Wybory samorządowe 2014: frekwencja, wiadomości, wyniki

16 listopada odbyły wybory samorządowe. Oto zapis tygodniowej relacji na żywo, wyniki, wiadomości w jednym miejscu.
Wybory samorządowe 2014: frekwencja, wiadomości, wyniki
YouTube

Sob.29.11.2014: Tutaj relacja z II tury wyborów samorządowych na wójtów, burmistrzów i prezydentów, 30 listopada.

Niedz., 10:45:  Aaaa... Pozdrawiamy wygranych, przegranych też, a także tych którzy nie zgadzają się z wynikami wyborów (bo uważają że były sfałszowane). Pewne jest jedno - o tych wyborach będziemy pisać w podręcznikach. I nie będzie to dobry przykład sprawnego działania polskiego państwa.

Niedz.,10.34: Oficjalne, nieoficjalne, nie wszystkie opublikowane... niemniej wyniki wyborów z grubsza są znane. W oczekiwaniu na opublikowanie pełnych informacji wojewódzkich komisarzy na stronie internetowej PKW zawieszamy relację. Zapraszamy do naszych specjalnych serwisów wyborczych. Tu można komentować i oddawać głosy na ponad 200 kandydatów z największych miast, w których odbędzie się druga, a tutaj znajduje nasz rozgrzany do czerwoności, newsowy serwis wyborczy.

Niedz., 09:47: Platforma Obywatelska zdobyła najwięcej mandatów w sejmikach wojewódzkich. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne rezultaty wyborów samorządowych. PO zwyciężyła w 8 województwach, PiS w 6, a PSL w 2.

 Na 555 mandatów , które były do uzyskania w sejmikach, najwięcej zdobyła PO - 179. Prawo i Sprawiedliwość ma 171 mandatów, a Polskie Stronnictwo Ludowe 157. Komitet SLD -Lewica Razem zdobył 28 mandatów, Bezpartyjni Samorządowcy - 4 , Lepsze Lubuskie - 2, Mniejszość Niemiecka 7, Ruch Autonomii Śląska - 4, Komitet Ryszarda Grobelnego -2 i Bezpartyjni Pomorze Zachodnie- 1.

Wyniki w poszczególnych województwach tutaj.

Niedz., 01:40: Podane przez PKW oficjalne wyniki głosowania w wyborach do sejmików województw:

Clipboard02.jpg
Clipboard02.jpg

Niedz., 01:31: PKW koryguje: w wyniku lapsusu językowego przewodniczący PKW podał, że liczba mandatów w województwie śląskim wyniosła 14 dla PiS i 7 dla PSL. W rzeczywistości - PiS otrzymało 16 mandatów a PSL 5 mandatów. W żaden sposób nie zmienia to wyników głosowania.

Niedz., 01:06: Być może zgubione mandaty PiS odnajdą się w sejmiku województwa śląskiego. Być może wyjaśni to sprostowanie PKW.

Clipboard08.jpg
Clipboard08.jpg

Niedz., 00:50: Nie ma problemu z PKW?

W trakcie sobotniej konferencji Komisja podała nieprawidłowe informacje. Wynik wyborów do sejmików wojewódzkich PiS uszczuplono o dwa mandaty. Brakujące znalazły się na koncie PSL. Wkrótce powinno pojawić się sprostowanie PKW w tej sprawie.

Niedz., 00:26: Joachim Brudziński: Konferencja PKW pod osłoną nocy.

- Nie wiemy, czy za chwilę nie odwidzi się PKW, dlatego te wybory trzeba powtórzyć - mówi Joachim Brudziński z PiS.

Niedz., 00:13: Kto destruuje zaufanie społeczeństwa do demokracji? Według J. Żakowskiego na pewno nie PKW.

- Nie przebieg wyborów, nawet błąd w komputerze czy spokój PKW, tylko debilne komentarze, które były wygłaszane przez polityków, a także przez nieodpowiedzialnych komentatorów - to jest Białoruś. Bo wybory odbyły się prawidłowo - mówi w TVN24 Jacek Żakowski.

Niedz., 00:13: Kto zatem wygrał wybory na poziomie regionów? Zdania są podzielone...

Clipboard07.jpg
Clipboard07.jpg
Clipboard05.jpg
Clipboard05.jpg

Sob., 23:50: Ciekawa sytuacja: w skali kraju w wyborach do sejmików wojewódzkich największy wynik procentowo uzyskało PiS (26,85 proc. - PO zebrała 26,36 proc.). W liczbie mandatów wygrywa PO - 179 mandatów. PiS ma 169 mandatów.

Clipboard03.jpg
Clipboard03.jpg

Sob., 23:41: Są jednak wyniki procentowe do sejmików: PSL zdobył 23,68 proc, PiS: 26,85 proc., PO: 26,36 proc., SLD: 8,78 proc.

Sob., 23:25: PKW nie planuje dzisiaj przekazać wyników procentowych do sejmików w skali kraju.

Sob., 23:25: Przedstawienie trwa. Kazimierz Czaplicki: Chciałbym prosić o zrozumienie. PKW podaje ogólne informacje. Jeśli nie ma obwieszczeń od wszystkich wojewódzkich komisji, to nie da się podać dokładnych danych. Strona internetowa na pewno będzie jutro działała.

Sob., 23:23: Wcześniej dowiedzieliśmy się, że to ostatnia konferencja PKW przed II turą wyborów.

Sob., 23:23: Okazuje się, że nie poznamy dzisiaj wszystkich wyników wyborów samorządowych. Dlaczego?

- Dokładne informacje - po otrzymaniu obwieszczeń od wojewódzkich komisji wyborczych - znajdą się na stronie internetowej jutro - wyjaśniają członkowie PKW.

Clipboard02.jpg
Clipboard02.jpg

Sob., 23:05: Szukamy... W aktualnościach pierwsza pozycja "Wizualizacja wyborów samorządowych", a w niej Liczba kart wydanych wyborcom do godziny 17:30.

Kolejna pozycja "Obwieszczenia komisarzy wyborczych o wynikach wyborów na terenie województw" - znajdujemy obwieszczenia komisarzy z 7 województw.

Sob., 23:05: Na stronie pkw.gov.pl szukamy informacji, do których odesłali dziennikarzy członkowie PKW. Szukamy...

Sob., 23:04: Mamy nadzieję, że wnioski pozwolą na sprawniejsze przeprowadzenie wyborów w 2015 roku.

Sob., 23:01: Kazimierz Czaplicki: nowa osoba kierująca Komisją powoła grupę ekspertów, którzy zbadają, na czym polegały problemy z systemem informatycznym, a także jak rzutuje to na realizację umowy z wykonawcą.

Sob., 23:00: PKW: nie ma podstaw do unieważnienia wyborów. Można wnosić protesty wyborcze i jeśli sąd uzna je za zasadne, w poszczególnych okręgach będą powtarzane.

Sob., 22:59: Nieważne głosy: do sejmików województw było ich 17,9 proc. (nieco ponad 12 proc. w 2006 i 2010 roku).

Sob., 22:56: Na pytanie dziennikarzy o procentowe wartości w wyborach do sejmików w skali kraju, członkowie PKW odpowiadają, że tej informacji należy poszukiwać na stronach internetowych Komisji.

- Nie przygotowywaliśmy tych danych, bo jest ich ogrom - mówi sędzia Jaworski.

Sob., 22:54: - Zaprzeczam stanowczo, jakoby doszło do zaproszenia demonstrantów do siedziby PKW - mówi sędzia Andrzej Mączyński komentując demonstracje przed budynkiem Komisji. Jak wyjaśnia budynek miał być zamknięty w związku z zapowiadanym protestem. 

Sob., 22:53: Jaworski: Zdajemy sobie sprawę, że z powodu awarii systemu komputerowego, ustalenie wyników wyborów trwało znacznie dłużej niż oczekiwano. Czas ten jednak był niezbędny, by rzetelnie policzyć wszystkie głosy i ustalić oficjalne wyniki wyborów.

Sob., 22:51: W sejmikach najwięcej głosów nieważnych odnotowano w Wielkopolskiem: 22,77 proc. Najniższy wskaźnik nieważnych głosów do sejmików był w Lubuskiem: 14,57 proc.

Sob., 22:49: Jaworski: Przypominam, że w wyborach w 2010 roku średnia głosów nieważnych wyniosła 7,89 proc.

Sob., 22:48: 9,76 proc. głosów nieważnych w skali kraju.

Sob., 22:45: Do obsadzenia było 555 mandatów w sejmikach: PO zdobyła 179 mandatów, PiS - 169, PSL - 159 mandatów. Następnie: SLD Lewica Razem - 28, Bezpartyjni samorządowcy - 4, Lepsze Lubuskie - 2, Mniejszość Niemiecka - 7, Ruch Autonomii Śląska - 4, Komitet Ryszarda Grobelnego - 2, Bezpartyjni Pomorze Zachodnie - 1.

Sob., 22:40: PKW informuje, że wszystkie terytorialne komisje wyborcze zakończyły prace. - PKW po otrzymaniu obwieszczeń od wszystkich komisarzy wyborczych sporządza obwieszczenia o zbiorowych wynikach wyborów - mówi Stefan Jarowski. Obwieszczenia mają zostać udostępnione na stronach internetowych PKW.

Sob., 21:54: Państwowa Komisja Wyborcza na godzinę 22:30 zapowiedziała konferencję prasową.

Sob., 21:41: W sejmiku dolnośląskim większość zdobyła PO (16 mandatów), za nią PiS (9 mandatów), PSL (5), Bezpartyjni Samorządowcy (4) i SLD (2 mandaty).

Sob., 17:11: Na tym zawieszamy naszą relację. Wrócimy, kiedy tylko PKW poda oficjalne wyniki wyborów z całego kraju. Przypomnijmy, że prawdopodobnie, ale nie na 100 proc., stanie się to jeszcze w sobotę.

Sob., 16:51: Szefowie regionalnych struktur PSL i PO potwierdzili, że w nowym sejmiku województwa lubelskiego będzie utrzymana koalicja obu partii. PSL i PO w 33-osobowym sejmiku mają razem 19 radnych. Najwięcej - 13 radnych - wprowadził do sejmiku PiS.

Sob., 16:51: Do sobotniego popołudnia PKW zatwierdziła protokoły w 13 województwach: kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego, lubuskiego, łódzkim, małopolskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, podlaskim i opolskim.

Sob., 16:39: Najwięcej radnych w sejmiku mazowieckim - 19 będzie miało Prawo i Sprawiedliwość. PSL wprowadziło do sejmiku 16 swoich przedstawicieli, PO - 15, zaś SLD - 1.

Sob., 16:23: W województwie mazowieckim na PiS oddano 519 tys. 871 głosów, na PSL - 463 tys. 396 głosów, na PO - 434 tys.828 głosów, zaś na SLD - 128 tys. 492 głosy. Tylko te cztery ugrupowania wprowadziły swoich przedstawicieli do sejmiku mazowieckiego - podaje PAP.

Sob., 16:22: - Wyniki wyborów samorządowych są niewiarygodne, konieczne jest ich powtórzenie - przekonywał w sobotę Jarosław Gowin (Polska Razem).

Polityk zaapelował by wyborcy swój sprzeciw wyrażali w sposób demokratyczny - biorąc udział w drugiej turze wyborów.

Sob., 15:50: Informacja z ostatniej chwili: wojewódzkie komisje wyborcze na Mazowszu i Dolnym Śląsku nadal liczą glosy.

- Najprawdopodobniej wyniki zostaną ogłoszone jeszcze dzisiaj, w tej chwili nie zależy to od Państwowej Komisji Wyborczej – powiedział nam Jacek Zakrzewski, Wyborcze Biuro Prasowe.

Warto dodać, że wszystkie, do tej pory publikowane wyniki wyborów są nieoficjalne. Oficjalne zostaną podane po uwzględnieniu wszystkich protokołów z całego kraju.

Sob., 15:24: Spośród celebrytów ubiegających się o samorządowe stołki mandaty zdobyli m.in. Marek Citko, Paweł Kukiz, Dariusz Dziekanowski, Katarzyna Bujakiewicz, Renata Mauer-Różańska i Krystyna Prońko. Odpowiedniego zaufania wyborców nie zdobyli m.in. Jan Furtok, Jerzy Szczakiel, Adam Skórnicki, Janusz Dzięcioł, Magdalena Masny czy Andrzej Rosiewicz.

Sob., 15:15: Co wiadomo teraz? PO wygrywa w siedmiu sejmikach, PiS - w pięciu; a PSL - w dwóch. PO wygrała wybory do sejmiku województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, opolskiego i śląskiego. PiS - podkarpackiego, podlaskiego, lubelskiego, małopolskiego i łódzkiego. PSL - świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Sob., 15:05: Troje kandydatów z pierwszej tury wyborów prezydenckich w Poznaniu poparło kandydata PO Jacka Jaśkowiaka. W drugiej turze zmierzy się on z Ryszardem Grobelnym, który ubiega się o reelekcję, a miastem rządzi od 1998 roku.

Sob., 14:56: Wynik SLD Lewica Razem zdobyty w wyborach do wielkopolskiego sejmiku jest poniżej naszych oczekiwań - powiedział w Poznaniu przewodniczący wojewódzkiego SLD Wiesław Szczepański. Lewica w wyborach zdobyła cztery mandaty, w 2010 roku było ich dziewięć.

Sob., 14:36: Jarosław Kaczyński: sposób przeprowadzenia wyborów samorządowych jest kolejnym przejawem rozkładu państwa. Według niego należy powtórzyć głosowanie: na te same listy i tych samych kandydatów.

Zdaniem Kaczyńskiego oficjalny wynik wyborów, jaki ogłosi wkrótce PKW, będzie wynikiem "w oczywisty sposób niewiarygodnym", którego profitentem jest przede wszystkim PSL, ale także koalicja rządząca PO-PSL. Dodał, że sprawa wyborów samorządowych powinna zostać zbadana przez komisję śledczą i inne instytucje.

- To są tylko ślady, tropy, ja nie mogę niczego powiedzieć ostatecznie. To jest droga na wschód, to jest wczesny Łukaszenka, tam miały miejsce takie wydarzenia. Jeszcze można się z tej drogi cofnąć i wzywam do tego - zaznaczył.

Sob., 14:24: Politolog Grzegorz Kostrzewa-Zorbas na Twitterze:

Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg

Sob., 14:12: Cały czas czekamy na oficjalne wyniki wyborów, które w tym momencie zależą od zatwierdzenia protokołów z pięciu województw. Być może stanie się to jeszcze w sobotę.

Sob., 14:01: Mazowiecka Wojewódzka Komisja Wyborcza cały czas liczy głosy w wyborach do sejmiku. Około południa komisja dokonała korekty ostatniego protokołu z Płocka. Członkowie komisji sprawdzają i zliczają ostateczne wyniki głosowania, nie podają jednak, jak długo prace mogą potrwać.

Sob. 12:01: Narodowcy wychodzą na ulice polskich miast. Członkowie i sympatycy Ruchu Narodowego będą dziś protestować przeciwko, jak mówią, manipulacjom przy wyborach samorządowych i domagać się powtórzenia głosowania.

W Warszawie manifestacja odbywa się przed sądem rejonowym dla Warszawy - Śródmieścia.  Obecny na manifestacji jeden z liderów Ruchu Narodowego Robert Winnicki mówił o postulatach, jakie stawiają narodowcy. Jeden z nich - dymisja członków PKW - został już spełniony. Drugi to zmiana ordynacji wyborczej, a trzeci - powtórzenie sfałszowanych - zdaniem Winnickiego - wyborów samorządowych.

Podobne manifestacje odbędą się dziś w całej Polsce, między innymi w Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu.

Sob. 11:42: Dyskusja, czy Marek Lasota jest mieszkańcem Krakowa, osiągnęła apogeum. Do komisji wyborczej wpłynął wniosek o pozbawienie go mandatu radnego miasta Krakowa.

 Lasota przyznaje: podatki płaci w Olkuszu. - To wynika z faktu, że mam tam nieruchomości, meldunek i wiele rzeczy formalnie łatwiej mi przeprowadzić w Olkuszu - przekonuje Lasota. Zapewnia też, że do Olkusza jeździ często, ale w żadnym wypadku nie wraca tam codziennie po pracy.

 Sob. 11:30: - Wciąż brak postępów w pracach Państwowej Komisji Wyborczej. Jak informuje biuro prasowe PKW - sędziowie najwyższego organu wyborczego nie liczą obecnie głosów, prace prowadzone są w dalszym ciągu na poziomie jednostek terytorialnych. Wciąż oczekiwane są wyniki z dwóch województw - dolnośląskiego i mazowieckiego.

Sob. 11:04: - Choć PKW nie stanęła na wysokości zadania przy wyborach samorządowych, to podważanie ich wyniku jest nieuzasadnione. Najważniejsze jest wyciągnięcie wniosków, by taka sytuacja się już nie powtórzyła - ocenia Małgorzata Kidawa-Błońska, gość radiowej Jedynki.

 Posłanka PO uważa, że jest zbyt późno na wprowadzenie nowego systemu informatycznego przed wyborami prezydenckimi w przyszłym roku. Jej zdaniem, PKW powinna się skupić na usprawnieniu procesu wyborczego, między innymi na wprowadzeniu bardziej czytelnych kart do głosowania, tak, by było mniej głosów nieważnych. - Czytając raport NIK-u czy zbierając doświadczenia będzie można bardzo wiele naprawić - dodaje.

 Sob. 10:34: Aktorka Katarzyna Bujakiewicz, wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk, poseł SLD Wiesław Szczepański i prezydent Poznania Ryszard Grobelny to osoby, które zdobyły mandaty radnych wielkopolskiego sejmiku

Sob. 10:15: Mazowiecka Wojewódzka Komisja Wyborcza oczekuje w sobotę na korekty dwóch protokołów z wyborów do sejmiku - z Płocka i Żyrardowa. Dopiero po tych korektach możliwe będzie podanie wyników głosowania do sejmiku na Mazowszu.

Sob. 09:20: Sześciu kolejnych sędziów zapowiedziało rezygnację z członkostwa w PKW z dniem podania wyniku II tury wyborów samorządowych. Z członkostwa w PKW złożą: zastępca przewodniczącego - Andrzej Kisielewicz - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, a Bogusław Dauter - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, Maria Aleksandra Grzelka - sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, Andrzej Mączyński - sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Janusz Niemcewicz - sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Antoni Włodzimierz Ryms - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Pt 23:00: To już koniec relacji na dziś. Jutro wrócimy do tematu.

Pt, 22.45: Tutaj nasz tekst zbiorczy z oficjalnymi wynikami wyborów samorządowych do sejmików. Brakuje tylko Mazowsza i Dolnego Śląska.

Pt 22:29: Na razie protokoły z wyborów do sejmików zostały zatwierdzone w pięciu województwach. Ogłoszenie oficjalnych wyników zależy od zatwierdzenia pozostałych 11 protokołów. Pewne jest, że wyniki wyborów do sejmiku dolnośląskiego komisja wojewódzka poda najwcześniej jutro po południu.

Pt 22:06: Proces zatrzymanych podczas czwartkowych zajść w PKW dziennikarzy będzie kontynuowany w środę 26 listopada. Przed sądem stanęli dwaj relacjonujący incydent dziennikarze: fotoreporter PAP Tomasz Gzell i Jan Pawlicki z Telewizji Republika.

Pt 21:50: Wrocław: dziś nie będzie wyników wyborów. Szef komisji Marek Poteralski powiedział Radiu Wrocław, że sytuacja jest trudna, ale nadal są błędy w protokołach i nie może podać terminu ogłoszenia wyników.

Pt 21:35:  Prezydent powtarza, że nie można rozpisać ponownych wyborów samorządowych. W rozmowie z telewizyjną Jedynką Bronisław Komorowski podkreślił, że trzeba dokończyć procedurę wyborczą i bronić demokracji przed radykałami.

 Prezydent przypomniał, że ewentualne protesty dotyczące wyborów powinny być składane do sądów. Jeśli uznają one wybory za nieważne, to można rozpisać oddzielne głosowania w poszczególnych okręgach. "To sądy decydują o nieważności wyborów, a nie politycy" - podkreślił prezydent, dodając, że teraz trzeba doprowadzić wybory samorządowe do końca, ogłosić ich wyniki i ustabilizować sytuację polityczną. "Dopiero potem będzie można myśleć o zmianie modelu wyborczego" - powiedział prezydent.

Pt 21:29: Ciąg dalszy komentarzy na temat zatrzymanych dziennikarzy. - Dziennikarze przed sądem, coraz bardziej konfrontacyjny język władzy ze strony PBK i PEK, tu naprawdę dzieje się coś bardzo niedobrego - pisze na Twitterze poseł PiS Krzysztof Szczerski.

Pt 21:12: Oficjalne wyniki z województwa łódzkiego: PiS wygrało wybory do sejmiku, wprowadzając 12 radnych. PSL i PO będą miały po 10 radnych, a SLD jednego. Województwem rządzić będzie zapewne dotychczasowa koalicja PO i PSL.

Pt 21:02: Polityk PiS Joachim Brudziński komentuje na Twitterze wątek zatrzymanych w siedzibie PKW dziennikarzy.

1.jpg
1.jpg

Pt 20:52: Jarosław Gowin na antenie TVP Info namawiał do tego, aby nie protestować na ulicach i nie robić takich agresywnych rzeczy jak wczoraj w siedzibie PKW. - W wielu miastach będzie II tura wyborów i ludzie będą mogli wyrazić swój sprzeciw i zagłosować przeciwko kandydatom PO i PSL - powiedział Gowin.

Pt 20:40: PO zdobyła 13 mandatów w 39-osobowym sejmiku woj. wielkopolskiego. PSL wprowadziło 12 radnych, PiS ośmiu, SLD Lewica Razem cztery, a dwa mandaty przypadły KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska - podała w piątek Wojewódzka Komisja Wyborcza w Poznaniu.

Platforma zdobyła najwięcej mandatów, ale to PSL zwyciężyło pod względem liczby oddanych głosów. Na PSL w Wielkopolsce zagłosowało 254 256 osób, a na PO 253 520.

Pt 20:03: PO z wynikiem 25,37 proc. i 10 mandatami wygrała wybory do sejmiku woj. lubuskiego z PSL. Ludowcom 22,90 proc. głosów dało 8 miejsc w sejmiku. Zasiądą w nim także przedstawiciele PiS, SLD i KWW Lepsze Lubuskie.

Natomiast w sejmiku woj. zachodniopomorskiego PO ma 12 mandatów. Partia uzyskała 31,96 proc. głosów. PSL zdobyło 7 mandatów (20,57 proc. poparcia). 6 mandatów przypadło PiS (19,29 proc); SLD zyskało 11,82 proc. poparcia i 4 mandaty. Jeden mandat zdobył Komitet Bezpartyjni z 9,84 proc. poparcia.

Pt 19:49: Zamieszanie wokół wyborów trwa, a internauci bawią się w najlepsze. Tym razem powodem do żartów są dymisje członków PKW i wczorajsze zatrzymania w siedzibie PKW.

1.jpg
1.jpg
2.jpg
2.jpg

3.jpg
3.jpg

Pt 19:19: Jako "zachowania anarchiczne" określił czwartkowe zajścia w siedzibie PKW minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Dodał, że było to łamanie prawa i "podważanie fundamentu państwa".

 "Nie ma na to zgody i dobrze, że policja zareagowała szybko i zdecydowanie. Państwo musi się bronić. To nie kwestia sposobu przeprowadzania wyborów, ale kwestia bezmyślnej agresji, podważania fundamentu państwa. Nie może tak być. Wybory są świętem demokracji, nawet, jeżeli dochodzi do problemów, do kłopotów, musimy wspólnie przez to przejść" - powiedział Schetyna.

 Pt 19:00: Platforma Obywatelska zdobyła w wyborach samorządowych w stolicy 33 mandaty w Radzie Warszawy, PiS uzyskało 23 mandaty, SLD - 3; jeden mandat przypadł Warszawskiej Wspólnocie Samorządowej - podała Miejska Komisja Wyborcza.

Pt 18:47: Jak informuje dziennikarz RMF FM Tomasz Skory, z członkostwa w PKW zrezygnował też sędzia Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki. Pismo o złożeniu dymisji wpłynęło na ręce Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

Pt 18:32: Sędzia Sądu Najwyższego Stanisław Kosmal z dniem 20 listopada w związku z ukończeniem 70. roku życia przestał był członkiem Państwowej Komisji Wyborczej - poinformowała PKW.

Pt 18:26: Stefan Jaworski złożył dymisję z funkcji szefa Państwowej Komisji Wyborczej; prezydent Bronisław Komorowski tę dymisję przyjmie - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Pt. 17.37: A tak w Lublinie, Krakowie i Opolu sejmiki przedstawiają się graficznie...

infografika_wybory_2014_malopolskie_2.jpg
infografika_wybory_2014_malopolskie_2.jpg
infografika_wybory_2014_opolskie-kopia.jpg
infografika_wybory_2014_opolskie-kopia.jpg
infografika_wybory_2014_lubelskie.jpg
infografika_wybory_2014_lubelskie.jpg

Pt., 17:27: I znów byliśmy szybsi niż Polska Agencja Prasowa. PAP donosi właśnie, że prezes Kongresu Nowej Prawicy Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że jego formacja zgłosi protesty wyborcze w każdym okręgu i zażąda powtórzenia wyborów do sejmików wojewódzkich. Według niego obecnie trudno stwierdzić, czy wyniki nie są efektem fałszerstwa.

Pt., 17:13:  Politycy potępiają wczorajszą okupację siedziby Państwowej Komisji Wyborczej

Zdaniem Bronisława Komorowskiego politycy, którzy nawoływali do podważenia autentyczności wyników wyborów, są współodpowiedzialni za wczorajsze zajścia.

 Wicepremier Tomasz Siemoniak podkreślił, że podważanie wyborów czy pomysły ich powtórzenia są niewłaściwe.

 - Zamach na demokrację - tak wczorajsze wydarzenia ocenia szef klubu Platformy Obywatelskiej, Rafał Grupiński.

 Także PiS krytykuje okupację PKW. Rzecznik partii Marcin Mastalerek powiedział, że nawet dobre intencje nie usprawiedliwiają tego typu działań.

 Szef klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego, Jan Bury, obarczył polityków PiS i SLD współodpowiedzialnością za wczorajsze wydarzenia. Jego zdaniem, podważają oni sens demokracji i nie chcą się pogodzić z wynikami wyborów.

 Szef SLD Leszek Miller nie identyfikuje się jednak z uczestnikami protestu. "Proszę rozróżnić postulaty od akcji fizycznej. To są dwie różne rzeczy" - powiedział.

Natomiast Przemysław Wipler odciął się od okupujących siedzibę Państwowej Komisji Wyborczej. Twierdzi, że do budynku wszedł później i był tam - jak to ujął - "za przyzwoleniem gospodarzy".

 Pt., 16:52:  Policja odrzuca zarzuty o opieszałość w działaniach podczas wieczornego incydentu w PKW. - Policja była w stałym kontakcie z administratorem budynku - mówi Mariusz Mrozek, rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji. Jak zapewnia - początkowo nikt nie zgłaszał potrzeby interwencji funkcjonariuszy - miała wystarczyć sama ich obecność na zewnątrz PKW. Policjanci chcieli zareagować na zamieszanie, które powstało wewnątrz budynku, ale nawet wtedy dowiedzieli się że nie jest to potrzebne.

Pt., 16:43: - Ministerstwo Finansów nie ograniczało środków na wynagrodzenia osób, które liczą głosy w komisjach wyborczych - poinformował minister finansów Mateusz Szczurek. - Nie uważam, aby to był czynnik, który stanowi o być albo nie być powodzenia wyborów. Nie ograniczaliśmy środków na inwestycje, nie ograniczaliśmy środków na wynagrodzenia tych, którzy liczą głosy i pracują w obwodowych komisjach. Z tego punktu widzenia zakładamy, że szacunki budżetowe i potrzeby, które przedstawiała PKW, są właściwe i dobrze obliczone - powiedział minister.

 Pt., 16:39:- Prawo i Sprawiedliwość wyraża sprzeciw wobec bezprawnego zatrzymania dziennikarzy podczas wczorajszej interwencji policji w budynku Państwowej Komisji Wyborczej" - czytamy w oświadczeniu Klubu Parlamentarnego PiS

Pt., 16:33: Trzy województwa dla PO, dwa dla PSL i dwa dla PiS. To oficjalne, podane przez Państwową Komisję Wyborczą, wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich w siedmiu województwach.  Zobaczcie

Pt., 15:50:  Zwycięskie PiS porozumiało się z ugrupowaniem prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, ale wspólne 11 mandatów to za mało do większości w radzie miasta Kielcf. Rozmowy koalicyjne prowadzą też PO, PSL i SLD.

