PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe 2018: internetowa transmisja się nie uda. Szkoły mają problem z internetem

  • Michał Wroński    8 marca 2018 - 12:30
Wybory samorządowe 2018: internetowa transmisja się nie uda. Szkoły mają problem z internetem
W lokalach wyborczych mają pojawić się kamery. (fot. pixabay.com)

Wielką klapą może zakończyć się pomysł przeprowadzenia internetowej transmisji z przebiegu jesiennych wyborów samorządowych. Przyjmujący nowelizację Kodeksu Wyborczego parlamentarzyści zapomnieli bowiem o pewnym „technicznym drobiazgu”. Znaczna część lokali wyborczych w Polsce tradycyjnie mieści się w szkołach. Z tych zaś jedynie niewielka część ma dostęp do szerokopasmowego internetu. I nie ma co liczyć, że do jesieni nastąpi w tej kwestii jakaś rewolucja. Owszem, rządowy program OSE zakłada podpięcie wszystkich szkół w Polsce do szerokopasmowego internetu, ale w perspektywie roku… 2020.
  • Znowelizowany Kodeks Wyborczy zakłada, że z lokalu wyborczego powinna być prowadzona internetowa transmisja. Ten wymóg może być jednak trudny do realizacji w przypadku lokali wyborczych w szkołach. Znaczna część placówek wciąż pozbawiona jest przecież dostępu do szerokopasmowego internetu.
  • Czy ustanowienie dwóch komisji wyborczych sprawi, że procedura liczenia głosów się wydłuży? A jeśli tak, to w powyborczy poniedziałek część szkół może mieć problem z normalnym funkcjonowaniem?
  • Przedstawiciele ZMP obawiają się też o kompetencje samych urzędników wyborczych. Obawiają się, że ci, którzy dotychczas pełnili te funkcje, mogą nie zechcieć tego robić na nowych warunkach.

- Od podjęcia przez obwodową komisję wyborczą ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie czynności (…) prowadzi się transmisję z lokalu wyborczego za pośrednictwem publicznie dostępnej sieci elektronicznego przekazywania danych – taki zapis znalazł się w przyjętej z początkiem stycznia przez Sejm nowelizacji Kodeksu Wyborczego. W razie, gdy takowa transmisja nie jest możliwa z przyczyn technicznych, czynności podejmowane przez komisję mają być „rejestrowane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk”, a następnie udostępniane na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.

Czytaj: Nowy Kodeks wyborczy: Głosowanie korespondencyjne, dwukadencyjność, koniec JOW. Co jeszcze?

Wiele wskazuje na to, że w znacznej części lokali wyborczych ziści się ten drugi scenariusz. A przynajmniej w znacznej części tych, które zlokalizowane będą w szkołach. Przeprowadzenie z tych obiektów transmisji online jest bowiem co najmniej utrudnione. Właśnie z przyczyn technicznych.

- Moje miasto jest ponad 30 km od Warszawy i są białe plamy internetowe. Nie ma dostępu do internetu w szkołach. I nie ma szans, żeby do jesieni ten internet powstał, więc nie ma też szans, żeby ta transmisja była - stwierdził jasno Józef Grzegorz Kurek, burmistrz Mszczonowa (woj. mazowieckie), w trakcie obrad ostatniego zgromadzenia Związku Miast Polskich. Jak przyznał, mimo realizacji programu informatyzacji w gminie, nadal istnieje problem „ostatniej mili”. Czyli internet w gminie jest, ale w praktyce w wielu miejscach go nie ma.

A wystarczyło zajrzeć do rządowego programu…

Taka sytuacja nie jest bynajmniej odosobnionym przypadkiem. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do przyjętej w październiku przez Sejm ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w 2016 r., jedynie ok. 23 proc. placówek oświatowych (tj. około 4,4 tys. lokalizacji) znajdowało się w zasięgu sieci dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s – przy czym usługa dostępu do internetu o takiej przepustowości była świadczona jedynie w ok. 1,2 tys. lokalizacji. Kolejne 30 proc. jednostek (tj. ok. 5,8 tys. lokalizacji) ma zostać podłączonych do takiej sieci w wyniku komercyjnych inwestycji przedsiębiorców telekomunikacyjnych, zaś pozostałe (ok. 10 tys. lokalizacji) zostały objęte interwencją PO Polska Cyfrowa.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.