PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe 2018. Pierwszy test Systemu Wsparcia Organów Wyborczych zakończony sukcesem

  • KDS    13 października 2017 - 18:52
Wybory samorządowe 2018. Pierwszy test Systemu Wsparcia Organów Wyborczych zakończony sukcesem
KBW w piątek (13.10) przeprowadziło pierwszy test systemu WOW (fot. pixabay.com)

Sukcesem zakończyły się pierwsze testy Systemu Wsparcia Organów Wyborczych - poinformowało w piątek (13.10) Krajowe Biuro Wyborcze. Nowe narzędzie będzie wykorzystywane podczas wyborów samorządowych 2018.
Jak informuje Anna Godzwon z KBW, test odbył się w całym kraju i dotyczył elementów odnoszących się do wyborów samorządowych.

- W ramach testu formułowane były między innymi przykładowe meldunki z informacjami o liczbie wyborców, okręgów wyborczych oraz mandatów do obsadzenia w danym okręgu w wyborach do rad gmin, powiatów i województw - informuje Godzwon. Jak dodaje, prowadzona była również testowa rejestracja komitetów wyborczych.

Tylko w tej części testu zarejestrowano 14 ogólnopolskich i 1524 komitety lokalne. Najwięcej rejestracji komitetów dokonały Delegatury KBW w Rzeszowie – 138 i w Lesznie – 125. Do systemu wprowadzono składy 1152 terytorialnych komisji wyborczych, łącznie liczących 9113 członków.

- To była symulacja wyborów samorządowych w praktyce. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników – mówi Szef Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Zaznacza, że pracownicy KBW sprawdzali dokładnie takie same procedury, jakie będą wykonywać po zarządzeniu wyborów.

- Na żadnym etapie testu nie zostały stwierdzone błędy prawne i merytoryczne, a zgłaszane propozycje i sugestie dotyczyły jedynie kwestii technicznych oraz zwiększenia funkcjonalności systemu – podkreśla Tokaj.

Kolejny test rozpocznie się w poniedziałek (16.10). KBW sprawdzi elementy dotyczące rejestracji list kandydatów do rad gmin, powiatów i województw oraz rejestracji kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Będzie także testowane nadawanie numerów list komitetom wyborczym od szczebla ogólnopolskiego po lokalny. Następnym etapem będzie powołanie składów obwodowych komisji wyborczych.

System Wsparcia Organów Wyborczych przygotowany został przez Krajowe Biuro Wyborcze. Będzie testowany regularnie do czasu wyborów samorządowych, planowanych na jesień 2018 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.