Pt., 15:43: W przypadku osób zatrzymanych podczas zajść w PKW policja chce zastosować tryb przyspieszony. Nie wiadomo, czy wnioski do sądu, prawdopodobnie ws. naruszenia miru domowego, skierowane zostaną jeszcze w piątek; policja ma na to 48 godzin.

 Wśród zatrzymanych są dziennikarze obsługujący PKW.

 "Wnioski będą skierowane do sądu po uzupełnieniu całego materiału dowodowego. Nie wiadomo, czy nastąpi to dzisiaj. To są nagranie wideo, przesłuchania świadków, przesłuchania zatrzymanych, a materiał musi być taki, żeby sąd nie miał wątpliwości, wydając oświadczenie" - powiedział rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek.

 Tymczasem w sieci pojawia się coraz więcej głosów oburzenia w związku z zatrzymaniem dziennikarzy.

zx13.jpg
zx13.jpg

zx14.jpg
zx14.jpg

 

Pt., 15:29:   Zamieszanie wokół wyborów samorządowych może osłabić wiarygodność państwa w oczach społeczeństwa. Tak twierdzi socjolog Robert Rogowski z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu i dodaje, że brak szerszej edukacji wyborczej mogło wpłynąć na to, że tysiące głosów jest nieważnych. Ekspert uważa, że powtórzenie głosowania nie byłoby jednak dobrym pomysłem. Według niego mogłoby to zmęczyć społeczeństwo i mogłoby oznaczać jeszcze niższą frekwencję.

Pt., 15:05:  "Dosyć mam przygłupich polityków!" - tak Renata Pałys, aktorka znana z serialu "Świat według Kiepskich", odtwórczyni roli Heleny Paździoch, odnosi się do apelu o unieważnienie wyborów, ze względu na liczbę nieważnych głosów.

 - Jestem tą z wielu osób, która poszła na wybory i z całą świadomością oddałam nieważny głos. To jest mój protest przeciwko temu co się dzieje w polityce zarówno na szczeblu regionalnym jak i ogólnopolskim. Bo to przecież naczynia połączone. Co znamienne, po rozmowach z moimi znajomymi zapewniam Pana, że wiele osób tak zrobiło. Uważam, że tak powinni zrobić wszyscy. Pójść na wybory (które nota bene powinny być obowiązkowe) i oddać nieważny głos. W proteście właśnie - pisze aktorka.

 Pt., 14:56:  Jacek Sasin cieszy się z debaty z Hanną Gronkiewicz-Waltz. Spotkanie ubiegającej się o reelekcję prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz (PO) i kandydata PiS Jacka Sasina odbędzie się w sobotę o godz. 17.30 w gmachu Telewizji Polskiej.

twitt.jpg
twitt.jpg

Pt., 14:50:  Poseł Przemysław Wipler odciął się od okupujących siedzibę Państwowej Komisji Wyborczej. Twierdzi, że do budynku wszedł później i był tam - jak to ujął - "za przyzwoleniem gospodarzy".

 Wyjaśnił, że protest przez niego zorganizowany miał charakter pokojowy i zakończył się o 18.30. Poseł wrócił do siedziby PKW po telefonach, które otrzymał od osób przebywających w sali konferencyjnej Komisji.

 Pt., 14:43: - Pomysł skracania kadencji to kompletna bzdura, bo mówimy o samorządach lokalnych, które są niezależne wobec władzy parlamentarnej - informuje politolog Olgierd Annusewicz.

Jak twierdzi politolog wybory są świętem, tylko w tym roku nam to święto popsuto. - Źródłem tego problemu było to, że osoby które nie ma zielonego pojęcia na temat budowania i funkcjonowania systemów informatycznych zabrały się za to, do tego z dwuletnim, a przynajmniej rocznym opóźnieniem - wyjaśnia.

Wywiad z politologiem Olgierdem Annusewiczem czytaj tutaj.

Pt., 14:34:Zajęcie siedziby Państwowej Komisji Wyborczej to kolejny przejaw braku hermetyczności procedur wyborczych - uważa politolog Rafał Chwedoruk. Anna Materska-Sosnowska ma nadzieje, że sytuacja ta przyspieszy zmiany w funkcjonowaniu organów wyborczych.

 - To był oczywiście epizod bez większego znaczenia, bo bardzo szybko to się zakończyło, a także nie uczestniczyły w tym żadne poważne siły polityczne czy społeczne - komentuje akcję w PKW Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego.

 - Cała ta sytuacja była jednak prezentem dla rządzących, broniących tego, co się działo podczas niedzielnych wyborów. Bo trudno ten protest nazwać poważnym - dodał politolog.

 Pt., 13:55: Poseł PiS Tadeusz Dziuba, który w wyborach na prezydenta Poznania zdobył 21 proc. głosów i trzecie miejsce zastrzegł, że nie będzie wskazywał, którego kandydata poprze w II turze.

Pt., 13:43: Klub Jagielloński uruchomił serwis www.protestwyborczy.pl oraz pomoc prawną dla osób, które chcą zgłosić do sądu informacje o nieprawidłowościach w czasie wyborów samorządowych.

Pt., 13:25: A co do wyników Nowej Prawicy - Janusza Korwin-Mikkego, to w Małopolsce zdobyła więcej głosów niż SLD - Lewica Razem. Wprawdzie różnica wyniosła 0,03 proc. i żadna z tych partii nie przekroczyła progu 5 proc. w wyborach do małopolskiego sejmiku, ale wynik odnotowano.

Pt., 13:15:  - Z absolutną pewnością w poprzednich wyborach dochodziło do fałszerstw wyborczych, niestety prokuratura nie przyjęła doniesienia o popełnieniu przestępstwa wychodząc z założenia, że jak na ulicy leży trup, a nie stawiają się mordercy, to nie będzie się tym zajmowała. Obawiam się, że w tym roku może być dokładnie to samo - mówi Janusz Korwin-Mikke.

Wywiad z liderem Nowej Prawicy czytaj tutaj...

Pt., 12:40: Szef SLD Leszek Miller zaapelował też do prezydenta o spotkanie z przedstawicielami głównych partii politycznych, przedstawicielami PKW i prezesem NIK, aby ocenić stan przygotowań do wyborów w 2015 r.

 Pt., 12:18: Według oficjalnych już wyników, wybory do sejmiku lubelskiego wygrywa PiS - 13 mandatów. Za nim uplasowało się PSL - 12 mandatów, PO - 7 mandatów i SLD - 1 mandat

 Pt., 12:10: - Jeżeli spotykam się z panią premier, to nie znaczy, że tworzę jakąś koalicję z PO. To samo z PiS - powiedział Leszek Miller w TOK FM

Pt., 11:48: PKW wznowiła prace przerwane wtargnięciem wczoraj do budynku komisji grupy demonstrantów. Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy zostaną ogłoszone wyniki wyborów.

Pt., 11:40: Prezydent Komorowski chce na początku przyszłego tygodnia spotkać się z konstytucjonalistami - obecnym prezesem TK, byłymi prezesami, a potem z szefem PKW - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego.

Pt., 11:25: NIK zdecydowała, by poszerzyć tematykę kontroli o wydatkowanie publicznych pieniędzy na przygotowanie Krajowego Biura Wyborczego do wyborów prezydenckich i parlamentarnych w roku 2015. Kontrola zakończy się najprawdopodobniej pod koniec marca 2015 roku. Dopiero wówczas zostaną upublicznione jej wyniki wraz z rekomendacjami.

Szerzej o kontroli piszemy tutaj...

Pt., 11:05: A tu nagranie z zatrzymania innego dziennikarza Jana Pawlickiego z Telewizji Republika.

Pt., 10: 50: Wśród zatrzymanych przez policję w PKW jest fotoreporter PAP, obsługujący prace PKW, który w czwartek wieczorem wykonywał na miejscu zdjęcia dla agencji.

Pt.,10: 40: Z nieoficjalnych wyników, do jakich dotarł "Dziennik Zachodni" wynika, że w wyborach do Sejmiku Śląskiego wygrała PO zdobywając 17 mandatów. PiS dostaje na Śląsku 16 mandatów, PSL - 5, RAŚ - 4, SLD - 3. Co ciekawe, Ruch Autonomii Śląska to jedyny komitet regionalny, którego przedstawiciele zostali radnymi wojewódzkimi.

Pt., 10: 35: Twój Ruch zaapelował w piątek do władz RP o "natychmiastową reakcję" w związku z wtargnięciem w nocy do siedziby PKW grupy protestujących osób. W oświadczeniu podpisanym przez lidera TR Janusza Palikota ugrupowanie wyraziło wzburzenie tymi wydarzeniami.

 "Zdaniem Twojego Ruchu odpowiedzialność polityczną za chuligańskie wybryki w PKW ponoszą Leszek Miller i Jarosław Kaczyński, którzy dzień wcześniej w czasie zarówno konferencji prasowych jak i wypowiedzi publicznych wspólnie podsycali nastroje antypaństwowe" - czytamy w oświadczeniu.

 Pt., 10:30: Według nieoficjalnych jeszcze wyników PiS wygrywa na Lubelszczyźnie zdobywając w tamtejszym sejmiku 13 mandatów. PSL przypadło 12 mandatów, PO – 7, a SLD 1 mandat.

Pt., 10:00:  Jak dowiedziała się nieoficjalnie IAR, prezydent Bronisław Komorowski odwołał przyszłotygodniową wizytę w Japonii. Decyzja ma mieć związek z sytuacją polityczną po problemach z systemem informatycznym do zliczenia głosów w wyborach samorządowych. Opozycja kwestionuje ich ważność i domaga się powtórki.

Przypomnijmy, prezydent nie zgadza się z postulatami powtórzenia wyborów, a sugestie jakoby głosowanie było nieuczciwe określił "odmętami szaleństwa". Wcześniej mówił jednak o koniecznych zmianach w kodeksie wyborczym.

 Pt., 9:36: Wniosek do sądu w sprawie osób, które wtargnęły wczoraj do siedziby Państwowej Komisji Wyborczej może zostać skierowany jeszcze dziś.- Prawdopodobnie zostanie wykorzystany tryb przyśpieszony - powiedział rzecznik stołecznej policji Mariusz Mrozek.

Pt., 9:30: Jak donosi "Gazeta Wyborcza", w woj. podlaskim około 20 radnych gminnych zdobyło mandaty w wyniku... losowania. W okręgach jednomandatowych tak rozstrzyga się wybory, gdy dwóch kandydatów cieszy się takim samym poparciem. 

Pt., 8:55: Urzędujący od 21 lat w Chmielniku burmistrz Jarosław Zatorski, zrezygnował ze startu w II turze wyborów, mimo lepszego wyniku od kontrkandydata. Twierdzi, że kampania wykończyła go psychicznie. 

Więcej na ten temat piszemy tutaj...

Pt.:, 8:45:- Nie dopuszczam możliwości powtórzenia wyborów - podkreśliła premier Ewa Kopacz w programie Moniki Olejnik w Radiu ZET. Jej zdaniem demokracja w Polsce nie jest zagrożona. - Polacy zachowali się odpowiedzialnie, w przeciwieństwie do części polityków. To, co wydarzyło się wczoraj jest skandalem. Ale wynika również z zachowania polityków - twierdzi szefowa rządu.

Pt., 8:20: Wątpliwości, że wynik wyborów jest zafałszowany nie ma Andrzej Duda z PiS. W programie "Jeden na jeden" w TVN24 powiedział jednak, że nie chodzi o fałszowanie przez celowe działanie człowieka, ale przez fatalnie działajacy system - Na pewno system działał fatalnie i on zafałszował wyniki - mówi dla TVN24 Andrzej Duda.

Pt.,7:55: Dane oficjalne pokrywają się z cząstkowymi - PSL wygrywa w wyborach do sejmiku świętokrzyskiego zdobywając 17 z 30 mandatów. Mimo że pozwala to partii na samodzielne rządzenie, jest duże prawdopodobieństwo, że ludowcy - podobnie jak w poprzedniej kadencji - wejdą w koalicję z PO, która w wyborach zajęła trzecie miejsce. Łącznie obie partie mogą mieć zatem 2/3 głosów w sejmiku.

Pt., 7:31: Studio wyborcze PKW, do którego w czwartek wdarła się grupa protestujących osób jest już otwarte dla dziennikarzy. Przypomnijmy - PKW podjęła uchwałę o przerwaniu prac, a policja usunęła kilkanaście osób z budynku. Uchwałę o wznowieniu prac sędziowie mają podjąć po godz. 8.

Siedziby PKW strzeże policja. Biuro prasowe PKW zapewniło, że przerwa w formalnych obradach państwowej komisji nie wpłynęła na przyjmowanie protokołów z terenu, które stale napływały. Pracowały też terytorialne komisje wyborcze, które kontynuowały ustalanie wyników wyborów.

Pt., 7:20: Wczoraj pisaliśmy, że Jarosław Kaczyński w Zamościu wspiera swoją osobą kandydata PiS na prezydenta miasta przed II turą, nie inaczej jest w przypadku PO. Z premier Ewą Kopacz w Świdnicy rozmawiał i pozował do zdjęć szykujący się do drugiego starcia prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek.

!kopacz_murdzek.jpg
!kopacz_murdzek.jpg

Pt.: 7:14:  - Nie ma podstaw, by domagać się powtórzenia wyborów - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Włodzimierz Cimoszewicz.

Jego zdaniem domagający się powtórzenia wyborów Leszek Miller i Jarosław Kaczyński nie mają racji, a głosowanie przebiegło prawidłowo. Były oczywiście kompromitujące nieprawidłowości, ale PiS chce skorzystać z okazji i zaatakować prezydenta państwa, a SLD "chce wywrócić szachownicę, na której dostało mata, i uniknąć rozmowy o kondycji".

 Poza niewyobrażalnym cudem nic już SLD nie pomoże, gdyż nie ma on wewnętrznej zdolności do sanacji - powiedział Cimoszewicz.

 Pt., 7:08: Ogłoszenie wyników do mazowieckiego sejmiku nastąpi w ok. godz. 14.  Tamtejsza komisja wojewódzka czeka na ostatni protokół z powiatów.

Pt., 6:58: Na wyniki z  woj. zachodniopomorskiego przyjdzie nam jeszcze poczekać, bo nie pozwoliły ich jeszcze ustalić błędy w protokołach trzech terytorialnych komisji wyborczych. Wojewódzka Komisja Wyborcza w Szczecinie zapewnia jednak, że oficjalne wyniki dziś będą.

Pt., 6:50: PSL wygrało wybory do sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego, zdobywając 14 mandatów. PO będzie miała 9 mandatów, PiS - 6, a SLD jeden mandat. Takie oficjalne wyniki ogłosiła w piątek nad ranem Wojewódzka Komisja Wyborcza w Olsztynie.

Pt., 6:35:  W Radzie Miasta w Łodzi niewykluczone, że po czterech latach znów dojdzie do koalicji PO z SLD. Dlaczego? PO zdobyła 20 z 40 mandatów, więc do większości potrzebuje koalicjanta.

Pt., 6:25: Mamy nadzieję, że dziś poznamy oficjalne wyniki do wszystkich sejmików. W Małopolsce PiS zdobyło najwięcej bo 17 mandatów, ale to nie wystarczy do samodzielnego rządzenia.

Jak rozkłada się to na procenty zdobytych głosów przeczytaj tutaj

Pt., 06:15: Zdaniem Rzeczpospolitej pierwsze wnioski z kontroli NIK w PKW pokazują, że od strony technicznej Komisja nie poradziłaby sobie dziś z przygotowaniem wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Jedne i drugie odbędą się w 2015 r.

Pt., 00:40:  Policja wyprowadziła osoby, które w proteście zajęły w czwartek wieczorem salę konferencyjną w Państwowej Komisji Wyborczej i domagały się m.in. dymisji członków Komisji.

Policjanci obecni na miejscu przed interwencją wielokrotnie apelowali do protestujących, aby opuścili budynek.

W związku z wtargnięciem dużej grupy protestujących do siedziby PKW, komisja zdecydowała w czwartek wieczorem o przerwaniu prac. Jak napisano w uchwale PKW, wtargnięcie stwarzało "zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy PKW, pracowników KBW i dokumentacji wyborczej.

Czw. 22:43: Relacja jak wiadomo na dziś zakończona. Jeszcze tylko jedno... Wieczorem polecamy ten link. Tak zwycięstwo koalicji PO, PSL i Mniejszości Niemieckiej - w takt piosenki Kool & The Gang - Celebration -  świętuje marszałek opolski Andrzej Buła.

aaaa.jpg
aaaa.jpg

Czw. 22:38:  Tłum próbował szturmować drzwi wejściowe do siedziby PKW, ale uniemożliwili mu to policjanci. Do wejścia do PKW zachęcał protestujących Grzegorz Braun krzycząc "chodźcie, chodźcie!". Tłum zaczął więc napierać na drzwi z okrzykiem "wchodzimy", ale wejście zablokowali policjanci, którzy utworzyli szpaler - relacjonują tak reporterzy "Gazety Wyborczej".

A my? Nie jesteśmy na miejscu - niestety nie możemy być i w ogóle - więc zostawimy w tej sprawie prawo relacji innym. Dziękujemy i będziemy powoli kończyć na dziś. Zobaczymy jak sytuacja rozwinie się do rana. Nie ma po co być w gorącej wodzie kąpanym.

Czw. 22:32: - Przerwa w pracy PKW nie będzie miała wpływu na ewentualną ważność wyborów - uważa prof. Andrzej Zoll, były przewodniczący PKW, a także prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. Dla niego stawianie sprawy uczciwości wyborów nie ma podstaw. - Czym innym jest sprawa awarii, dotyczącej systemu szybkiego przekazania wyników wyborów, a czym innym jest kwestia uczciwego policzenia - powiedział

- Odpowiednie służby powinny teraz usunąć te osoby i umożliwić pracę PKW - dodał Zoll.

Czw. 22.31: Jak relacjonują reporterzy na miejscu w budynku PKW doszło do awantury i szarpaniny. Część okupujących chciała opuścić budynek. Zebrani przed siedzibą PKW śpiewają zaś: 'W górę serca', 'Jeb.. TVN' i 'Kto nie skacze, ten z PSL-u'.

Czw. 22.17: Rekordzistą w skali województwa opolskiego pod względem liczby zebranych głosów w niedzielnych wyborach był Norbert Krajczy z PSL. Krajczy - niegdyś także senator PiS - powiedział, iż w związku z dużym poparciem gotów byłby przewodniczyć sejmikowi. Marszałkiem ma pozostać Andrzej Buła. Więcej o rozmowach koalicyjnych w Opolu tutaj...

Czw. 22:11: Przeciwko skandalicznej sytuacji związanej z nieudolnością PKW i licznym fałszerstwom wyborczym protestowało także ponad tysiąc osób w Krakowie.

Czw., 22:06: Jarosław Gowin żałuje...

ddssdsdsd.jpg
ddssdsdsd.jpg

Czw., 22.01: PKW precyzuje, że przerwało pracę, ale głosy nadal są liczone w lokalnych komisjach.

Czw., 22.00: Na stronie ruchu Solidarni 2010 znajduje się numer telefonu, pod którym każdy może zgłosić protestującym w PKW zauważone nieprawidłowości wyborcze.

Czw.,21.56: Przemysława Wiplera jednak nie ma w PKW. Pozdrawiam dziennikarzy z domu - napisał.

Czw. 21.32: A było już tak dobrze...

Oficjalne wyniki do opolskiego sejmiku...

060410.jpg
060410.jpg

Wyniki do sejmików poznaliśmy także w województwach lubelskim i kujawsko-pomorskim.

Czw. 21:35: PKW postanowiła przerwać pracę. Nici z dalszego liczenia głosów.

Czw., 21:21: A tak poza wszystkim w najczarniejszych wizjach w sobotę wieczorem nie spodziewaliśmy się takiej afery z wyborami samorządowymi. Ciekawe, czy gdyby wybory odbyły się ponownie - jak chcą protestujący - czy ci którzy dziś są wygrani, a w ponownych wyborach okazaliby się przegrani, mogliby uzyskać odszkodowanie w sądzie za utracone korzyści majątkowe? 4 lata, to 48 miesięcy razy wynagrodzenie samorządowca... Całkiem pokaźna sumka, niezależnie od zajmowanego fotela.

Czw., 21:14: PiS i PO wydały oświadczenia w sprawie zajść w PKW. Publikujemy je w osobnym tekście.

Czw., 21.03: Dziennikarzowi RMF FM puściły nerwy... WTF?

dsdsddsds.jpg
dsdsddsds.jpg

Czw, 20.50:, Wg doniesień dziennikarzy GW, którzy są na miejscu, policja nie interweniowała, bo administrator budynku, czyli Kancelaria Prezydenta, przekazał policji informację, że tych kilkadziesiąt osób, które okupują salę konferencyjną, to goście PKW.

Czw.,20.36: Dziennikarz TV Republiki twierdzi, że budynek jest w tej chwili odcięty i nie można do niego wejść. W środku jest dużo dziennikarzy, być może "więcej niż okupujących".

Czw,20.31: Prof. Ireneusz Kamiński radzi zmniejszenie napięcia wokół kwestii wyników wyborów, jego zdaniem warto trochę uciszyć ten jazgot.

- Bardzo dużo wiadomości, które pojawiają się w mediach na ten temat jest sensacyjnych, niesprawdzonych. W takiej sytuacji będzie powstawało 20 tys. rozmaitych teorii, zwłaszcza takich, które będą atakowały, będziemy mieć paru geniuszy, którzy na pewno wiedzą, co się stało, paru innych teoretyków rozważających, co jeszcze innego może się stać - podkreśla.

W opinii Ireneusza Krzemińskiego zamieszanie wokół wyników wyborów jest świetną okazją do tego, by rozmaite osoby nagle stały się ważnymi osobistościami na czołówkach gazet, internetu i telewizji.

Czy naprawdę wiele informacji, które doprowadziły, np. do okupacji PKW jest nierzetelnych?

Czw.: 20.24: Jan Pawlicki (TV Republlika) z siedziby PKW:

Postulaty okupujących są następujące: natychmiastowe liczenie głosów, natychmiastowa dymisja członków PKW, wprowadzenie podwójnego liczenia głosów (równoległego) oraz powtórzenie wyborów. Do Grzegorza Brauna i Ewy Stankiewicz dołączyli Bosak, Winnicki i Wipler. Naradzają się oni co dalej zrobić. Więcej jest tu dziennikarzy niż protestujących.

 

sdsddssd.jpg
sdsddssd.jpg

Czw.: 20.23:  Policja jest w środku budynku PKW, ale nie interweniuje.

Czw.,:20.22: PO poprze Jacka Majchrowskiego w II turze wyborów w Krakowie.

Czw. 20.03: Kilkadziesiąt osób przedostało się dodatkowo do gmachu PKW. Wśród nich są przedstawiciele najwyższych władz Ruchu Narodowego. Osoby będące wcześniej wewnątrz budynku rozmontowały drzwi wejściowe. Ochrona nie reagowała na zajścia. Teraz w sali konferencyjnej, gdzie gromadzą się wszyscy pikietujący, nie ma policji. PKW nie odnosi się do wydarzeń.

Czw. 19.41:  "Wzywam panią premier do tego, aby wypowiedziała się w sprawie wyborów zarówno jako szef rządu, jak i jako szef partii rządzącej, bo stało się coś naprawdę bardzo złego. Nie może być tak, żeby osoba, która w Polsce ma najwięcej władzy - bo polskim systemie ustrojowym najwięcej władzy ma premier - w tej sprawie się w ogóle nie wypowiadała" - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 Jego zdaniem od czterech dni w Polsce "mamy wielki kryzys", "bardzo poważny kryzys państwa, kryzys demokracji". "A co robi premier? To jest pytanie, które ja kieruję do tych kamer, bo może będzie usłyszane w Polsce: co robi premier?" - mówił prezes PiS.

 Czw. 19.23: "Nie ma zagrożenia dla uczciwości przebiegu wyborów; tworzenie atmosfery histerii służy anarchizowaniu państwa" - napisali prezesi Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i wiceszef KRS we wspólnym apelu do polityków i mediów.

"Realny problem z niesprawnym programem komputerowym do zliczania głosów zostaje rozwiązany przez ponowne, ręczne zliczenie głosów. Nie ma przesłanek, poza zdarzającymi się w każdych wyborach i w każdym państwie, drobnymi, sporadycznymi pomyłkami przy liczeniu głosów, by twierdzić, że głos choć jednego wyborcy zostanie pominięty" - czytamy w dokumencie. Autorzy wyrażają w nim "głębokie zaniepokojenie atmosferą wytworzoną wokół członków PKW".

Czw. 18.42: Ponad 2000 ludzi zebrało się pod siedzibą Państwowej Komisji Wyborczej przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Skandowano m.in.: „Fałszerze”, „Leśne dziadki do odsiadki” i „Raz sierpem, raz młotem w zieloną hołotę”. Część demonstrantów wdarła się do siedziby PKW.

 Protest przeciw „chaosowi, degrengoladzie i nadużyciom” zorganizowany został przez Ruch Narodowy, Kongres Nowej Prawicy, Demokrację Bezpośrednią i Republikanów.

 

Czw. 18.34: "Apelujemy do wszystkich środowisk, w szczególności przedstawicieli polityki oraz środków społecznego przekazu o odpowiedzialność oraz pozwolenie organom wyborczym, w tym Państwowej Komisji Wyborczej, na spokojne dokończenie pracy. Nie ma groźby dla uczciwości przebiegu tych wyborów, w tym rzetelnego policzenia każdego oddanego głosu" - apelują szefowie instytucji odpowiedzialnych za nominacje do Państwowej Komisji Wyborczej. Apel to reakcja na kolejne głosy krytykujące sposób przeprowadzenia wyborów.

Czw. 18.25: Wybory do Sejmiku - w Warszawie wygrywa Platforma Obywatelska. Kandydaci PO startujący do mazowieckiego sejmiku z tych okręgów uzyskali 38,9 proc. głosów wyborców. Na dalszych miejscach znalazły się: PiS (28,6 proc.) i SLD Lewica razem (11 proc.).

Czw. 17.57: -Jeśli organizuje się tak skomplikowaną rzecz jak wybory samorządowe, to nie eksperymentuje się z systemem informatycznym - powiedział minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. Jego zdaniem Państwowa Komisja Wyborcza powinna była, po stwierdzeniu problemów z systemem, podjąć szybką decyzję o tradycyjnym przeliczaniu głosów.

Czw. 17.50:  Jeśli chcemy skrócić kadencję samorządu, to naruszamy przepis art. 2 konstytucji, który mówi o zasadzie pewności, o prawach nabytych. Przecież każdy wybrany radny czy prezydent otrzymuje mandat przedstawiciela. Ma do tego mandatu prawo, to jest prawo nabyte i zaplanowane na 4-letnią kadencję. Tę kadencję można wydłużyć, ale nie można jej skrócić. Tzn. można to zrobić, ale jeżeli Trybunał Konstytucyjny stwierdzi że było to niekonstytucyjne, a międzyczasie się wybierze nowych przedstawicieli, to wtedy musimy się liczyć z daleko idącymi konsekwencjami - mówi w rozmowie z Newsweek.pl prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista.

Czw. 17.32:  Stanisław Kosmal z PKW poinformował, że jutro poznamy wyniki wyborów samorządowych - podaje TVN24.

Terenowe komisje wyborcze podliczyły 98 proc. wszystkich głosów oddanych w niedzielnych wyborach samorządowych. Pełne dane są znane jednak tylko w województwach: opolskim i kujawsko-pomorskim. Pełne wyniki spłyną z obwodowych komisji do PKW najpóźniej jutro.

Czw. 17.26:  Poseł Kongresu Nowej Prawicy, Przemysław Wipler dostał raporty z całorocznej pracy Państwowej Komisji Wyborczej. W oparciu o uzyskane dokumenty chce przeanalizować, czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków przez członków PKW.

 Poseł chce opublikować wyniki swoich prac na portalach społecznościowych. Jego zdaniem Polacy powinni wiedzieć o ewentualnych nieprawidłowościach w pracach PKW. - Ze środków publicznych na roczne funkcjonowanie Krajowego Biura Wyborczego przeznaczanych jest około 50 milionów złotych. Przez złe wykorzystywanie środków, śmieje się z nas cały świat - mówi Wipler.

Czw. 17.06:  Monitoring w lokalach wyborczych, przezroczyste urny, a przede wszystkim zmiana składu komisji to zdaniem Jarosława Kaczyńskiego będzie w przyszłości gwarantem uczciwych wyborów.

Według prezesa PiS o składzie komisji wyborczych nie mogą decydować samorządy, a osoby, które w lokalach czuwają nad prawidłowym przebiegiem głosowania muszą być zobowiązane do udzielania instrukcji jak dobrze wypełnić kartę.

Czw. 16.39: - Prokurator wszczął śledztwo ws. uzyskania bez uprawnienia dostępu do części systemu informatycznego Państwowej Komisji Wyborczej – poinformował Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Uspokajał jednak, że dane wyborcze nie były zagrożone, a atak nastąpił na witrynę internetową PKW.

