PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory przedterminowe, II tura: Są wyniki. Wacław Olszewski burmistrzem Olecka

  • PAP/AT    5 czerwca 2017 - 06:13
Wybory przedterminowe, II tura: Są wyniki. Wacław Olszewski burmistrzem Olecka
Wacław Olszewski ponownie burmistrzem Olecka (fot.fotolia)

Wacław Olszewski został wybrany ponownie burmistrzem Olecka (warmińsko-mazurskie) w przedterminowych wyborach.
• Uzyskał o 172 głosy więcej niż jego rywal Marcin Czekay.

• Wybory ogłoszono po wygaśnięciu mandatu Olszewskiego, który naruszył ustawę antykorupcyjną.

• Olszewski to poprzedni burmistrz, który pełnił ten urząd od blisko 19 lat.

Jak podano w poniedziałek (5 czerwca) w Miejskiej Komisji Wyborczej w Olecku, w drugiej turze wyborów na Wacława Olszewskiego oddano 3262 głosy, a na Marcina Czekaya 3090 głosów.

Frekwencja w II turze wyborów wyniosła 37,5 proc. Uprawnionych do głosowania były 17 102 osoby a w wyborach głos oddało 6427 wyborców.

Głosowanie odbywało się w 23 obwodowych komisjach wyborczych.

Olszewski to poprzedni burmistrz, który pełnił ten urząd od blisko 19 lat. Podczas kampanii wyborczej Olszewski otrzymał poparcie od byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Datę przedterminowych wyborów w Olecku wyznaczyła premier w rozporządzeniu datowanym na 7 kwietnia. Było to konieczne po prawomocnym wygaszeniu mandatu Olszewskiego, który naruszył ustawowy zakaz łączenia stanowiska burmistrza z funkcją prezesa w kole łowieckim "Sarna", prowadzącym działalność gospodarczą.

Wojewoda warmińsko-mazurski musiał wydać zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu burmistrza, bo dwukrotnie nie zrobiła tego w ustawowym terminie olecka rada miasta. O podjęcie takiej uchwały przez radnych wnioskowało najpierw Centralne Biuro Antykorupcyjne, potem o to samo wystąpił wojewoda.

Pod koniec ub. roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie przyznał rację wojewodzie, ale Olszewski złożył od tego wyroku skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pod koniec marca tego roku NSA oddalił skargę samorządowca, co oznaczało, że stracił on stanowisko, a w gminie musiały odbyć się przedterminowe wybory.

Zgodnie z przepisami, wygaśnięcie mandatu wójta, burmistrza i prezydenta miasta następuje m.in. wtedy, gdy naruszony zostanie ustawowy zakaz łączenia tej funkcji z prowadzeniem działalności gospodarczej lub zarządzaniem taką działalnością. Samorządowiec jest obowiązany w ciągu trzech miesięcy od złożenia ślubowania zrzec się funkcji lub zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.