PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe 2018: KBW testuje System Wsparcia Organów Wyborczych

  • PAP/PSZ    31 października 2017 - 13:20
Wybory samorządowe 2018: KBW testuje System Wsparcia Organów Wyborczych
Poprzednie wybory samorządowe zakończyły się kompromitacja systemu informatycznego. (fot. shutterstock)

W Krajowym Biurze Wyborczym pomyślnie zakończył się drugi test informatycznego Systemu Wsparcia Organów Wyborczych - poinformowało KBW. Jak oceniła szefowa Biura Beata Tokaj, przebieg testu dowodzi, że system jest "dobrze przygotowany".
• Głównym przedmiotem przeprowadzonego testu była rejestracja list i kandydatów.

• System ma być testowany regularnie aż do samych wyborów.

• Kolejny test zaplanowano na listopad.

*********************

Jak podało biuro prasowe KBW, test systemu "odbywał się w całym kraju i dotyczył modułów odnoszących się do wyborów samorządowych". "Kolejny przeprowadzony zostanie w listopadzie br." - zapowiedziano w przekazanej informacji prasowej.

Przygotowany przez KBW System Wsparcia Organów Wyborczych ma być testowany regularnie do czasu wyborów samorządowych, planowanych na jesień 2018 roku.

Głównym przedmiotem przeprowadzonego przez KBW testu była rejestracja list i kandydatów. Jak wskazało Biuro, w ramach testu "zarejestrowano łącznie 5204 listy kandydatów i 9250 kandydatów na radnych wszystkich szczebli samorządu oraz 1294 kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast", a także wprowadzono do systemu "próbne składy 4774 obwodowych komisji wyborczych, łącznie liczących 18 971 członków".

Test objął również "próbne nadawanie numerów list dla komitetów wyborczych, które zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego odbywa się etapowo - w pierwszej kolejności w Państwowej Komisji Wyborczej, następnie u komisarzy wyborczych, wreszcie w miastach, gminach i dzielnicach m.st. Warszawy".

Z kolei w ramach kolejnego, planowanego na listopad testu systemu - czytamy w informacji KBW - "sprawdzany będzie moduł, wspomagający pracę obwodowych komisji wyborczych wraz z wydrukami protokołów obwodowych". W dalszej części - dodano - testowana będzie także "poprawność tworzenia zestawień, protokołów wyników oraz arkuszy kalkulacyjnych, zawierających dane z wyborów".

"Przebieg drugiego testu dowodzi, że System Wsparcia Organów Wyborczych jest dobrze przygotowany" - oceniła, cytowana w informacji prasowej, szefowa KBW. Tokaj podkreśliła zarazem, że w trakcie tekstu wykonywane są "dokładnie te działania, które będą za rok wykonywać organy wyborcze w całej Polsce". "Tylko w taki sposób możemy przekonać się, czy system spełnia swoją rolę" - zauważyła.

W połowie października Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że z powodzeniem zakończył się pierwszy z serii test Systemu WOW dot. modułów związanych z wyborami samorządowymi. Jak podano, w jego ramach przeprowadzono m.in. testową rejestrację komitetów wyborczych, podczas której zarejestrowano 14 ogólnopolskich i 1524 komitety lokalne. Do systemu wprowadzono też składy 1152 terytorialnych komisji wyborczych, liczących w sumie 9113 członków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.