Czw. 16.28: Kolejny etap sięgania po władzę w stolicy Śląska. Marcin Krupa rozpoczął tradycyjnie już od sprzątania. Tym razem jednak zamiast niedopałków z katowickich ulic pozbierać zdecydował się plakaty wyborcze radnych, którzy startowali z jego komitetu.

Natomiast Andrzej Sośnierz już zdążył spotkać się niemal z wszystkimi pozostałymi komitetami, które wystawiały kandydatów na prezydenta Katowic.

 

zx11.jpg
zx11.jpg

Czw. 15.57: Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak z PSL przypomniał, że zażalenie do sądu ma prawo złożyć każdy obywatel. Dlatego ludowcy nie zamierzają poprzeć projektu skrócenia kadencji nowych samorządów. Jego zdaniem istnieje mechanizm, który może stwierdzić i wyeliminować nieprawidłowości i powtórzyć wybory w danym okręgu, gminie czy powiecie.

Czw. 15.23: "Mamy wielki problem wiarygodności tych wyborów, ale to nie oznacza, żeby nie brać w nich udziału" - powiedział Kaczyński podczas konferencji prasowej. "Trzeba głosować. W ten sposób bronić polskiej demokracji" - dodał. Zaapelował też o skrócenie kadencji samorządów wybranych 16 listopada i przeprowadzenie nowych wyborów. Według Kaczyńskiego nieprawidłowości podczas niedzielnych wyborów było zbyt dużo, by można uznać ich rezultat.

Czw. 15.06:  Stołeczni politycy PO zarzucili kandydatowi PiS na prezydenta Warszawy Jackowi Sasinowi, że ma "w nosie" stolicę, ponieważ w ubiegłym roku wstrzymał się od głosu podczas głosowania w Sejmie nad ustawą, która dawała Warszawie kilkaset mln zł wsparcia.

 Szef sztabu Hanny Gronkiewicz-Waltz Marcin Kierwiński podkreślił, że jednym z głównych problemów Warszawy, podnoszonych również podczas kampanii wyborczej w stolicy, jest kwestia tzw. dekretu Bieruta. "Jacek Sasin, kiedy miał okazję pomóc Warszawie w rozwiązywaniu tego problemu, niestety zawiódł zaufanie Polaków - nie pomógł Warszawie, pokazał, że ma w nosie problemy Warszawy" - ocenił poseł PO.

 Czw. 14.46: Mariusz Błaszczak ocenił, że nie tylko szef Krajowego Biura Wyborczego, ale wszyscy sędziowie PKW powinni podać się do dymisji. Stwierdził też, że prezydent podejmuje "nieadekwatne" działania w związku z problemami dot. wyborów samorządowych.

Czw. 14.34: "Trzeba będzie zażądać unieważnienia wyborów do sejmików. To, co wyczynił PSL (że o PKW nie wspomnę) to skandal. Na książeczce z Komitetami Wyborczymi nie było okładki. Od razu wyborca widział nazwiska. Z listy PSL (bo ona była "na okładce"). Wiele osób twierdzi, że były przekonane iż to są wszystkie nazwiska kandydatów!" - napisał na Facebooku Paweł Kukiz, nowowybrany radny wojewódzki.

Czw. 13.59: W Warszawie wybory do sejmiku województwa wygrała PO. W stołecznych okręgach PO uzyskało 38,9 proc. głosów. Na dalszych miejscach znalazły się PiS (28,6 proc. głosów) i SLD (11 proc.). Wyniki uzyskała Polska Agencja Prasowa w Miejskiej Komisji Wyborczej

Frekwencja w Warszawie w wyborach do Sejmiku wyniosła 47,38 proc. 

Czw. 13.55: Tymczasem Paweł Kukiz został radnym na Dolnym Śląsku, a SLD zrobiło naprawdę interesującą grafikę o tym jak w Polsce rośnie liczba nieważnych głosów w wyborach.

dsdsdsd.jpg
dsdsdsd.jpg

Czw. 13.50: Tomasz Lepper otrzymał około 2500 głosów w wyborach do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Syn Andrzeja Leppera startował z listy SLD.Na polityka głosowało ok. 2,5 tys. wyborców, co dało mu najlepszy wynik w powiecie sławieńskim.

Czw.,13.30: W przypadku wielkich miast II tura wyborów samorządowych  to wielka szansa dla partii politycznych na poprawienie swojego wizerunku. Dla przegranej PO np. do zatarcia złego wrażenia zwycięstwem Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie. Dla PiS na „dobicie” rywala, sięgnięcie po fotel choćby prezydenta Gdańska, Krakowa czy Katowic. Kampania już ruszyła - więcej w naszym tekście.

Czw. 13.11: Nie ma mowy o tym, żeby przeprowadzenie drugiej tury wyborów było zagrożone. Wciąż nie wiadomo, kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów - podało PKW.

Być może wieczorem poznamy wyniki głosowania do sejmiku województwa lubelskiego. W Wielkopolsce liczenie głosów jest na półmetku. Podobnie jest w Katowicach. Do tej pory oficjalne wyniki podała tylko opolska delegatura komisji wyborczej.

Tymczasem Przemysław Wipler złożył wniosek o natychmiastowe ujawnienie protokołów z posiedzeń PKW. Ma je zobaczyć o 15:00.

Czw, 13.03: W sześciu komisjach źle zaplombowano urny wyborcze, a w jednej wcale nie było plomb. Pięć razy w komisjach wyborczych w Elblągu interweniowała policja. W kilku komisjach jej członkowie agitowali aby głosować na kandydatów konkretnego komitetu. Tylko w 4 komisjach, na 62 w naszym mieście, urny były zabezpieczone prawidłowo i praca członków nie budziła żadnych wątpliwości - alarmuje Elbląg24.pl. I prezentuje bardzo ciekawe filmy... Zobaczcie.

Poza tym portal ujawnia, że głosy liczono byle jak, a członkowie komisji tłumaczyli się zmęczeniem.

Czw. 13.00 Mariusz Błaszczak mówi o wyborach: Mamy do czynienia z kryzysem państwowym i upadającym systemem demokratycznym. I uderzeniem w podstawowe wartości.

Czw. 12:38: Kontrkandydat prezydenta Żor stracił pracę w magistracie w II turze wyborów.

Czw. 12:16: Według Pawła Poncyliusza, przy takiej skali nieważnych głosów, jest też możliwe, że "do części oddanych już głosów ktoś dostawił krzyżyki i dlatego uznane one zostały za nieważne".

Czw. 12:11: Nawet 40 procent mamy nieważnych głosów w wyborach do sejmiku województwa pomorskiego. Takie dane pochodzą z kilku komisji w Wejherowie. Ponad jedna piąta głosów w dwóch powiatach: malborskim i nowodworskim na Pomorzu też jest nieważna. W wyborach na prezydenta Elbląga było ponad 600, a w wyborach do Rady Miejskiej aż 3200 głosów nieważnych. A to nie wszystkie takie przypadki.

Czw. 11:00:   - Jestem gotowa debatować na tematy ekonomiczne, społeczne i dotyczące kultury, edukacji. Właściwie na wszystkie możliwe dotyczące życia mieszkańców Warszawy ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania funduszy europejskich; jeżeli będziemy budować od ul. Radzymińskiej do ronda Wiatraczna obwodnicę, to bez środków unijnych byłoby ją niezwykle trudno wybudować - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz o przedwyborczej debacie, jaką zaproponowała  swojemu konkurentowi w II turze Jackowi Sasinowi.

Czw., 10:30: W liczeniu głosów w Białymstoku przeszkadza... śnieg, który spadł w nocy. - Dowóz protokołów jest bardzo trudny. Drogi są zaśnieżone. Nasi kierowcy jeżdżą z prędkością 20 km/h - mówi wiceprzewodnicząca WKW w rozmowie z TVN 24. Z tego powodu wyniki z regionu możemy poznać dopiero w piątek.

Czw., 10:09: Jak donosi "Gazeta Wyborcza", w jednej z komisji wyborczych w Powidzu nieważnych było aż 42 proc. głosów do rady powiatu, a w Strzałkowie - 22 proc. do sejmiku. W Poznaniu wyborcy też mylili się częściej, niż 4 lata temu.

Czw., 10:00: W Radzie Miejskiej Konstancina - Jeziorny zasiądzie aż 14 nowych radnych (na 21 ogółem). Co ciekawe wyborcy oddali władze paniom, których w nowej radzie będzie aż 12 - informuje zaprzyjaźniony z nami serwis Konstancin24.eu

Czw., 9: 30: - (...) dla unieważnienia wyborów samorządowych konieczne byłoby, aby wszystkich 45 sądów okręgowych orzekło o nieważności wszystkich wyborów do rad gmin, powiatów oraz sejmików województw – tłumaczy dla "Rzeczpospolitej" Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Chłodna analiza prawna prowadzi do wniosku, że taka powtórka jest niemożliwa. Ani konstytucja, ani kodeks wyborczy nie przewidują procedury unieważniania wyborów samorządowych w skali całego kraju - pisze dziennik.

Podobnie twierdzi prof. Chmaj, konstytucjonalista ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej

Czw., 9:15: Prawdziwym powodem frustracji dwóch panów Jarosława Kaczyńskiego i Leszka Millera jest przyszłoroczny wynik w wyborach parlamentarnych – stwierdził w programie „Jeden na jeden” w TVN 24 minister Władysław Kośniak- Kamysz z PSL.

- PiS i SLD przerazili się, że nie tylko nie wygrają wyborów samorządowych, tzn. nie będą mogli sprawować władzy w sposób realny czyli nie stworzą większości koalicyjnej. W PiS zdali sobie sprawę - oj chyba nie będziemy rządzić po wyborach parlamentarnych. Z drugiej strony SLD – oj chyba nie będziemy potrzebni do koalicji, bo jeśli wzrasta poparcie dla PSL to nadrabia stratę PO i SLD nie jest potrzebne – mówił minister pracy i polityki społecznej.

Czw., 8:55: Właśnie właśnie, II tura wyborów czeka mieszkańców blisko w 900 gmin. Do urn pójdą 30 listopada, ale już teraz można oddać głos na kandydata w naszym wyjątkowym serwisie Wybory Samorządowe 2014. Zachęcamy!

Czw., 8:30: Do Zamościa przyjedzie dziś prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jak łatwo się domyślić będzie wspierać w wyborach przed II turą kandydata na prezydenta Zamościa popieranego przez PiS, Andrzeja Wnuka. Spotkanie z nim odbędzie się o godzinie 17 w sali OHP przy ulicy Kilińskiego 86A.

Czw., 8:20: Janusz Piechociński w RMF FM potwierdza, że zanosi się na koalicję PO-PSL w sejmikach. Jego zdaniem kwestionowanie wyborów tylko dlatego, że zawiódł system, który miał pomóc jest niepoważne. Komentując wypowiedzi szefów PiS i SLD, mówi, że o głosy "powinni zabiegać w trakcie kampanii, zawinąć rękawy i iść w teren".

Czw., 7:55: Zdaniem dra Ryszarda Balickiego z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, ustawa której domaga się PiS i SLD dot. skrócenia kadencji samorządów, mogłaby budzić wątpliwości co do zgodności z konstytucją. "Miałbym wątpliwości, ponieważ materia ustawowa wkroczyłaby na dosyć delikatny grunt samorządności, której konstytucja powinna strzec" - powiedział Balicki.

Szerzej o tym co sądzą prawnicy nt. skrócenia kadencji przeczytasz tutaj

Czw., 7:35: Czy dyskusja o tym czy wybory powtórzyć czy nie, zastąpiła rozmowę o najważniejszym, czyli o samych wynikach głosowania?

Pytamy o to Grzegorza Makowskiego dyrektora programu „Odpowiedzialne Państwo” Fundacji im. Stefana Batorego

Czw., 6:50: Według wstępnych wyników wyborów do Rady Gminy Bolesław, które podaje "Przegląd Olkuski", zdecydowanie wygrał tam KWW Samorząd OdNowa, którego kandydaci zdobyli osiem mandatów.

 Skład osobowy Rady Gminy Bolesław można znaleźć tu

 Czw.,6:20: Do godz. 7 rano ma przerwę w pracy Wojewódzka Komisja Wyborcza w Katowicach. Na podsumowanie środy ogłoszono, że wpłynęło 13 z 36 protokołów z wyborów do śląskiego sejmiku.

Czw., 6:00: Kolejny dzień wyborczych relacji zaczynamy od informacji z Opolszczyzny. Z oficjalnych już informacji opolskiej delegatury KBW wynika, że podział sił w opolskim sejmiku wygląda tak: 9 mandatów dla PO, 8 dla PSL, 7 dla Mniejszości Niemieckiej, 5 dla PiS i jeden dla SLD. Mandat radnego zdobyli zarówno obecny marszałek Andrzej Buła oraz ustępujący prezydent Opola Ryszard Zembaczyński.

O tym, kto jeszcze został radnym województwa opolskiego piszemy tutaj

Śr., 23:59: Mieliśmy nadzieję, że w środę, po czterech dniach, skończymy wyborczego tasiemca pt. "Wybory samorządowe 2014: frekwencja, wiadomości, wyniki". Jak to kiedyś ujął ks. Jan Twadrowski nadzieja uczy jednak czekać pomalutku. Wobec tego to już koniec na dziś. Zapraszamy jutro.

Śr., 23:51: Stop manipulacjom wyborczym! - pod tym hasłem jutro o godzinie 17 odbędzie się manifestacja pod siedzibą PKW. Do organizacji manifestacji dołączyły środowiska Solidarni 2010, KNP, Republikanie, DB, Koliber i Studenci dla Rzeczypospolitej, Ruch Narodowy.

Śr., 23:40: Były premier Kazimierz Marcinkiewicz nazwał pracujących w PKW „paralitykami organizacyjnymi”. Z kolei Włodzimierz Cimoszewicz jest zdania, że PKW powinna podać się do dymisji. Więcej komentarzy tutaj.

Śr., 23:28: Marszałek Sejmu Radosław Sikorski zapowiedział, że wystąpi o wyasygnowanie odpowiednich środków w budżecie państwa na organizację przyszłorocznych wyborów, by nie powtarzać "fiaska" wyborów samorządowych.

- Po powrocie do kraju zamierzam zwrócić się do Państwowej Komisji Wyborczej, ale także rządu i odpowiednich komisji, i spróbować znaleźć środki w obecnie procedowanym budżecie państwa na przyszły rok, tak, aby wszystkie potrzeby PKW, jeśli chodzi o informatyzację wyborów przyszłorocznych - prezydenckich i parlamentarnych - zostały na czas spełnione" i "abyśmy tego fiaska nie mieli ponownie - powiedział Sikorski.

Śr., 23:15: Z powiatów woj. mazowieckiego nadal nie wpłynęło 27 spośród 42 protokołów z wyborów do sejmiku - poinformowała PAP Wojewódzka Komisja Wyborcza w Warszawie. Dyżury w komisji zostały przedłużone do końca tygodnia.

Śr., 23:08: PO zdobyła najwięcej - 14 mandatów w 33-osobowym sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego - wynika z nieoficjalnych informacji po zliczeniu w środę wszystkich protokołów przez Wojewódzką Komisję Wyborczą w Toruniu.

Pozostałe mandaty zdobyły komitety: PSL - 10, PiS - 7 i SLD - 2.

W 2010 r. PO w wyborach do sejmiku kujawsko-pomorskiego uzyskała 16 mandatów, PiS i SLD - po 6, PSL - 5.

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Toruniu w środę późnym wieczorem przerwała pracę do rana. Oficjalne wyniki wyborów do sejmiku mają zostać ogłoszone w czwartek.

Śr., 22:50: W dalszym ciągu nie ma oficjalnych wyników wyborów do Rady Miejskiej Łodzi. Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w tym mieście, sędzia Jacek Kępa poinformował, że liczenie głosów jest w końcowej fazie. Wyniki mają być znane w środę.

Śr., 22:23: Wyobrażacie sobie, jakby to politycy organizowaliby nam wybory? To by już nie trzeba było żadnych wrogów zewnętrznych. Oni by tę Polskę zadusili własnymi rękami - powiedział w TVN24 prof. Tomasz Nałęcz.

Śr., 22:16: - Krajowe Biuro Wyborcze źle przygotowało przetarg na system wyborczy. Dlatego do prestiżowego przetargu stanęła tylko jedna firma - powiedział IAR Paweł Dobrowolski z Warsaw Enterprie Institute, który przeanalizował zamówienie KBW.

Śr., 22:11: Państwowa Komisja Wyborcza nie planuje konferencji prasowej ani w nocy z środy na czwartek, ani w czwartek rano - wynika z informacji wyborczego biura prasowego przekazanej wieczorem dziennikarzom.

Śr., 22:03: Za Miejską Komisją Wyborczą w Krakowie podajemy oficjalne dane do Rady Miasta:

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory uzyskując 33,15 proc. głosów i 19 mandatów. Druga jest Platforma Obywatelska z 32,64 proc. poparcia i 18 mandatami. KWW Jacka Majchrowskiego (13,4 proc. głosów) wprowadzi do rady sześć osób.

Śr., 21:21: Kazimierz Czaplicki składając rezygnację poprosił, by nastąpiła ona w dniu ogłoszenia przez PKW wyników wyborów. Uchwała Komisji stanowi, że odejdzie on z zajmowanego stanowiska 1 grudnia 2014 roku.

Śr., 21:15: Czaplicki w oświadczeniu napisał, że jako szef KBW ponosi osobiście odpowiedzialność za "prawidłowe przygotowanie wyborów i ich organizacyjne przeprowadzenie, w tym zapewnienie systemu informatycznego działającego sprawnie, a więc nie powodującego zakłóceń i opóźnień w ustalaniu wyników wyborów".

Śr., 21:02: Szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki ustąpił ze stanowiska. Szef PKW Stefan Jaworski przyjął dymisję.

Kazimierz Czaplicki był także sekretarzem PKW. Od 1991 roku stał na czele Krajowego Biura Wyborczego. KBW to organ wykonawczy Państwowej Komisji Wyborczej.

Sylwester Latkowski na Twitterze: zniszczono wiarygodność wyborów.

Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg

Śr., 20:57: Polskie Towarzystwo Informatyczne, działająca od 1981 r. organizacja zrzeszająca polskich informatyków, zaproponowało PKW analizę systemu informatycznego wspomagającego zliczanie głosów w wyborach samorządowych - napisano w komunikacie.

Śr., 20:46: Państwowa Komisja Wyborcza dopiero po Nowym Roku zacznie przygotowania do przetargów na informatyczne zabezpieczenie wyborów prezydenckich, które odbędą się w maju 2015. Teraz nie ma na to pieniędzy - dowiedział się portal tvn24.pl.

Oznaczałoby to, że na przygotowanie i przetestowanie systemu informatycznego będzie jeszcze mniej czasu niż w przypadku niedzielnych wyborów samorządowych. 

Śr., 20:31: Najwyższa Izba Kontroli prowadzi już kontrolę w Państwowej Komisji Wyborczej. Eksperci NIK przejęli dziś dokumentację przetargu, który wyłonił firmę przygotowującą system informatyczny do liczenia głosów - informuje Radio ZET.

Śr., 19:32: Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego na Twitterze donosi o oszustwie wyborczym.

Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg

Śr., 18:39: - Duża liczba głosów nieważnych jest dowodem na dezorientację wyborców. Tego nie można zaakceptować - powiedział Leszek Miller, były premier.

Śr., 17:49: Kaczyński: PiS będzie kontynuowało kampanię wyborczą.

- Sejm kiedyś przedłużył kadencję samorządów. Teraz może ją skrócić i doprowadzić do nowych wyborów - tłumaczył Kaczyński.

Śr., 17:40: To, co dzisiaj się dzieje jest zagrożeniem dla systemu demokratycznego w Polsce. Będziemy mieli do czynienia z takim wynikiem wyborów, w który trudno będzie uwierzyć. Zgłosimy obok skarg do sądów, także pewne inicjatywy polityczno-prawne w parlamencie. Będzie to ustawa, która pozwoli przeprowadzić nowe wybory - powiedział Jarosław Kaczyński po spotkaniu z szefami klubów.

Jak dodał prezes PiS nie można pozwolić na zmianę ustroju demokratycznego na taki, w którym o demokracji nie można mówić.

- Podkreślam rolę prezydenta, który ma strzec polskiego ustroju - zaznaczył.

Śr., 17:35: - Opóźnienie w liczeniu głosów może spowodować, że druga tura wyborów nie zostanie przeprowadzona we właściwym czasie - przestrzega senator PO Jan Rulewski.

Rulewski złożył w Senacie wniosek o wysłuchanie informacji przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej na temat gwarancji przeprowadzenia rzetelnych i terminowych wyborów do samorządu terytorialnego. Głosami senatorów PO wniosek odrzucono.

Śr., 17:29: Sztaby kandydatów PiS i PO na prezydenta Warszawy nie porozumiały się ws. szczegółów debaty między kandydatami na prezydenta stolicy obu ugrupowań Jackiem Sasinem a Hanną Gronkiewicz-Waltz. Kolejne spotkanie sztabów zaplanowano na czwartek.

Śr., 17:14: Działacze PiS w Radomiu deklarują, że są gotowi do współpracy ze wszystkimi ugrupowaniami, które weszły do Rady Miejskiej w Radomiu. PiS zdobył 14 mandatów, a PO, która podwoiła liczbę mandatów i ma ich 12.

Śr., 17:09: Sędzia PKW Stanisław Kosmal powiedział dziennikarzom, że nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, kiedy będą znane wyniki niedzielnych wyborów samorządowych.

Śr., 17:04: Za oceanem także dostrzegli nasze problemy z liczeniem głosów. Pisze o nich m.in. Washington Post.

Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg

Śr., 17:03: W Sejmie zaczyna się zainicjowane przez PiS spotkanie w sprawie wyników wyborów. Są na nim: Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak, Jarosław Gowin, Leszek Miller i Krzysztof Gawkowski. Nie ma przedstawicieli PO i PSL.

Śr., 17:00: - Nie ma takiej możliwości, by do piątku wpłynęły wszystkie protokoły z województwa. Komisja wojewódzka ocenia, że na wyniki będzie trzeba poczekać nawet tydzień lub dłużej - informują TVN24 przedstawiciele wojewódzkiej komisji we Wrocławiu.

- Nie widzimy szansy, żeby do piątku to policzyć wszystko ręcznie - mówi Marcin Golański, zastępca dyrektora wydziału organizacyjno-prawnego Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu.

Śr., 16:54: Przed powtarzaniem wyborów przestrzega Janusz Palikot: - Jeżeli doprowadzimy do sytuacji, że politycy będą decydowali, które wybory są ważne, to będą cały czas wygrywali ci, którzy rządzą. Nie tak się umawialiśmy w 1989 roku - zaznacza.

Zdaniem Palikota powinno dojść do pilnej zmiany szefa PKW na taką osobę, która zapewni wiarygodne przeprowadzenie liczenia głosów. Na czele Komisji mógłby stanąć np. ktoś z byłych szefów Trybunału Konstytucyjnego.

Śr., 16:39: PiS zaprezentowało hasło na drugą turę wyborów na prezydenta Gdańska - "Wybierzmy uczciwość". W walce o fotel prezydenta Gdańska poseł PiS Andrzej Jaworski powalczy 30 listopada z urzędującym prezydentem tego miasta, Pawłem Adamowiczem z PO.

Śr., 16:23: Skazany za nepotyzm i nadużywanie władzy wójt Włodzimierz Traut powalczy o reelekcję w Łyszkowicach w drugiej turze.

- Jest ambitny i honorowy. Zmienia Łyszkowice, dlaczego mam go krytykować? - pytają mieszkańcy.

Cały artykuł w TVN24.

Śr., 16:19: Na pewno nie poznamy dziś wyników wyborów do sejmiku wojewódzkiego na Dolnym Śląsku. Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej we Wrocławiu wpłynęło bowiem dopiero sześć z 30 protokołów z terytorialnych komisji wyborczych.

Śr., 16:16: Państwowa Komisja Wyborcza zawiadomiła prokuraturę ws. cyberataku na swoje strony internetowe - poinformował sędzia Stanisław Kosmal. Do ataku doszło we wtorek późnym wieczorem.

Śr., 16:13: Oficjalne dane PKW:

O fotel burmistrza Złotoryi powalczy Ireneusz Żurawski, który zdobył 30,32 proc. głosów oraz Robert Pawłowski KWW 2014+ z 29,93-proc. poparciem.

Maria Leśna pozostaje wójtem w gminie Złotoryja (ponad 61-proc. poparcia).

W Świerzawie burmistrzem pozostaje Józef Kołcz, który otrzymał 64,83 proc. głosów.

Mieszkańcy Wojcieszowa także wybrali dotychczasowego burmistrza, Sławomira Maciejczyka, który dostał 62,44 proc. głosów.

W Pielgrzymce wójtem będzie nadal Tomasz Sybis z 54,97 proc. poparciem mieszkańców.

W gminie Zagrodno dojdzie do drugiej tury pomiędzy Tadeuszem Szklarzem (41,78 proc.) i Maciejem Koszelowskim (28,97 proc.).

Śr., 16:04: Platforma Obywatelska po 9 latach straciła pozycję lidera w Krakowie, poniosła miażdżąca porażkę w Nowej Hucie. Po raz pierwszy wybory do Rady Miasta wygrało Prawo i Sprawiedliwość.

Członkowie PO nie składają jednak broni:

- Zakładając, że to urzędujący prezydent zwycięży w II turze wyborów, najprawdopodobniej zawiążemy koalicję z jego klubem - mówi Grzegorz Lipiec, lider małopolskiej PO.

Śr., 15:59: Zastępca przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach nie ma pojęcia, na jakiej podstawie PKW podaje cząstkowe wyniki z województwa świętokrzyskiego, bo nie przesłał jej jeszcze żadnego protokołu.

- Nie wiem, skąd te wyniki. My nie przesłaliśmy jeszcze żadnego protokołu, bo musimy to zrobić w komplecie, jak już będą wszystkie - wyjaśnia "Rz" wiceszef WKW w Kielcach.

O sprawie donosi "Rzeczpospolita".

Śr., 15:48: Jarosław Gowin chce, by w całej Polsce ponownie przeliczono głosy, oddane w wyborach do sejmików i rad powiatów. Jego zdaniem podczas głosowania na te listy doszło do masowego wypaczenia wyników, a być może nawet ich sfałszowania.

Śr., 15:48: - Polska zaczyna przypominać państwa niedemokratyczne. Na Białorusi czy w Rosji formułowane są takie oskarżenia, ale w żadnym demokratycznym państwie UE - powiedział Robert Biedroń, kandydat na prezydenta Słupska w rozmowie z TVP Info.

Śr., 15:25: Na spotkanie zwołane przez PiS nie przyjdzie przedstawiciel PO. - Żadnego spotkania, które nie uwzględnia wszystkich klubów parlamentarnych nie będę mógł respektować - powiedział PAP szef klubu PO Rafał Grupiński.

Poseł PSL Stanisław Żelichowski podkreślił, że nie wie, jaka może być decyzja jego klubu, ale wątpi, żeby przedstawiciel Stronnictwa skorzystał z zaproszenia PiS.

Śr., 15:12: - Możemy mieć do czynienia ze spadkiem frekwencji w następnych wyborach. Spotkanie uważamy za niezbędne. Zaproszeni zostali także przedstawiciele PO. Na razie udział, oprócz Jarosława Kaczyńskiego, potwierdzili Jarosław Gowin i Leszek Miller - mówi w Sejmie Mariusz Błaszczak.

Śr., 15:10: Oficjalne dane PKW z Lubelszczyzny – wyniki wyborów na włodarzy miast:

Janów Lubelski: Kołtyś Krzysztof Adam Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość - 84,92 proc.

Modliborzyce: Kowalik Witold Wiesław Komitet Wyborczy Wyborców "Straż" - 44,29 proc., Wieleba Mariusz Krzysztof Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość - 34,25 proc.

Łuków: Szustek Dariusz Jan Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość 40,43 proc., Zemło Zbigniew Komitet Wyborczy Wyborców Samorządowcy Razem 24,38 proc.

Stoczek Łukowski: Szczepanik Ireneusz Bogdan Komitet Wyborczy Wyborców Razem Dla Stoczka 40,16 proc., Gołęgowski Bogdan Paweł Komitet Wyborczy Wyborców Bogdana Gołęgowskiego Przyszłość Stoczka 27,96 proc.

Włodawa: Holaczuk Wiesław Roman (Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość) 30,10 proc., Muszyński Wiesław Stefan (Komitet Wyborczy Wyborców Nasza Włodawa-Nasz Region) 25,93 proc.

Kraśnik: Włodarczyk Mirosław Józef Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość 40,19 proc., Janczarek Piotr Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Janczarka 28,35 proc.

