PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe 2018. PKW i KBW zakończyły opiniowanie i konsultacje kart

  • GP    3 lipca 2017 - 11:15
Wybory samorządowe 2018.  PKW i KBW zakończyły opiniowanie i konsultacje kart
W Polsce zasady przeprowadzania wyborów do wszystkich poziomów władz koordynuje treść Kodeksu wyborczego. (fot.:wikimedia.org/CC)

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) i Krajowe Biuro Wyborcze (KBW) poinformowały na początku lipca, że karty do głosowania w wyborach samorządowych 2018 roku przeszły przez konsultacje społeczne.




• Ostateczne wzory kart poznamy na jesieni br.

• - Każda uwaga, opinia, sugestia jest dla nas ważna - mówił o zakończonych konsultacjach szef PKW, sędzia Wojciech Hermeliński.

• W konsultacjach kart brali udział od wielu miesięcy przedstawiciele różnych środowisk. Było ich około 10 tysięcy.

 

Z informacji, które przekazały 1 lipca organy wyborcze wynika, że po miesiącach wakacyjnych zostanie ogłoszony raport z konsultacji. Będzie on miał charakter doradczy dla Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), która zgodnie z Kodeksem wyborczym ustali ostateczny wzór kart do głosowania.

PKW planuje zaprezentowanie ostatecznych wzorów kart jesienią bieżącego roku.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński podziękował wszystkim wyborcom, którzy wzięli udział w konsultacjach – zarówno podczas spotkań organizowanych przez PKW i Krajowe Biuro Wyborcze.

- Każda uwaga, opinia, sugestia jest dla nas ważna. Każda będzie wzięta pod uwagę, żadna nie będzie pominięta - zapewnił sędzia Hermeliński. Dodał, że PKW chce, żeby karta wyborcza, przy pomocy której wyborcy oddadzą głos w przyszłorocznych wyborach samorządowych, była kartą przyjazną -  czytelną i łatwą do posługiwania się w lokalu wyborczym.

W ramach konsultacji, które trwały od października 2016 roku PKW i KBW wraz z Delegaturami KBW zorganizowały szereg spotkań. Podczas nich wyborcy mogli się zapoznać z proponowaną przez PKW kartą - „książeczką” formatu A4 i alternatywną kartą – „płachtą” formatu A0.

Zainteresowani mogli zgłaszać swoje opinie także na stronie www.pkw.gov.pl oraz poprzez kanały Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego w serwisach społecznościowych.

W spotkaniach konsultacyjnych uczestniczyło ponad 10 tysięcy przedstawicieli różnych środowisk - od uczniów, którzy po raz pierwszy będą mogli głosować w przyszłorocznych wyborach samorządowych, przez studentów, samorządowców, pracowników naukowych, informatyków, po członków komisji wyborczych w latach ubiegłych i słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku.

Do konsultacji zostały także zaproszone organizacje skupiające osoby niepełnosprawne oraz organizacje i instytucje zajmujące się samorządnością i prawem wyborczym. W dniu otwartym, który odbył się 21 czerwca w Delegaturach Krajowego Biura Wyborczego w całej Polsce, wzięło udział kilkuset wyborców, zainteresowanych prawem wyborczym i wyborami samorządowymi. Kolejnych kilkaset osób przekazało swoje opinie przez internet.

Jakie jest prawo?

Zgodnie z nim karta wyborcza może być jednostronnie zadrukowaną kartą albo broszurą.

Po opublikowaniu wzoru kart PKW i KBW rozpoczną akcję edukacyjną dotyczącą wyborów samorządowych i tego, jak głosować, by oddać ważny głos.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (2)

  • RKW, 2017-07-04 15:20:34

    Manipulacja PKW/KBW - polecamy stanowisko w sprawie kart do głosowania Ruchu Kontroli Wyborów na ruchkontroliwyborow.pl
  • Pres, 2017-07-04 06:44:10

    "W spotkaniach konsultacyjnych uczestniczyło ponad 10 tysięcy przedstawicieli różnych środowisk..." a nie ma odpowiedzi na pytanie: broszura czy książeczka. Po tych konsultacjach nawet tyle nie jesteśmy w stanie stwierdzić?