Do Urzędnik: Ale pitolisz. Nie raz widziałem jak członkowie komisji jechali do domu z racji późnej pory a w rękach przewodniczącego komisji było wszystko. Choćby ostatnie wybory samorządowe. Skany (zdjęcia) na drzwiach miasta Rybnika nie odzwierciedlały liczby głosów na stronie PKW. Właśnie po to zm...iany aby zwyciężyła prawda a nie 20 letni beton. Pozdrawiam. Też urzędnik operator komisji.  rozwiń