Annopol: Liwiński Wiesław Ryszard Komitet Wyborczy Wyborców Wiesława Liwińskiego 48,58 proc., Skórski Stefan Komitet Wyborczy Wyborców Stefana Skórskiego 25,20 proc.

Terespol: Danieluk Jacek (Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie Samorządowe Terespola) – 89,09 proc.

Biała Podlaska: Stefaniuk Dariusz Paweł (Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość), 45,10 proc., Czapski Andrzej Antoni (Komitet Wyborczy Wyborców Akcja Samorządowa Nasze Miasto Wspólne Dobro), 27,56 proc.

Międzyrzec Podlaski: Grzyb Artur Jan (Komitet Wyborczy Wyborców Łączy nas Międzyrzec), 47,37 proc., Kot Zbigniew Zenon (Komitet Wyborczy Wyborców Twój Międzyrzec), 29,15 proc.

Śr., 15:02: - SLD bardzo chętnie powtórzyłoby wybory, ale nie dlatego, że jest jakiś problem z przeliczeniem głosów, ale dlatego, że znają wyniki wyborów - powiedział w Jedynce Polskiego Radia poseł PO Marcin Kierwiński.

Śr., 15:00: W Rybniku dojdzie do drugiej tury wyborów samorządowych 2014. Spotkają się w niej Adam Fudali i Piotr Kuczera. Adam Fudali (KW Adam Fudali Blok Samorządowy Rybnik) zdobył 47,71 proc. głosów, Piotr Kuczera (KW Platforma Obywatelska RP) - 27,08 proc. głosów.

Śr., 14:57: - Unieważnienie i powtórzenie wyborów samorządowych może dotyczyć konkretnego okręgu wyborczego, nie całego kraju - wyjaśnia w rozmowie z PAP prawnik prof. Marek Chmaj.

Chmaj przypomniał, że w wyborach samorządowych każdy sąd okręgowy działa niezależnie i jeżeli sąd okręgowy stwierdzi nieważność wyborów w danym okręgu i nie ma takiej sytuacji, że jest jakiś organ o charakterze ogólnopaństwowym, który rozstrzyga o ważności wyborów w całym kraju.

Śr., 14:52: W województwie łódzkim na 11 miast prezydenckich, w trzech - Łodzi, Piotrkowie Trybunalskimi i Kutnie - prezydentów wybrano w I turze wyborów. W pozostałych potrzebna będzie druga tura.

Śr., 14:49: SLD po raz kolejny wzywa do powtórzenia wyborów.

- Potrzebujemy kompromisu, by zmienić kodeks wyborczy - powiedział w Sejmie Dariusz Joński.

Śr., 14:46: Z powiatów województwa mazowieckiego ciągle nie wpłynęło 38 z 42 protokołów z wyborów do sejmiku - poinformowała Wojewódzka Komisja Wyborcza w Warszawie.

Do warszawskiej WKW wpłynęło sześć protokołów, ale dwa - z powiatów legionowskiego i zwoleńskiego - wycofano do uzupełnienia.

- Nasze dyżury zostały wydłużone do końca tygodnia - powiedziała Katarzyna Potapowicz z WKW. - Trudno prognozować, czy jeszcze w środę wpłyną pozostałe protokoły.

Śr., 14:42: - Nie ma możliwości zmanipulowania wyników wyborów poprzez tzw. kalkulator wyborczy. Każdy protokół elektroniczny jest sprawdzany, czy jest zgodny z papierem, podpisanym przez komisję obwodową - zapewnił dyrektor ds. informatycznych PKW Romuald Drapiński.

Cały artykuł przeczytasz tutaj.

Śr., 14:39: KWW Tadeusza Ferenca Rozwój Rzeszowa, na który głosowało 23 252 osoby (37,30 proc.) zdobył 11 mandatów w 25 osobowej Radzie Miasta Rzeszowa - wynika z ogłoszonych oficjalnych danych Miejskiej Komisji Wyborczej.

Ustępujący po 12 latach rządów prezydent Opola Ryszard Zembaczyński (PO) poparł kandydata Opole na Tak Arkadiusza Wiśniewskiego.

Poseł klubu PO Łukasz Borowiak wygrał I turę wyborów prezydenckich w Lesznie. Borowiak zdobył 47,66 proc. głosów i w II turze spotka się z urzędującym prezydentem Tomaszem Malepszym, który uzyskał 35,52 proc. głosów - podała w środę Państwowa Komisja Wyborcza. Więcej tutaj.

Łukasz Borowiak:

img_0079.jpg
img_0079.jpg

Śr., 14:31: Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprosił szefów innych klubów parlamentarnych na spotkanie dotyczące sytuacji związanej z liczeniem głosów.

Spotkanie zaplanowano na godz. 17, nie zaproszono Twojego Ruchu.

Śr., 14:26: Polska bananową republiką? Przemysław Wipler, KNP, Ruch Narodowy, Republikanie i Demokracja Bezpośrednia zwołują protest "przeciwko fałszerstwom wyborczym i nieudolności PKW". Organizatorzy chcą zamanifestować sprzeciwu wobec, tych "którzy zmienili nasze państwo w bananową republikę".

Śr., 14:03: Poseł PSL Eugeniusz Kłopotek przyznaje w rozmowie z WP.PL, że pierwsze miejsce na listach wyborczych, przy wielostronicowych kartach do głosowania, miało wpływ na wynik wyborczy tej partii. Zdaniem Kłopotka obiektywnie byłoby lepiej, gdyby wszystkie komitety z nazwiskami były na jednej stronie.

- Myślę, że jakiś niewielki wpływ to miało. Dla niektórych osób cała ordynacja i system głosowania nie były zrozumiałe. To na pewno nie przeważyło w głównej mierze - wyjaśnia poseł PSL.

Kłopotek zapewnia, że dobry wynik wyborczy PSL to zasługa silnych lokalnych struktur partii.

Śr., 14:03: Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Jacek Sasin zaapelował o głosy w II turze do elektoratu kandydatów, którzy odpadli w niedzielnym głosowaniu. Zapewnił, że podejmie rozmowy ws. poparcia z kandydatami, którzy nie przeszli do II tury.

W drugiej turze wyborów prezydenta stolicy Sasin spotka się 30 listopada z obecną prezydent miasta Hanną Gronkiewicz-Waltz (PO).

Śr., 13:55: Śląski komisarz wyborczy: - Nie dotarł do nas ani jeden z 37 protokołów. Będzie ręczne liczenie głosów. Mam nadzieję, że dzisiaj wieczorem spłyną pierwsze protokoły - powiedział.

Śr., 13:05: Prezydent podkreślił, że "nie ma zgody na kwestionowanie uczciwości wyborów", a ewentualne postulaty dotyczące ich powtórzenia nazwał "odmętami szaleństwa". Jak zapowiedział, analiza zaistniałej sytuacji oraz ewentualne konsekwencje - być może również personalne - nastąpią dopiero po ogłoszeniu oficjalnych wyników.

Śr., 12:55: Zmiany w kierunku kadencyjności i rotacyjności członków PKW, ale i zwiększenia uprawnień dla przewodniczącego PKW sugerował po spotkaniu z sędziami prezydent Bronisław Komorowski, który jednocześnie zaapelował o uspokojenie debaty.

 - Te głosy muszą być skutecznie i uczciwie policzone. Zachodzi konieczność policzenia innymi sposobami. I właśnie dlatego jest potrzebny spokój - mówił na briefingu prasowym prezydent.

Śr., 12:36: Podczas zliczania głosów w wyborach na prezydenta Szczecina system PKW wskazał, że ich zwycięzcą został kandydat, którego nie było na liście.

O sprawie pisze RMF FM

Śr., 12: 20:  Przewodniczący WKW w Olsztynie zalecił komisjom ręczne liczenie, ale niektóre komisje zbiorą się po południu, niektóre dopiero nawet o godz. 17. Tym samym protokoły dojadą do Olsztyna nocą.

 - Wszystkie powiaty liczą wyniki ręcznie, bo system wciąż nie działa. Wszystkim zaleciłem, by liczyli ręcznie, tak, jak to się działo lata temu. Niestety, nie ma innego wyjścia - powiedział PAP przewodniczący wojewódzkiej komisji Tomasz Madej.

Wczoraj do Olsztyna protokoły przywiozło wprawdzie pięć komisji z powiatów, ale w czterech były błędy rachunkowe i protokoły te nie zostały przyjęte - podaje "Gazeta Wyborcza"

Wciąż nie ma też oficjalnych wyników z Krakowa...

 Śr., 11;55: Joanna Trzaska-Wieczorek z prezydenckiego biura prasowego poinformowała, że około godz. 12., po spotkaniu z prezesami Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, odbędzie się briefing prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Apel do prezydenta Bronisława Komorowskiego o to, aby zwrócił się do prezesów TK, SN i NSA, by wystąpili z wnioskami o odwołanie członków PKW - wystosował w środę Andrzej Duda, polityk PiS, który ma być kandydatem tej partii w wyborach prezydenckich.

 O tym, że za wcześnie na odwoływanie sędziów PKW mówi I Prezes Sądu Najwyższego

Śr., 11:12: W głosowaniu do rady miejskiej we Wrocławiu triumfował komitet Rafała Dutkiewicza i Platformy Obywatelskiej przed Prawem i Sprawiedliwością.

 Liczbę głosów oddanych na poszczególne komitety podajemy za miejską komisją podajemy tutaj...

 Śr., 11:02:  ABW namierzyła już hakerów, którzy weszły do sieci PKW.  - Włamanie nie było groźne dla systemu liczenia głosów, gdyby nie ogólnie zła atmosfera wokół wyborów, nie byłoby problemu - donosi ''Gazeta Wyborcza'' powołując się na informatora z Rządowego Zespołu Reagowania na Incydenty Komputerowe ABW.

Śr., 10:35: 11 z 23 protokołów otrzymała Wojewódzka Komisja Wyborcza w Toruniu do tej pory. Pozostałe dokumenty nie wpłynęły lub zostały zwrócone do poprawienia.

Według cząstkowych danych PKW w regionie kujawsko-pomorskim PSL może uzyskać 28,23 proc., PO - 28,07 proc., PiS - 21,20 proc., SLD Lewica Razem - 12,66 proc., Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke - 3,54 proc., Ruch Narodowy - 0,91 i Demokracja Bezpośrednia - 0,16 proc.

Śr.,10:10: Przypomnijmy, że NIK kontrolowała już w 2003 roku Krajowe Biuro Wyborcze w zakresie wykorzystania pieniędzy publicznych na obsługę informatyczną wyborów samorządowych. Izba stwierdziła wówczas liczne nieprawidłowości i błędy popełnione w fazie planowania oraz organizacji i zarządzania projektem informatycznym, finansowania tego przedsięwzięcia i produkcji oprogramowania oraz konfiguracji systemu informatycznego.

Śr., 9:53: W wyborach do sejmiku w województwie lubuskim najwięcej głosów zdobyła PO - 26.6 proc. poparcia i 10 mandatów. Na drugim miejscu PSL z poparciem 23,9 proc. (8 mandatów).

 Więcej o rozkładzie sił w nowym sejmiku lubuskim pisze Gazeta Wyborcza

sejmik woj.lubuskiego
sejmik woj.lubuskiego

 Śr., 9:44: Jak podaje TVN24, firma, która wygrała przetarg na system informatyczny dla PKW, chciała również obsługiwać NIK. Izba odrzuciła jednak tę ofertę, bo mimo że była najtańsza, nie spełniała oczekiwań jakościowych wynikających ze specyfikacji zamówienia.

- Uznaliśmy, że rzeczy związane z obszarem informatycznym funkcjonowania NIK wymagają takiego partnera, który daje nam pełną gwarancję jakości wykonanej usługi - powiedział TVN24 Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

Śr., 9:28: Przemysław Wipler oferuje, że w II turze wyborów w stolicy poprze kandydata, który zadeklaruje realizację jego postulatów z programu "Gospodarna Warszawa". 

O jakie postulaty chodzi przeczytaj tutaj...

Śr., 9:14: Jastrzębiu-Zdroju wybory do rady miasta wygrało PiS z wynikiem 31,50 proc. (8745 głosów) przed Jastrzębską Wspólnotą z wynikiem 23,59 proc. (6549 głosów) i PO 20,84 proc. (5858 głosów).

Śr., 9:10: Dymisje w PKW - tak, unieważnienie wyborów - nie. Tak były premier Włodzimierz Cimoszewicz widzi wyjście ze skandalu związanego z liczeniem głosów po niedzielnych wyborach samorządowych. 

Tu, co jeszcze powiedział Cimoszewicz w Radiowej Trójce

Śr.8:40: Podajemy nieoficjalne wyniki wyborów w Śremie i w sąsiednich gminach. W II turze wyborów na burmistrza Śremu zmierzą się Adam Lewandowski i Marcin Chwałczyński.

Do rady powiatu śremskiego 5 mandatów zdobyło PIS, po 4 mandaty PO i KWW Adama Lewandowskiego, 2 mandaty Śremskie Porozumienie Samorządowe, jeden KO i jeden SLD.

 O tym kto dostał się do rady w gminach w powiecie śremskim czytaj tutaj

 Śr., 8:28: Powtórki wyborów do sejmików wojewódzkich i rad powiatowych domaga się także SLD i Janusz Korwin-Mikke.

- Gdy uda się poznać wyniki wyborów do sejmików i powiatów, a będą one odbiegały znacząco od spodziewanych przed głosowaniem, trzeba będzie powtórzyć wybory - twierdzi Włodzimierz Czarzasty z SLD.

Więcej czytaj tutaj

 Śr., 8:08: A na poważnie: ''Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe GERT.GOV.PL natychmiast polecił PKW zmianę haseł i zabezpieczenie logowań do systemu. Według informacji otrzymanej z PKW atak nie dotyczy systemu wyborczego. W tej chwili ABW zbiera materiał, który zostanie poddany ocenie formalno-prawnej'' - czytamy w komunikacie ABW.

Śr., 7:55: Internauci sugerują w ironicznych komentarzach, że hakerzy włamali się na strony PKW, by... naprawić system

Śr., 7:45: Minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk odniósł się w rozmowie z TVN24 do wczorajszej wypowiedzi Jarosława Gowina, że wybory na szczeblu sejmików i powiatów powinny zostać powtórzone.
- Polecam mu, żeby jako były minister uszanował obowiązujące prawo. Kodeks wyborczy przewiduje, że w tej kwestii może wypowiadać się sąd po rozpatrzeniu protestów - stwierdził Grabarczyk w TVN24.

Śr., 7:30: Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła kontrolę w Krajowym Biurze Wyborczym w związku z kłopotami informatycznymi PKW.

Śr. 6:40: Prawie 1/4 oddanych głosów w powiecie malborskim jest nieważnych. Wojewódzka komisja wyborcza jest w szoku.

O sprawie piszemy tutaj...

Śr., 6:00: Nie wybrano wójta gminy Sosnówka w powiecie bialskim, albowiem jedyny kandydat nie otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Wyboru wójta dokona rada gminy.

Śr., 5:50:  PKW podała zbiorcze wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

 W 1584 na 2477 gmin wybory zakończyły się po I turze.

Listę tych gmin możesz sprawdzić tutaj...

 Śr., 5:30: Gronkiewicz-Waltz - 47,19 proc. głosów, Sasin - 27,71 proc. - to oficjalne wyniki dla Warszawy podane w nocy przez Miejską Komisję Wyborczą.

Dziś komisja ma zacząć pracę od godz. 8 i prawdopodobnie najpierw zajmie się głosami do sejmiku.

Więcej na ten temat czytaj tutaj...

Wt.,23.45: PKW w komunikacie potwierdza włamanie na serwery Komisji.

"W nawiązaniu do wieczornej publikacji na stronie niebezpiecznik.pl informujemy, że:

1. Uzyskano nieautoryzowany dostęp do baz danych strony internetowej www.pkw.gov.pl

2. Strona www.pkw.gov.pl pracuje w innej sieci niż system wyborczy. Wyniki wyborów nie są w żaden sposób zagrożone.

3. PKW podjęła niezbędne środki ostrożności w postaci zablokowania dostępu do sieci PKW z zewnątrz. Polecono natychmiastową zmianę haseł wszystkich pracowników.

4. Ograniczono dostęp do strony zliczającej wybory wyłącznie do sieci wewnętrznej do momentu zmiany wszystkich haseł w systemach PKW.

5. Poinformowano Agencje Bezpieczeństwa Wewnętrznego o wykryciu incydentu.

6. Liczenie głosów trwa i odbywa się niezależnie od uzyskania nieuprawnionego dostępu do strony www.pkw.gov.pl".

Wt.,23.28: Dotychczasowa prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO) została ponownie prezydentem miasta - poinformowała Miejska Komisja Wyborcza. W wyborach zagłosowało na nią 116 502 osoby, co stanowi 54,08 proc. głosów.

Michał Zaleski (KWW Michał Zaleski) po raz czwarty został prezydentem Torunia, otrzymując 70,27 proc. głosów - wynika z ogłoszonego we wtorek późnym wieczorem protokołu Miejskiej Komisji Wyborczej.

Wt.,22.59: Serwis niebezpiecznik.pl podał bardzo alarmującą informację:

- Hakerzy włamali się na serwisy KBW lub PKW. Wykradziono dane pracowników komisji.

"Otrzymaliśmy anonimowego e-maila, w którym atakujący (...) przesłali nam próbkę 270 rekordów zawierających dane pracowników KBW i PKW, wykradzionych najprawdopodobniej z któregoś z serwisów internetowych Krajowego Biura Wyborczego (http://kbw.gov.pl) albo samej Państwowej Komisji Wyborczej (http://pkw.gov.pl)".

"Słaba funkcja skrótu użyta do przechowywania hasha hasła oznacza, że osoby, które wykradły bazę pewnie już połamały część haseł i być może rozpoczęły penetrację serwisu internetowego PKW" - pisze serwis niebezpiecznik.pl.

Wt.,22.52: Po godz. 22 prace przerwała Wojewódzka Komisja Wyborcza w Warszawie, która ma policzyć wyniki wyborów do sejmiku mazowieckiego. Do komisji wpłynęły dwa protokoły.

Wt.,22.46: Około godz. 23:45 na stronach PKW pojawi się komunikat w sprawie wyników wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - głosi komunikat Komisji.

Wt.,22.38: Jacek Karnowski zwyciężył w wyborach na prezydenta Sopotu. Znany jest też skład Rady Miasta w Sopocie. Platforma Sopocian Jacka Karnowskiego zdobyła większość - 13 mandatów. Kocham Sopot - 4 mandaty, Prawo i Sprawiedliwość - 4 mandaty.

Wt.,22.21: - Premier Ewa Kopacz intensywnie zaangażuje się w kampanię przed II turą wyborów. PO nie wyklucza wsparcia dla niektórych kandydatów niezależnych na prezydentów miast, tam gdzie w I turze odpadli kandydaci Platformy - zapowiada szef sztabu PO, Robert Tyszkiewicz.

Politycy PO zapowiadają, że 30 listopada kandydaci Platformy powalczą o prezydenturę w 39 miastach.

Wt.,22.12: Wojewódzka Komisja Wyborcza w Toruniu we wtorek późnym wieczorem nie miała protokołów z większości powiatowych i miejskich komisji wyborczych z głosowania do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.- Dotychczas otrzymaliśmy protokoły z siedmiu z 23 komisji, w tym nie ma żadnego z miast na prawach powiatu - powiedział PAP przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej Igor Zgoliński.

Wt.,22.02: Wicewojewoda świętokrzyski i wiceprezes świętokrzyskiego PSL Grzegorz Dziubek w I turze wygrał wybory na burmistrza Włoszczowy z urzędującym na tym stanowisku przez dwie kadencje Bartłomiejem Dorywalskim z PiS.

Wt.,22.01: - Nie będzie we wtorek wyników wyborów do sejmiku województwa opolskiego - poinformował dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. Powodem są kłopoty techniczne z systemem informatycznym.Tkacz wyjaśnił w rozmowie z PAP, że system nie generuje protokołu ustalenia wyników głosowania na obszarze powiatu, co uniemożliwia wygenerowanie wyników na poziomie województwa.

Wt.,21.49: W Białystoku totalna zmiana politycznego układu sił. Wybory wygrało do rady miejskiej Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 39 proc. głosów - podała oficjalnie we wtorek wieczorem miejska komisja wyborcza. PiS ma 15 mandatów, czyli większość w 28-osobowej białostockiej radzie.

Drugi wynik uzyskała Platforma Obywatelska z poparciem 22 proc. (6 mandatów), trzeci - KWW Tadeusza Truskolaskiego z poparciem 19,5 proc. (6 mandatów), czwarty SLD-Lewica Razem - 9,1 proc. głosów (1 mandat). Próg wyborczy przekroczył też KW Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke z poparciem 5,1 proc.

Wt.,21.28: - Szukamy odpowiedzi na bardzo wiele pytań. Po pierwsze będziemy bardzo dokładnie sprawdzać, jak Krajowe Biuro Wyborcze przygotowywało się do przetargu, czy ta decyzja była podjęta z odpowiednim wyprzedzeniem, co się stało i w jaki sposób była przygotowywana specyfikacja zamówienia – powiedział w TVP Info Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

Wt.,21.25: Opole - Najwięcej - 9 mandatów - uzyskała w opolskiej radzie miasta PO - wynika z oficjalnych danych miejskiej komisji wyborczej. Drugą siłą w radzie Opola - z 6 mandatami - będzie komitet Arkadiusza Wiśniewskiego, który wśród kandydatów na prezydenta osiągnął najlepszy wynik.

Wt.,21.23: Wójtem gminy Bobrowniki (woj. śląskie) ponownie został Arkadiusz Ziemba, który uzyskał 71 proc. poparcia. Na 15 miejsc w radzie gminy będzie zasiadało 13 osób z KWW Arkadiusza Ziemby. Oto skład Rady Gminy Bobrowniki: Anna Hetmańczyk, Szymon Cieśla, Stanisław Przybylak, Grażyna Pawłowska, Teresa Głogowska, Ilona Najda, Krystyna Mikulska, Dorota Ligęza, Alina Romik, Zbigniew Binko, Jerzy Chudy, Tomasz Gwóźdź, Szczepan Michalak, Katarzyna Cofała, Anna Kocot.

Wt.,21.20: Burmistrzem miasta i gminy Siewierz (woj. śląskie) ponownie został Zdzisław Banaś. Oto skład Rady Miejskiej: Antoni Kocot, Joanna Krzykawa, Michalina Mańka, Marcin Góralczyk, Celina Janas, Henryk Nowak, Marcin Majerowski, Alicja Bieniek, Zofia Machura, Jan Bańka, Mariusz Myrta, Mariusz Dyduch, Jan Błasik, Mariusz Naglik, Barbara Bochenek.

Zdzisław Banaś, burmistrz miasta i gminy Siewierz:

Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg

Wt.,21.01: PO uzyskując 7 tys. 964 głosy (20,88 proc.) wygrała wybory do Rady Miasta Gorzowa Wlkp. - będzie miała 8 radnych. O jeden mandat mniej zdobył komitet Ludzie dla Miasta z wynikiem 7 tys.780 głosów (20,40 proc.). To nowa siła w radzie - zaplecze nowego prezydenta Jacka Wójcickiego.

Robert Malinowski (PO) po raz trzeci został wybrany na prezydenta Grudziądza, otrzymując 52,53 proc. głosów - ogłosiła Miejska Komisja Wyborcza.

21 mandatów w 37-osobowej Radzie Miejskiej we Wrocławiu zdobył Komitet Rafał Dutkiewicz z Platformą współtworzony przez obecnego prezydenta i PO - podała miejska komisja wyborcza po przeliczeniu wszystkich protokołów.

Wt.,21.01: - Jeśli Sąd Najwyższy uzna ważność tej hucpy przy "liczeniu" głosów, opozycja od prawa do lewa powinna wyprowadzić Polaków na ulice! - napisał na Twitterze Przemysław Wipler.

Wt.,20.45: Potwierdzają się czarne przypuszczenia: PKW nie poda we wtorek wyników wyborów samorządowych - dowiedziała się PAP w Komisji.

Do wielu wojewódzkich komisji wyborczych nie dotarły protokoły z komisji powiatowych, które są podstawą do obliczania wyników wyborów do sejmików. Część wojewódzkich komisji planuje kontynuować prace w czwartek - podaje PAP. 

Wt.,20.40: Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Warszawie wpłynął do tej pory zaledwie 1 pełny protokół z 42 powiatów znajdujących się w obrębie województwa. Miejska Komisja Wyborcza w stolicy cały czas wprowadza ręcznie wyniki do arkuszy zliczających - podaje TVN Warszawa.

Wt.,20.37: Ciągle nie wiadomo, kiedy będą znane oficjalne wyniki wyborów do sejmiku województwa podlaskiego. Komisja wyborcza ma na razie protokoły z czterech z siedemnastu powiatów.

Wt.,20.26: - To absurdalne, by powtarzać wybory - powiedział w TVN24 Roman Giertych.

Wt.,20.25: Obecny prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i były wojewoda śląski Artur Warzocha zmierzą się w drugiej turze wyborów na prezydenta miasta - wynika z oficjalnych danych miejskiej komisji wyborczej w Częstochowie.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (PO) i poprzedni prezydent miasta Konstanty Dombrowicz (KWW Porozumienie Dombrowicza) zmierzą się w drugiej turze wyborów - wynika z protokołu ogłoszonego przez Miejską Komisję Wyborczą.

Poseł Marek Wojtkowski (PO) i urzędujący prezydent Włocławka Andrzej Pałucki (SLD Lewica Razem) zmierzą się w drugiej turze wyborów - wynika z protokołu Miejskiej Komisji Wyborczej.

Wt.,20.05: 47,51 proc. wyborów poparło w pierwszej turze wyborów kandydata Opole na Tak Arkadiusza Wiśniewskiego, a 21,13 proc. - kandydata Razem dla Opola Marcina Ociepę - podała oficjalnie we wtorek miejska komisja wyborcza w Opolu. Oni spotkają się w II turze.

Wt.,19.47: - System wyborczy nie jest bardziej skomplikowany od np. e-sklepu, problemem jest jednak obciążenie serwerów w tym samym czasie, a przede wszystkim - niewłaściwe przygotowanie przetargu - uważa prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji Wacław Iszkowski.

Wt.,19.44: - W przypadku wyborów do sejmiku system podaje informację o liczeniu głosów i wyświetla niezrozumiałe komunikaty informatyczne - wyjaśnia przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej sędzia Robert Jurga.

Wt.,19.39: - Właśnie pracuję w KBW - zliczamy i zatwierdzamy listy - program cały czas się wywala (wylogowuje). Tragedia! - pisze nasz czytelnik.

Wt.,19.38: TV Republika: oficjalne wyniki wyborów w Warszawie dopiero w czwartek.

Wt.,19.36: PSL w sejmiku woj. świętokrzyskiego może zdobyć 16 z 30 mandatów - a nie wykluczone, że nawet więcej - to wnioski płynące ze wstępnych, cząstkowych wyników podawanych przez PKW.

Wt.,19.29: Obecny prezydent Siedlec Wojciech Kudelski (PiS) i Andrzej Sitnik (bezpartyjny) będą walczyć w drugiej turze wyborów prezydenckich w Siedlcach (Mazowieckie) - poinformował oficjalnie we wtorek wieczorem komisarz wyborczy w tym mieście Mirosław Onisko.

W II turze wyborów na prezydenta Konina zmierzą się: urzędujący prezydent Józef Nowicki (SLD) i starosta koniński Małgorzata Waszak (PO) - podała miejska komisja wyborcza po przeliczeniu wszystkich protokołów. Nowicki zdobył 29,1 proc. głosów, jego konkurentka - 21,26 proc.

16 mandatów w 37-osobowej Radzie Miasta Poznania zdobyła Platforma Obywatelska - podała we wtorek miejska komisja wyborcza po przeliczeniu wszystkich protokołów. 12 radnych wprowadziło tam Prawo i Sprawiedliwość.

Krzysztof Jażdżyk (KW Razem dla Skierniewic) i Leszek Trębski (KWW Leszka Trębskiego Forum) powalczą w drugiej turze wyborów prezydenckich w Skierniewicach (Łódzkie) - to oficjalne wyniki podane przez Miejską Komisję Wyborczą.

Wt.,19.25: Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Krakowie do wieczora nie dotarły protokoły z powiatowych i miejskich komisji wyborczych z głosowania do sejmiku woj. małopolskiego. Bez nich nie można podliczyć wyników głosowania do sejmiku.

Wt.,19.17: Prokuratura w Płocku postawiła zarzuty dotyczące handlu głosami dwóm mężczyznom zatrzymanym podczas wyborów samorządowych w tym mieście. Prowadzone jest śledztwo. Podejrzanym grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Wt.,19.16: W wyborach do Rady Miasta Lublin zwyciężyło PiS, które uzyskało 39,11 proc. głosów. Daje to tej partii 15 mandatów w 31-osobowej radzie. PO zdobyła 13 mandatów, a komitet Wspólny Lublin - 3 mandaty.

