PARTNER PORTALU
 • BGK

Wybory samorządowe 2014. Oficjalne wyniki: PO wygrała z PiS tam, gdzie było najwięcej głosów nieważnych

 • Piotr Toborek    25 listopada 2014 - 00:01
Wybory samorządowe 2014. Oficjalne wyniki: PO wygrała z PiS tam, gdzie było najwięcej głosów nieważnych
umww.pl/sejmik

Tam, gdzie było najwięcej głosów nieważnych, wygrywała Platforma – twierdzą zwolennicy spiskowej teorii i – jak się okazuje w przypadku wyborów do sejmików – mają rację.
W wyborach samorządowych na wszystkich szczeblach oddano 9,76 proc. głosów nieważnych. W 2010 roku było ich znacznie mniej, bo 7,89 proc. Do rad gmin i w miastach na prawach powiatu oddano 5,16 proc. głosów nieważnych, w wyborach do rad powiatów 16,67 proc., do sejmików wojewódzkich aż 17,93 proc. W wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast stwierdzono 2,14 proc. głosów nieważnych.

Szczególne kontrowersje wzbudziła wysoka liczba nieważnych głosów w wyborach do sejmików.

Najwięcej głosów nieważnych oddano w nich w woj. wielkopolskim – 22,77 proc., w woj. lubuskim – 20,54 proc. i w woj. warmińsko-mazurskim 19,86 proc. Najniższy wskaźnik głosów nieważnych zanotowano w woj. podlaskim – 14,57 proc.

Zobacz zbiorcze wyniki wyborów

Taki stan rzeczy budzi wiele komentarzy. Ci, którzy posuwają się najdalej, sugerują oszustwa, twierdzą, że tam, gdzie było najwięcej głosów nieważnych, tam triumfowała PO.

Okazuje się, że w przypadku wyborów do sejmików mają rację.

W wyborach do sejmiku województwa wielkopolskiego PO zyskała 13 mandatów, PSL 12, a Prawo i Sprawiedliwość – 8 (SLD Lewica Razem – 4 i KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska – 2).

Czytaj: PiS wygrał, ale przegrał...

W sejmiku województwa lubuskiego PO zyskała 10 mandatów, PSL – 8, SLD Lewica Razem – 5 oraz Prawo i Sprawiedliwość po 5, a KWW Lepsze Lubuskie – 2.

Rywalizacji o miejsca w sejmiku na Warmii i Mazurach PO co prawda nie wygrała, ale zdobyła 9 mandatów i ustępuje tylko koalicjantowi z PSL (14 mandatów). Prawo i Sprawiedliwość wywalczyło tu 6 miejsc, a SLD Lewica Razem – 1.

To oczywiście nie dowód na oszustwa wyborcze, ale zapewne są to dane, które podgrzeją i tak gorącą już atmosferę.

Tym bardziej że nie dowiemy się, z jakiego powodu głosy unieważniono. Przy poprzednich wyborach w protokołach podawano informację o tym, czy powodem był brak krzyżyka, czy zbyt duża ich liczba. Zmiany w Kodeksie wyborczym wprowadzone w 2011 r. zlikwidowały jednak obowiązek wyliczenia przyczyn nieważności głosów.

PO zdobyła najwięcej mandatów w sejmikach wojewódzkich. W skali kraju uzyskała ich 179, wygrała w ośmiu województwach. PiS zdobył w sumie 171 mandatów, wygrał w sześciu sejmikach, w dwóch zwyciężyło PSL, które w całym kraju zdobyło w sejmikach 157 mandatów.

Jak wynika z analizy przygotowanej przez dr. Jarosława Zbieranka z Instytutu Spraw Publicznych wśród wszystkich głosowań w Polsce, odsetek nieważnych głosów jest niezmiennie najwyższy właśnie w wyborach do sejmików wojewódzkich – informowała TVN24. , W 2002 r. było to 14,43 proc., cztery lata później – 12,70 proc., a w 2010 r. – 12,06 proc. Jednak tegoroczne 17,93 proc. to rekord.

Dla przykładu w wyborach do Sejmu i Senatu odsetek nieważnych głosów w 2005 roku wynosił nieco ponad 3 procent, w 2007 oddano do Sejmu 2,04 proc. nieważnych głosów, a do Senatu 1,73 proc.

Skąd tak duża ilość nieważnych głosów w przypadku sejmików wojewódzkich? Dr Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych tłumaczył na antenie TVN24, że problemem jest niewiedza Polaków.

– Ludzie, idąc do wyborów, nie mają świadomości, że w ogóle coś takiego będą wybierać (sejmiki wojewódzkie – red.). I oddają puste głosy, bo dostają nagle kartkę z wyborami do instytucji, o której nie mają zielonego pojęcia – mówił.

To tylko jedna z teorii – obok tej spiskowej – tłumaczących taką ilość pomyłek. Inną – także mającą licznych zwolenników – jest zrzucanie winy na książeczki do głosowania. Wielu wyborców miało stawiać krzyżyk tylko na pierwszej stronie (stąd lepszy niż pokazywały sondaże wynik PSL) lub – wręcz przeciwnie – na wszystkich stronach, a to już było błędem.

Kto ma rację?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (7)

 • Szczerba, 2017-05-28 17:45:26

  To co zrobili w 2014 to był zamach w batustanie.
 • JBT, 2014-11-25 14:07:25

  Do Ozon: Marny człeku, nie walcz, nie krytykuj chamsko koalicji ,prezydenta, na nich głosowało kilka milionów obywateli, a Ty jestes za cieńki aby sie temu przeciwstawic, nawet niski Jarosław od 8 lat nie daje rady a co dopiero TY, Martw sie o swoja pracę.
 • JBT, 2014-11-25 14:04:49

  Do Zdziwiony: Niski Jarosław od 8 lat, płacze, jest zazdrosny, skłócony z reszta opozycji, prowadzi nieskuteczna chamska polityke dlatego wszystko przegrywa.W tych wyborach trochę zyskał, lecz to za mało do rzadzenia.