PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe 2018: Nazwiska kandydatów w miastach wojewódzkich

  • Michał Nowak    18 grudnia 2017 - 06:00
Wybory samorządowe 2018: Nazwiska kandydatów w miastach wojewódzkich
Na koniec 2017 r. oficjalnych kandydatur jest niewiele. W Szczecinie na razie pewnie są dwie osoby z SLD, partia jeszcze zdecyduje, kogo wystawi. W Krakowie też nie wiadomo, czy kandydatem prawicy będzie Jadwiga Emilewicz czy Małgorzata Wassermann. (fot. PTWP)

Alicja Chybicka, Rafał Trzaskowski, Tomasz Nesterowicz – to niektóre „nowe” nazwiska, jakie zobaczymy na listach do wyborów samorządowych w 2018 r. Lista jest znacznie dłuższa, ale mało kto wciąż składa oficjalne deklaracje, że będzie startował.
• Prezydenci Krakowa, Kielc, Białegostoku, Zielonej Góry czy Rzeszowa jeszcze nie potwierdzili, czy wezmą udział w nadchodzących wyborach samorządowych.

• Walkę o reelekcję zapowiedzieli natomiast włodarze Poznania, Bydgoszczy czy Lublina. Jasną deklarację o niekandydowaniu wyraził tylko prezydent Wrocławia.

• Nowych oficjalnych kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich można liczyć na palcach. PiS czeka z ogłoszeniem nazwisk do przyszłego roku, inni zastanawiają się nad koalicją i kształtem przyszłych wyborów.

Czy Platforma Obywatelska będzie w nadchodzących wyborach samorządowych tak samo silna jak trzy lata temu? Przedstawiciele tego ugrupowania chcą zwiększyć swoje szanse w walce z Prawem i Sprawiedliwością, więc zachęcają przedstawicieli innych partii, a także aktywistów miejskich do zawierania koalicji. Z takim pomysłem wyszła ostatnio prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która została wybrana przewodniczącą regionu łódzkiego Platformy Obywatelskiej.

- Zapraszam koleżanki i kolegów z Nowoczesnej, koalicjanta z lewicy, partię Razem, przedstawicieli NGO, przedstawicieli i sympatyków Inicjatywy Polskiej. Zapraszam liderów lokalnych społeczności, przedstawicieli ruchów miejskich, aktywistów. To jest ten moment, kiedy możemy dla Łodzi zrobić bardzo dużo i chcemy tę szansę wykorzystać – zachęcała Zdanowska.

Z podobnym pomysłem na przyszłoroczne wybory do sejmiku województwa wyszła także podlaska Platforma Obywatelska. Przewodniczący PO w regionie, poseł Robert Tyszkiewicz, zapowiedział chęć osiągnięcia porozumienia na bazie obecnej koalicji z PSL, poszerzonego o Nowoczesną, lewicę i samorządowców bezpartyjnych.

Ale czy ta sztuka może się udać? Nowoczesna była otwarta na wspólne listy z Platformą w czasach, gdy szefem tej pierwszej był Ryszard Petru. Obecnie trudniej o porozumienie, choć Katarzyna Lubnauer – obecna szefowa Nowoczesnej – zapowiedziała, że Trzaskowski jednak zyska jej poparcie.

Na poczynania Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej spogląda Polskie Stronnictwo Ludowe, które nie pali się do wystawiania własnych kandydatów na prezydentów w miastach wojewódzkich. Na tym tle dość zaskakująco wypada Sojusz Lewicy Demokratycznej, który zdradził już nazwiska kandydatów dla trzech miast. Tymczasem Kukiz’15 cały czas prowadzi nabór kandydatów do wyborów samorządowych przez internet.

Również obecnie urzędujący prezydenci niechętnie wyrażają deklaracje na temat swojego startu w przyszłorocznych wyborach. Zadeklarowali się nieliczni – Rafał Bruski, Jacek Jaśkowiak czy Hanna Zdanowska. Większość tłumaczy jednak, że chce poczekać na ostateczny kształt ordynacji wyborczej.

Próżno szukać też oficjalnych kandydatów z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, bo ci zostaną przedstawieni dopiero po nowym roku. Przedstawiciele tej partii wielokrotnie tłumaczyli, że najpierw dokonują wyborów wewnętrznych, zwykle spośród kilku potencjalnych kandydatów, a później podejmują decyzję, kogo wystawić w wyborach.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Paweł, 2017-12-28 18:21:34

    W Polsce od 1999 roku jest 18 miast wojewódzkich :) W 2 województwach występują 2 stolice: K-P Toruń/Bydgoszcz , L: Zielona Góra/Gorzów