Wt.,19.10: Jarosław Gowin na Twitterze pisze o konieczności powtórzenia wyborów, przynajmniej na szczeblu sejmików i powiatów. "Gigantyczna skala mistyfikacji".

Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg

Wt.,18.37: W powiecie malborskim 25 proc. wyborców oddało nieważny głos w wyborach do sejmików - podaje Radio Gdańsk.

Wt.,18.31: Tak jak cztery lata temu kandydat PO Piotr Jedliński i reprezentant Stowarzyszenia Lepszy Koszalin Artur Wezgraj zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich w Koszalinie (Zachodniopomorskie) - wynika z oficjalnych wyników podanych przez Miejską Komisję Wyborczą.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (PO) i poprzedni prezydent miasta Konstanty Dombrowicz (KWW Porozumienie Dombrowicza) zmierzą się w drugiej turze wyborów - wynika ze wstępnych danych tamtejszej miejskiej komisji wyborczej.

W wyborach do 25-osobowej rady miasta Płocka 10 mandatów zdobyło PiS, 9 mandatów uzyskała PO, 4 mandaty przypadły PSL, a SLD 2 mandaty - wynika z oficjalnych wyników podanych we wtorek przez Miejską Komisję Wyborczą.

Wt.,18.31: Tymczasem w internecie:

Maciej Wąsik, radny m.st. Warszawy.

Clipboard02.jpg
Clipboard02.jpg

Dariusz Joński, poseł SLD.

Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg

Konrad Piasecki, dziennikarz.

Clipboard03.jpg
Clipboard03.jpg

Wt.,18.21: Według wciąż nieoficjalnych i cząstkowych wyników, w których nie uwzględniono m.in. danych z dużych miast, w wyborach do sejmików wojewódzkich PO prowadzi w trzech województwach, podobnie jak PiS, w pozostałych dziesięciu triumfuje PSL.

Wt.,18.15: - System PKW nie zapewnia żadnego bezpieczeństwa. "Amatorsko napisany" - Marek Małachowski, inżynier programowania w Grupie Manubia dla "Rz".

Wt.,18.07: Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zaproponowała swojemu konkurentowi w walce o fotel prezydenta stolicy Jackowi Sasinowi (PiS), by w piątek spotkali się na debacie wyborczej. Debata przed II turą wyborów musi się odbyć, choć niekoniecznie w piątek - odpowiada PiS.

Wt.,17.45: Ubiegający się o reelekcję prezydent Płocka Andrzej Nowakowski z PO wygrał w pierwszej turze niedzielnych wyborów samorządowych, zdobywając 55,93 proc. głosów - wynika z oficjalnych wyników wyborów podanych we wtorek przez Miejską Komisję Wyborczą.

PiS zdobyło w wyborach do Rady Miejskiej w Radomiu 14 mandatów, to tyle samo, co w poprzedniej kadencji. PO - zdobywając 12 mandatów - podwoiła ich liczbę.

PiS nie poprze żadnego z dwóch niezależnych kandydatów, którzy staną do drugiej tury wyborów prezydenckich w Bielsku-Białej - poinformował pełnomocnik okręgowy partii poseł Stanisław Szwed.

W Radzie Miasta Lublin mandatami podzielili się kandydaci z PiS (15 mandatów), PO (13) i Wspólnego Lublina (3) - poinformowała Miejska Komisja Wyborcza.

Wt.,17.39: Najnowszy sondaż CBOS: PO - 38 proc. poparcia, PiS z SP i PR - 27 proc. Badanie przeprowadzono w dniach 6–16 listopada.

Wt.,17.26: Nietypowa sytuacja w Miastku (woj. pomorskie). Dwóch kandydatów do rady miasta otrzymało równą liczbę głosów. Zdecyduje zwycięstwo w większej liczbie obwodów, a w wypadku ponownego remisu dojdzie do losowania.

Wt.,17.22: Urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk z PO wygrał w pierwszej turze wybory na kolejną kadencję, uzyskując 60,13 proc. głosów - podała Miejska Komisja Wyborcza.

Robert Malinowski (PO) po raz trzeci został wybrany na prezydenta Grudziądza, otrzymując 52,53 proc. głosów - poinformowała Miejska Komisja Wyborcza po podliczeniu wszystkich protokołów.

Wt.,17.20: W wyborach do Rady Miasta Bydgoszczy PO i PiS zdobyły po 12 mandatów - wynika z nieoficjalnych danych po zliczeniu przez miejską komisję wyborczą wszystkich protokołów.

Wt.,17.18: W Kutnie jak za komuny? Dotychczasowy prezydent miasta Zbigniew Burzyński zdobył 65,08 proc. wszystkich głosów. Wszyscy zwycięzcy do rady miejskiej startowali z list Burzyńskiego, samorządowiec w nowej radzie nie będzie miał więc opozycji.

Wt.,17.14: Janusz Wojciechowski, PSL: Na wieść, że PO przegrała z PiS-em serwery się zawiesiły, a na wieść, ze przegrywa także z PSL-em – siadły i odmówiły dalszej współpracy. (...) A mnie wciąż nurtuje pytanie – PKW liczy wyniki wyborów, czy je tworzy? - zastanawia się polityk.

Wt.,17.05: Rada powiatu krapkowickiego: Mniejszość Niemiecka zdobyła 8 mandatów, a Komitet Macieja Sonika (wcześniej PO) 7. Do rady wejdą też dwaj kandydaci z PiS oraz po jednym z SLD i komitetu "Razem dla Obywateli”.

Wt.,16.59: Urzędujący prezydent Stargardu Szczecińskiego Sławomir Pajor wygrał I turę wyborów na prezydenta miasta z poparciem 46,98 proc. W II turze zmierzy się z Marcinem Przepiórą, który dostał 21,62 proc.

Wt.,16.51: Nie wcześniej niż w środę będą znane oficjalne wyniki wyborów do rady miasta Krakowa i do sejmiku małopolskiego.

Wt.,16.45: I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf została telefonicznie zaproszona na spotkanie z prezydentem RP na środę na godz. 10.00 - powiedział Krzysztof Michałowski z biura prasowego SN.

Wt.,16.43: PiS zapowiada, że powiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez PKW.

Wt.,16.29: PO będzie miała 10 radnych w 21-osobowej radzie miejskiej w Oświęcimiu - wynika z oficjalnych danych przekazanych we wtorek przez tamtejszą miejską komisję wyborczą. Więcej tutaj.

Wt.,16.17: Mariusz Błaszczak, PiS: - Sprawą problemów z liczeniem głosów powinna zająć się komisja śledcza. Błaszczak grzmi o możliwości fałszowania wyników wyborów.

Wt.,16.14: Ciekawe informacje ze Świętokrzyskiego. Z cząstkowych, nieoficjalnych danych PKW wynika, że PSL prowadzi w wyborach do sejmiku wojewódzkiego i wyprzedza PiS aż o 20 punktów procentowych.

Wt.,16.11: W wyborach do rady miejskiej w Szczecinie PO i PiS zdobyły najwięcej mandatów (obie partie po dziesięć). Cała informacja tutaj.

Wt.,16.09: Miejska Komisja Wyborcza w Krakowie przerywa pracę i jutro rozpocznie ją na nowo - podał krakowski oddział "Wyborczej".

Wt.,15.49: Prezydent RP Bronisław Komorowski spotka się z prezesami Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i I prezesem Sądu Najwyższego w związku z problemami z ogłoszeniem wyników wyborów - podała Kancelaria Prezydenta.

prezydent_bronislaw_komorowski_prezydent-0.jpg
prezydent_bronislaw_komorowski_prezydent-0.jpg

Wt.,15.46: Potwierdzają się informacje o reelekcji prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. W pierwszej turze zdobył on 55,93 proc. głosów - wynika z oficjalnych danych Miejskiej Komisji Wyborczej.

Wt.,15.42: - Miejska Komisja Wyborcza w Warszawie zdecydowała o ręcznym zliczeniu wyników wyborów w głosowaniu na prezydenta miasta - dowiedziała się PAP. Oficjalne wyniki tego głosowania będą znane nie wcześniej, niż o godz. 18 - przewiduje Jerzy Budzyn z komisji.

Wt.,15.30: Decyzję o kontroli Krajowego Biura Wyborczego, które jest organem wykonawczym Państwowej Komisji Wyborczej, podjął prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. NIK już wcześniej zapowiadała, że chce skontrolować wydatkowanie publicznych pieniędzy na system informatyczny Państwowej Komisji Wyborczej.

- Kontrolerzy Izby sprawdzą, czy pracownicy Krajowego Biura Wyborczego budowali system informatyczny w sposób zgodny z prawem, rzetelny, celowy i gospodarny - powiedział rzecznik prasowy Izby Paweł Biedziak.

Wt.,15.11: Właśnie formalnie zaczęliśmy kontrolę w Krajowym Biurze Wyborczym - pisze na Twitterze szef NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Wt.,14.43: Znane już są także wyniki w wyborach w powiecie olkuskim. Dopiero za dwa tygodnie okaże się, kto zostanie burmistrzem Olkusza. O najważniejsze miejsce w ratuszu powalczą w drugiej turze Łukasz Kmita (PiS) oraz Roman Piaśnik (KWW Roman Piaśnik Wybierzmy Zmiany). Do dalszej wyborczej batalii szykuje się również dwóch kandydatów w Kluczach. Obecny wójt Kazimierz Ściążko (PO) zmierzy się z kandydatem KWW Samorząd OdNowa Norbertem Bieniem.

W gminie Bolesław o głosy wyborców będą walczyć obecny wójt Ryszard Januszek (PO) oraz Krzysztof Dudziński (Samorząd OdNowa). Również w Wolbromiu pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia. Do drugiej tury nie dostał się obecny burmistrz Jan Łaksa, dostali się za to Stanisław Kołodziej (Gospodarny Samorząd) oraz Adam Zielnik (Samorząd OdNowa). Drugiej tury nie będzie w Bukownie, gdzie kolejny raz wybory na burmistrza wygrał obecny włodarz miasta Mirosław Gajdziszewski.

Wt., 14.25: Wiceprezes i poseł PiS Antoni Macierewicz przyznał na antenie TV Republika, że nie wyobraża sobie, aby kolejne wybory: prezydenckie i parlamentarne odbyły się przy obsłudze tego systemu informatycznego i obecnych członków PKW. Były minister spraw wewnętrznych przypomniał, że na kilka dni przed wyborami ABW wskazywała, że awarie systemu mogą być skutkiem zewnętrznej ingerencji.

Wt., 14.14: Sytuacja w sejmikach rysuje się bardzo powoli. Zobaczcie...

Wt., 14.03: Rządząca Rudą Śląską od 2010 roku Grażyna Dziedzic zdobyła 37,07 proc. głosów. W drugiej turze zmierzy się z Aleksandrą Skowronek z Platformy Obywatelskiej. Ma ona poparcie ok. 24,91 proc.

Znana jest też sytuacja w radzie górniczego miasta. Mandaty do Rady Miasta zostały podzielone pomiędzy przedstawicielami 6 komitetów wyborczych: Platforma Obywatelska - 9, Prawo i Sprawiedliwość - 6, KWW Grażyny Dziedzic - 5, KKW SLD Lewica Razem - 2, Rodziny Rudzkie - 2, Porozumienie dla Rudy Śląskiej - 1.

Nazwiska nowych radnych tutaj.

 Wt.,13.58: Znamy także pierwsze nazwiska osób, które mają szansę zasiąść w radzie miejskiej Białegostoku. Lista prawdopodobnych radnych to: Okręg II: Kazimierz Dudziński, Alicja Biały, Piotr Jankowski, Tadeusz Truskolaski; Okręg V: Agnieszka Rzeszewska, Paweł Myszkowski, Marek Chojnowski, Adam Poliński, Henryk Dębowski; Okręg IV: Sebastian Putra, Katarzyna Siemieniuk, Tomasz Madras, Maciej Biernacki, Anna Kietlińska; Okręg III: Mariusz Gromko, Rafał Rudnicki; Okręg I: Krzysztof Stawnicki, Jacek Chańko, Wojciech Koronkieiwcz

Wt.,13.45: Także żaden z protokołów z powiatowych i miejskich komisji wyborczych z głosowania do sejmiku woj. podkarpackiego nie dotarł na razie do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Rzeszowie. Według cząstkowych danych PKW na Podkarpaciu PiS zdecydowanie wyprzedza konkurentów. 

"Nie wiadomo, kiedy otrzymamy protokoły. W związku z tym nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy będą znane oficjalne wyniki" - powiedział we wtorek przewodniczący WKW Witold Olech.

Poniżej ostatnia sesja sejmiku ubiegłej kadencji.

ostatnia-sesja-slide.jpg
ostatnia-sesja-slide.jpg

Wt., 13.35: W PKW problem personalny a nie legislacyjny - mówi Paweł Olszewski. Poseł Platformy Obywatelskiej sugeruje, aby sprawie wpadki komputerowej przy ostatnich wyborach przyjrzeć się na spokojnie. Ale na pewno będą potrzebne zmiany personalne w Komisji. Zabrakło odpowiedniego nadzoru i zarządzania.

Wt., 13.28: Na razie nie wiadomo, kiedy będą znane oficjalne wyniki wyborów do sejmiku województwa podlaskiego. Komisja wyborcza ma na razie protokoły z czterech, z siedemnastu powiatów.

PKW podała tymczasem cząstkowe wyniki wyborów do sejmików. Dla województwa podlaskiego wynika z nich, że wygrywa PSL (35,75 proc.), przed PiS (30,34 proc.) i PO (19,03). Próg wyborczy przekracza też komitet SLD-Lewica Razem (5,86 proc.). PKW powołuje się na dane z blisko 109 tys. protokołów głosowania w obwodach, na blisko 123,4 tys. w całym kraju.

Według sondażu IPSOS dla TVP, TVN i Polsatu, niedzielne wybory do sejmiku województwa podlaskiego wygrało... PiS przed PO i PSL.

Wt., 13.18: Jeszcze żaden protokół z powiatowych i miejskich komisji wyborczych nie wpłynął do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Warszawie. Jeszcze żaden protokół z powiatowych i miejskich komisji wyborczych nie wpłynął także do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej we Wrocławiu 

Wt., 13.16: - Trzeba spokojnie ocenić, kto zawinił w Państwowej Komisji Wyborczej - uważa konstytucjonalista profesor Marek Chmaj.

Profesor Marek Chmaj w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową apeluje o nie kierowanie się emocjami przy ocenie pracy PKW. Jego zdaniem, trzeba ocenić, kto popełnił błąd, czy odpowiedzialność ponosi któryś z sędziów, czy może dyrektor systemu informatycznego, czy Krajowe Biuro Wyborcze. Profesor podkreśla, że najpierw trzeba znaleźć winnego, a później wyciągnąć wobec niego konsekwencje, nie powinno się jednak obwiniać całej PKW.

Wt., 13.12: W późnych godzinach popołudniowych mają być znane pełne wyniki w wyborach na prezydenta Gdańska i Rady Miasta. Na podstawie danych wprowadzonych z 97,76 proc. protokołów z Gdańska, wybory w mieście wygrał urzędujący prezydent Paweł Adamowicz (PO), który otrzymał 45,99 proc., drugie miejsce zajął poseł PiS Andrzej Jaworski z wynikiem 26,25 proc.

Wt., 13.00: więcej o tym dlaczego nie będzie dodatkowych pieniędzy za dłuższą pracę komisji piszemy tutaj.

Wt., 12.30: To nowe karty do głosowania głosowały na PSL w wyborach samorządowych? To jest naprawdę sensacyjna teoria. Ale nikt jej nie wyklucza. Jak to możliwe? Czytajcie nasz tekst!

Wt.,12.22: Komitet Ferenca ma najwięcej mandatów w rzeszowskiej radzie

Wt.,12.20: Znamy skład nowej rady powiatu piotrkowskiego. W gronie radnych powiatowych znalazło się 12 przedstawicieli z Komitetu Wyborczego PSL, 4 radnych z PIS, 1 radnych reprezentuje SLD, 2 - Przymierze Samorządowe i 2 radnych jest z Komitetu Przyjazny Powiat.

Urzędujący prezydent Kalisza Janusz Pęcherz i Grzegorz Sapiński z KWW Wspólny Kalisz spotkają się zaś w II turze wyborów w Kaliszu. Jak poinformowała przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Kaliszu Anna Krysicka przeliczono wszystkie protokoły. Janusz Pęcherz otrzymał 11,1 tys. głosów, a Grzegorz Sapiński 10,2 tys. głosów

Wt., 12.01: PSL przed PiS może wygrać wybory do sejmiku województwa łódzkiego - wynika z najnowszych, wciąż nieoficjalnych i cząstkowych wyników wyborów podanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Dopiero na trzecim miejscu znalazła się PO. 

Wt.,12.00: W wyborach prezydenta Przemyśla potrzebna będzie druga tura. Zmierzą się w niej urzędujący prezydent Robert Choma (KWW Roberta Chomy) z Wojciechem Błachowiczem (KW Platforma Obywatelska) - wynika z danych uzyskanych ze wszystkich obwodów. 

Wt., 11.57: A, bylibyśmy zapomnieli: żadnej dopłaty dla członków komisji z całego kraju nie będzie za nadgodziny. Członkowie komisji wyborczych otrzymują zryczałtowaną dietę. Nie ma mowy o nadgodzinach i dodatkowych opłatach dla członków komisji

Na marginesie, z dziennika członka komisji:

dfdffdfdfdf.jpg
dfdffdfdfdf.jpg

 

Wt.,11.56: Podsumowanie najnowszej konferencji PKW:

Zaraz po głoszeniu wyników wyborów będzie przygotowany całościowy raport na temat przygotowania, wdrożenia i funkcjonowania systemu informatycznego. PKW poinformowała też, że system informatyczny został przetestowany z pozytywnym wynikiem. W maju był ogłoszony przetarg, w sierpniu ogłoszony został wynik i w tym też miesiącu rozpoczęto prace nad oprogramowaniem. Na konferencji prasowej podano, że w czasie testów pojawiły się problemy, które były jednak usuwane.

System działa w trybie ciągłym, problem dotyczy drukowania protokołów. Problem jest też - jak podało PKW - w samych członkach komisji w całej Polsce. Jak przekonywał przedstawiciel Państwowej Komisji Wyborczej problem jest ze zrozumieniem, że dane wygenerowane wczoraj są złe, i trzeba je "przegenerować". Jak to zrobić? Trzeba wcisnąć jeden przycisk "ustal ponownie wyniki głosowania".

Wt., 11:44: A teraz o Sanoku: 40,8 % Sanoczan poparło obecnego burmistrza. Frekwencja w Sanoku wyniosła 44,87 %. Wojciech Blecharczyk – 5 718 głosów – 40,8 %, Tadeusz Pióro - 4 671 głosów – 33,3 %, Alicja Wosik – 2 377 głosów – 17 %, a Sebastian Niżnik – 1250 głosów – 8,9 %. Zwycięzcami w powiecie sanockim będą Prawo i Sprawiedliwość oraz Polskie Stronnictwo Ludowe, którzy wywalczyli po 6 mandatów. PiS wygrał zaś wybory do RM w Sanoku (tutaj skład rady, w 75 proc. nowej)

Wt.,11.36: PSL przed PiS może wygrać wybory do sejmiku województwa łódzkiego - wynika z najnowszych, wciąż nieoficjalnych i cząstkowych wyników wyborów podanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Dopiero na trzecim miejscu znalazła się PO.

Wt.,11.32: Teściowa i zięć w II turze w Sulęcinie.

Wt., 11.21: Najnowsza garść wyników: znamy skład rady miasta w Radomiu, znamy już też wyniki wyborów do Rady Miasta w Kielcach. Wygrywa Prawo i Sprawiedliwość ale wielki sukces odnosi Polskie Stronnictwo Ludowe. Mniejsze poparcie niż w poprzednich wyborach dostały ugrupowanie prezydenta Wojciecha Lubawskiego Porozumienie Samorządowe oraz lewica.

W Pionkach zaś będzie II wyborów - tak, jak przed czterema laty w drugiej turze wyborów spotkają się Romuald Zawodnik (Wspólne Pionki) i Marek Janeczek (Zgoda Buduje).

Tutaj skład radnych z Wieliszewa w woj. mazowieckim. Wójtem nadal będzie Paweł Kownacki. Kandydaci z jego komitetu zwyciężyli aż w 13 okręgach wyborczych.

PSL wygrywa natomiast wybory do Rady Powiatu w Olecku. Według nieoficjalnych wyników w Radzie Powiatu PSL będzie miał sześciu radnych, Mała Ojczyzna Olecko pięciu, dwóch PiS oraz po jednym PO i Dobro Wspólne.

Wt.,11.01.: W 2010 roku wyniki wyborów zostały w podane o 23.45 we wtorek. Nie wiemy, skąd wziął się ten szum, proszę się nie spodziewać, że wyniki będą podane kilka minut po zakończeniu głosowania - mówili członkowie PKW, podczas zwołanej po godz. 10 kolejnej konferencji prasowej.

Wt.,10.48: Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach nie wpłynął jeszcze żaden protokół z głosowania z komisji powiatowych, co jest podstawą ustalania wyników wyborów do świętokrzyskiego sejmiku. - Dane z głosowania ze wszystkich obwodów w regionie wprowadzono już do systemu informatycznego - zaznaczył Jan Mazur, wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej.

Komisja pracuje od godz. 6. W poniedziałek po południu zawiesiła pracę w związku z awarią systemu informatycznego.

Jak wyjaśniał Mazur, komisje powiatowe w Świętokrzyskiem wprowadziły do systemu wyniki głosowania z poszczególnych obwodów, ale brakuje w nim jeszcze protokołów z powiatów.

Protokoły - z 13 powiatów regionu i miasta Kielce - muszą być także dostarczone do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej. Na ich podstawie komisja będzie ustalała wyniki głosowania do sejmiku. W podziale mandatów do 30-osobowego gremium będą uczestniczyły te komitety, które w skali regionu przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy. Mazur zastrzegł, że komisja nie będzie podawała do publicznej wiadomości cząstkowych danych na podstawie danych głosowania w kilku powiatach.

Wt.,10.30: W I turze wyborów udało się wyłonić prezydentów 4 pomorskich miast. Wiadomo już, że Krzysztof Hildebrandt rządzić będzie w Wejherowie, Mirosław Pobłocki w Tczewie, a Jacek Karnowski w Sopocie. Wybory prezydenckie wygrał też Wojciech Szczurek w Gdyni. W I turze, według nieoficjalnych wyników, zostali wybrani też burmistrzowie: Krzysztof Krzemiński (Reda), Janusz Wróbel (Pruszcz Gd.), Tyberiusz Narkowicz (Jastarnia), Hanna Pruchniewska (Puck), Klemens Kohnke (Hel), Ryszard Sylka (Bytów), Andrzej Strzechmiński (Łeba), Arseniusz Finster (Chojnice), Ryszard Szybajło (Człuchów), Witold Ossowski (Brusy), Jolanta Fierek (Czersk), Piotr Zabrocki (Czarne), Andrzej Krzysztofiak (Kwidzyn), Krzysztof Swat (Krynica Morska), Jacek Michalski (Nowy Dwór Gd), Leszek Tabor (Sztum) i Elżbieta Domańska (Dzierzgoń), Jacek Pauli (Skarszewy), Arkadiusz Gliniecki (Czarna Woda), Janusz Kosecki (Skórcz) i Magdalena Gryko (Kępice) - podaje Dziennik Bałtycki.

Wt.,10.29: Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do rady Powiatu w Wadowicach zdobywając 10 z 27 mandatów. Drugi wynik zrobiło PSL, które ma 9 radnych. Starosta Jacek Jończyk też wszedł do rady, ale widoki na przyszłość ma nie najlepsze. Pełny skład rady powiatu w Wadowicach tutaj.

Wt., 10:25: PKW podała, że możliwy termin podania oficjalnych wyników głosowania to dziś późnym wieczorem.

Wt.,10.18: PiS odniósł historyczne zwycięstwo w Poznaniu. Wiele wskazuje na to, że partia będzie miała 12 radnych. SLD liczyło na więcej. PO utrzymała stan posiadania. Największym przegranym wyborów do Rady Miasta Poznania jest komitet prezydenta Ryszarda Grobelnego.

Wt., 10.14: Znamy wyniki wyborów do rad w Tarnowie, Suwałkach i Krośnie. Np. PiS w nowej radzie miasta w Tarnowie nie będzie musiał zawierać żadnych koalicji. Jeśli wyniki się potwierdzą, partia zdobyła 13 z 25 mandatów. Dotychczas opozycyjne Prawo i Sprawiedliwość wygrało także wybory do suwalskiego samorządu. W 23-osobowej radzie zdobyło 9 mandatów, o jeden więcej niż komitet "Z Renkiewiczem dla Suwałk". Znamy też skład suwalskiej rady powiatu. W Krośnie wygrało ugrupowanie Piotra Przytockiego, prezydenta miasta.

Wt.,10.00: Na godz. 10.15 PKW zapowiedziała konferencję prasową..

Wt.,09:47: - W telewizji ogłosili, że wszystko działa, ale u nas ciągle są problemy i to niemałe – mówi nam pracownik wojewódzkiej komisji w Katowicach. – Kiedy wyniki? Tak naprawdę nic nie wiemy, albo wiemy tyle co mediach.

Wt.,09:45: Komisje wyborcze na Warmii i Mazurach wznowiły rano pracę w systemie elektronicznego zliczania głosów w wyborach samorządowych. Awarię systemu zgłosiły dotychczas dwie komisje, z których jedna - w Nidzicy - odmówiła ręcznego podsumowania wyników głosowania. Jak poinformowała dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie Dorota Białowąs, dotychczas problemy z funkcjonowaniem elektronicznego zliczania głosów zgłosiła oficjalnie jedynie Powiatowa Komisja Wyborcza w Nidzicy. Zdecydowana większość gminnych i miejskich komisji w regionie pracuje i przekazuje protokoły elektronicznie. Są zaś "problemy na etapie powiatu".

Wt.,9.20: nadal nie ma żadnych poważniejszych - poza szczątkowymi i sondażowymi - wyników do 16 sejmików. Nie ukrywamy, sytuacja powoli zaczyna i nas męczyć. Co więcej - jak usłyszeliśmy w kilku komisjach - nie wiadomo kiedy będą wyniki sejmików, bo system znów się zawiesza i spowalnia.

Wt., 8:40:  Wyniki wyborów w stolicy Małopolski będą znane najwcześniej po godz. 10. Do tej pory Miejska Komisja w Krakowie ma przerwę w pracy ogłoszoną wczoraj wieczorem.

Jak podaje krakowska "Gazeta Wyborcza", ogłoszenie wyników w Krakowie opóźnia się, bowiem w protokołach kilkunastu komisji obwodowych z Krakowa wykryto błędy, jedna z nich musiała zebrać się i przeliczyć ponownie ponad tysiąc głosów.

Wt., 8:10: Dziś wieczorem zbierze się zarząd PO, by omówić wyniki wyborów samorządowych.

Wt., 7:10: Fundacja Świat Bez Wandalizmu przypomina kandydatom i komitetom wyborczym o obowiązku posprzątania z ulic plakatów. „Uważamy, że jeśli stać kogoś na druk plakatów i ulotek wyborczych oraz zlecenie ich rozklejania przed wyborami, to stać go również na odśmiecenie tego terenu jak najszybciej po wyborach” – podaje fundacja.

Wt., 7:05: A można było wygrać wybory bez kampanii? Można. Przykład - Daniel Gagat uzyskał reelekcję na trzecią kadencję na stanowisku wójta Lasowic Wielkich (Opolskie).

Jak podaje "Nowa Trybuna Opolska" nie organizował on żadnych spotkań wyborczych, nie składał obietnic, nie powiesił ani jednego plakatu wyborczego, a mimo to uzyskał rekordowy wynik w regionie - 77 proc.

Wt., 6:38: To się nazywa wynik. Starający się o reelekcję burmistrz Kalet, Klaudiusz Józef Kandzia uzyskał poparcie 93,42 proc. głosujących. Choć faktem jest, że był jedynym kandydatem na to stanowisko. Frekwencja w mieście była bliska średniej krajowej i wyniosła 47,45 proc.

burmistrz kalet
burmistrz kalet

Wt., 6:25: TVN24.pl opublikował rozkład sił w poszczególnych radach dzielnic Warszawy. PO zdobyła najwięcej mandatów w dzielnicach: Białołęka, Bielany, Żoliborz, Wola, Ochota, Mokotów, Ursus, Wilanów, Praga Południe, Wawer, Wesoła. 

Więcej na ten temat czytaj tutaj...

Wt., 5:58: Nie samymi wyborami żyją telewidzowie. Jak podaje serwis wyborcza.biz relacje wyborcze wcale nie były najchętniej oglądanymi programami w niedzielny wieczór.

