PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe 2018: Kraków, Warszawa, Rzeszów, Tarnów i 6 województw na celowniku PiS

  • Michał Nowak    14 grudnia 2016 - 14:12
Wybory samorządowe 2018: Kraków, Warszawa, Rzeszów, Tarnów i 6 województw na celowniku PiS
Samorządowcy i posłowie nie ukrywają, że wizerunkowy sukces rządu może pomóc PiS-owi w wyborach samorządowych. (fot. premier.gov.pl)

• W wyborach samorządowych 2018 Prawo i Sprawiedliwość na pewno zechce odbić Tarnów, Kraków, Rzeszów i Warszawę oraz, poza Podkarpaciem, sejmiki: małopolski, świętokrzyski, opolski, podlaski i mazowiecki.
• Słowem: mają swojego prezydenta, mają władzę w parlamencie i ani myślą, żeby się zatrzymywać.
• W poprzednich wyborach ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego było o włos od wygranej, choć np. niezły wynik w sejmikach nie dał partii żadnej władzy.
• Jak będzie za dwa lata? Zapytaliśmy o to samorządowców i posłów z PiS.
Prawo i Sprawiedliwość czyni konkretne przygotowania do wyborów samorządowych w 2018 roku.  W zeszłym miesiącu wybierano prezesów okręgowych, zaś kolejnym krokiem będzie ukonstytuowanie prezydiów zarządów okręgowych. Tam zostaną wyznaczeni okręgowi koordynatorzy, którymi zostaną młodzi posłowie, nie zasiadający w Sejmie dłużej niż jedną kadencję.

Ich obowiązkiem będzie realizacja zadań przygotowujących partię do najbliższych wyborów samorządowych. Zadania te będą się od siebie różnić w zależności od specyfiki województwa. Na razie szczegóły nie są znane, ale jak wskazał wicemarszałek Sejmu i szef komitetu wykonawczego Joachim Brudziński – wszystko będzie dokładnie przygotowane.

Walkę o samorządy czas zacząć

Przedstawiciele PiS patrzą na przyszłe wybory samorządowe z optymizmem, wyraźnie niesieni sukcesami w wyborach parlamentarnych i prezydenckich.

- Dobrze, że już teraz pokazujemy, że ważny jest dla nas samorząd i już teraz czynimy przygotowania do przyszłych wyborów – mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.

Jak dodaje, każda partia myśląc poważnie o wyborcach, musi też poważnie podchodzić do kwestii funkcjonowania samorządów. I strategia PiS na przyszłe wybory jest właśnie przejawem takiego podejścia.

Czytaj też: Nowoczesna myśli o wyborach samorządowych 

– W programie wyborczym należy mieć uwzględniony program dla samorządów, ale ten program nie może być ułożony na chwilę obecną, lecz zawsze musi ewoluować. To bardzo dobry pomysł, aby koordynatorzy okręgowi mieli przede wszystkim możliwość składania pewnych korekt legislacyjnych w porozumieniu z samorządowcami i modyfikowali ten program tak, aby był jak najbliższej ludzi i jak najbardziej skierowany do mieszkańców - zaznacza.

W wyborach samorządowych 2018 PiS postawi na młodych?

PiS, powołując na stanowiska koordynatorów okręgowych posłów, którzy ledwo zagrzali miejsca w poselskich ławach, chce pokazać, że stawia na nowe twarze. Do zadań koordynatorów będzie również należało przedstawianie kandydatów na prezydentów miast, burmistrzów i wójtów w wyborach w 2018 roku.

Pytamy więc, czy nie należałoby przenieść tej zasady na grunt samorządowy i wystawić jako kandydatów na prezydentów również ludzi „świeżych” w polityce. Zdaniem Anny Paluch z PiS, to dobry pomysł, który pośrednio łączy się z koncepcją ograniczenia kadencji samorządowców.

- Często samorządowcy z doświadczeniem dobrze sobie radzą, ale z drugiej strony my już 10 lat temu wyszliśmy z postulatem, żeby ograniczyć liczbę kadencji w samorządach – mówi poseł Anna Paluch, która wcześniej zasiadała m.in. w sejmiku małopolskim. Dodaje, że brak ograniczenia kadencji często powoduje zastój w samorządach, w efekcie czego samorządowcy „przeczekują” kolejne kadencje. Mówi też o wypaleniu zawodowym.

- Kiedy ósmy czy dziewiąty raz pracuje się nad tym samym budżetem, to potrafi to być męczące. Dlatego zawsze trzeba znaleźć jakiś złoty środek – podkreśla posłanka.

Czytaj też: Ograniczenie kadencji wójtów i burmistrzów bardziej prawdopodobne

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • zapytanie, 2016-12-15 08:10:52

    Pani poseł A.Paluch niech nie zajmuje mieszkania komunalnego, które jest dla biednych. nie stać jej z pensji poselskiej ?
  • bezpartyjny samorzadowiec, 2016-12-15 08:07:11

    Przegonimy PiS=PZPR tak ze już śladu nie będzie po postkomunistach