PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory. Państwowa Komisja Wyborcza o zmianach prawa wyborczego

  • pt    7 lutego 2018 - 14:09
 Wybory. Państwowa Komisja Wyborcza o zmianach prawa wyborczego
Wojciech Hermeliński na spotkaniu PKW (fot. PKW/twitter.com)

Zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej zmiany w systemie wyborów mogą spowodować wydłużenie czasu ustalenia wyników, błędy w obliczeniach i znaczący wzrost kosztów organizacji wyborów.
  • PKW po przeanalizowaniu przepisów ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych sporządziła listę wniosków.
  • Zdaniem PKW pierwszeństwo sporządzenia protokołu papierowego przed wprowadzeniem danych z protokołu do systemu informatycznego może generować błędy w obliczeniach i wydłużyć czas ustalenia wyników głosowania.
  • Według Komisji koszty organizacji wyborów będą też znacznie wyższe niż zaplanowane.

Zdaniem PKW wprowadzenie nowych regulacji spowoduje, że wydłuży się czas ustalenia wyników głosowania i wyników wyborów w związku pracą dwóch komisji obwodowych.

Jak tłumaczy Komisja, zgodnie z art. 70 § 1a Kodeksu wyborczego po zapieczętowaniu urny wyborczej przewodniczący obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania przekazuje przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej ds. ustalenia wyników głosowania w obecności członków każdej z komisji spis wyborców, urnę wyborczą wraz ze znajdującymi się w niej kartami do głosowania, egzemplarze protokołu głosowania w obwodzie, niewykorzystane karty do głosowania, otrzymane w trakcie głosowania zaświadczenia o prawie do głosowania (w przypadku innych wyborów niż samorządowe), akty pełnomocnictwa do głosowania oraz pieczęć komisji.

Czytaj też: Poradnik PKW: kto może kandydować w wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików?

Członkowie obu komisji obwodowych w obecności przewodniczącego każdej z nich ustalają liczbę niewykorzystanych kart do głosowania, zaświadczeń o prawie do głosowania oraz aktów pełnomocnictwa do głosowania.

Z przekazania tych dokumentów sporządza się protokół, w którym wymienia się nazwę komisji oraz miejsce, datę i godzinę wydania, a także liczbę niewykorzystanych kart do głosowania, zaświadczeń o prawie do głosowania oraz aktów pełnomocnictwa do głosowania oraz inne istotne informacje. Protokół podpisują wszyscy obecni przy przekazaniu członkowie każdej z komisji, w tym obowiązkowo przewodniczący obu komisji.

Czytaj: Sejm: Wybory samorządowe zagrożone. "Zhakowane lub przesunięte o rok"

PKW przypomina, że każdy członek komisji i mąż zaufania może zażądać otrzymania kopii tego protokołu. - Wykonanie wszystkich tych czynności bez wątpienia spowoduje istotne wydłużenie czasu ustalenia wyników głosowania - oceniła Komisja.

Błędy w obliczeniach

Zdaniem PKW pierwszeństwo sporządzenia protokołu papierowego przed wprowadzeniem danych z protokołu do systemu informatycznego może generować błędy w obliczeniach i wydłużyć czas ustalenia wyników głosowania.

- Jednym z głównych zadań systemu informatycznego używanego w obwodzie jest wychwycenie błędów matematycznych i wewnętrznej niespójności danych zawartych w protokole. Dotychczas w wyborach, w których w obwodach nie był stosowany system informatyczny, kilkanaście do kilkudziesięciu procent protokołów zawierało błędy i musiały być one zwracane przez komisje wyborcze wyższego szczebla komisjom obwodowym w celu poprawienia – przypomina Komisja.

Zmiany Kodeksu wyborczego przewidują, że protokół głosowania w obwodzie sporządza się przed wprowadzeniem danych do sieci elektronicznego przekazywania danych (art. 75 § 2a Kodeksu wyborczego).

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.