Hitem okazał się program "Rolnik szuka żony". W grupie wszyscy w wieku 4+ osiągnął średnią widownię na poziomie 4,1 mln widzów oraz 29,6 proc. udziału w widowni.
Dla porównania, wieczór wyborczy między 20:40 a 21:40 w TVP1 przyciągnął prawie 2 mln 504 tys. widzów (udziały: 14,04 proc.), w TVN24 - niespełna 825 tys. (4,63 proc.), a w TVP INFO - ponad 750 tys. (4,21 proc.) - wymienia wyborcza.biz.

Przypomnijmy, że jeden z bohaterów hitowego programu kandydował na radnego.

Wt. 5:30: Czyżby koniec elektronicznych kłopotów? PKW własnie poinformowała, że system informatyczny uzyskał pełną sprawność. No to komisje pobudka, czas wracać do pracy.

Wt., 5:20: Wprawdzie Piotr Uszok nie startował w w wyborach na prezydenta Katowic, ale startował radnego i ma niemal pewne miejsce w RM. Komitet bowiem z jakiego kandydował
– Forum Samorządowe i Piotr Uszok – zwyciężył w wyborach do rady miejskiej Katowic i według oficjalnych już danych Miejskiej Komisji Wyborczej w Katowicach, będzie mieć 12 z 28 mandatów w katowickiej radzie.

Wt., 00.01: To już koniec naszej relacji. Zapraszamy rano. 

Pon., 23.50: Terytorialne komisje wyborcze nie powinny przerywać pracy dopóki nie przyjmą protokołów z głosowań. To stanowisko PKW wobec zachowania członków części komisji, które ogłosiły nocną przerwę w pracy. Kazimierz Czaplicki z PKW podkreśla, że jeśli system informatyczny zacznie działać w pełni sprawnie, członkowie komisji terytorialnych powinni natychmiast podjąć przerwane obowiązki i liczyć głosy ręcznie.

 Pon., 23.42: PiS może wygrać wybory i nie rządzić? - Ten wynik może się w ogóle nie przełożyć na skalę kraju. PiS nie ma żadnej zdolności koalicyjnej - stwierdził w programie "Tomasz Lis na żywo" minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Minister zapewniał, że nic się nie zmieniło po wyborach i nadal naturalnym partnerem dla PSL pozostaje PO. Z kolei Jacek Kurski oświadczył, że wygrana PiS-u to ewidentny znak zmiany myślenia Polaków.

Pon., 23.28: Według PKW Polskie Stronnictwo Ludowe najlepszy wynik do sejmików wojewódzkich oraz rad gmin osiągnęło w woj. świętokrzyskim, natomiast do rad powiatów - w woj. lubelskim.

Prawo i Sprawiedliwość najlepszy wynik w wyborach do sejmików wojewódzkich, rad powiatów oraz rad gmin uzyskało w woj. podkarpackim. Platforma Obywatelska najlepszy wynik uzyskała w woj. pomorskim (również do wszystkich rodzajów rad).

Sojusz Lewicy Demokratycznej najlepszy wynik do sejmików wojewódzkich oraz rad powiatów uzyskał w woj. lubuskim, a do rad gmin w woj. kujawsko-pomorskim.

Pon., 23.11: PKW podała informacje dotyczącą wyników wyborów w Warszawie. Według stanu na godz. 21. i po podliczeniu 92,78 proc. protokołów w Warszawie, Hanna Gronkiewicz-Waltz uzyskała 47,16 proc. głosów, a Jacek Sasin - 27,75 proc. Na trzecim miejscu uplasował się Piotr Guział, z wynikiem 8,57 proc.

Pon., 23.00: PKW ma wyniki głosowania ze 108 tys. 770 obwodowych komisji wyborczych, na 123 tys. 359 obwodów - poinformował w poniedziałek wieczorem zastępca przewodniczącego PKW sędzia Andrzej Kisielewicz. Do poniedziałku wieczorem przybyło ok. 4 tys. protokołów.

 W wyborach do rad gmin na ogólną liczbę 2477 gmin ustalono wyniki wyborów w 892 radach gmin oraz wyniki w 163 radach powiatów na ogólną liczbę 314 powiatów. Wciąż nie ma danych dotyczących wyników głosowania w wyborach do sejmików wojewódzkich.

Pon., 22.37: Szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki nie wykluczył, że PKW będzie domagać się odszkodowania od producenta oprogramowania, które obsługuje tegoroczne wybory.

Pon., 22.30: PKW: - Już teraz można przystąpić do pracy z wykorzystaniem systemu informatycznego w przypadku wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz na radnych do rad gmin.

- Prawdopodobnie jeszcze przed godz. 24 będzie również możliwość przystąpienia do pracy z wykorzystaniem systemu informatycznego również w przypadku wyborów do sejmików wojewódzkich oraz rad miast- poinformowali przedstawiciele PKW.

Pon., 22.29: Członkowie PKW są przekonani, że komisje, które przerwały pracę, wznowią ją jak najszybciej. - Istnieje możliwość, że komisje zostaną obudzone - mówi Kazimierz Czaplicki, sekretarz PKW.

Pon., 22.22: Socjolog Zdzisław Krasnodębski mało optymistycznie:

Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg

Pon., 22.10: - Według informacji przekazanych nam przez przedstawiciela firmy Nabino, uporano się w całości z tym segmentem systemu, który dotąd uniemożliwiał drukowanie protokołów wyników głosowania i wyników wyborów - mówią członkowie PKW.

- Tu wszystko już działa, łącznie z systemem drukowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, by komisje przystąpiły do ostatecznego ustalania wyników - informuje PKW.

Komisja dodaje jednak, że niestety, nie jest tak jeszcze jeśli chodzi o wybory do rad miast, rad powiatów i i sejmików województwa.

Pon., 22.03: Rozpoczyna się konferencja prasowa PKW. Wyraźnie zwiększyła się liczba obwodów, z których spłynęły wyniki głosowania do rad powiatów. Obecnie znane są wyniki ze 163 rad - podano. Ciągle brak informacji o wynikach wyborów do sejmików wojewódzkich.

Pon., 22.02: Ryszard Mach, dotychczasowy prezydent Zawiercia został wybrany radnym powiatowym. Do siedziby starostwa nie będzie mógł jednak wejść, bo ma prokuratorski zakaz wstępu. Czytaj więcej.

Pon.,21.29: Kopacz i Piechociński rozmawiali o wynikach wyborów i przyszłych koalicjach w samorządach. Według Piechocińskiego zadeklarowana została gotowość do zawierania w pierwszej kolejności koalicji w samorządach z partnerem z koalicji rządowej.

Pon.,21,27: Poseł PiS Tomasz Latos zapowiada wniosek o ponowne liczenie głosów w Bydgoszczy Około 230 głosów to - jak ustaliło Polskie Radio PiK - różnica między Konstantym Dombrowiczem a Markiem Gralikiem - kandydatami na prezydenta Bydgoszczy.

Pon.,21.20: Kolejne komisje przerywają pracę. Powodem jest awaria systemu. Po Wrocławiu zdecydowały się na to m.in. Wojewódzka Komisja Wyborcza w Katowicach oraz Miejskie Komisje Wyborcze w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim.

Pon.,21.00: Oto wszystkie aktualne wyniki wyborów podane przez PKW - synteza.

Pon., 20.47: Do danych sondażowych do sejmików nie należy się przywiązywać? Do przedziwnych wyliczeń doszło na Śląsku. Jeszcze rano oficjalna była wersja, że PiS zdobyło najwięcej głosów do sejmiku województwa śląskiego. Obecnie - jak podają lokalne media w Katowicach - wychodzi na to, że PO ma sporą przewagę nad PiS w woj. śląskim.

Problem w tym, że są to wyniki cząstkowe, niepełne i obejmują tylko wyniki komitetów ogólnopolskich. W wynikach nie ma więc Ruchu Autonomii Śląska, który do tej pory miał 4 mandaty w Sejmiku Śląskim.

Pon.,20.20:  Miejska Komisja Wyborcza we Wrocławiu ogłosiła przerwę w swoich pracach do wtorku do godz. 11 - poinformował w poniedziałek wieczorem przewodniczący komisji sędzia Piotr Jarmundowicz. Wyniki będą znane najwcześniej we wtorkowe południe. Komisja nie obliczyła jeszcze wyników wyborów do rady miejskiej we Wrocławiu.

Pon.,20.10: To PO i PSL wygrały wybory? - Może okazać się, że zwycięstwo PiS będzie mieć bardzo gorzki smak, bo partia Jarosława Kaczyńskiego może nie być w stanie stworzyć koalicji zapewniających jej rządzenie na poziomie samorządów - ocenił dr Jacek Sokołowski w rozmowie z Onetem. Prof. Radosław Markowski, czyli przedstawiciel Kancelarii Premiera w CBOS jest podobnego zdania. – Koalicja rządowa uzyskała 45 procent poparcia – podkreślił socjolog podczas Wieczoru Wyborczego w TVP Info. – Prawo i Sprawiedliwość de facto nie będzie miało władzy w żadnym z tych organów, które będą za chwilę budowane – powiedział socjolog. Markowski przekonywał, że w rzeczywistości wynik PiS nic nie znaczy, bo nic nie zmieni.

Politycy PO też uderzają w te same tony...

dsdsdsds.jpg
dsdsdsds.jpg

Pon.,19.58: Druga tura wyborów czeka m.in Słupsk, Starogard Gdański, Lębork, Miastko, Rumię, Ustkę oraz Elbląg.

060122.jpg
060122.jpg

W tym ostatnim mieście dotychczasowy prezydent Jerzy Wilk z PiS zmierzy się z Witoldem Wróblewskim.

Pon., 19.51: Wielkie zaskoczenie w Gnieźnie. Do drugiej tury nie wszedł faworyt przedwyborczych sondaży, urzędujący prezydent Jacek Kowalski. O fotel prezydenta powalczą Krzysztof Ostrowski z PiS i Tomasz Budasz z PO.

W Kaliszu urzędujący prezydent Janusz Pęcherz z Komitetu Wyborczego Wyborców Samorządny Kalisz co prawda pierwsza turę wygrał, ale w drugiej będzie musiał powalczyć z Grzegorzem Sapińskim z Komitetu Wyborczego Wyborców Wspólny Kalisz.

W Koninie według nieoficjalnych wyników sztabu SLD, urzędujący prezydent Józef Nowicki z SLD zmierzy się ze starostą powiatu konińskiego - Małgorzatą Waszak z PO.

Po raz pierwszy druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w Lesznie. Sprawujący władzę już od 16 lat prezydent Tomasz Malepszy z SLD jest drugi z 36-procentowym poparciem. Pierwszą turę wygrał Łukasz Borowiak z Komitetu Wyborców PL18 z wynikiem 48 proc.

W Ostrowie Wielkopolskim po pierwszej turze prowadzi Jarosław Urbaniak z PO. 8-9 proc. mniej ma popierana przez lewicę pracowniczka starostwa powiatowego i radna miejska Beata Klimek.

W Pile wg szczątkowych danych ubiegający się o drugą kadencję Piotr Głowski z PO zebrał 60,4 procent głosów.

W wielkopolskim bez II tury nie obędzie się w Poznaniu, o czym pisaliśmy już wcześniej.

Pon.,19:49: w Koszalinie w II turze zmierzą się walczący o reelekcję Piotr Jedliński z PO i Artur Wezgraj ze Stowarzyszenia Lepszy Koszalin. Urzędujący prezydent zdobył 46,77 proc. głosów. Artura Wezgraja poparło 31,24 proc. głosujących.

Janusz Żmurkiewicz, związany z SLD, pozostanie prezydentem Świnoujścia. Zdobył 62,36 procent głosów. Drugie miejsce zajął Andrzej Szczodry z popieranego przez PiS lokalnego komitetu Grupa Morska. Zdobył 23,25 procent głosów.

Pon.,19:45:  Posłowie Jarosław Żaczek (SP) w Rykach, Jerzy Rębek (PiS) w Radzyniu Podlaskim i Marek Poznański (TR) w Hrubieszowie weszli do drugiej tury wyborów na burmistrzów w Lubelskiem.

Pon., 19.07: Burmistrz Muszyny Jak Golba otrzymał ponad 80 proc. głosów. W niektórych okręgach zagłosowało na niego ponad 90 proc. wyborców - informuje Sądeczanin.

Pon., 19.07: W Będzinie związany z SLD obecny prezydent Będzina - Łukasz Komoniewski - dostał aż 65 proc. głosów - wynika z nieoficjalnych informacji z 2/3 komisji.

W drugiej turze staną do walki obecny prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult oraz Janusz Okrzesik - wynika z nieoficjalnych danych miejskiej komisji wyborczej po podliczeniu głosów ze wszystkich obwodów. Krywulta w I turze poparło 47,96 proc. głosujących, Okrzesik uzyskał 23,32 proc. poparcia.

W Jastrzębiu Marian Janecki, prezydent Jastrzębia od 2002 roku powalczy w II turze z Anną Hetman z PO. Janecki zdobył 37 proc. poparcia, Hetman - 28 proc. głosów.

W Knurowie po przeliczeniu dwóch trzecich głosów wybory wygrywa Adam Rams, który rządzi miastem od 2002 roku. W niedzielę zdobył ponad 70 proc. głosów.

W Raciborzu Mirosław Lenk z PO i Anna Ronin z KWW Mniejszość Niemiecka zmierzą się ze sobą w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Pon., 18.58: Janusz Stankowiak z komitetu Nasz Starogard oraz prawdopodobnie kandydatka PO Iwona Lewandowska przechodzą do drugiej tury w Starogardzie Gdańskim.

W Wejherowie szansę na zwycięstwo w pierwszej turze ma dotychczasowy prezydent - Krzysztof Hildebrandt. Według wstępnych danych ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych, otrzymał około 51,8 proc. głosów. Jacek Gafka z PO uzyskał około 36 proc. głosów.

Nie będzie dogrywki w Tczewie. Kolejny raz prezydentem tego miasta zostanie Mirosław Pobłocki - wynika z nieoficjalnych, ale pełnych już danych miejskiej komisji wyborczej. Pobłocki, który rządzi Tczewem od 2010 r., uzyskał w niedzielę 66,16 proc. głosów.

Pon., 18.53: Arcyciekawie w Łomży. Do drugiej tury staną Mariusz Chrzanowski (PiS) oraz obecny prezydent miasta Mieczysław Czerniawski (SLD-Lewica Razem). Chrzanowski dostał 38,72 proc. głosów, Czerniawski - 16,16 proc. Trzeci Jacek Piorunek (PO) zebrał tylko o 18 głosów mniej.

W Suwałkach obecny prezydent Czesław Renkiewicz, na którego oddano 46,8 proc. głosów, powalczy w drugiej turze z Grzegorzem Gorlo (PiS) - 27,07 proc.

Pon., 18.47: Kolejne dowody beznadziejnego działania wyborczego systemu informatycznego: do tej pory nie udało się wysłać żadnego protokołu dotyczącego wyborów do sejmiku Mazowsza w stolicy. Nie ma na to szans, gdyż z systemu zniknął guzik ''wyślij''. W przypadku wyborów do Rady Miasta Warszawy przycisk "wyślij" jest, ale... nie działa - podaje "Gazeta Stołeczna".

Pon., 18.42: W szkołach bez zakłóceń.

- Przedłużające się w komisjach obwodowych liczenie głosów w wyborach nie spowodowało odwołania lekcji w żadnej ze szkół - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa MEN Joanna Dębek powołując się na wyniki monitoringu przeprowadzonego przez kuratoria oświaty.

Pon., 18.35: Jarosław Gowin: Platforma czuje już oddech rywali na plecach, bo skończył się czas jej bezwzględnej dominacji w dużych miastach. - Wczoraj rozbiliśmy szklany sufit - oznajmił lider Polski Razem.

Zdaniem Zbigniewa Ziobry kula śnieżna ruszyła i będzie się rozpędzać.

Pon., 18.27: W Mielcu w drugiej turze zmierzą się urzędujący prezydent miasta Janusz Chodorowski (KWW Nasz Mielec Janusza Chodorowskiego) oraz Daniel Kozdęba (KWW Razem dla ziemi mieleckiej). Pierwszy otrzymał 31,7 proc. poparcia, drugi - 21,67 proc.

Pon., 18.22: W Opolu Arkadiusz Wiśniewski uzyskał 47,51 proc. głosów i zmierzy się w II turze z Marcinem Ociepą - 21,13 proc.

W Kędzierzynie-Koźlu w II turze wyborów prezydenckich zmierzą obecny prezydent miasta Tomasz Wantuła (30 proc.) i Sabina Nowosielska (PO - 25 proc.).- wynika z nieoficjalnych danych.

Pon., 18.12: W Płocku wybory w pierwszej turze wygrał Andrzej Nowakowski z PO. Zdobył ok. 55 proc. głosów. Drugie miejsce zajął Marek Martynowski z PiS uzyskał 22,5 proc. poparcia - wynika z cząstkowych danych.

Pon., 17.54: Z sondażu "Gazety Krakowskiej" i "Dziennika Polskiego" wynika, że w Nowym Sączu w II turze spotkają się obecny prezydent Ryszard Nowak (35,8 proc.) oraz Ludomir Handzel (32,1 proc.).

W Oświęcimiu Janusz Chwierut (PO) wygrał już w I turze. Pełniący obowiązki prezydenta miasta samorządowiec zdobył 59,12 proc. głosów - wynika z nieoficjalnych wyników z wszystkich obwodów. Pokonał Radosława Włoszka z PiS (16,9 proc.).

W Tarnowie Roman Ciepiela z PO zdobył 38 proc. głosów, o 6 proc. więcej niż Kazimierz Koprowski z PiS.

Pon., 17.34: W Kutnie czwartą kadencję rządził będzie Zbigniew Burzyński.

W Piotrkowie Trybunalskim rozstrzygnięcie w I turze. Ponad 55 proc. głosów zdobył tam urzędujący prezydent Krzysztof Chojniak.

W Zgierzu do drugiej tury wybrana została Iwona Wieczorek (KWW dr Iwony Wieczorek Wiedza i Skuteczność) oraz Przemysław Staniszewski, kandydat PiS.

Pon., 17.29: W Zielonej Górze wybory na prezydenta miasta dopiero w I kwartale 2015 r. To efekt poszerzeniem granic tego miasta, które nastąpi 1 stycznia.

W Nowej Soli obecny prezydent znokautował rywali. Wadim Tyszkiewicz zdobył aż 86 proc. głosów.

Pon., 17.26: W Chełmie dojdzie do drugiej tury. Agata Fisz z SLD zdobyła ponad 49 proc. głosów. Jej rywal poseł PO Grzegorz Raniewicz około 18 proc.

Pon., 17.14: W Białymstoku znane są szczegóły 100 proc. protokołów. Tadeusz Truskolaski (49,37 proc.) zmierzy się w dogrywce wyborczej z Janem Dobrzyńskim (34,16 proc.).

Do końca rozstrzygać się będzie skład drugiej tury wyborów w Bydgoszczy. Dane z 99,51 proc. wprowadzonych protokołów: Piotr Bruski (37,06 proc.) kontra Konstanty Dombrowicz (19,87 proc. głosów) i Marek Gralik (19,64 proc. głosów).

Pon., 17.01: W Rzeszowie przeliczono 98,92 procent głosów, ale Tadeusz Ferenc ma 66,31 proc. poparcia i nie będzie dogrywki.

fer.jpg
fer.jpg

W Szczecinie wiemy, co kryje 99,05 proc. protokołów. Prowadzi prezydent Piotr Krzystek - 46,19 proc. głosów; na drugim miejscu jest Małgorzata Jacyna-Witt (kandydatka niezależna) - 17,75 proc.

W Olsztynie na czele mamy byłego prezydenta tego miasta Czesława Małkowskiego, który zgromadził 39,69 proc. głosów, drugie miejsce zajmuje obecny prezydent Piotr Grzymowicz - 25,47 proc. głosów.

W Kielcach po raz czwarty wybory na prezydenta wygrał Wojciech Lubawski. Zdobył 55,69 proc. głosów, a to oznacza, że rozstrzygnął je już w I turze.

W Gorzowie Wielkopolskim zdecydowanie największe poparcie zdobył Jacek Wójcicki. Po wprowadzeniu 98,53 proc. protokołów zdobył on 60,64 proc. głosów. 17,29 proc. głosów zgromadził obecny prezydent Tadeusz Jędrzejczak.

W Toruniu Michał Zaleski po raz czwarty prezydentem. Według danych z 86,67 proc. protokołów otrzymał on poparcie 70,26 proc. głosujących.

Pon., 16.59: W wyborach w województwie śląskim dobre wyniki dotychczasowych prezydentów, część z nich reelekcję zapewnili sobie już w pierwszej turze. Taką sytuację mamy m.in. w Chorzowie, Zabrzu, Dąbrowie Górniczej i Gliwicach.

Pon., 16.54: - Wyniki 1. tury wyborów, to dla PO zimny prysznic - mówi szef kampanii PO Robert Tyszkiewicz.

Tyszkiewicz podkreśla, że zapewnia, że strategia nie zmieni się - szefowa PO będzie angażować się w promocję kandydatów.

- Ewentualne rozliczenia po 2. turze - dodaje.

Pon., 16.49: Z częściowych danych PKW wynika, że PiS najlepsze wyniki osiągnął w Małopolsce i na Podkarpaciu, PO - na Pomorzu, PSL - na Mazowszu i Lubelszczyźnie, zaś SLD Lewica Razem - w Lubuskiem.

Pon., 16.24: Internauci kpią z PKW: "Dramat, komedia czy horror? Przejdą na system ręczny", "System nie działa. Prawie jak w ZUS", "Najwyraźniej wybory tak zaskoczyły PKW jak zazwyczaj zima drogowców".

Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg

Pon., 16.18: Na ogólną liczbę 2477 wybieranych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast ustalono wyniki wyborów w 1094 gminach i miastach.

W wyborach do rad gmin na ogólną liczbę 2477 gmin ustalono wyniki wyborów w 700 radach gmin oraz wyniki w 63 radach powiatów - na ogólną liczbę 314 powiatów – podała PKW.

Nadal nie mamy wyników do sejmików wojewódzkich.

Pon., 16.01: - Uważamy, że system informatyczny powinien być wyłączony spod zamówieniem publicznych - powiedział sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki.

Pon., 15.47: - Jeśli system zacząłby teraz działać, to ustalenie wyników wyborów zajęłoby od 4 do 5 godzin. Jeśli trzeba będzie uruchomić system alternatywny, wyniki możemy poznać około środy. Cały czas wierzymy, że system ruszy - poinformował Kazimierz Czaplicki, sekretarz PKW.

Pon., 15.45: Zgodnie z informacjami PKW firma obsługująca wybory jest na końcowym etapie naprawiania systemu.

Pon., 15.39: Według informacji PKW najwięcej wyborców zagłosowało na PiS w woj. podkarpackim - 36,41 proc.

Pon., 15.30: PKW podaje cząstkowe dane z miast:

W Warszawie z ponad 50 proc. protokołów: Hanna Gronkiewicz-Waltz - 47,11 proc., Jacek Sasin - 27,48 proc.

W Gdańsku ponad 97 proc. protokołów. Prezydent Adamowicz na pierwszym miejscu z wynikiem 45,99 proc. głosów. Drugi Andrzej Jaworski (26,25 proc.).

W Krakowie 94,66 proc. protokołów. Jacek Majchrowski zdobył 39,15 proc głosów. Obecny prezydent do drugiej tury wyborów stanie z Markiem Lasotą (26,99 proc.).

W Lublinie wprowadzono 100 proc. protokołów. 60,13 proc zdobył Tadeusz Żuk - obecny prezydent.

W Katowicach Marcin Krupa zdobył 40,7 proc., a Andrzej Sośnierz 22,09 proc.

W Poznaniu mamy prawie 100 proc. protokołów. Zwycięstwo Ryszarda Grobelnego z 28,6 proc. głosów. W drugiej turze spotka się z Jackiem Jaśkowiakiem (PO), który osiągnął wynik 21,45 proc. Tadeusz Dziuba (PiS) zdobył 19,52 proc.

W Łodzi wprowadzone protokoły wskazują na zwycięstwo Hanny Zdanowskiej, która otrzymała 54,1 proc. głosów. Joanna Kopcińska zdobyła 22,84 proc.

We Wrocławiu PKW ma informacje z ponad 86 proc. protokołów. Zwycięzcą Rafał Dutkiewicz (42,42 proc.), będzie druga tura z udziałem Mirosławy Stachowiak-Różeckiej - 25,77 proc.

Pon., 15.19: - System informatyczny pracuje, chociaż niezbyt wydajnie, i nie zawsze liczy w całości to, co nas interesuje - powiedział przewodniczący PKW. Być może więc trzeba będzie liczyć ręcznie.

Pon., 15.19: Frekwencja w wyborach wyniosła 47,2 proc.

Pon., 15.18: Rozpoczęła się konferencja PKW. "System działa, mamy już wyniki ze 104 tys. protokołów na 120 tys." - powiedział przewodniczący.

Pon., 15.08: W poniedziałek nie poznamy wyników głosowania? Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Warszawie: "wszystko wskazuje na to", że komisja nie ogłosi w poniedziałek wyników głosowania. Komisja planuje przerwać prace dziś ok. godz. 18.00-19.00, do jutra do godz. 9.00 

Pon., 14.51: PKW stawia ultimatum firmie obsługującej wybory.

Ciągle nie działa system informatyczny, stąd cały czas nie są dostarczane protokoły z głosowania. - Jeżeli firma nie określi czasu, w jakim usterka zostanie usunięta, PKW może zdecydować o ręcznym przekazywaniu protokołów - poinformowała sędzia Maria Grzelka.

Firma ma się zdeklarować, czy odszukała usterkę. W zależności od odpowiedzi informatyków, PKW zdecyduje, co dalej robić.

Pon., 14.39: Tylko prezydent - na uzasadniony wniosek prezesa instytucji, która wskazała danego sędziego do PKW - może odwołać członków komisji lub jej szefa. Zdaniem konstytucjonalisty prof. Marka Chmaja z SWPS odwołanie sędziego PKW mogłoby nastąpić tylko w przypadku naruszenia obowiązków, co dotąd nie nastąpiło. Więcej czytaj tutaj.

Pon., 14:28: Miejska Komisja Wyborcza w Piasecznie poinformowała, że oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Gminy Piaseczno oraz Rady Miejskiej w Piasecznie zostaną podane z opóźnieniem z powodu wadliwego i powolnego działania systemu informatycznego dostarczonego przez Państwową Komisję Wyborczą.

- Opóźnienie w publikacji wyników wyborów nie jest spowodowane pracą Miejskiej Komisji Wyborczej w Piasecznie ani też Obwodowych Komisji Wyborczych, które zakończyły swoje czynności w godzinach porannych - tłumaczy Danuta Błaszczak, przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Piasecznie.

Pon., 14.11: Szef PiS zapowiedział w poniedziałek ponadto złożenie w Sejmie projektu zmian w Kodeksie wyborczym. Mają dotyczyć one m.in. udziału samorządowców w lokalnych komisjach wyborczych, a także sposobu liczenia głosów przez PKW.

Pon., 13:52: Wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński zapowiedział w poniedziałek, że wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, ludowcy będą wchodzili w koalicje samorządowe z PO. Jeśli głosów PO-PSL zabraknie, będę zabiegał o maksymalnie szerokie koalicje.

Pon., 13:13: ciekawostka w Sosnowcu: różnica między Kazimierzem Górskim a Arkadiuszem Chęcińskim, którzy przeszli do II tury wynosi... 10 głosów

Pon.,13.11. Kolejna konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej odbędzie się o 15.00 - poinformowało w PKW. 

Pon.12.44: Trwa konferencja Jarosława Kaczyńskiego. - To, co się zdarzyło w nocy i nadal się dzieje, mówi, że jest bardzo źle. Musimy dokonać dużej zmiany Kodeksu wyborczego i sposobu przeprowadzania wyborów - mówił prezes PiS o problemach z liczeniem głosów.

W kwestii sukcesu PiS Kaczyński zaznaczył, że bardzo się cieszy, że zjednoczenie przyniosło sukces. Wszystko wskazuje, że wygraliśmy te wybory. To pierwszy krok aby przeprowadzić w Polsce daleko idące zmiany - zaznaczył Jarosław Kaczyński.

Wskazał, że wyniki PiS z wyborów samorządowych są zwykle wyraźnie niższe niż parlamentarnych. Poprzednim razem różnica w poparciu wynosiła 7 proc.

- Jeszcze dodatkowe kilka procent więcej i będziemy mogli rządzić samodzielnie - mówi Kaczyński.

