PARTNER PORTALU
 • BGK

Wybory samorządowe 2018 po ograniczeniu liczby kadencji: Jarosław Kaczyński otworzył prawdziwą puszkę Pandory

 • Gabriel Paździor    17 lutego 2017 - 13:59
Wybory samorządowe 2018 po ograniczeniu liczby kadencji: Jarosław Kaczyński otworzył prawdziwą puszkę Pandory
Polska to w 2017 roku 923 miast. (fot.:Maciej Szczepańczyk/wikimedia.org/GNU Free Documentation License)

• W samorządach, jak Polska długa i szeroka, trwają poszukiwania potencjalnych kandydatów na prezydentów, wójtów i burmistrzów do kolejnych wyborów. Po zapowiedziach zmian w ordynacji wyborczej (choć wciąż niepewnych) partie, ruchy miejskie i lokalne koalicje szukają kandydatów mniej oczywistych.

• Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja w tych z wojewódzkich miast, w których obecni prezydenci mogą mieć zakaz startu.

• PO i Nowoczesna już ostro zabrały się do pracy, padają też nazwiska. PiS raczej ostrożnie, nie wyklucza żadnego scenariusza.

• W takich miastach jak Gorzów Wielkopolski, Opole i Katowice prezydenci obecnie piastujący funkcję na pewno wystartują w 2018 roku.
Jarosław Kaczyński przedstawił propozycję zmian w ordynacji wyborczej do samorządów i wzbudził poważne dyskusje polityczne. Lider formacji rządzącej chce, by od 2018 roku, w którym Polacy będą wybierać władze samorządowe, obowiązywała nowa ordynacja i dwukadencyjność. Co więcej, podnosił, by pozbawić za dwa lata możliwości startu znacznej części obecnych samorządowców. Wiele osób spośród prawników zgłasza wątpliwości konstytucyjne wobec tej propozycji.

Więcej o tym, którzy z prezydentów miast, obecnych włodarzy, nie mogliby wystartować przeczytasz tutaj.

Dla porządku Kaczyński chce nie tylko ograniczenia kadencji, ale także kamer w lokalach wyborczych i przeźroczystych urn. Te już są zagwarantowane w polskim prawie wyborczym.

Czytaj też: Kaczyński o metropolii w Warszawie: To był pomysł PO

W Polsce są 923 miasta, z których 18 to stolice województw naszego kraju.

Sprawdziliśmy, jakie nazwiska mogą pojawić się w tych miastach, z naciskiem na scenariusz z ograniczeniem kadencji w 2018 roku i eliminację części faworytów z wyścigu o fotele w ratuszach.

Wrocław (dolnośląskie)

Ze słów Ryszarda Petru, które padły w stolicy Dolnego Śląska, można wnioskować, że miasto stało się politycznym ogniwem samorządowego planu Nowoczesnej. Na początku lutego lider opozycyjnej formacji był we Wrocławiu i zawarł porozumienie polityczne z Rafałem Dutkiewiczem. Co istotne na mocy tego porozumienia we Wrocławiu do ratusza weszła Magdalena Piasecka (Nowoczesna), od 2 lutego wiceprezydent miasta ds. turystyki.

Jej wejście do administracji wrocławskiej sugeruje jasno, że może ona z ramienia Nowoczesnej wystartować w 2018 na urząd, który zwolni Dutkiewicz. Prezydent Wrocławia od 2002 roku kieruje miastem, to 4 kadencje. Zapowiedział, że w 2018 nie będzie startował. W mieście szykuje się też koalicja z Nowoczesną w radzie miasta, to uwiarygadnia koalicję wyborczą w 2018 roku.

Faworytkami z PO w walce o fotel stolicy Dolnego Śląska są kobiety. Gazeta Wrocławska spekulowała, że Barbara Zdrojewska lub posłanka Alicja Chybicka mogą być wśród kandydatów.

PiS, po tym jak opuścił formację europoseł (wrocławianin) Kazimierz Michał Ujazdowski, może wystawić we Wrocławiu Mirosławę Stachowiak-Różecką, obecnie poseł na Sejm. Więcej o poseł i jej możliwym starcie przeczytasz tutaj.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (19)

 • Bogdan Sitnicki, 2017-02-20 15:54:39

  Do Julek: ........ a dla mnie bełkotem jest program dla Polski Platformy "Obywatelskiej" i jej wyznawców. PS. Mądrzy nie piszą o sobie Julek, Zbysio, Krzysio, Antoś itd ......... no, chyba, że jesteś malutki:) No, i koniec!
 • Julek, 2017-02-20 12:25:24

  Do starszy absolwent: Dal mnie wpis Bogdana Sitnickiego to jawny bełkot, niestety.
 • Bogdan Sitnicki, 2017-02-20 12:23:24

  Do starszy absolwent: Tak, tak, tak! Rozumiem:) Pan Bóg przemówił przez Pańskie usta:) Dzięki i szacun wielki dla Starszego Absolwenta:)