PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory prezydenta Krakowa. Opozycja zastanawia się nad wspólnym kandydatem

  • PAP/AH    10 maja 2018 - 16:58
Wybory prezydenta Krakowa. Opozycja zastanawia się nad wspólnym kandydatem
Sławomir Neumann jest zdania, że opozycja ostatecznie wystawi wspólnego kandydata w stolicy Małopolski.

Szef klubu PO Sławomir Neumann jest zdania, że opozycja pewnie ostatecznie wystawi wspólnego kandydata na prezydenta Krakowa. Zapowiedział podjęcie rozmów o współpracy z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim, który ogłosił zamiar ubiegania się o reelekcję.
Rządzący Krakowem od 2002 r. Jacek Majchrowski ogłosił w czwartek (10.05), że kiedy zarządzone zostaną tegoroczne wybory samorządowe, zgłosi swą kandydaturę na prezydenta tego miasta.

Do startu w wyborach namawiali Majchrowskiego m.in. politycy PSL, a gotowe były poprzeć go PO i SLD. Nowoczesna poinformowała niedawno, że jej kandydatem na prezydenta Krakowa będzie Grzegorz Filipek.

Szef klubu PO Sławomir Neumann powiedział w czwartek (10.05.), że nie jest zaskoczony decyzją prezydenta Krakowa. - Rozmawialiśmy wielokrotnie z prezydentem Majchrowskim, też namawiając go do kontynuowania swej misji. To dzieło, które było realizowane, było zagrożone przez PiS. Należy dzisiaj łączyć siły i wspólnie, razem budować dobre listy i dobrą ofertę dla mieszkańców miast tak, żeby obronić samorząd przed układem rządzącym dzisiaj w Polsce - powiedział polityk dziennikarzom w Sejmie.

Neumann jest zdania, że opozycja ostatecznie wystawi wspólnego kandydata w stolicy Małopolski. - W wielu miastach widziałem już po kilku zgłoszonych kandydatów, ale potem na końcu wszystko się ucierało i zostawał jeden. I tak będzie pewnie też w Krakowie - na końcu będzie jeden kandydat, wspierany przez wszystkie ugrupowania opozycyjne - kandydat najmocniejszy, który daje gwarancję wygranej - powiedział szef klubu PO.

- Dzisiaj jest ważna deklaracja Majchrowskiego, bo oznacza, że on jest w grze i wszyscy musimy się do tego odnieść - oceniając szanse swoich potencjalnych kandydatów i kandydatury Jacka Majchrowskiego i na końcu podjąć decyzję o poparciu tego najsilniejszego - podkreślił Neumann.

Zapowiedział, że po czwartkowej deklaracji Majchrowskiego PO podejmie z nim rozmowy o jesiennych wyborach samorządowych. Jak dodał, jeśli Platformie uda się porozumieć z prezydentem Krakowa, politycy tej partii będą do takiego wariantu zachęcać Nowoczesną. - Jeżeli będzie decyzja nas wszystkich, że to jest najmocniejsza kandydatura, dająca gwarancję wygranej, to będziemy przekonywać nie tylko Nowoczesną, ale też lewicę, PSL, ruchy miejskie, żeby już w pierwszej turze tę sprawę w Krakowie zamknąć - powiedział Neumann.

Zadowolenie z decyzji Majchrowskiego wyraził też w czwartek krakowski senator PO Jerzy Fedorowicz. - Cieszę się pan prezydent Majchrowski, z którym zawsze współpracowałem, zdecydował się kandydować. Oczywiście będziemy go bardzo mocno popierać - zadeklarował.

Jacek Majchrowski jest prezydentem Krakowa czwartą kadencję. Cztery lata temu w drugiej turze zdobył 58,77 proc. głosów i pokonał kandydata PiS Marka Lasotę, którego poparło 41,23 proc. wyborców.

W tegorocznych wyborach samorządowych kandydatką Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa będzie Małgorzata Wassermann. Wśród ogłoszonych już kandydatów jest także Konrad Berkowicz (partia Wolność). Startu w wyborach nie zadeklarował jeszcze Łukasz Gibała - lider Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa, który cztery lata temu w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Krakowie osiągnął trzeci wynik - zdobywając 11, 16 proc. głosów. Decyzję ma ogłosić w czerwcu. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.