Jest też Gowin, mówi o tym, że o wygranej PiS zdecydowały duże miasta.

ddssddsds.jpg
ddssddsds.jpg

 Pon. 12.39: Wybory zepsuła zmora najniższej ceny? Sędzia Stefan Jaworski zasugerował, że kwestia wadliwości systemu PKW, to też sprawa pieniędzy przeznaczonych na jego budowę. - Żebyśmy nie byli zdani na łaskę i niełaskę tak zwanych przetargów publicznych... - żalił się. Zasugerował także, że nie rozumie zamieszania wokół kontroli NIK, wskazał, że NIK kontroluje PKW co rok.

- Panowie z PKW od dawna nie zdają egzaminu. To, co robią, jest kompromitujące dla państwa. Skandaliczne jest też podawanie szczątkowych wyników, ponieważ one nie mają żadnego znaczenia. Przepraszam, ale to jest akademia leśnych dziadków – powiedział z kolei prof. Piotr Gliński w programie "Polityka przy kawie" TVP1. Profesor komentował problemy techniczne Polskiej Komisji Wyborczej, które spowodowały, że poznaliśmy do tej pory jedynie cząstkowe wyniki wyborów samorządowych.

Pon.,12.31: Urzędujący prezydent Piotr Przytocki wygrał w pierwszej turze wybory na prezydenta Krosna. Według nieoficjalnych danych z miejskiej komisji wyborczej uzyskał poparcie 70,24 proc. głosujących. Pokonał m.in.: kandydata PiS Pawła Krzanowskiego (z 22,72 proc.).

Pon.,12.29: A tak zwanym tymczasem PKW odwołała kolejną konferencję... Po problemach z drukowaniem protokołów pojawił się problem z serwerami. Z tego powodu, jak podaje Gazeta Stołeczna, w niektórych dzielnicach Warszawy nie da się policzyć wyników.

Pon.,12:27:  Wg "Życia Pabianic" w mieście odnotowano wyborczy remis. Krzysztof Ciebiada z PiS i Grzegorz Mackiewicz z Bloku Samorządowego Razem dostali po 4 tys. głosów - obaj panowie zmierzą się w II turze.

W Radomsku w II turze zmierzą się Anna Milczanowska (niezależna) oraz Jarosław Ferenc z "Razem dla Radomska" - donosi Naszemiasto.pl. Portal nie podaje jednak dokładnych wyników obojga kandydatów.

W Sieradzu zmierzą się w II turze Paweł Osiewała (Solidarne Miasto Sieradz) - 29,7 proc. i Jacek Walczak (PO) - 36,9 proc. W Skierniewicach Tygodnik "ITS" podaje, że w wyborach na prezydenta prowadzą popierany przez PSL i SLD Krzysztof Jażdżyk i obecny prezydent z PiS - Leszek Trębski. Po przeliczeniu danych z 10 na 25 komisji Jażdżyk ma ok. 2,5 tys. głosów, a Trębski nieco ponad 2,1 tys.

Mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego prawdopodobnie czeka II tura: spotkają się w niej Agnieszka Łuczak (Komitet Wyborczy Wyborców Możemy) i Marcin Witko z PiS. W Zduńskiej Woli prowadzi Piotr Niedźwiecki, który wyprzedza Hannę Iwaniuk i Czesława Rybkę.

Pon.,12:18: Grudziądz: Prezydent Grudziądza najpewniej się nie zmieni. Na tym stanowisku wciąż będzie zasiadał Robert Malinowski (PO), który otrzymał 55 proc. głosów. W Inowrocławiu zwycięzcą I tury jest Ryszard Brejza (45 proc.). W II turze z Marcinem Wrońskim z "Nowego Inowrocławia 2014". We Włocławku szykuje się II tura wyborów. Spotkają się w niej Andrzej Pałucki z SLD i poseł PO Marek Wojtkowski

Pon.,12:17: Jelenia Góra: według pierwszych danych w II turze zmierzą się Marek Obrębalski i Marcin Zawiła. Obrębalski ma szansę wrócić na fotel prezydenta po czteroletniej przerwie. Obecnym prezydentem jest Zawiła.

Bolesławiec: w pierwszej turze wygrał Piotr Roman, obecny prezydent miasta, z 53 proc poparcia.

Głogów: tu będzie II tura, z lekką przewagą zwyciężył Rafael Rokaszewicz, który uzyskał 44 proc. Dotychczasowy prezydent Jan Zubowski z PiS zdobył nie wiele mniej, bo 43 proc.

Legnica: I turę wygrywa dotychczasowy prezydent Tadeusz Krzakowski z SLD (44 proc.). 30 listopada zmierzy się z popieranym przez PO oraz Porozumienie dla Legnicy Jarosławem Rabczenką

Świdnica: wg sondażu "Wiadomości Świdnickich" w II turze zmierzą się Marcin Paluszek ze Świdnickiego Forum Rozwoju (23,6 proc.) i Alicja Synowska z KWW Alicji Synowskiej (23 proc.). Obecny prezydent miasta Wojciech Murdzek otrzymał tylko 18,1 proc. głosów

Pon.,12:06: Robert Biedroń - poseł Twojego Ruchu, który otwarcie deklaruje orientację homoseksualną - przeszedł do drugiej tury wyborów na prezydenta Słupska. Biedroń startował z własnego komitetu. O fotel prezydenta powalczy ze Zbigniewem Konwińskim.

Barbara Dykier była zaś jedynym kandydatem na stanowisko wójta w gminie Słupsk. Nie oznacza to, że głosowania na wójta nie było. Wyborcy decydowali w niedzielę za lub przeciw tej kandydaturze. Za było 3894 wyborców, przeciw 314.

Pon.,11:45: Sensacyjne wyniki w Poznaniu. Grobelny - 28,46, Jaśkowiak - 21,50, Dziuba 19,69 proc. Wygląda więc na to, że kandydata PiS na prezydenta Poznania Tadeusz Dziuba odpada ze zmagań.

Pon.;11:40: Wybory samorządowe 2014 w Bełchatowie: Druzgocące zwycięstwo PiS. Pierwszą turę wyborów prezydenckich wygrała Mariola Czechowska, która w drugiej turze zmierzy się z Markiem Chrzanowskim. PiS będzie miał większość w radzie miejskiej i prawdopodobnie też w powiecie.

Urzędujący prezydent Białej Podlaskiej Andrzej Czapski zmierzy się z Dariuszem Stefaniukiem (PiS) w drugiej turze wyborów o fotel prezydenta tego miasta. Więcej tutaj...

Urzędujący prezydent Puław Janusz Grobel został zaś wybrany w pierwszej turze wyborów na kolejną kadencję. Według oficjalnych danych, uzyskał 67,02 proc. głosów.

Urzędujący prezydent Stargardu Szczecińskiego Sławomir Pajor spotka się najprawdopodobniej w drugiej turze wyborów na prezydenta tego miasta z Marcinem Przepiórą - poinformowano w poniedziałek w Miejskiej Komisji Wyborczej w Stargardzie Szczecińskim.

Pon.,: 11:09:  Maciej Cetler, wiceprezes firmy Nabino, która dostarczyła PKW system informatyczny powiedział: "występują problemy związane z wydrukami protokołów zbiorczych".

Jego zdaniem awaria nie ma wpływu na obliczenia wyników ani na czas ich podliczania.

Jak zapewnił, "wyniki są cały czas obliczane, protokoły są zatwierdzane, weryfikowane; tu chodzi tylko i wyłącznie o zobaczenie faktycznego protokołu".

Pon.,: 10:55: NIK zapowiada kontrolę systemu informatycznego Krajowego Biura Wyborczego.

O tym, czego dokładniej kontrola ma dotyczyć piszemy tutaj...

Pon.,10:36: W Lubinie Robert Raczyński został wybrany na piątą kadencję. Do tego Komitet Wyborczy Robert Raczyński Lubin 2006 zdobył 22 mandaty w 23-osobowej radzie miejskiej!

Pon.,10:30: Czyżby Chorzów też bez drugiej tury? Buro prasowe tamtejszego magistratu przekazało nam nieoficjalne wyniki: Andrzej Kotala 50,79 proc. głosów, Marek Kopel 27,41 proc., Grzegorz Krzak 8,12 proc., Jerzy Bogacki 7,32 proc., Aleksandra Stanusz 2,9 proc., Grzegorz Olejniczak 2,35 proc., Wojciech Kosiba 1,11 proc.

Pon., 10:19: W Stalowej Woli będzie rządził 29-latek - więcej czytaj tutaj

Pon., 10:15: PKW rozważa ręczne liczenie głosów, bo system informatyczny znów ma kłopoty

Pon., 9:55: Dochodzą słuchy, że szkoły odwołują zajęcia, bo komisje mają problem z przesłaniem wyników. Co na to PKW?

 - Nie mogę ani potwierdzić ani zaprzeczyć. Nie mamy takich informacji. Ale skoro większość komisji ma siedziby w szkołach to ustawodawca musiał się liczyć z tym, że mogą być problemy z organizacją zajęć o godz. 8, bo liczenie trwa całą noc - mówi "GW" przewodniczący PKW Stefan Jaworski.

Pon., 9:47: Powoli spływają wyniki, ale znamy kolejne miasta gdzie podliczono głosy z wszystkich obwodów.

I tak Jacek Karnowski po raz piąty został prezydentem Sopotu - uzyskał 53,37 proc. głosów. W Toruniu zwyciężył Michał Zaleski, w Gorzowie Wlkp. wybory wygrał Jacek Wójcicki. W Lublinie wygrał Krzysztof Żuk, w Rzeszowie Tadeusz Ferenc, w Białymstoku wybory na prezydenta miasta wygrał Tadeusz Truskolaski - podała PKW.

Pon., 9:25: PKW podała, że frekwencja we wczorajszych wyborach wyniosła 47,68 proc.

Pon., 9,20: Wojciech Lubawski po raz czwarty prezydentem Kielc. Zdobył 55,69 proc. głosów - to dane ze wszystkich obwodów.

 (na zdjęciu Wojciech Lubawski)
(na zdjęciu Wojciech Lubawski)

Pon., 9:10: Jak donosi " Gazeta Wyborcza", w kilku miejskich komisjach wyborczych jest przerwa w liczeniu głosów do godz. 15-16. 

Przerwa dotyczy np. miejskich komisji w Koszalinie, Sieradzu, Łomży, Białymstoku. to reakcja na doniesienia z PKW, ze system nie będzie działał do godz. 15

Biuro prasowe PKW powiedziało "GW"  jedynie, że odniesie się do sprawy na najbliższej konferencji prasowej o godz. 9.15.

Pon., 9:05: W Częstochowie będzie druga tura - szczegóły tutaj

Pon., 8:40: Według danych z wszystkich 26 obwodów w Świętochłowicach pierwszą turę wyborów wygrał tam dotychczasowy prezydent Dawid Kostempski (PO) – podaje TVN 24 powołując się na tamtejszą miejską komisję wyborczą.

Pon., 8:20: Gronkiewicz-Waltz w rozmowie z TVN24 zadeklarowała, że będzie walczyć o Warszawę przez następne dwa tygodnie z rywalem Jackiem Sasinem. "Myślę, że nasze sztaby wkrótce umówią się na taką zasadniczą debatę o Warszawie" - dodała.

Pon., 7:22 Cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania w wyborach do sejmików województw są następujące:
- liczba osób uprawnionych do głosowania wyniosła 3 223 559 osób;
- liczba oddanych kart ważnych wyniosła 1 501 745;
- frekwencja wyniosła 46.59 proc.

 Na ogólną liczbę 16 sejmików województw nie ustalono wyników wyborów w żadnym z nich.

 Pon., 7:18: Cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania w wyborach do rad powiatów są następujące:

- liczba osób uprawnionych do głosowania wyniosła 4 228 802 osób;
- liczba oddanych kart ważnych wyniosła 1 964 565;
- frekwencja wyniosła 46,46 proc.

 Na ogólną liczbę 314 powiatów, nie ustalono wyników żadnej z radach powiatów.

 Pon., 7:14: Cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania w wyborach do rad gmin są następujące:

 - liczba osób uprawnionych do głosowania wyniosła 16 524 189 osób;
- liczba oddanych kart ważnych wyniosła 7 952 368;
- frekwencja wyniosła 48,13 proc.

Na ogólną liczbę 2 477 gmin ustalono wyniki wyborów w 39 radach gmin.

Pon., 7:10: Cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast są następujące:

- liczba osób uprawnionych do głosowania wyniosła 17 886 970 osób;
- liczba oddanych kart ważnych wyniosła 8 516 756;
- frekwencja wyniosła 47, 61 proc.

 Na ogólną liczbę 2 477 wybieranych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast ustalono wyniki wyborów w 85 gminach i miastach.

Pon.:7:05: PKW podała cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania ustalone na godz. 6.00 17 listopada 2014 r. obliczone na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji o wynikach głosowania z 55 295 protokołów wyników głosowania w obwodzie zatwierdzonych przez terytorialne komisje wyborcze z ogólnej liczby 123 367 protokołów głosowania.

 PKW przekazuje też lepsze wiadomości o funkcjonowaniu systemu informatycznego.

Pon., 6:40: W Zamościu szykuje się druga tura. Z ok. 90 proc. protokołów obwodowych komisji wyborczych w tym mieście wynika, że urzędujący prezydent Marcin Zamoyski uzyskał 44 proc. głosów i zmierzy się z kandydatem PiS Andrzejem Wnukiem, który dostał 34 proc. głosów.

Pon.,: 6:25: Z danych z 42 na 46 komisji wyborczych w Jaworznie wynika, że ponad 46 proc. głosów zdobył obecny prezydent Paweł Silbert, a 24 proc. Bogusław Śmigielski. 

Pon. 6:20: Jak podaje "Dziennik Zachodni", jest bardzo blisko zmiany prezydenta w Piekarach Śląskich. I być może wszystko rozstrzygnie się w pierwszej turze bowiem Sława Umińska-Duraj otrzymała 49 proc. Tylko 35 proc. dostał rządzący Stanisław Korfanty (dane cząstkowe z PKW).

Pon., 6:11: Za chwilę kolejna konferencja PKW

Pon.,05:10: W związku z kłopotami z funkcjonowaniem systemu informatycznego zliczającego głosy PKW podała jedynie cząstkowe, nieoficjalne wyniki wyborów prezydentów w większych miastach.

Pon.,04:14:  PKW przyznała, że ma kłopoty z liczeniem głosów. Problemy z drukowaniem i systemem informatycznym mogą opóźnić o kilka godzin wyniki wyborów. PKW, zapewnia jednak, że nie będzie to dotyczyło wszystkich miejscowości.

Pon.,03:45:  Są duże problemy z systemem do obsługi wyborów. Mechanizm cały czas się zawiesza i nie można przesłać danych.

Pon.,03:27:  - Najciekawsze będzie zróżnicowanie frekwencji - w najmniejszych gminach, do 20 tys. mieszkańców będzie ona prawdopodobnie dużo wyższa niż 50 proc., a w miastach na prawach powiatu, będzie oscylowała wokół 40 proc. Jeżeli to się potwierdzi, to oznacza, że samorząd terytorialny jest czymś bliższym, żywszym w małych miejscowościach, natomiast mobilizacja w wyborach parlamentarnych jest tam sporo niższa - informuje socjolog prof. Jacek Raciborski.

Pon.,02:50: Internauci śmieją się z Państwowej Komisji Wyborczej. W ocenie komentatorów PKW nie umie sprawnie poprowadzić wyborów.

zx26.jpg
zx26.jpg

Pon.,02:36: Lewica wciąż mocna w Częstochowie. Według pierwszych nieoficjalnych doniesień pierwszą turę wyborów prezydenckich pod Jasną Górą wygrał urzędujący prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Otrzymał on 43 proc. i jest przed Arturem Warzochą z PiS (27 proc.), Marcinem Marandą (15 proc.) oraz Andrzejem Szewińskim (10 proc.).

Pon.:02:25: W Szczecinie liczenie nocne jest bardzo ważne. Dane z 58 komisji wskazują, że Piotr Krzystek ma 13836 głosów (49,01 proc), a Małgorzata Jacyna-Witt - 5373 głosów (19,03 proc.).

Pon.:02:23: Wciąż nie wiadomo jak będzie w Poznaniu.  Według exit polls Gemini dla WTK wyniki są następujące (dane w proc.): Ryszard Grobelny - 29,77, Jacek Jaśkowiak - 20,36, Tomasz Lewandowski - 18,22, Tadeusz Dziuba - 18,22. Tomasz Lewandowski uważa, że to on zmierzy się z prezesem Związku Miast Polskich.

dssfsd.jpg
dssfsd.jpg

Podpoznańskie gminy? Anna Tomicka ma duże szanse, by już w pierwszej turze zostać ponownie burmistrzem Swarzędza - podaje "Nasz Głos Poznański". Z kolei w gminie Dopiewo szykuje się zmiana na stanowisku wójta. Zofię Dobrowolską może zastąpić Adrian Napierała.

Pon. 02.19: w lubuskim nadal będzie rządzić koalicja PO-PSL, w Gorzowie Tadeusza Jędrzejczaka zastąpi Jacek Wójcicki, w Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz dostał 85 proc. głosów.Marek Cebula nadal będzie rządzić w Krośnie Odrzańskim i ma przewagę w radzie. W Świebodzinie, Sulechowie i Żarach doczekamy się drugiej tury.

Pon., 01:48: Wyborczy nokaut Romana Szełemeja w Wałbrzychu. Po zliczeniu wyników z dwudziestu komisji wyborczych obecny prezydent ma osiemdziesiąt pięć procent głosów. Na kolejnych miejscach z wynikami sześciu i czterech procent są Piotr Sosiński oraz Alicja Rosiak.

Pon., 01.44: Policja sprawdza czy ksiądz z gminy Dębno koło Brzeska w Małopolsce agitował w kościele podczas ciszy wyborczej. O sprawie poinformowało dwoje wiernych.

- Przekonywali, że ksiądz podczas niedzielnej mszy świętej wskazywał na kogo powinni zagłosować parafianie - poinformował Radio Kraków szef tarnowskiej delegatury krajowego biura wyborczego Andrzej Cyz: Za naruszenie ciszy wyborczej grozi grzywna od 50 złotych do 5 tysięcy.

Pon., 01:34: w Siemianowicach Jacek Guzy, dotychczasowy prezydent, zmierzy się w drugiej turze z Rafał Piechem. Jacek Guzy (KWW Jacek Guzy i Forum Samorządowe) zdobył 31 proc. głosów - to informacja po policzeniu połowy głosów. Rafał Piech (KWW Rafał Piech SMS) otrzymał 27 proc. głosów.

Do ostatniego głosu potrwa liczenie w Sosnowcu, w walce o drugą turę w Sosnowcu liczą się trzej kandydaci. Po zliczeniu głosów z około 50 komisji prowadził Maciej Adamiec (Niezależni), który otrzymał 29 proc. głosów, Kazimierz Górski (SLD Lewica Razem) - 28 proc., a Arkadiusz Chęciński (Platforma Obywatelska) - 27 proc.

 Pon.,01:04: Według najnowszych informacji konferencja Państwowej Komisji Wyborczej odbędzie się nie o 2.15, a dopiero o 3.00 w nocy.

Pon.,01:01: PiS zwyciężyło w niemal wszystkich grupach wiekowych, PO - tylko wśród trzydziestolatków. W każdej grupie wiekowej trzecie miejsce zajęło PSL. Na wsiach najwięcej wyborców głosowało na PiS (35,2 proc.), w miastach wygrała zaś Platforma Obywatelska - wynika z sondażu Ipsos. Na wsiach drugi był PSL z wynikiem 25,3 proc. Dalej znalazły się: PO - 19,3 proc. i SLD - 6,9 proc.

Pon.00.47: Obecni prezydenci dalej będą rządzić w miastach śląskiej metropolii. Andrzej Kotala będzie nadal rządził Chorzowem - to nieoficjalne i częściowe wyniki wyborów. Po przeliczeniu jednej trzeciej głosów Andrzej Kotala (PO) ma 54 proc. poparcia.

Po przeliczeniu ponad połowy głosów Damian Bartyla z Bytomia zdobył 59,9 proc. poparcie - informują jego sztabowcy. Bartyla prezydentem jest od 2012 roku, kiedy w referendum odwołano Piotra Koja z PO. Także rządzący Tychami od 2000 roku Andrzej Dziuba ponownie został prezydentem miasta - z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że zdobył ok. 63,5 proc. głosów.

Ćwierć wieku prezydentury zaliczy też najpewniej rządzący od 1993 roku Gliwicami Zygmunt Frankiewicz. Po przeliczeniu jednej trzeciej głosów Zygmunt Frankiewicz ma ok. 60 proc. poparcia - wynika z nieoficjalnych informacji.

Małgorzata Mańka-Szulik oficjalnie będzie zaś ponownie prezydentem Zabrza. Wygrała w I turze, wyraźnie pokonując konkurentów. Po spłynięciu wyników z 43 na 91 obwodów urzędująca prezydent uzyskała 63,68 proc.

Pon., 00.45: Sensacja w Gorzowie Wlkp., jak już wcześniej sygnalizowaliśmy, Jacek Wójcicki będzie nowym prezydentem Gorzowa Wielkopolskiego - na to wskazują wyniki podawane przez Gorzowianin.com. Portal podaje wyniki z 21 wyborczych, według nich Jacek Wójcicki zdobył 7644 głosy, a Tadeusz Jędrzejczak 2386.

Pon. 00.43: Prezydent Sopotu Jacek Karnowski wygrywa wybory w pierwszej turze - wynika z danych z ośmiu komisji wyborczych. Na razie ma około 54 proc. głosów.

Pon., 00.39: Urzędujący od 12 lat prezydent Torunia Michał Zaleski ogłosił swoją wygraną. Według danych z jednej czwartej komisji uzyskał ponad 70 proc. głosów. 

Pon.  00.17: Śląsk wzięty przez PiS, Mazowsze wzięte, Łódzkie wzięte, więc wygląda na to, że PiS było zdolne do zdobycia tych terytoriów, których wcześniej nie mogło - komentował wyniki wyborów Tomasz Lis, redaktor naczelny "Newsweeka". -  Ten wynik to żółta kartka dla Platformy Obywatelskiej, ale sukces PiS też nie jest oszałamiający - mówi PAP politolog Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zdaniem również układ władzy w sejmikach po tych wyborach prawdopodobnie się nie zmieni, w większości nadal będzie rządzić PO z PSL.

dssfsfd.jpg
dssfsfd.jpg

Pon. 00.07: W Gdyni obyło się bez niespodzianki - Wojciech Szczurek wygrywa. Wyniki, które spłynęły z trzech komisji dają Szczurkowi aż 83 procent głosów!

Niedz. 23.59: Szef Metropolii Silesia, prezydent Świętochłowic być może uniknie drugiej tury. Według wstępnych wyników wyborów z 18 obwodów w Świętochłowicach pierwszą turę wyborów wygrał Dawid Kostempski wynikiem 51,03 proc. Drugie miejsce zajmuje Rafał Świerk z wynikiem 28,84 proc. Na trzecim miejscu plasuje się Janusz Dubiel z wynikiem 10,51 proc. 4 miejsce zajmuje Marek Palka - 9,61.

Gorzej poszło żonie Dawida Kostempskiego w Mysłowicach. Wygrał tam Edward Lasok (być może powyżej 50 proc. głosów), drugi był Dariusz Wójtowicz (16,07 proc.). Kolejni kandydaci to: Ewa Fica (ok. 10,36 proc.) i właśnie Agnieszka Kostempska (ok. 7 proc.). 

Niedz., 23.52:  W Gorzowie Wielkopolskim o fotem prezydenta miasta ubiegają się: Tadeusz Jędrzejczak, Jacek Wójcicki, Krystyna Sibińska, Marek Surmacz, Rafał Zapadka, Maciej Szykuła i Ireneusz Madej. Kto wygra? Tutaj będziemy na żywo podawać wyniki wyborów samorządowych 2014 w Gorzowie. Pierwsze wyniki z obowodych komisji wskazują, że obecny prezydent może polec już w pierwszej turze - z Jackiem Wójcickim. W sztabie Ludzi dla Miasta (komitecie Wójcickiego) wyniki zapisywane są na specjalnej kartce. Zbiera je Alina Czyżewska, która liczbę głosów podaje także na głos. Wypowiedź Jędrzejczaka, który w Radiu Gorzów powiedział: "Gorzów będzie miał nowego prezydenta. Przyjmę to z pokorą" sztab przyjął oklaskami -informuje Gazeta Lubuska.

Niedz.,23.35: Dwie partie są zwycięzcami wyborów samorządowych: PiS i PSL - ocenił w komentarzu dla PAP politolog dr Bartłomiej Biskup. Jak powiedział, polityka krajowa nie miała wpływu na wyniki wyborów lokalnych; PO nie pomogło powołanie nowego rządu, a PiS-owi nie zaszkodziła "afera madrycka".  

- Potwierdzenie exit pools będzie oznaczało poważny sukces Prawa i Sprawiedliwości o konsekwencjach politycznych na czas do wyborów parlamentarnych, które dopiero przyniosą odpowiedź na pytanie kto rządzi w Polsce - powiedział publicysta Andrzej Jonas, redaktor naczelny "The Warsaw Voice".

Największym przegranym wyborów jest Janusz Palikot. Twój Ruch w wyborach samorządowych nie zarejestrował list w połowie okręgów w wyborach do sejmików wojewódzkich, tym samym komitet wyborczy TR nie miał zasięgu ogólnokrajowego.

Niedz.,23.25: Bydgoszcz: Wyniki wyborów na Prezydenta Bydgoszczy(wyniki z 11 lokali wyborczych)Bruski Rafał Piotr - 36,7%, Dombrowicz Konstanty - 27,1%, Gralik Marek Henryk - 20,1%

Niedz.,23.15: Według sondażu Ipsos w wyborach samorządowych niezależnie od płci większość głosowała na PiS, dalej znalazły się PO i PSL.

Wśród przedstawicieli płci męskiej najwięcej - 30,4 proc. - głosowało na PiS - wynika z sondażu Ipsos dla TVP1, TVN24 i Polsatu. PO poparło 24,8 proc. mężczyzn, PSL - 17,2 proc., SLD - 9,7 proc., a Nową Prawicę - 6,1 proc.

Mniejszy odsetek mężczyzn głosował na Ruch Narodowy (2,1 proc.) i na Demokrację Bezpośrednią (0,7 proc.), a na pozostałe komitety - 9 proc.

Również kobiety najczęściej głosowały na PiS - 32,6 proc. Kolejne komitety, które cieszyły się poparciem płci pięknej, to - według Ipsos - PO - 29,7 proc., PSL - 16,9 proc. i SLD - 7,9 proc.

Mniejszy odsetek kobiet głosował na Nową Prawicę (2,3 proc.), Ruch Narodowy (1,2 proc.), Demokracja Bezpośrednia (0,7 proc.); na pozostałe komitety trafiło 8,7 proc. głosów pań.

Niedz.,23.05: Szef SLD Leszek Miller powiedział w niedzielę po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów samorządowych, że probierzem siły Sojuszu są wyniki w miastach prezydenckich. Według Millera SLD wygrał w pierwszej turze głosowanie m.in. w Dąbrowie Górniczej i Świnoujściu.

Niedz., 23.00:  B. wiceprezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski (Opole na Tak) oraz wiceprzewodniczący rady miasta Marcin Ociepa (Razem dla Opola) lub poseł PO Tadeusz Jarmuziewicz mają się zmierzyć w drugiej turze wyborów na prezydenta - wynika z sondażu exit poll dla "Gazety Wyborczej".

Z sondażu przeprowadzonego we wszystkich 5 okręgach w mieście na próbie ponad 500 osób wynika, że Wiśniewski miał uzyskać 46 proc. poparcia, Ociepa 23 proc., a Jarmuziewicz 22 proc. Gdyby do drugiej tury nie przeszedł Jarmuziewicz, byłaby to niespodzianka, bo od 12 lat Opolem rządzi prezydent z PO Ryszard Zembaczyński, który w tych wyborach nie startował.

Niedz. 22:39: W całym kraju trwa liczenie głosów oddanych w wyborach samorządowych; głosowanie zakończyło się punktualnie o godz. 21 we wszystkich obwodach - powiedział w niedzielę wieczorem dziennikarzom przewodniczący PKW Stefan Jaworski.

Dodał, że po godz. 2 odbędzie się kolejna konferencja PKW. Wówczas Komisja poda pierwsze cząstkowe, nieoficjalne wyniki wyborów. Oficjalne wyniki mogą być znane nawet za kilka dni.

Przewodniczący PKW dodał, że od czasu konferencji Komisji o godz. 19 do PKW nie dotarły informacje o kolejnych incydentach związanych z wyborami. Wówczas PKW informowała o 474 incydentach, które miały miejsce od rozpoczęcia ciszy wyborczej o północy z piątku na sobotę do godz. 16 w niedzielę.

Niedz. 22:30: dokładne sondażowe wyniki z Katowic i Kielc: Obecny wiceprezydent Katowic Marcin Krupa wygrał pierwszą turę wyborów na prezydenta miasta. Zdobył 40,7 proc. głosów. Zmierzy się w drugiej turze z b. szefem NFZ, Andrzejem Sośnierzem (PiS), który dostał 23,4 głosów - wynika z sondażu Ipsos.

Według sondażu dla TVP, TVN24 i Polsatu na kolejnych miejscach znaleźli się: Arkadiusz Godlewski (PO) - 14,8 proc., Aleksander Uszok (kandydat Ruchu Autonomii Śląska ) - 6,6 proc., Jerzy Zientek (z własnego komitetu) - 5 proc., Marek Szczerbowski (SLD Lewica Razem) - 4,5 proc., Krystyna Doktorowicz ("My z Katowic") - 4,4 proc. oraz b. wicemarszałek woj. śląskiego Adam Stach (PSL) - 0,6 proc.

61,3 proc. poparcia uzyskał w niedzielnych wyborach urzędujący prezydent Kielc Wojciech Lubawski - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Regionalny Ośrodek Badania Opinii Publicznej "Dobra Opinia" i dziennik regionalny "Echo Dnia".

Na drugim miejscu uplasował się Krzysztof Adamczyk (SLD - Lewica Razem) z 20,9 proc. głosów badanych.

Niedz. 21:59: Lublin: zwycięzca wyborów Krzysztof Żuk (PO) uzyskał 59,5 proc. głosów. Kandydat PiS Grzegorz Muszyński otrzymał 30 proc. głosów. Inni kandydaci: Antoni Chrzontowski (Nowa Prawica) 4,2 proc., Marian Kowalski (Ruch Narodowy) 3,7 proc., Dorota Polz-Gruszka (Lubelska Lewica Razem) 2,6 proc.

Gdańsk: dotychczasowy prezydent i kandydat PO Paweł Adamowicz - 48,6 proc., kandydat PiS Andrzej Jaworski - 24 proc. Ewa Lieder (Gdańsk Obywatelski) - 12,3 proc., Waldemar Bartelik (Komitet Wyborczy Wyborców Masz Wybór) - 6,9 proc., Zbigniew Wysocki (Kongres Nowej Prawicy) - 4,2 proc., Jarosław Szczukowski (SLD Lewica Razem) - 4 proc.

Wrocław: popierany przez PO Rafał Dutkiewicz - 46,1 proc., kandydatka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka - 21,3 proc.; Aldona Wiktorska-Święcka (KWW Bezpartyjni Samorządowcy) - 11,2 proc., Waldemar Bednarz (KWW SLD Lewica Razem) - 7,2 proc., Robert Maurer (KW Nowa Prawica) - 4,9 proc., Tomasz Owczarek (KWW Wrocławska Inicjatywa Obywatelska) - 4,3 proc., Robert Bogusławski (KW Solidarność Walcząca) - 1,5 proc., Robert Winnicki (KW Ruch Narodowy) - 1,4 proc., Emil Antoniszyn (KW Polskie Stronnictwo Ludowe) - 1,3 proc., Konrad Rychlewski (KW Lewica Wrocławska) - 0,8 proc.Kraków

Kraków: w Krakowie wygrał także urzędujący dzisiaj prezydent Jacek Majchrowski, ale o przedłużenie kadencji powalczy w "dogrywce" z, popieranym przez PiS, Markiem Lasotą. Według sondażu IPSOS dla TVN24 Majchrowski zdobył 39,8 proc. głosów, a Lasota 25,9 proc. Dla Majchrowskiego udział w drugiej turze to nie pierwszyzna. Trzy razy ubiegał się o urząd prezydenta Krakowa i za każdym razem musiał o zwycięstwo walczyć w „dogrywce".Katowice

Katowice prezydenta wybiorą między Marcinem Krupą, obecnym wiceprezydentem miasta a kandydatem PiS i byłym szefem NFZ Andrzejem Sośnierzem.

Niedz.,21:52: Ludowcy są pod wrażeniem osiągniętego przez siebie wyniku. Według sondażu Ipsos dostali aż 17 proc. głosów.

Niedz., 21:57: O niespodziance w wynikach wyborów samorządowych mówi Jarosław Wałęsa, europoseł, syn byłego prezydenta RP.

Niedz., 21:46: - Wybory parlamentarne za 11 miesięcy; będziecie bliżej ludzi, wygramy te wybory. Ja w to wierzę - powiedziała premier Ewa Kopacz. - Gratulujemy zwycięzcom, ale nie wszystko jest dane raz na zawsze.

Niedz., 21:30: - Ilość nieprawidłowości, która została ujawniona, jest ogromna. Z polskimi wyborami trzeba coś zrobić - zapowiada prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Niedz., 21:30: Druga tura zapowiada się także w Katowicach, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu.

Niedz., 21:20: Dojdzie do drugiej tury wyborów prezydenckich w Warszawie - wskazuje sondaż IPSOS. Staną do niej Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) oraz Jacek Sasin (PiS).

Niedz., 21:08: Nie będzie drugiej tury w Łodzi i Lublinie - wynika z sondażu IPSOS. Hanna Zdanowska z PO dostała 54,2 proc. głosów. Krzysztof Żuk (PO) zdobył prawie 60 proc. głosów.

Niedz., 21:01: Najlepszy wynik w wyborach samorządowych osiągnęło Prawo i Sprawiedliwość: 31,5 proc. 27,3 procent otrzymała Platforma Obywatelska - wynika z sondażu IPSOS. Więcej przeczytasz tutaj.

Niedz., 20:47: Cisza wyborcza w Raciborzu nie zostanie przedłużona - poinformował przewodniczący miejskiej komisji wyborczej w Raciborzu.

Niedz., 20:36: Głosujący w Raciborzu otrzymywali przez kilka godzin niewłaściwe karty do głosowania na skład rady powiatu. Te głosy będą uznane za nieważne, a głosowanie może zostać wydłużone - oświadczyła PKW.

Niedz., 20:21: W Gorzowie Wielkopolskim wyborcy karty do głosowania wrzucali do zwykłych kartonów. Powodem było szybkie zapełnienie przygotowanych wcześniej urn, także tych zapasowych. Urzędnicy kupili w sklepie kartony, które okleili, zaplombowali i rozwieźli po komisjach.

Niedz., 19:50:  W Płocku areszt za korupcję wyborczą- więcej przeczytasz tutaj

Niedz., 19:29:  Najniższą frekwencję odnotowano w woj. śląskim - 35,29 proc. i dolnośląskim - 35,99 proc

Niedz., , 19:25: Do 474 incydentów doszło od ogłoszenia ciszy wyborczej – poinformowała PKW. Chodziło głównie o zrywanie i niszczenie plakatów, banerów czy agitację. PKW nie odniosła się do informacji o próbach kupowania głosów.

Niedz., 19:10: Frekwencja w niedzielnych wyborach (stan na godzinę 17.30) wyniosła 39,28 proc. - poinformowała na konferencji prasowej PKW.

Najwyższą frekwencję odnotowano w woj. świętokrzyskim - 46,19 proc., podkarpackim - 43,85 proc. i lubelskim 42,93 proc

Niedz., 18:56:  Za chwilę konferencja prasowa w PKW.

Niedz., 18:34: PiS protestuje w PKW. Zdaniem działaczy partii w kilku miejscach brakowało list do głosowania na Prawo i Sprawiedliwość.

Więcej przeczytasz tutaj

Niedz., 17:40: Do godz. 12:00 frekwencja w dużych miastach była rozczarowująca. W Gdańsku wyniosła tylko 8,07 proc., we Wrocławiu 8,65. Czy potwierdzi się teoria w myśl której w dużych miastach głosujemy wieczorem? Więcej będziemy wiedzieć po kolejnej konferencji PKW, którą zaplanowano na godz. 19.00.

Niedz., 16:52: Frekwencja w gminach powiatu żywieckiego jest rekordowa - wynosi powyżej 19 procent. W niewielkiej Koszarawie frekwencja na godz. 12 sięgała 43 proc.

Niedz., 16:37: 78-letni mężczyzna zmarł w lokalu wyborczym w Siedliskach Drugich pod Krasnymstawem na Lubelszczyźnie - informuje RMF FM. Wcześniej, również w czasie głosowania, w Zabrzu zmarł 70-latek.

78-latek wszedł za kotarę, żeby zagłosować i zasłabł. Mimo reanimacji nie udało się go uratować. Lokal wyborczy zamknięty został do godziny 17.

"Zdarzenie spowodowało przerwę w głosowaniu trwającą około godziny. Chodzi o obwód nr 58 w zabrzańskiej dzielnicy Kończyce" - informuje PKW. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną śmierci mężczyzny.

Niedz., 15:42: We Włocławku policja zatrzymała czterech mężczyzn, którzy oferowali pieniądze w zamian za oddanie głosu na wskazanego przez nich kandydata na prezydenta Włocławka - poinformowało Polskie Radio.

Zatrzymani mężczyźni oferowali po 20 złotych za oddanie głosu na wskazanego kandydata na prezydenta. Policja twierdzi, że ustalenie, ile głosów w tej komisji oddano za łapówkę, będzie niezwykle trudne.

Niedz., 15:27: Lech Wałęsa do lokalu wyborczego przyjechał w niedzielę tradycyjnie po tym, jak wziął udział w mszy świętej odprawionej w jego parafialnym kościele w gdańskiej Oliwie. Wałęsie towarzyszyli żona Danuta oraz syn Jarosław - poseł PO do europarlamentu.

Co jeszcze mówił Wałęsa - przeczytasz tutaj

Przed wrzuceniem do urny swoich wypełnionych kart do głosowania, Wałęsa sfotografował je. Zapytany przez dziennikarzy o to, czy zdradzi, na kogo głosował, b. prezydent odmówił. Wyjaśnił, że karty uwiecznił na zdjęciach, aby "nikt nie miał wątpliwości, że co mówi, to realizuje".

Niedz., 15:12: Komisje obwodowe są również w więzieniach. W Zakładzie Karnym w Nowym Sączu uprawnionych do głosowania jest blisko 300 osadzonych, ośmiu jest pozbawionych tego prawa - informuje Polskie Radio.

Zainteresowanie udziałem w wyborach samorządowych jest spore. Głosowanie przebiega bez zakłóceń, więźniowie są doprowadzani sukcesywnie. Głosować można do 21.00.

Niedz., 15:05: Krytykowany system elektroniczny działa bez zarzutu - pochwaliła się PKW

Więcej czytaj tutaj

Niedz., 14:50: Do Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy docierają kolejne sygnały o łamaniu ciszy wyborczej w regionie.

- Po północy zatrzymano kandydata jednego z komitetów, który rozklejał swoje plakaty. Były też propozycje alkoholu za odpowiednie głosowanie, drobne upominki oraz oferta podwiezienia do obwodowej komisji - informuje IAR.

Niedz., 14:25: O dwie godziny wydłużone zostaną wybory w dwóch obwodach w gminie Orły (Podkarpackie). Z powodu wadliwie wydrukowanych kart zarządzono tam bowiem dwugodzinną przerwę w głosowaniu.

Niedz.,13:58: Frekwencja w wyborach samorządowych w południe wyniosła 14,59 proc. - podała PKW. Frekwencja z godz. 12 pochodzi z 24 870 lokali wyborczych na 25 953 otwartych.

Najwięcej osób poszło do urn w woj. małopolskim - 18,55 proc., podkarpackim - 17,96 proc., podlaskim - 17,56 proc.

Najniższą frekwencję odnotowano na Dolnym Śląsku - 11, 55 proc.

Jeśli chodzi o miasta, najwięcej wyborców do godz. 12 zagłosowało w Rzeszowie - 14,63 proc., Olsztynie - 13,65 proc. oraz w Białystoku - 13,00 proc. Najniższą frekwencję do południa odnotowano w Gdańsku - 8,06 proc.

PKW przypomniała, że cztery lata temu w wyborach samorządowych frekwencja na godz. 10 wyniosła 5,2 proc., zaś w tegorocznych wyborach do PE na godz. 12 - 5,29 proc.

Niedz., 13.50: Głos w wyborach samorządowych oddał już prezydent RP Bronisław Komorowski. Głosował wraz z żoną Anną w warszawskim liceum im. Stefana Batorego.

Tutaj przeczytasz apel prezydenta o udział w głosowaniu

Niedz.13:30: PKW rozpoczyna drugą konferencję prasową nt. głosowania.

Niedz., 13:20: Policja w Świeciu (kujawsko-pomorskie) bada czy doszło do złamania ciszy wyborczej. Po doniesieniach mieszkańców dotyczących wyświetlania na telebimie spotów wyborczych, policjanci interweniowali i telebim został wyłączony.

Niedz., 13:09: Jak podaje TVN 24, do nietypowych incydentów doszło w Zagłębiu. W Będzinie jeden z głosujących uciekł z lokalu z kartami do głosowania. Ale, że wcześniej pobrał je za okazaniem dowodu osobistego, policja już go szuka.

Z kolei w Czeladzi mężczyzna, od którego czuć było alkohol, po głosowaniu domagał się pieczątek komisji na rękę. Zdążył wyjść nim przyjechała policja.

Niedz.,12.39: Na godzinę przerwano głosowanie w jednej z obwodowych komisji wyborczych w Zabrzu. Przyczyną była śmierć starszego mężczyzny, który przyszedł tam zagłosować. Lokal wyborczy przeniesiono do innego pomieszczenia w tym samym budynku.

Więcej przeczytasz tutaj

Niedz.,12:10: Marszałek Sejmu Radosław Sikorski oddał głos w Samoklęskach Dużych koło Szubina (Kujawsko-Pomorskie). Głosował z małżonką Anne Applebaum.

Podkreślił, że "nie głosując odbieramy sobie prawo do krytyki, a głosując możemy wybrać ludzi, którzy mądrze docenią budowę infrastruktury, dokończą modernizację Polski".

O tym kto ze znanych polityków już zagłosował szerzej piszemy tutaj

Niedz.,: 12:00: Do południa zagłosowali m.in. były szef rządu Donald Tusk (głosował z żoną i z córką w Sopocie), wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński i szef SLD Leszek Miller.

Niedz., 11:30:  Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz głosował już w jednej z komisji wyborczych w Gdańsku-Osowie.

 -Samorząd to istotne miejsce, gdzie się rozstrzygają sprawy lokalne dotyczące wszystkich mieszkańców - powiedział po oddaniu głosu.

Niedz., 11:05: Informacyjna Agencja Radiowa podała, że Czersk Świecki - mała miejscowość w województwie kujawsko-pomorskim może się pochwalić dużym zainteresowaniem wyborami. W tej leżącej w centrum Borów Tucholskich miejscowości sporo osób przyszło głosować tuż po godz. 7.

Mówili IAR, że udział w wyborach to dla nich najważniejsza lekcja demokracji - obowiązek ale i przyjemność.

W Czersku Świeckim uprawnionych do głosowanie jest nieco ponad 400 osób, w większości są to ludzie starsi.

Niedz., 10:45: - Mam nadzieję, że ludzie będą głosować, bo to jest najważniejsze - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który w niedzielę oddał głos na warszawskim Wilanowie.

"Polska demokracja potrzebuje wsparcia, więc - głosowania. A już kto jak chce głosować - patrzyłem na te listy, (jest) do wyboru do koloru" - powiedział były prezydent.

Podkreślił, że ma nadzieję na frekwencję powyżej 40 proc. choć jednocześnie obawia się, że może być ona niższa.

O frekwencji, o tym jak ją pobudzać rozmawialiśmy z prof. Lechem Krzyżanowskim z UŚ

Niedz.,10:20: Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza", o zaginieciu kart do głosowania na burmistrza w Głogowie Młp. (Podkarpackie) poinformował policję sekretarz gminy wczoraj około godz. 23.

Karty były przechowywane w budynku ratusza (na zdjęciu). Sekretarz nie był w stanie określić okoliczności zagubienia kart.

http--gmina.glogow-mlp.pl-images-stories-ratusz.jpg
http--gmina.glogow-mlp.pl-images-stories-ratusz.jpg

Niedz., 10:00: PKW podała też, że w 3 lokalach obwodowych komisji wyborczych w Chorzowie (Śląskie) od rana przez godzinę nie było prądu.

Mimo to od godz. 7.00 rozpoczęto głosowanie, choć z początku był problem z oświetleniem.

W dolnośląskiej gminie Żukowice do jednego z lokali zgłosiło się dwóch mężów zaufania jednego z komitetów. -  Przewodniczący komisji próbował przekonać ich, że może być tylko jeden, ale nie udało się ich przekonać i obaj przebywają w tym lokalu - mówił członek PKW.

Z danych policji, na które powołała się PKW wynika, że incydenty, które można zakwalifikować jako naruszające ciszę to uszkadzanie, niszczenie lub zrywanie plakatów. - Wszystkie te incydenty są wyjaśniane przez organy policji - poinformował sędzia Ryms.

Następną konferencję PKW zapowiedziała na godz. 13.30.

Niedz., 9:30: Jak podaje PKW,  wszystkie lokale zostały otwarte o czasie. Do godz. 7.30 miało miejsce ponad 130 incydentów związanych ze złamaniem ciszy wyborczej.

A w miejscowości Głogów Małopolski zabrakło 480 kart do głosowania na burmistrza. Brak stwierdzono podczas sprawdzania i liczenia kart, które miały być wydane obwodowym komisjom. - Chodzi o karty do głosowania na burmistrza Głogowa Małopolskiego. Komisje zostały uczulone, by zwracać uwagę, czy nikt nie wnosi kart do lokali - podkreślił sędzia Ryms.

Niedz., 9:15: Rozpoczyna się pierwsza konferencja PKW na temat przebiegu głosowania.

 

pkw1.jpg
pkw1.jpg

Niedz., 8:58: W Czerwonaku (Wielkopolskie) wyborcy głosują w bajkowej bibliotece.

Tamtejszy Gminny Ośrodek Kultury "Sokół" od lat przygotowuje nietypowe scenerie, podnosząc w ten sposób wyborczą frekwencję. Obecnie lokal wypełniony jest półkami z książkami, kartkami z bajek, oraz bajkowymi postaciami.

- Odwiedzający nas wyborcy zobaczą bajkową bibliotekę, w której z książek wychodzą bajkowe postacie. Będą mogli się przekonać, że biblioteka to magiczne miejsce, a czytanie książek to fascynująca czynność. Teatr Animacji pożyczył nam swoje lalki, to jest nasza tegoroczna perełka - powiedziała dyrektor ośrodka kultury Joanna Szalbierz-Kędzierska.

Dyrektor zastrzegła, że bajkowy pomysł na wystrój lokalu wyborczego absolutnie nie jest aluzją do oceny przedwyborczych obietnic.

Zobacz też jak wyglądał ten lokal wyborczy podczas poprzednich głosowań...

Niedz., 8:45: Dziś do godz. 19 warszawscy wyborcy mający problemy z poruszaniem się, a nie wymagający specjalistycznego transportu, np. osoby starsze, mogą zgłaszać się do Straży Miejskiej m.st. Warszawy w sprawie transportu do punktów wyborczych.

Zgłoszenia są przyjmowane pod specjalnie uruchomionym nr tel. 22 598 69 29.

Jak podaje stołeczny ratusz, czas dowozu będzie uzależniony od liczby osób oczekujących. Do dyspozycji osób starszych będą wyznaczone patrole straży miejskiej.

O tym, jak gminy musiały przystosować lokale wyborcze do potrzeb osób niepełnosprawnych pisaliśmy tutaj...

Niedz., 8:30:  Niektóre komisje obsługują głosowanie nawet w kilkunastu jednomandatowych okręgów wyborczych. Dlatego po otrzymaniu karty do głosowania w wyborach do rady gminy warto sprawdzić, czy otrzymaliśmy właściwą listę kandydatów.

Na karcie powinna się znajdować pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci terytorialnej komisji wyborczej. Po wypełnieniu kart wyborca musi je wrzucić do urny wyborczej.

"Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy. Tym bardziej odstępować komukolwiek takiej karty. Jest to zagrożone przepisami kodeksu karnego, karą pozbawienia wolności" -  podkreśla Kazimierz Czaplicki, szef KBW.

Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część został oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

O nieważnych głosach w wyborach można przeczytać tutaj...

Niedz., 8:00: PKW w niedzielę przewiduje zorganizowanie czterech konferencji prasowych. Pierwsza o 9.15 będzie poświęcona informacjom o rozpoczęciu i przebiegu głosowania.

O godz. 13.30 PKW poda pierwszy komunikat o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania według stanu na godz. 12, poda także dane frekwencyjne w 18 największych miastach. O godz. 19 PKW poda dane o frekwencji i przebiegu głosowania na godz. 17.30.

Konferencja o godz. 21.45 będzie poświęcona zakończeniu głosowania.

Po zakończeniu głosowania stacje TVP1, TVN24 i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego.

Niedz., 7:35: Ważne, a wyborcom zdarza się zapominać. Każdy udając się na głosowanie powinien zabrać ze sobą dowód tożsamości, może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem.

Niedz., 7:10: W rozpoczętych właśnie wyborach wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Prawo głosu ma ponad 30,7 mln wyborców. Koszt wyborów samorządowych może wynieść ponad 281 mln zł.

 O tym ile osób kandyduje średnio na jedno miejsce można przeczytać tutaj...

 Niedz., 7:00:  Zaczęło się. Dokładnie o godz. 7 rozpoczęło się głosowanie w wyborach samorządowych 2014.

W całej Polsce będzie funkcjonowało 27435 lokali wyborczych. Wszystkie mają te same godziny otwarcia: od 7 do 21. Głosowanie może jednak zostać w pewnych okolicznościach przedłużone.

Państwowa Komisja Wyborcza może zdecydować o przedłużeniu głosowania na przykład w sytuacji, gdyby w którejś komisji musiało ono zostać przerwane lub rozpoczęło się z opóźnieniem.

Lokale wyborcze w szpitalach, domach pomocy społecznej czy zakładach karnych mogą być otwarte krócej niż do godz.21.

O wcześniejszym zamknięciu komisja wyborcza może zdecydować w sytuacji, gdy wszyscy uprawnieni do głosowania w danym lokalu zamkniętym oddadzą głos wcześniej. 

Sob., 23:19: Wybory odbędą się w niedzielę - co, w związku z tym będzie się działo w kościołach? Zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski Kuria Metropolitalna Wrocławska zawraca się z prośbą do Przewielebnych Księży o zachęcenie wiernych do świadomego udziału w zbliżających się wyborach samorządowych, przypominając, że świeccy nie powinni rezygnować z udziału w polityce, czyli w różnego rodzaju działalności gospodarczej, społecznej i prawodawczej, która służy wzrastaniu wspólnego dobra.

Jednocześnie przypominamy - pisze ks. dr Rafał Kowalski, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej - iż Kościół nie łączy swej misji z żadną partią polityczną. Może natomiast i powinien wskazywać cechy, jakich oczekuje się od osoby, która pretenduje do objęcia ważnych stanowisk. Polityk powinien pojmować swoje zaangażowanie jako służbę innym i nie traktować polityki jako działalności uprawianej z myślą o dobru jedynie określonej partii czy grupy interesu.

- Oczekujemy od osób kandydujących do reprezentowania społeczeństwa w organach władzy przezwyciężenia takich pokus, jak: nieuczciwość, korupcja, kłamstwo, stosowanie nieetycznych środków dla zdobycia lub utrzymania władzy, traktowanie konkurentów politycznych jako wrogów, których należy niszczyć. Niezrozumiałe jest także atakowanie Kościoła jedynie w celu zbicia kapitału politycznego - zaznacza Ks. dr Rafał Kowalski.

Sob., 22:51:  Niedzielne wybory samorządowe będą przeprowadzone rzetelnie i sprawnie; ewentualne usterki systemu informatycznego nie będą miały żadnego wpływu na ustalenie wyników wyborów - zapewnili przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej. Konferencję prasową PKW w całości można obejrzeć tutaj...

Sob., 21:27: Lokale wyborcze otwarte będą od godz. 7:00 a zamykane o 21:00. Przewodniczący mają klucze do komisji, i to na nich ciąży obowiązek otwarcia lokalu. W każdej komisji obwodowej jest od 6 do 9 członków. Po raz pierwszy od 8 lat członkowie komisji dostali podwyżkę wynagrodzenia - o prawie 100%. Przewodniczący komisji dostaje 380 zł, jego zastępca 330 zł a członkowie - po 300 zł.

Uprawnionych do głosowania jest 30 milionów 548 tysięcy 21 osób, w tym 637 obywateli Unii Europejskiej.

Sob., 21:14: Wyborca otrzyma cztery karty do głosowania. Więcej o technice głosowania tutaj...

Głosowanie odbędzie się w 27435 lokalach wyborczych, w tym 730 obwodów utworzono w szpitalach, 101 w zakładach karnych, 72 w aresztach i 561 w zakładach pomocy społecznej.

Od soboty trwa cisza wyborcza. Skończy się ona o 21.00 w niedzielę.

Sob., 20:50: Do naruszeń ciszy doszło m.in. w Żywcu w woj. śląskim. Jak jednak podaje Dziennik Zachodni - poza tym jednym - policja na śląsku nie odnotowała poważniejszych zakłóceń ciszy wyborczej. Jeśli zgłoszenia o tym wykroczeniu już się pojawiały, to zazwyczaj dotyczyły niszczenia plakatów wyborczych lub pojawienia się nowych.

Sob., 20:23: Kom. Sławomir Konieczny, rzecznik lubuskiej policji poinformował Gazetę Lubuską o kolejnych dwóch przypadkach złamania ciszy wyborczej, w Krośnie Odrzańskim i Bobrownikach koło Nowej Soli. W Krośnie Odrzańskim na telebimie wyświetlany był spot wyborczy jednego z komitetów. Zaś w Bobrownikach nieustalona osoba porozwieszała w różnych miejscach oświadczenia majątkowe jednego z kandydatów. Do złamania ciszy wyborczej doszło także w opolskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (59)ZOBACZ WSZYSTKIE

Podoba mi się przekonanie, że o tych wyborach będą pisać w podręcznikach. Jest to słuszna idea. Należy pisać i powtarzać, jak o Insurekcji Kościuszkowskiej podczas której powołano Sądy Kryminalne karzące stryczkiem szybko i sprawnie tych, co oszukali naród. Ciekawostkami tamtych zdarzeń było to, że ...jeśli jakiś łajdak uciekł za granice a zasługiwał na stryczek, to wieszano na szubienicy jego portret z nadzieją, że sprawę się dokończy, gdy wróci na Ojczyzny łono. A także to, że prymas Poniatowski nie wytrzymawszy nerwowo widoku budowanej dla niego szubienicy, na której miano go powiesić za zdradę Polski, wolał zażyć trucizny. Ej, mieli jaja nasi przodkowie... rozwiń

Stacho G.-Stańczyk, 2014-11-25 14:02:16 odpowiedz

Jestem ciekaw ilu z tych świecie oburzonych twierdzacych ze wybory sfałszowano albo dajacych sobie prawo do krytyki wszystkich i wszyskiego, samemu było na wyborach?! Ja byłem , oddałem głos i wiecie co, po prostu czekałem na wyniki i nic mi sie nie stało, ze poznałem je kilka dni później.... rozwiń

wyborca, 2014-11-23 12:49:24 odpowiedz

Tak sobie czytam te różne komentarze (włącznie z komentarzem przyszłego prezydenta p. Dudy) w temacie wczorajszego "wtargnięcia" przez "agresywnych dziennkikarzy" do siedziby PKW i coś mi tu nie gra. Większość szczerze oburzonych na ten "zamach na demokrację" i "...nieuprawnioną agresję" panów polityków w czasach nie tak jak się okazuje zamierzchłego PRL okupowała liczne obiekty państwowe (komitety wojewódzkie, sądy - sama okupowałam sąd jak nie zarejestrował NZS i uniwersytet też jak wsadzili do aresztu moich kolegów za ten protest), o okupacji zakładów pracy takich jak Stocznia Gdańska nie wspomniawszy, a teraz się okazuje że to "nieuprawniona forma protestu", "przejaw agresji", "zamach na demokrację" "zakłócanie miru domowego (sic!)" itp. To czymże jest owa demokracja skoro nie można już protestować tak oddolnie i społecznie w naturalnym odruchu sprzeciwu przeciwko bijącemu po oczach brakowi wiarygodności procesu wyborczego, owego "święta demokracji"? Jak mamy zaprotestować przeciw groteskowemu i niechlujnemu obejściu się z naszym głosem wyborczym? Przeciw umieszczaniu go w niezabezpieczonym koszu na śmieci? Albo w niezaplombowanych urnach? Glosów zliczanych po wielekroć przez nie wiadomo kogo? Jak mamy powiedzieć Panu Prezydentowi i innym Bardzo Mądrym Panom, że my - wyborcy - CHCEMY UNIEWAŻNIENIA TYCH GROTESKOWYCH WYBORÓW? rozwiń

Obywatelka bez amnezji, 2014-11-21 22:15:01 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE